www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Su „Telia“ pagalba Marijampolėje viešintis Klimato muziejus laukia lankytojų

Ričardo Pasiliausko nuotraukos

Šios savaitės pradžioje marijampoliečiai pastebėjo šalia Kultūros centro pastato statomus konteinerius ir susidomėję klausė, kas čia bus. Antradienį paaiškėjo, kad su bendrovės „Telia“ pagalba į Sūduvos sostinę atkeliavo laikinas mobilus Klimato muziejus.

Keturiuose spalvinguose jūriniuose konteineriuose įrengtas Klimato muziejus keliauja po Lietuvą ir į Marijampolę atvyko iš Šakių, o iš viso bus aplankyta 16 šalies miestų, vėliau jis persikels į Latviją. „Koks jausmas būti 50 °C karštyje?“, „Ar ūkininkystė persikels į kosmosą?“, „Kiek miškų per sekundę iškertame pasaulyje?“, – į šiuos ir daugybę kitų įdomių klausimų ir atsako toks vienintelis Baltijos šalyse Klimato muziejus.

Muziejus pristato keturias pagrindines temas: klimato kaitos priežastis bei padarinius, pagrindinius Europos Sąjungos Žaliojo kurso punktus Baltijos šalyse, gamtos svarbą šiuolaikinio žmogaus gyvenime bei tvarius pokyčius, kuriuos lengvai galime atlikti kasdien. Tarp pastarųjų – ir siūlymas kasdien bent 5 minutėms sutrumpinti po dušu kasdien praleidžiamą laiką. Įdomu tai, kad šį muziejų Vilniuje aplankę kinai, išgirdę tokį siūlymą, teigė, jog mes labai gerai gyvename – toje šalyje dušu leidžiama naudotis 8 minutes per savaitę.

„Šiuo metu žodžiai „klimato kaita“ ar „klimato krizė“ jau kurį laiką nėra reiškiniai, aktualūs tik labiausiai pažeidžiamai pasaulio daliai – per paskutinius šešis dešimtmečius didelių klimato pokyčių nestigo ir Lietuvoje. Būtent todėl jaučiame pareigą prisidėti prie šios žinutės sklaidos Lietuvoje tiek nuoseklia savo veikla, tiek prisidėdami prie tokių svarbių iniciatyvų, kaip keliaujantis klimato muziejus.

Norime dar plačiau paskleisti žinią, kad koks klimatas bus ateityje – priklauso tik nuo mūsų pačių. Norint, kad pokyčiai įvyktų, labai svarbu aktyvus tiek atsakingo ir tvaraus verslo, tiek bendruomenės įsitraukimas, o tam būtina informuoti ir neabejingus žmones. Tikiu, kad šis muziejus ir yra ta vieta, kur atėjus galima sužinoti daugiau apie tai, kaip visi galime tapti tvaresniais ir prisidėti prie mūsų aplinkos išsaugojimo ateities kartoms“, – sako Indrė Bimbirytė-Yun, „Telia Lietuva“ tvarumo projektų vadovė.

Marijampoliečiai interneto svetainėje www.klimatomuziejus.lt yra kviečiami registruotis į nemokamas, interaktyvias ekskursijas, kuriose jie galės pamatyti, paliesti ir suprasti klimato kaitą. Muziejus Marijampolėje lankysis iki sekmadienio, jis dirba kasdien nuo 11.30 iki 19.30 val.

Muziejaus atidarymo metu Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda džiaugėsi, kad labai svarbios ir aktualios klimato kaitos, tvarumo, Žaliojo kurso temos, kurios savivaldybei yra prioritetinės, čia pristatomos patrauklia, šiuolaikiška ir visiems suprantama forma.

„Aš labai džiaugiuosi, kad šis Klimato muziejus atkeliavo į Marijampolę ir kalba mums apie labai svarbius dalykus, kurie didele dalimi priklauso nuo mūsų. Apie tai kalbėti, šviesti visuomenę yra labai svarbu“, – sakė čia apsilankęs bendrovės „Mantinga“ valdybos pirmininkas Klemencas Agentas.

Vienos stambiausių Marijampolės įmonių savininkas K. Agentas teigė, jog šioje bendrovėje jau seniai galvojama ir dirbama klimato tausojimo kryptimi – gamybos metu išsiskiriantis karštis yra rekuperuojamas ir naudojamas iš naujo patalpų vėdinimui, taip pat perkama žalioji energija, naudojamos kitos priemonės. Pasak jo, ir kitiems verslininkams šie klausimai tikrai yra aktualūs.

„Žemę turime tik vieną, tai visų mūsų namai, ir tik nuo mūsų priklauso, kokie jie bus. Būtina, kad šį unikalų edukacinį projektą pamatytų kuo daugiau jaunų žmonių, mokinių“, – sakė verslininkas.
Pačią pirmąją muziejaus darbo dieną jį aplankė ir marijampolietė senjorė Sigita Lankininkienė. Šį mėnesį 95-ąjį gimtadienį švenčianti moteris, pusę amžiaus dėsčiusi lietuvių kalbą ir literatūrą bei etiką, sakė, jog jai tikrai labai rūpi klimato klausimai.

„Mano akys jau nelabai rodo, bet nuolat klausau radijo laidų, kur dažnai kalbama apie šią vasarą Europą kankinančius karščius. Mes, ačiū dievui, su tuo dar taip ryškiai nesusiduriame, bet neramu, kad ateityje ir čia taip gali būti. Aš gyvenu viena, stengiuosi labai taupyti ir vandenį, ir elektrą. Tikrai įdomu pamatyti šį muziejų ir pasiklausyti pasakojimo“, – sakė garbaus amžiaus marijampolietė.

Keliaujančio muziejaus projektą įgyvendina asociacija „Aktyvus jaunimas“, finansuoja Europos klimato iniciatyva.

Užs. 1019.

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika