www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Europos paveldo dienose – tvaraus paveldo aktualijos

Tradiciškai nuo 1985-ųjų rugsėjį Europos šalyse vyksta Europos paveldo dienos, jų tema kasmet vis kitokia – akcentuojami aktualiausi dalykai, į kuriuos norima atkreipti dėmesį. Šiais metais tai – „Tvarus paveldas“, o rugsėjo 9-ąją prasidėję renginiai tęsis iki 18-osios.

Kalvarijoje

Praėjusį penktadienį Europos paveldo dienos prasidėjo konferencija „Atrandu Kalvariją“ šio krašto muziejuje/informaciniame centre (tai viešosios bibliotekos padalinys). Informacijos specialistė Aistė Čerkauskienė pasidžiaugė, kad tai, kas buvo užsibrėžta, pavyko įgyvendinti: „Ši konferencija – finalinis renginys įgyvendinant didelį projektą „Kuriu, veikiu, atrandu Kalvarijos kraštą iš naujo“: į Europos paveldo dienas atėjome pristatę savo kraštą ir jo paveldą įvairiais rakursais. Turime planų ateičiai, o svajonės tikrai pildosi – tik reikia jomis labai tikėti.“

Pirmą pranešimą solidžioje konferencijoje padarė Lietuvos socialinių mokslų centro Teisės instituto mokslo darbuotoja dr. Sigita Černevičiūtė, nagrinėjusi temą „Didžiausia tarpukario Lietuvoje psichiatrinė ligoninė Kalvarijoje: kaip į ją patekdavo nusikaltėliai“. Ji gausiai susirinkusiems kalvarijiečiams įdomi ir tuo, kad ne vienas bent iš pasakojimų žinojo apie šią įstaigą (deja, miestui palikusią tam tikrą šleifą…). Pranešėja apžvelgė istoriją, pateikdama konkrečių faktų, akcentuodama, kad nusikaltėlių, patenkančių į šią ligoninę, būta įvairių: vieni buvo tikrai neveiksnūs, kiti stengėsi čia pakliūti, vengdami bausmių. Taip pat čia atsiųsdavo ir politinių kalinių.

Sonata Žalnieravičiūtė yra surinkusi daug įdomios medžiagos apie Lietuvos – taip pat ir Kalvarijos – kiną. Autorės nuotrauka

Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus muziejininkė Sonata Žalnieravičiūtė kalbėjo apie kiną Kalvarijoje. Ji sakė, kad pradėjusi gilintis į kino Lietuvoje istoriją aptiko nuotraukų su Kalvarijos kino teatrais, buvo čia atvykusi, susipažino su šiandienos realybe, kuri nėra džiugi. Nors vertingas brolių Juozo ir Jono Daugirdų pastatytas kino teatro pastatas tebėra (čia lankėsi ne vienos kartos žiūrovai), jo situacija neaiški. Pranešėja pateikė daug įdomios medžiagos apie pirmąsias kino demonstravimo vietas, rado medžiagos ir tuomečiame „Suvalkietyje“: rašoma apie tai, kad švęsti Naujųjų 1931 metais žmonės rinkosi į kino salę, po poros metų laikraštyje anonsuojama, kad čia vyks vakaras su operete… Būta ir patalpų tikrinimo, ir piliečių skundų valdžiai, ir prašymų keisti salių pavadinimus…

„Istorinis pašto komplekso pastatas Kalvarijoje – restauravimas ir naujos technologijos“ – tai Violetos Kasperavičiūtės, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Alytaus-Marijampolės skyriaus patarėjos, pranešimo tema.

Pasak Violetos Kasperavičiūtės, pritaikyti senuosius pastatus, kurie yra tvirti, naujoms reikmėms dar ir pigiau…

Ji pirmiausia akcentavo, kad Paveldo dienos – tai proga įsigilinti ne tik į savo miesto ar krašto, bet ir į kitų vietovių, šalies paveldą plačiąja prasme. Dešimt dienų vyksta patys įvairiausi renginiai – tereikia pasidomėti ir pasirinkti… Taip pat ji pasidžiaugė, kad Kalvarijoje vis daugiau dėmesio skiriama paveldui. „Kur nors atvykę pirmiausia domimės miestelių istorija, kreipiame žvilgsnį į tai, kas autentiška, unikalu.

Kai kalbama apie atkuriamą paveldą, neretai girdisi nuomonė, kad pigiau būtų nugriauti, negu atkurti – juo labiau kad atkuriant susiduriama su daugybe iššūkių. Vienas iš pavyzdžių gali būti ir šis, pašto stoties, o dabar – muziejaus – pastatas.“ Demonstruodama skaidres apie darbus, kuriuos kalvarijiečiai ir patys matė, pranešėja atskleidė, kokie iššūkiai kartais laukia. Ji akcentavo, kad darbai vyksta griežtai laikantis teisės aktų, atkreipė dėmesį, kad nauji elementai nuo autentiškų turi skirtis, o imitacija paveldo objektuose netoleruotina…

Kalvarijos gimnazijos istorijos mokytoja ekspertė Arūnė Vaičiūnaitė-Levuškinienė pranešime apžvelgė demografinę situaciją Antrojo pasaulinio karo kontekste.

Alvydas Totoris pasirašė ne vienoje savo knygoje…

Po šių pranešimų istorikas Alvydas Totoris pristatė tik ką išėjusią savo knygą „Kalvarijos gatvių istorijos“ (apie ją parašysime daugiau), Aistė Čerkauskienė – žemėlapį, kuris labai pravers turistaujantiems. Visi kviesti į ekskursiją – susipažinti su jos gatvėmis vadovaujant knygos autoriui…

Lina VOLUNGYTĖ


Marijampolėje

Įžanga – prisiminimai apie Kvietiškio dvarą… Skaito Valė Klesevičienė. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Rugsėjo 9-ąją Marijampolėje Europos paveldo dienų renginiai prasidėjo Meilės Lukšienės švietimo centre surengta konferencija „Laikui atsparūs Kvietiškio dvaro grūdų magazino mūrai“. Renginį organizavusio Marijampolės kultūros klubo „Aistuva“ ir Marijampolės krašto bei Prezidento Kazio Griniaus muziejaus surengta prisiminimų apie dvaro laikus valandėlė, Meno mokyklos moksleivės Eglės Armonaitės muzika kvietė ir į praeitį, ir į ateitį…

Pastatas, kuris laukia atgimimo.

Marijampolės savivaldybės mero pavaduotojas Paulius Marozas kvietė visus neabejingus pamąstyti apie tai, kaip geriausia būtų įveiklinti kol kas dar tik naują etapą pradedantį istorinį pastatą Kvietiškio dvarvietėje, dėkojo visiems, suvokiantiems paveldo svarbą.

Moksleivių piešiniuose – jaunosios kartos žvilgsnis į paveldą.

Architektė Dalia Vosyliūtė apžvelgė šio pastato istorinę vertę, technines priemones, kurių reikėtų norint jį prikelti naujam gyvenimui. Mintimis apie tai, kaip sekėsi panašus projektas, trukęs ne vienus metus, pasidalijo Pagėgių savivaldybės VšĮ Pagėgių krašto turizmo, verslo ir informacijos centro vadovė Ilona Meirė.

„Suvalkiečio“ informacija



Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika