
Ar atkreipėte dėmesį, kad kviečiama į „teatro ir istorijų“ festivalį? Ar tai bus tik teatro istorijos, o gal įvairūs istorijos momentai atgims scenoje? Pašnekovė sako, kad didelės intrigos lyg ir nėra: teatro plačiąja prasme, taip pat ir kiekvieno teatro (neišskiriant Marijampolės), istorija yra labai įdomi pati savaime, visos jos skirtingos, tačiau neatsiejamos ir nuo didžiosios istorijos.
Kaip paradoksaliai beskambėtų, bet Marijampolės dramos teatras atidarytas per karą – 1942-ųjų rugsėjo 12 dieną! Tačiau net istorikai apie teatro istoriją dažnai nelabai ką žino ir gali pasakyti. O juk čia slypi įdomiausių dalykų. Artėjantis savojo teatro jubiliejus buvo tik vienas impulsų susieti ir atskleisti šias dvi temas: teatrą ir istoriją. Jau senokai, dar prieš karantino uždarymus, sklandė panašios mintys, o idėjos galutinai sukrito į konkrečius kristalus prieš gerus metus. Dabar tie kristalai ima švytėti kviesdami…
– Mūsų šis festivalis bus ypatingas ne tik tuo, kad skirtas tokiam gražiam jubiliejui, bet ir dėl programos, – sako M. Mažėtytė-Antanauskienė. – Ji išskirtinė, nes pristatys Lietuvos teatrų kūrinius, kurie vienaip ar kitaip susiję su istorija ir tikromis asmenybėmis, jų biografijomis. Net ir vaikams skirtame lėlių teatro spektaklyje bus istorijos blyksnių. Skirtingų Lietuvos teatrų spektakliuose atsivers Jono Basanavičiaus gyvenimo ir meilės istorija, teatro primadonos Monikos Mironaitės gyvenimo ir kūrybos motyvais sukurtą spektaklį pristatys Birutė Mar…

Žinoma, pirmiausia pagerbsime savo teatrą ir tuos, kurie pradėjo darbą tuo sunkiu laiku – kai įsigilini, belieka stebėtis žmonių entuziazmu ir pastangomis bet kokia kaina pasiekti kuo geresnio rezultato. Mane pačią itin žavi pirmojo režisieriaus Kazio Tumkevičiaus asmenybė. Juk buvo kaimo vaikas, siekęs šviesos ir tiek pasiekęs… Jam, tam laikui, ir skirta pirmoji atidarymo dalis: Petro Vaičiūno dramos „Sudrumstoji ramybė“ (tai buvo teatro atidarymo spektaklis) improvizacijoje simboliškai parodysime tą pradžią…
Pasakojimą tęs dokumentinis filmas „Gyvieji teatro istorijos puslapiai“: prisiminimais ir mintimis dalinsis aktoriai Elvyra Žebertavičiūtė, Doloresa Kazragytė, Saulius Sipaitis, Darius Auželis, režisierius Vytenis Pauliukaitis, etnografas Jaunius Vylius, skulptorius Ričardas Vainas ir kiti su teatru susiję – dažniausiai scenoje vaidinę – žmonės. Pas juos visus kūrybinė grupė lankėsi, visus pakalbino, vyresniųjų gražia veikla pasidžiaugė – daug įspūdžių, emocijų liko ir už kadro, bet visus šie susitikimai praturtino.
Pašnekovė pasidžiaugė gerais partneriais. Sukurti istorinį foną – parengti parodą – festivalio sumanytojai galėjo padedant Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejui, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus geranoriškiems žmonėms. Pastarasis muziejus surengs ir du edukacinius užsiėmimus moksleiviams.
Milda džiaugėsi geranoriška daugelio žmonių pagalba ir parama: yra ir festivalio suvenyrai, bus ką simboliškai padovanoti atvykusių teatrų žmonėms… O teatro direktorius Romualdas Kučiauskas sakė labiausiai besidžiaugiantis šio teatro žmonėmis – maksimaliai atiduodančiais save darbui, puikiai išmanančiais savo sritį…
Tad pirmadienį ateikite prisiminti mūsų miesto teatro istorijos, o paskui – jau kasdien…
Nijolė LINIONIENĖ