www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Pradžioje buvo šviesa…

(Festivalis „Kultūros savaitė 2022“)

Iš tiesų simboliška, kad jaunieji kūrėjai, pernai nustebinę ir pradžiuginę drąsiu projektu „Kultūros savaitė“, šiemet susibūrė į VšĮ „Marijampolės filharmonija“ ir antrojo festivalio pirmą koncertą taip ir pavadino. „Beauštanti aušrelė“ – ne tik sena, graži lietuvių liaudies daina, jau neatsiejama nuo ją harmonizavusio Mikalojaus Konstantino Čiurlionio, kuris visada tarsi kviečia pakelti akis nuo žemės ir pažvelgti, kas gi ten, kur siekia bekylančios ar iš už debesies žvelgiančios saulės spinduliai… Tai lyg vilties nuojauta. Šia daina ir prasidėjo koncertas bei visas festivalis, dar kartą patvirtinęs, kad, negailint pastangų, laiko ir esant sutarimui, viskas pasiekiama…

Šiame festivalyje yra tai, ko turėtume siekti kiekvienas. Tai požiūris į tuos žmones, kuriems skiriame savo veiklą. Čia vyrauja pagarba: pradedant viso projekto išsamia programa, kurioje pristatomi ir atlikėjai, ir atliekamų kūrinių autoriai – ne visi juk esame dideli muzikos žinovai, ne visi vienodai priimame tą ar kitą žanrą. Įsigalėjus išmaniosioms technologijoms, tokie dalykai, kaip išsami informacija apie renginį (programa), jau pamirštami.

Laura Latvaitytė-Zaman – šio projekto sumanytoja, įsteigusi savo vardo fondą, gali būti pavyzdžiu, kaip gyvenant ne Lietuvoje būti jos kultūros dalimi. Prie instrumento – Kamilė Zaveckaitė, kartu nuėjusi netrumpą kelią. Autorės nuotraukos

Taigi, atsivertę puikią poligrafine prasme visų savaitės renginių programą matome į mus žvelgiančius visus tris organizatorius ir skaitome jų pasisveikinimą su mumis kiekvienu. „Tikiu vertybėmis ir kultūrine ideologija, kurią skleidžia profesionalusis menas“ (Marius Reklaitis). „Su pagarba ir dėkingumu savajam kraštui džiaugiuosi galėdama vėl pas jus sugrįžti“ (Laura Latvaitytė-Zaman). „Tikiu, jog per „Kultūros savaitę“ gebėsime padovanoti muzikos kalbą, jos teikiamą minties ir sielos ramybę“ (Kamilė Zaveckaitė).

Lietuviškos muzikos koncertas buvo margas tiek žanrų, tiek atlikėjų įvairove. Solo dainavo Laura, akompanuojant svečiui iš Ukrainos Vladimirui Kovtunovui, savo nuolatinei partnerei ir kolegei Kamilei Zaveckaitei. Nuo lyriškosios „aušrelės“ iki Felikso Bajoro „Sakmių siuitos“, pareikalavusios tikrai daug ištvermės…

Laura taip pat naujomis spalvomis nuspalvino Česlovo Sasnausko choro (vadovas Mindaugas Radzevičius) atliekamus kūrinius. Su choru Zitos Bružaitės impresijas birbyne pynė Darius Klišys, pasirodęs ir kaip solistas, M. K. Čiurlionio kūrinius atliko pianistė K. Zaveckaitė, o Vidmanto Bartulio muziką choreografija papildė Nilsas Klaesas (Niels Claes)… Kompozitorių kūrybos spektras platus – nuo XIX amžiaus iki mūsų dienų. Koncertą užbaigė Česlovo Sasnausko choras, akompanuojant K. Zaveckaitei. Gausiai susirinkę marijampoliečiai negailėjo aplodismentų ir gėlių, dėkodami ir už koncertą, ir už visą būsimą renginių savaitę.

Dariaus Klišio birbyne atliekami kūriniai atitiko šio koncerto dvasią. Fone – Aušrinės Dubauskienės kūryba.

Kalbant apie koncertą būtina paminėti Aušrinę Dubauskienę, kurios sunkiai protu aprėpiamos vizualizacijos scenos fone lydėjo kiekvieną kūrinį. Plastiškos linijos, kiekvieną ritmo pokytį atliepiantis jų bangavimas ir kaita, simboliai, primenantys baltiškuosius (o gal ir iš tiesų tokie?), amžinasis Gyvybės ratas… Tai ilgų mėnesių nepaprastai kruopštaus darbo rezultatas. Smagu, kad organizatoriai atrado Aušrinę ir ja patikėjo, o mes turėjome progą dar kartą jos talentu gėrėtis.

…„Kultūros savaitė“ tęsiasi. Vyks meistriškumo kursai moksleiviams ir užsiėmimai pedagogams, 17 d. 19 val. numatytas Sūduvos jaunimo simfoninio orkestro inauguracinis koncertas (!) Šv. Vincento Pauliečio bažnyčioje, vėliau – koncertai dar trijose bažnyčiose.

Uždarymo koncertas rugsėjo 29 dieną 18 val. Marijampolės kultūros centre. Visi renginiai nemokami. Pasidžiaukime gražiomis jaunųjų kūrėjų, grįžtančių į gimtinę dovanoti mums nuostabių akimirkų, padovanotomis valandėlėmis, skleidžiančiomis šviesą ir pozityvumą.

Nijolė LINIONIENĖ

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika