www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Fotografijose įamžintos „Žvirgždės“ folkloro ansamblio moterys

„Žvirgždės“ ansamblis jubiliejų paminėjo paroda. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Rugpjūčio 26-ąją Marijampolės kultūros centre atidaryta paroda „Moters paveikslas“, skirta Sūduvos metams paminėti. Įdomu tai, kad fotografijose įamžinta dešimt Šunskų folkloro ansamblio „Žvirgždė“ moterų, pasipuošusių Sūduvos krašto tautiniais rūbais, o fotografijų autorius Zenius Sakalauskas – buvęs marijampolietis, dabar dainuojantis valstybiniame dainų ir šokių ansamblyje „Lietuva“.

Daugelio renginių, minėjimų ir švenčių dalyvis ansamblis „Žvirgždė“, kuriam dabar vadovauja Eglė Alenskaitė, buvo įkurtas dar 1970 metais. Tad gražus auksinis jubiliejus sukako prieš porą metų, bet, kaip sakė vadovė, koronavirusas pavogė sukakties šventę, todėl ji minima šia paroda ir labai originaliai, liepos 1-ąją surengus fotosesiją prie Varnupių piliakalnio ir fotodrobėse įamžinus kiekvieną iš dešimties ansamblio dalyvių tautiniais rūbais.

E. Alenskaitė (kairėje) džiaugėsi, kad idėją puikiai pavyko įgyvendinti.

– Tokia idėja įamžinti kolektyvo moteris fotografijose kilo jau seniai, nes kiekviena iš dešimties mano vadovaujamo ansamblio moterų yra unikali. Per pastaruosius dvejus trejus metus mes pasipuošėme naujais tautiniais kostiumais, iš kurių keli yra asmeniniai, o kiti naujai įsigyti. Tad norėjome visa tai įamžinti ir tokiu būdu paminėti tą mūsų neįvykusią jubiliejinę šventę, – sakė ansamblio vadovė.

Nuotraukų autorius Z. Sakalauskas yra gimęs Marijampolėje, čia mokėsi tuometėje antrojoje vidurinėje mokykloje, vėliau mokslus tęsė kultūros mokykloje ir pasirinko muzikinę karjerą. Zenius pas vieną žymiausių mūsų krašto chorvedžių Virginiją Junevičienę mokėsi chorinio dirigavimo, vėliau buvo mokslai Vilniuje, Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Dabar jis dainuoja „Lietuvos“ ansamblyje ir gimtinę aplanko šio kolektyvo gastrolių metu.

Fotografija Z. Sakalauskui – laisvalaikio pomėgis, nuotraukose jis dažnai įamžina gamtą, kraštovaizdį, įvairius renginius ir žmones.

– Atvykstu čia kaip atlikėjas ir vis apžiūriu kultūros centre vykstančias kitų autorių parodas, o dabar surengiau ir pirmą personalinę savo parodą. „Žvirgždės“ vadovės idėja taip įamžinti ansamblio moteris man pasirodė labai įdomi, ir tie šio krašto tautiniai kostiumai tokie spalvingi bei nuostabūs. Norėjosi moteris įamžinti ne studijoje, o Sūduvos žemėje, gražioje vietoje. Stengiausi atskleisti kiekvienos fotografuojamos moters asmenybę, išskirtinumą, dvasinę išraišką, siekiau, kad nuotraukos kalbėtų, o kaip tai pavyko, gali vertingi žiūrovai, – sakė darbų autorius.

Sūduvos krašto moterys išeigai ryšėdavo skaras, dažniausiai baltas, dailius kykus iš brangių fabrikinių audinių arba namų darbo nėrinių, lino drobės ir medvilnės. Netekėjusios merginos galvas puošė aukštais aukso spalvos galionais, o kasas – šilkiniais kaspinais.

Z. Sakalauskas stengėsi atskleisti kiekvienos kolektyvo moters išskirtinumą.

Pasak ansamblyje jau 24 metus dainuojančios E. Alenskaitės, ir nuotraukos parodoje išdėstytos tam tikra tvarka – kadangi ansamblyje yra ir promočiučių, ir močiučių, ir mamų bei dukrų, tad ji prasideda nuo pačios vyriausios dalyvės, o ją baigia pati vadovė, kuri, kaip sakė šypsodamasi, yra tik dukra.

Marijampolės kultūros centro parodų organizatorės Onutės Surdokienės teigimu, labai simboliška, kad minint Sūduvos metus surengta tokia fotosesija būtent prie Varnupių piliakalnio ir tokia paroda yra puiki jos rengėjų ir dalyvių dovana šiam kraštui. „Žvirgždei“ ji padovanojo ypatingą dovaną – vardinį akmenį prie Varnupių piliakalnio kuriamoje akmenų instaliacijoje „Atminties raštai“, kurios autorius – garsus Čikagoje gyvenantis lietuvių dailininkas Audrius Plioplys.

Ansamblio dalyves skambia daina ir laukų gėlių puokštėmis pasveikino penkerių metų sukaktį mininčio Marijampolės kultūros centro vaikų ir jaunimo folkloro ansamblio „Žolynukai“ nariai, sveikinimo žodį tarė ir Marijampolės vicemeras Artūras Visockis, Kultūros centro atstovai. Dainų dovanojo ir „Žvirgždė“, o jos dalyvės dėkojo šio sumanymo autoriams ir sakė, kad fotosesija ir ši paroda, kurią galima apžiūrėti iki spalio 2 dienos, padovanojo joms daug nepamirštamų džiugių akimirkų.

Algis VAŠKEVIČIUS

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika