www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Daugiabučių renovacija: galimybė pasiekti proveržį tvarumo srityje

Rinkos tyrimų bendrovės atliktas kiekybinis visuomenės nuomonės tyrimas* atskleidė, kad net 89 proc. Lietuvos gyventojų mano, jog daugiabučių renovacija leidžia tvariai naudoti išteklius. Tyrimo, kurį užsakė daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą administruojanti Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), respondentai taip pat įvardijo priežastis, lemiančias žaliosios energijos pasirinkimą.

Daugiabučių renovacija Lietuvoje.

„Pagrindinė motyvacija diegtis alternatyvius energijos šaltinius, renovuojant daugiabutį, išlieka galimybė sutaupyti – taip teigė 53 proc. respondentų. 25 proc. svarbu patogumas, o 22 proc. – draugiškumas gamtai. Palyginus su 2020 m. atliktu tyrimu, patogumo svarba išaugo 5 procentiniais punktais. Ir nors gyventojų priežastys diegtis inovatyvius energijos taupymo šaltinius yra skirtingos, džiugu, jog jie supranta to naudą“, – teigia APVA direktorius Vytautas Vrubliauskas.

Praėjęs šildymo sezonas, kurio metu šildymo kainos pasiekė rekordines aukštumas, gyventojus privertė gerokai patuštinti pinigines, todėl vis daugiau jų ieško galimybių kaip sutaupyti artėjančią žiemą. Vienas iš veiksmingiausių kombinuotų būdų – modernizuoti daugiabutį ir įsidiegti alternatyvius energijos šaltinius, kurie padės ne tik sumažinti sąskaitas, bet ir prisidėti prie neigiamo poveikio klimatui mažinimo. O kad tai svarbu, iliustruoja naujausi duomenys.

Atliktas tyrimas atskleidė, kad 57 proc. gyventojų gąsdina ekstremalūs gamtos reiškiniai, 31 proc. respondentų nerimauja dėl tirpstančių ledynų ir kylančio vandens lygio, o 25 proc. – besikeičiančios gamtos (tam tikrų augalų ir gyvūnų išnykimo) ir kt. Visa tai primena, jog klimato kaita vyksta nuolatos ir ji nesustos, jeigu nebus imtasi reikiamų veiksmų.

Kokius atsinaujinančios energijos šaltinius rinkosi gyventojai?

APVA teigimu, nuo 2020 m. gegužės 28 d. pagal Klimato kaitos programos kompensacinių išmokų saulės energijos technologijų, šilumos siurblių ir šilumos saugyklų panaudojimas šilumos energijai gaminti, karštam vandeniui ruošti ir (ar) elektros energijai gaminti atnaujintuose (modernizuotuose) daugiabučiuose namuose aprašą, buvo paskelbtas kvietimas teikti paraiškas atsinaujinančių energijos šaltinių panaudojimo daugiabučiuose namuose projektams įgyvendinti. Kvietimui baigus galioti (2021 m. gruodžio 31 d.) iš viso gautos 138 paraiškos, o į finansuojamųjų projektų sąrašą įtrauktas 131 projektas.
 Net 100 daugiabučių pasirinko įsirengti saulės elektrines, 18 – šilumos siurblius (keturiuose iš jų įrengiant saulės elektrines, dvejuose – saulės kolektorius), 6 – geoterminis šildymas (iš kurių keturiuose taip pat ir saulės elektrinės), kolektorius karšto vandens ruošimui taip pat įsidiegs 6 daugiabučiai, o viename daugiabutyje bus įrengtos saulės elektrinės, akumuliacinės talpos bei šilumos siurblys.

Tikisi, kad ateityje tvarumas taps kasdienybės dalimi

Šiauliuose daugiabučių atnaujinimą atstovaujančios bendrovės specialistė Judita Kivyliūtė pasakoja, jog Šiaulių miesto daugiabučių namų gyventojai dažniausiai įtariai žiūri į žaliosios energijos šaltinių diegimą jų namuose. Be abejo, yra tokių daugiabučių, kurių gyventojai nuolatos domisi atsinaujinančių šaltinių nauda ir skatina tai daryti kitus bei ragina šios sprendimus pritaikyti rengiamame atnaujinimo projekte, tačiau jų labai mažai.
Anot renovacijos specialistų, gyventojų susidomėjimas tvaria, ekologiška ir žaliąja energija tarp gyventojų auga lėtai todėl, kad kaimynystėje nėra daug gerųjų pavyzdžių. Jie tikisi, kad šių pavyzdžių ir aiškumo dėl atsinaujinančių energijos šaltinių teikiamų naudų atsiradimas ateityje paskatins gyventojus juos diegti savo daugiabutyje.

*„Spinter tyrimai“ 2022 m. birželio 18–28 d. atliktas reprezentatyvus tyrimas. Jo metu buvo apklausta 1015 18–75 m. žmonių. 42 proc. iš jų gyvena nerenovuotame senos statybos daugiabutyje, dar 18 proc. gyvena renovuotame arba naujesnės statybos būste, o dar 40 proc. – vieno ar dviejų butų name.

Užs. 985.

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika