www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Devintojo „Malonny“ atidarymas: minios žmonių ir nuostabą kelianti muzika

Minios žmonių ypatingoje vietoje pamatė įspūdingą reginį. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Devintąjį kartą vykstantis meno ir architektūros simpoziumas „Malonny – Marijampolė, Londonas, Niujorkas: minčių migracija“ sugrįžo į Sūduvos sostinę su išskirtinėmis idėjomis ir nestandartiniais sprendimais. Pirmadienio vakarą netradicinėje vietoje vykęs jo atidarymas sulaukė didžiulio susidomėjimo ir pačių įvairiausių vertinimų.

Atidarymas – ypatingoje vietoje

Simpoziumo atidarymo vakaras surengtas ypatingoje vietoje – vienintelėje Lietuvoje dviejų lygių sankryžoje su geležinkeliu, Gedimino, Geležinkelio ir Stoties gatvių sankirtoje. Neseniai kalbintas Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda tada užsiminė, kad mintis būtent šioje vietoje surengti tokį renginį kilo jam, kai čia vaikštinėdamas su šuniuku ir žiūrėdamas iš viršaus į mašinų srautą žiede pagalvodavo, jog vieta labai įdomi, bet žmonės ten, į apačią, nusileisti ir po žiedą pasivaikščioti negali. Būtent šią vietą devintojo simpoziumo atidarymui meras ir pasiūlė „Malonny“ organizatoriams, kurie idėjai pritarė.

R. Bartkus kvietė lankytis ir kituose simpoziumo renginiuose.

Tai, ką išvydome pirmadienio vakarą, sunku apibūdinti žodžiais. Marijampoliečiai ir miesto svečiai, o jų buvo tikrai nemažai, buvo panardinti į Niujorko avangardinę muziką, į siautulingą garsų pasaulį. Taip, reginys patiko ne visiems, nemaža dalis žmonių pasirodymo pabaigos nesulaukė, kiti pyko, kad renginio pradžia beveik valandą vėlavo – laukta sutemų, kad geriau atsiskleistų visa muzikos ir šviesų dermė. „Facebook“ tinklas taip pat lūžo nuo komentarų, vaizdų ir vertinimų, ir tai yra labai gerai, nes tokie renginiai plečia akiratį, leidžia išsivaduoti iš provincialumo ir sudaro galimybes pajausti naujas, visai kitokias patirtis.

Priminė, kaip gimė „Malonny“

Renginį vedusi žurnalistė Živilė Kropaitė priminė, kaip atsirado „Malonny“ idėja – dar 2011 metais Jamaikoje menininkas Rėjus (Ray) Bartkus ir grupė jo draugų sugalvojo kasmet susiburti ir tapyti miesto sienas, taip pat rengti diskusijų forumus.

Pirmasis iš jų įvyko 2014 metais ir jokie karantinai nesutrukdė juos rengti kasmet.

Vienas iš tos idėjos autorių, Kovo 11-osios akto signataras, buvęs Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Algirdas Kumža šių metų simpoziumo išvakarėse pirmą kartą savo „Facebook“ paskyroje pasidalino nuotraukomis iš tų metų vasaros Jamaikoje ir prisiminė dieną, kai gimė „Malonny“.

Renginio dalyvius pasveikinęs R. Bartkus paprašė daugybės susirinkusių žiūrovų kantrybės, nes reikėjo palaukti, kol daugiau sutems. Jis stebėjosi, kad tiek daug žmonių šiltą paskutinio vasaros mėnesio vidurio vakarą susirinko į renginį.

Marijampolės pučiamųjų orkestras sulaukė audringo palaikymo.

– Aš tik priminsiu, kad žodyje „Malonny“ yra užkoduoti trys miestai: Marijampolė, Londonas ir Niujorkas, ir būtent Marijampolė yra pirmoje vietoje. Visi kartu kurkime šį miestą, kuriame norisi gyventi, – sakė jis ir padėkojo visiems, kurie prisideda prie šio renginio.

Svečiai neslėpė susižavėjimo ir pavydo

Marijampolės savivaldybės meras P. Isoda sakė, kad jam net šiurpas ėjo per kūną matant, kokia gausybė žmonių susirinko į šį renginį. Jis manęs, kad didžiausias metų renginys būna Miesto dienos, bet dabar įsitikino, kad tai ir šis „Malonny“. Vedėjos paklaustas, ar daug sulaukė skundų dėl uždaryto sankryžoje eismo, meras sakė, kad skundų būta, bet kai išvakarėse socialiniuose tinkluose paplito renginio generalinės repeticijos vaizdai, žmonės suprato, kad bus kažkas ypatinga ir dėl to galima šiek tiek susitaikyti su laikinais nepatogumais.

Susirinkusius sveikino Lietuvos kultūros viceministras Albinas Vilčinskas, dėkojęs R. Bartkui ir teigęs, kad tai, kas vyksta, yra unikalu ir dėl to net pavydu. Lietuvos Respublikos kultūros atašė Niujorke Gražina Michnevičiūtė, specialiai atvykusi į renginį, sakė, jog šiame mieste jau žinoma ir apie „Malonny“, ir apie čia dalyvaujančius Amerikos menininkus, ir apie pačią Marijampolę. Lietuvos prezidento vyriausioji patarėja Jolanta Karpavičienė teigė, kad jos širdis džiaugiasi matant, kokia turtinga yra Lietuva, kiek daug joje kultūrinės gyvybės.

– Stebint tai, kas čia vyksta, man kyla asociacija su tiltu – Ray Bartkus tiesia tokia kūryba tiltus į Lietuvą, kad visi pamatytų, kokia graži mūsų šalis, o kartu atsiranda ir Lietuvos tiltai į pasaulį, – sakė viešnia.

Žiūrovai pasijuto tarsi kosmose

Muzikinę programą pradėjo sparčiai populiarėjanti Gabrielės Pimpytės ir styginių kvarteto grupė. Po jos pasirodė Audriaus Pučinsko vadovaujamas Marijampolės pučiamųjų orkestras, porą kartų maršo tempu apsukęs transporto žiedą. Paskui unikalų pasirodymą surengė du ilgamečiai draugai, gerai žinomi ir Niujorko, ir Lietuvos muzikos pasaulyje – Dalius Naujokaitis bei saksofonininkas Džonatonas Hafneris (Jonathon Haffner). Jie sukvietė specialiai „Vilnius Jazz 2022“ festivaliui D. Naujokaičio suburtą „Nojo Airlines“ įgulą iš daugiau kaip keturių dešimčių labai talentingų tarptautinės klasės muzikos pilotų, palydovų ir narių iš Niujorko, Lietuvos ir Berlyno.

Pagrindiniai reginio atlikėjai D. Naujokaitis (dešinėje) ir Dž. Hafneris.

Penkių gitarų, penkių saksofonų, trijų tūbų, trombono, trijų trimitų, trijų fleitų, smuiko, trijų mušamųjų, choro ir skaitovų atlikta programa buvo kažkas visai nauja Marijampolės muzikinėje padangėje. Spalvomis nušviestą erdvę drebino įvairiausi garsai, leidę pasinerti į tuo metu vaizduotėje užgimstančius vaizdinius, besikeičiančius su kiekviena „Nojo Airlines“ „praskrista“ mylia. Po daugiau kaip valandą trukusio pasirodymo žiūrovai žingsniavo namo diskutuodami apie tai, ką jie čia tik ką išvydo, ir kad tai buvo kažkoks kosmosas…

Kviečia ir kiti renginiai

„Malonny“ renginiai tęsis visą šią savaitę. Jų metu miestą papuoš keturi nauji piešiniai – R. Bartkus su savanoriais piešia ant Vilkaviškio gatvės tilto, JAV Bruklino mieste gyvenantis Maikas Istabrūkas (Mike Estabrook) piešia ant pėsčiųjų tilto šalia Palangos gatvės, Niujorke gyvenanti Vandana Džein (Vandana Jain) savo idėją realizuoja ant R. Juknevičiaus gatvės tilto, o vietos menininkų konkursą laimėjo ir savo darbą „Pasirinkimai“ ant vandens stoties sienos Mokolų gyvenamajame rajone kuria jauni mūsų miesto menininkai Rugilė Navickaitė ir Nikas Vosylius.

Reginys stebino ir savo šviesomis.

Vakar LISPA mokykloje buvo surengtas „Malonny“ diskusijų forumas, rytoj ten pat 18 val. vyks susitikimas su simpoziume dalyvaujančiais menininkais, o jau ateinantį sekmadienį 13 val. vyksiančios ekskursijos metu visi galės apžiūrėti šių metų „Malonny“ sukurtus darbus. Apie visa tai kviečiame skaityti kituose „Suvalkiečio“ numeriuose.

Algis VAŠKEVIČIUS

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika