Jubiliejų mininčios Klaipėdos Jūros šventėje – ir sūduvietiški akcentai

Pirmadienį seniausias Lietuvos miestas Klaipėda minėjo 770-ąsias įkūrimo metines. Tradiciškai paskutinį liepos savaitgalį buvo surengta jau 63-oji Jūros šventė, per tris dienas į šventiškai pasipuošusį uostamiestį priviliojusi tūkstančius žmonių. Džiugu, kad šioje šventėje buvo ir Sūduvos krašto akcentų.
„Sūduvį“ ne supjaustė, o pavertė muziejumi
Vienas iš įspūdingiausių šios šventės momentų buvo karo laivo-muziejaus M52 „Sūduvis“ atidarymo ceremonija Klaipėdos centre, prie Karališkosios krantinės Dangės upėje. Į šią atidarymo ceremoniją praėjusį penktadienį buvo pakviesti valstybės, kariuomenės, ministerijų vadovai, Klaipėdos miesto tarybos nariai, uosto įmonių atstovai.
Iškilmių metu Lietuvos jūrų muziejaus vadovei Olgai Žalienei buvo perduota Karinėms jūrų pajėgoms priklausiusio ir muziejui atiduoto karinio laivo „Sūduvis“ įrėminta vėliava.


– Perduodu jums vėliavą, kuri nebebus daugiau iškelta, bet bus visada su jumis šiame laive, – sakė Karinių jūrų pajėgų vadas Giedrius Premeneckas, prisiminęs, kad prieš 23 metus Vokietijos karinės jūrų pajėgos laivą perdavė Lietuvai.
Lietuvos kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys pastebėjo, kad šis laivas, kaip ir kariai, išleidžiamas į atsargą. Pasak jo, laivas surado sau tinkamą vietą ir jis toliau mums kalbės apie Lietuvos kariuomenę ir mūsų sąjungininkus.
Iškilmėse dalyvavęs krašto apsaugos viceministras Vilius Semeška priminė, kad buvo du pasirinkimai – tarnybą pernai baigusį ir pasenusį „Sūduvį“ supjaustyti arba paversti jį muziejumi. Buvo skirta net lėšų laivui utilizuoti – 90 tūkst. eurų, bet pasirinktas kitas kelias – laivą eksponuoti lankytojams. Simboliška, jog laivas-muziejus duris atvėrė per Jūros šventę, kartu minint Karinių jūrų pajėgų veiklos atkūrimo 30-metį.
– Nenorime nieko gąsdinti, maivytis, norime aiškiai pasakyti – esame taikūs žmonės, esame taikioje valstybėje, bet esame pasiruošę gintis visada ir visur, jei kiltų pavojų, – teigė Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas.
Pasklidus žiniai, kad laivas bus eksponuojamas Dangės krantinėje, būta nuomonių, jog jam čia ne vieta, po atitinkama peticija netgi rinkti parašai. Muziejaus darbuotojai priminė, kad praėjusio amžiaus pradžioje Dangėje stovėjo daugybė laivų, o „Sūduvis“ – Baltijos išminuotojas, minų medžiotojas, laivas, kurio įgulos dėka Baltija yra saugesnė. Tai laivas, kuris naikino karo pėdsakus, tad jį galime vadinti ne karo, o taikos laivu.

Karo laivas M52 „Sūduvis“ nuo pat tarnybos pradžios 1999 metais tapo vienu iš pagrindinių Lietuvos karinių jūrų pajėgų minų paieškos laivų. Laivas tarnavo Priešmininiame laivų divizione ir jame yra likusi visa su šia funkcija susijusi įranga: povandeniniai robotai, imitacinės minos, tralavimo įranga. Nuo 2004 metų „Sūduvis“ tapo nuolatiniu NATO pratybų dalyviu, patruliavo Lietuvos teritoriniuose jūros vandenyse ir išskirtinėje ekonominėje zonoje, vykdė laivų-pažeidėjų sulaikymo, konvojavimo, paieškos, gelbėjimo ir kitas operacijas.
Minų paieškos operacijų metu 1997–2000-aisiais būdavo aptinkama 60–80 sprogmenų, šiuo metu per metus aptinkami tik vienetai. Vien Lietuvos teritoriniuose ir ekonominiuose vandenyse 1997–2018 metais buvo sunaikinta daugiau nei 170 sprogmenų.
Laivo krikštatėvis – Vilkaviškio miestas
O. Žalienės teigimu, šis eksponatas užpildys muziejaus pristatomos Lietuvos jūrinės istorijos spragą ir visuomenė susipažins ir su kariniu laivynu. Laivas tarnaus patriotiniam ugdymui, šiuolaikinės Lietuvos istorijos pažinimui, lankytojai galės daugiau sužinoti jūrinės inžinerijos, technologijų srityse.
Karinėse jūrų pajėgose yra tradicija laivus vadinti istorinių Lietuvos kraštų vardais: „Žemaitis“, „Dzūkas“, „Aukštaitis“, „Sėlis“, „Jotvingis“, „Skalvis“, „Kuršis“ ir „Sūduvis“. Pastarojo krikšto miestas yra Vilkaviškis – 1999 metais jį pakrikštijo Vilkaviškio rajono savivaldybės atstovai, tarp jo įgulos ir šio rajono užsimezgė graži draugystė. Pernai laivo įgula padovanojo Vilkaviškiui 400 kg inkarą, o šįkart iškilmėse dalyvavo ir Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka. Laivą puošia ir šio miesto herbas. Visai neseniai išleista Andriaus Grygelaičio knyga „Sūduvis. Istorinis laivas, sujungęs Klaipėdą ir Vilkaviškį“, pristatanti laivo istoriją nuo pat tos akimirkos, kai jis vokiečių buvo perduotas lietuviams, iki šių dienų.
Pirmieji laivo lankytojai įsitikino, kad nors jis pastatytas dar 1956–1958 metais, bet gerai išsilaikęs, jis yra medinis, nepritraukia metalo, tai jį apsaugo nuo minų. Laive išlikusios autentiškos detalės – interjeras, įranga, žalvarinės rankenos, raudonmedžio detalės. Bilietas laivui aplankyti kainuoja 4 eurus, vaikui – 2 eurus.
Turistai domėjosi ir Marijampole
Po laivo atidarymo iškilmių klaipėdiečiai ir miesto svečiai turėjo galimybę dalyvauti įvairiuose šventiniuose renginiuose, mugėse, apžiūrėti parodas, pasiklausyti pačios įvairiausios muzikos. Įspūdinga buvo ir Jūros šventės atidarymo eisena, kurioje šiemet žygiavo daugiau kaip septyni tūkstančiai dalyvių. Visas tris dienas renginius lankė daugybė žmonių, kurių nemaža dalis domėjosi ir Turgaus gatvėje veikusia Turizmo muge „Atrask tai, kas sava“. Čia jau šeštą kartą buvo pristatomi maršrutai ir atostogų kryptys Lietuvoje.
„Suvalkiečio“ pakalbinta Marijampolės turizmo ir verslo informacinis centro „SMART Marijampolė“ vadybininkė Raminta Mačytė sakė, kad sulaukta tikrai didelio susidomėjimo.

– Mūsų stendu domėjosi ir klaipėdiečiai, ir kitų miestų gyventojai, atvykę į šventę, ir užsienio svečiai. Klausimų buvo pačių įvairiausių. Džiugu, kad nemažai žmonių jau yra girdėję apie „Malonny“ projekto gatvės meno piešinius ant sienų, taip pat lankytojai žinojo, kad šiemet minime ir Sūduvos metus. Pristatėme ir naująjį mūsų turizmo maršrutą „Romantiškoji Marijampolė“, kuriuo taip pat domėtasi. Vienas lankytojas iš Amerikos man sakė, kad Marijampolės šv. Vincento bažnyčioje pernai turėjo vedybų ceremoniją ir gyrė Sūduvos sostinę. Neabejoju, kad ne vienas Marijampolės stendą aplankęs žmogus atvyks į mūsų miestą ir įsitikins, kad čia tikrai yra ką pamatyti, – sakė ji.
Algis VAŠKEVIČIUS