Vienybė težydi

 

Suvalkų koridorius

Sekite mus:

_____________

Skelbimai, sveikinimai, užuojautos

______________

Suvalkų koridorius: istorija ir galimos grėsmės

Siekdamas skatinti regiono gyventojų pasitikėjimą savo šalimi, Lietuvos kariuomene bei NATO pajėgomis, „Suvalkietis“ parengė ir pradeda įgyvendinti projektą „Suvalkų koridorius: vakar, šiandien, rytoj“, kurį remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Iki šių metų pabaigos savo publikacijose atskleisime termino „Suvalkų koridorius“ priešistorę, pasitelkę autoritetingus ekspertus sieksime objektyviai nušviesti dėl galimų Rusijos provokacijų Suvalkų koridoriaus regione kylančias grėsmes, skatinsime skaitytojus kritiškai vertinti Rusijos ir Baltarusijos informaciniuose kanaluose platinamą informaciją ir, žinoma, atskleisime, kas daroma, kad mūsų kraštas ir visa šalis būtų saugesnė. Taigi, rašysime ir apie adaptuotus Lietuvos kariuomenės, taip pat ir NATO gynybinius planus, apie Lietuvos kariuomenės vienetų stiprinimą ir NATO sąjungininkų karių užduotis regione, taip pat ir apie Lietuvos šaulių sąjungos ir net medžiotojų draugijų narių siekius atgrasyti priešą. Be abejo, informuosime ir apie konkrečius savivaldos planus ir darbus rūpinantis gyventojų civiline sauga. Tad skaitykite „Suvalkietį“!
Planuotos autostrados vieta žemėlapyje pažymėta raudona linija.

Vasario 24-ąją prasidėjus Rusijos invazijai Ukrainoje, jau netrukus vis garsiau imta kalbėti apie vadinamąjį Suvalkų koridorių. Šis terminas itin dažnai minėtas šių metų vasarą, kai įtakingas laikraštis „Politico“ Suvalkų koridorių pavadino pavojingiausia vieta žemėje, o buvęs Jungtinių Amerikos Valstijų kariuomenės Europoje vadas generolas leitenantas Frederikas Hodžesas (Frederick Hodges) teigė, kad tai silpniausia NATO vieta Baltijos regione – ją užėmus, Lietuva, Latvija ir Estija būtų atskirtos nuo pagrindinių NATO pajėgų Europoje.

Pavojingiausia vieta žemėje?

Šiandien kai kurie analitikai lygina šį rajoną su Fuldos koridoriumi – Vokietijos sritimi, kurios dalis Šaltojo karo metais atsidūrė tarp dviejų Vokietijų – per ją ėjo Vokietijos Federacinės ir Vokietijos Demokratinės respublikų siena, kuri faktiškai buvo NATO šalių ir sovietinio bloko skiriamoji linija.

„Politico“ apžvalgininkas Metju Karnitčingas (Matthew Karnitsching) savo straipsnyje teigė, jog vaikštinėjant po Druskininkus lengva užsimiršti, kad šio ramaus kurorto įmantrių XIX amžiaus vilų, fontanų ir ežerų fone esi Vladimiro Putino taikiklyje.

„Vakarų karo ekspertai perspėja, kad ši teritorija veikiausiai taptų vienu pirmųjų Rusijos prezidento taikinių, jeigu jis ryžtųsi eskaluoti karą Ukrainoje ir sukelti kinetinę konfrontaciją su NATO“, – įspėjo žurnalistas. Jo žodžiais, iš pirmo žvilgsnio dažnam tokia mintis nekiltų, o tai, pasak Rytų Europos pareigūnų, siekiančių atkreipti dėmesį į Vakarų karinio aljanso pažeidžiamumą Rytuose, ir yra problemos esmė.

Būtent po šio straipsnio pasirodymo į Druskininkus ir Marijampolę domėtis Suvalkų koridoriaus prieigose esančiais miestais ir ten gyvenančių žmonių nuotaikomis buvo atvykę ir vieno didžiausių Prancūzijos laikraščių „La Croix“ žurnalistas Fransua d’Alankonas (Francois d’Alancon) ir Vokietijoje gyvenantis lenkų žurnalistas Stanislavas Strasburgeris (Stanislaw Strasburger). Svečiai apsilankė ir mūsų redakcijoje, apie jų vizitą rašėme „Suvalkietyje“.

Terminą sugalvojo Estijos prezidentas

Iš kur atsirado terminas „Suvalkų koridorius“? Jį 2015 metais sugalvojo buvęs Estijos prezidentas Tomas Hendrikas Ilvesas, likus vos kelioms minutėms iki susitikimo su tuomete Vokietijos gynybos ministre Urzula fon der Lejen (Ursula von der Leyen), kuri dabar yra Europos Komisijos pirmininkė. Tuomet Estijos lyderio tikslas buvo garsiai skambinti varpais dėl Vakarų gynybos spragų. Jau tada baimintasi, kad kilus konfliktui su Vakarais Rusija gali vienu metu įsiveržti į Suvalkų koridorių ir iš rytų, ir iš vakarų, taip atkirsdama Europos Sąjungai priklausančias Baltijos valstybes nuo jų sąjungininkių pietuose.

„Tai nepaprastai silpna vieta, nes tokia invazija atskirtų Lietuvą, Latviją ir Estiją nuo likusių NATO šalių“, – tada pabrėžė T. H. Ilvesas. Be to, toks žingsnis iš karto sukeltų Maskvos ir branduolinių ginklų turinčių NATO narių konfrontaciją ir taip pasaulis atsidurtų ant susinaikinimo slenksčio. T. H.Ilvesas dabartinę Europos Komisijos pirmininkę U. fon der Lejen perspėjo praėjus metams po Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos, tačiau dabartinės Rusijos prezidento Vladimiro Putino invazijos į Ukrainą kontekste toks scenarijus tapo dar aktualesnis.

Rusai norėjo tiesti autostradą

Suvalkų koridorius – geopolitiškai svarbi teritorija, kurios ilgį įvairūs šaltiniai įvardija skirtingai. Vieni mini apie 60 kilometrų ruožą, kituose šaltiniuose rasime minint 80 ar net 100 kilometrų atstumą. Tai ruožas Lenkijoje tarp Kaliningrado srities ir Baltarusijos. Plačiąja prasme Suvalkų koridoriumi vadinama tarp Baltarusijos ir Kaliningrado srities esanti teritorija, taigi, ir dalis Lietuvos, taip pat ir mūsų kraštas.
Rusijoje apie galimybę eksteritorine autostrada sujungti Kaliningrado sritį ir Baltarusiją per Lenkijos teritoriją pradėta kalbėti 1992 metais, o tokį planą 1993 metais viešai paskelbė tuometis Rusijos Federacijos ministras pirmininkas Vladimiras Šumeiko. Projektui pritarė ir tuometis Rusijos prezidentas Borisas Jelcinas ir Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka.

Prezidentas B. Jelcinas tada aiškino, kad Lietuva taikanti per aukštus tranzito mokesčius, todėl Rusijai būtų naudingesnis komunikacinis kanalas per Lenkiją. Numatoma autostrada turėjo jungti Gardiną Baltarusijoje su Gusevo (Gumbinės) miestu Kaliningrado srityje per Lenkijos miestus Suvalkus ir Geldapę.

Prieš beveik tris dešimtmečius planuota autostrada nebuvo pradėta statyti daugiausia tuomečio Lenkijos prezidento Aleksandro Kvašnievskio (Aleksander Kwasniewski) pastangomis. Lenkijos vadovybė atsisakymą argumentavo ekologine žala unikaliam Suvalkų krašto kraštovaizdžiui ir galimu santykių su Lietuva pablogėjimu. 2002 metais per vizitą Maskvoje prezidentas A. Kvašnievskis aiškiai pasakė, kad šis projektas yra atmestas.

Tai, kad Suvalkų koridorius yra labai svarbus, liudijo ir šiemet liepos 7-ąją čia vykęs Lietuvos ir Lenkijos prezidentų Gitano Nausėdos ir Andžejaus Dudos (Andrzej Duda) vizitas. Tada Lietuvos ir Lenkijos vadovai patvirtino, kad ginti Suvalkų koridorių pasiryžusios NATO šalių, tarp jų Lietuvos ir Lenkijos, karinės pajėgos.

Suvalkų koridoriaus reikšmė

Ypač svarbus Suvalkų koridoriaus klausimas tapo 1999 metais prie NATO prisijungus Lenkijai, 2004 m. – Lietuvai, Latvijai ir Estijai.

Didindama karinę galią Rusija ypatingą dėmesį skiria savo karinių formuočių Vakarų karinėje apygardoje (jai priklauso ir Kaliningrado sritis) stiprinimui ir sparčiai plėtoja prieigos ribojimo ir teritorijos blokavimo pajėgumus atskiruose taškuose.

Vakarinėje kryptyje yra trys tokie taškai – Krymas, Kolos pusiasalis ir prie Suvalkų koridoriaus esanti Kaliningrado sritis. Juose sutelkiami sausumos, oro ir jūrų pajėgumai bei ginklų sistemos, gebančios karinio konflikto atveju tiesiogiai atakuoti NATO pastiprinimą.

Suvalkų koridoriaus ir viso Baltijos regiono saugumo padėtį sunkina ir Rusijos pasitraukimas iš pasitikėjimą didinančių ginkluotės kontrolės iniciatyvų: 2007-aisiais, paskelbusi moratoriumą, Rusija sustabdė apsikeitimą karine informacija tarp Įprastinės ginkluotės Europoje sutarties (1990) dalyvių; 2014 metais ji nutraukė dvišalį Lietuvos ir Rusijos susitarimą (2001) pagal ESBO (šiai organizacijai priklauso ir Rusija) šalių Vienos dokumento (2011) nuostatas, kuriomis siekiama stiprinti regioninį saugumą ir stabilumą, didinti pasitikėjimą tarp ESBO valstybių bei jų kariuomenių.

Kitas Suvalkų koridoriaus padėtį bloginantis veiksnys yra itin glaudus ir vis didėjantis karinis Rusijos ir Baltarusijos bendradarbiavimas: Baltarusijos gynybos ir saugumo politika yra glaudžiai koordinuojama su Rusija, faktiškai baigta šių valstybių karinė integracija – sinchronizuotas bendros regioninės karinės formuotės valdymas, užtikrinta karinių pajėgų sąveika, sustiprinta bendra oro erdvės kontrolė ir gynyba, rengiami bendri kariniai mokymai.

Būtina keisti atgrasymo strategiją

Apžvalgininkai pastebi, kad kaip V. Putinas dabar bando nusitiesti sausumos tiltą tarp Rusijos ir Krymo pusiasalio, taip ir užėmęs Suvalkų koridorių jis galėtų sujungti savo karines pajėgas Kaliningrade, pagrindiniame Rusijos avanposte, su kitomis rusų pajėgomis, kurios dislokuotos Baltarusijoje, faktiškame Rusijos protektorate.

Rusijai užpuolus Ukrainą, amerikiečių analitikai perspėjo, kad NATO aljansas turėtų keisti atgrasymo strategiją ir ruoštis Baltijos šalių gynybai, nesvarbu, kiek mažai tikėtina bebūtų Rusijos invazija į NATO teritoriją. Silpniausia vieta esą ir išlieka vadinamasis Suvalkų koridorius, ypač po numanomos Baltarusijos okupacijos, Rusijai laikant pajėgas ne tik Kaliningrade, bet ir Baltarusijoje.

Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas siūlo nepervertinti atskirų dalių reikšmės ir pabrėžia visos teritorijos gynybą: „Vaizdžiai tariant, jeigu pasižiūrėsim į visos Europos žemėlapį, visos Baltijos šalys atrodys kaip koridorius“, – yra sakęs ministras.

Agentūra „Stratford“ mano, kad Suvalkų koridoriaus reikšmės nereikėtų pervertinti. Rusija, pasak analitikų, toliau didins karines pajėgas Kaliningrade ir bandys sustiprinti savo pozicijas Baltarusijoje. Tačiau bandymas užimti teritoriją tarp jų, tai yra pradėti tiesioginę konfrontaciją su NATO, kainuotų labai brangiai.

Baltijos šalims, priklausomoms nuo Aljanso karinės paramos, Suvalkų koridorius bet kuriuo atveju lieka pagrindinė kryptis sausumos pajėgų ryšiui su sąjungininkėmis palaikyti. Kai kurioms NATO šalims tokio koridoriaus egzistavimas ir įsivaizduojamos jo užgrobimo grėsmės yra pretekstas stiprinti Aljanso pajėgas Rytų Europoje.

Algis Vaškevičius

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • Į Marijampolę atvykstantis I. Kvik: apie kolegų netektis, lietuvišką muziką ir norą švęsti gyvenimą

  2023-03-24Į Marijampolę atvykstantis I. Kvik: apie kolegų netektis, lietuvišką muziką ir norą švęsti gyvenimą
  Žinomas Lietuvos dainininkas, romų ansamblio „Sare Roma“ vadovas Ištvanas Kvik daugeliui puikiai atpažįstamas iš publikos pamėgtų romų dainų. Tačiau pastaruoju metu atlikėjas daug dėmesio skiria lietuviškam folklorui. Kitu žvilgsniu pažiūrėjęs į lietuvių liaudies dainas vyras sako, kad ir joms galima suteikti romams būdingos ugnies. Būtent tokios dainos, kaip lietuviams puikiai pažįstamos „Ant kalno karklai“, „Vaikštinėjo povelė“, „Pasvarcyk, antela“ jau kuris laikas skamba „Sare Roma“ pasirodymuose. „Visuomet sakau, kad neturime skirstyti vieni kitų pagal tautybę, todėl manau, kad ir muzikos nereikia skirstyti. Ji mus ne skiria, o vienija“, – sako I. Kvik. Jis sutiko pasidalinti pasakojimu, kaip gimė idėja dainuoti lietuvių ...
 • Miniatiūrose – Marijampolė, kokios jau nebėra

  2023-03-23Miniatiūrose – Marijampolė, kokios jau nebėra
  „Pasivaikščiojimai po senąją Marijampolę“ – taip pavadinta P. Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje praėjusią savaitę atidaryta menininko Eduardo Končiaus miniatiūrų paroda. Šie naujausi žinomo kūrėjo darbai gimė pandemijos metu, kai dėl įvairių apribojimų buvo galima atsidėti kūrybai ir skirti jai daug laiko. E. Končius savo darbuose įamžino daug senųjų miesto pastatų. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos E. Končiaus darbai gerai žinomi ne tik marijampoliečiams. Jie puošia nemažai įvairių erdvių, kruopščiai sukurtų miniatiūrų ne vienas yra įsigijęs ir turi savo namuose. Menininko miniatiūrose labai dažnai gali išvysti senuosius Sūduvos sostinės pastatus, kurių dalis dar išlikę, kiti jau gerokai pasikeitę, o trečiųjų apskritai nelikę nė ...
 • Automatizuota sandėlio valdymo sistema – kas tai?

  2023-03-23Automatizuota sandėlio valdymo sistema - kas tai?
  Sprendžiant iš šio numatomo dirbtinio intelekto taikymo padidėjimo, automatizavimas pasiliks. Sandėlio valdymo pasaulyje tai reiškia, kad reikia atsižvelgti į automatizuotos sandėlio sistemos ir sandėlio automatizavimo naudą. Sandėlių operatoriams ir logistikos įmonėms paskirstymo, gamybos ir tiekimo grandinės procesai greitai keičiasi. Prieš pasinerdami į kai kurias būtinas sandėlio automatizavimo technologijas, pradėkime aptardami, kas yra automatizuota sandėlio sistema ir kodėl jos jums reikia. Kas yra automatizuota sandėlio sistema? Automatizuota programa – tai programinė įranga, padedanti sandėliavimo operacijoms integruoti dirbtinį intelektą ir robotiką į kasdienius procesus. Automatizuotas sandėliavimas naudoja keletą pagrindinių technologijų, kad galėtų judėti. Pavyzdžiui, automatizuota saugojimo ir paėmimo sistema (ASRS) kartu su sandėlio valdymo ...
 • Transporto valdymo sistema (CRM) ką tai reiškia ir kaip ji veikia?

  2023-03-23Transporto valdymo sistema (CRM) ką tai reiškia ir kaip ji veikia?
  Kas yra transporto valdymo sistema? Transporto valdymo sistema yra įrankis, padedantis suprasti pristatymo proceso duomenis ir pagerinti našumą. Sistema gali gauti realiu laiku duomenis apie kiekvieną transporto priemonę ir analizuoti jų veikimą, automatizuoti rankų darbą, supaprastinti užsakymų apdorojimą ir kt. Paprasčiau tariant, tai yra priemonė, skirta paspartinti ir supaprastinti pristatymą, kartu sutaupant organizacijos išlaidas ir darbo jėgas. Pagrindiniai transporto valdymo sistemų privalumai CRM programinė įranga prisideda prie logistikos kaštų mažinimo, transporto procesų optimizavimo, efektyvaus su transportavimu susijusių įvykių stebėjimo. CRM programinė įranga yra visapusiškas sprendimas visoms su transportu susijusioms užduotims, tokioms kaip transportavimo proceso koordinavimas ir organizavimas skirtingomis transporto priemonėmis. Todėl jis ...
 • Kaip užtikrinti mėsos gaminių kokybę?

  2023-03-23Kaip užtikrinti mėsos gaminių kokybę?
  Maisto, įskaitant mėsos gaminius, vartojimas turi užtikrinti aukšto žmogaus sveikatos lygio pasiekimą. Todėl mėsos gaminiams tenka didelė atsakomybė, kuri slypi griežtame higienos taisyklių laikymasis viso gamybos ciklo metu ir geros gamybos praktikos principų. Norint įgyvendinti šiuos principus, būtina technologinę veiklą grįsti kokybės vadybos sistemomis. Tik tuomet susidaro realios sąlygos sumažinti ar net visiškai pašalinti mėsos gaminių per didelio užteršimo sveikatai kenksmingomis medžiagomis ir nepageidaujamų mikroorganizmų bei vartotojų sveikatai nepalankių procesų vystymosi riziką. Ar rūkyti mėsos gaminiai yra sveiki vartoti? Mėsos rūkymas yra viena pagrindinių mėsos perdirbimo technologinių procedūrų. Tai turi įtakos tiek gatavo produkto skoniui, kvapui, spalvai ir išeigai, tiek patvarumui. Dabartinės ...
 • Energiją taupančių prožektorių svarba naktinei veiklai

  2023-03-23Energiją taupančių prožektorių svarba naktinei veiklai
  LED iš esmės reiškia šviesos diodą, kuris skiriasi nuo bet kurios standartinės lemputės, nes jam reikia labai mažai energijos. Kodėl LED žibintuvėliai turi didžiulę paklausą tarp keliautojų ir kitų naktine veikla užsiimančių asmenų? Toliau šiame straipsnyje pasidalysime kai kuriais LED prožektorių privalumais. Pagrindiniai energiją taupančių prožektorių privalumai Energijos vartojimo efektyvumas Vienas iš svarbiausių LED prožektorių privalumų – energijos vartojimo efektyvumas. LED lempoms pagaminti reikia gerokai mažiau energijos, kad būtų išgaunamas toks pat šviesos kiekis kaip ir tradicinėms apšvietimo priemonėms. LED žibintuvėliai, kuriuos galima rasti https://www.vssistemos.lt/laisvalaikis/prozektoriai, geriausiai pasitarnauja ekstremalių situacijų ar nelaimių atvejais, todėl tai yra geriausias pasirinkimas stovyklaujant ir keliaujant pėsčiomis. ...
 • Kaip išryškinti figūros apvalumus?

  2023-03-23Kaip išryškinti figūros apvalumus?
  Kaip padidinti biustą, jei norite labiau pabrėžti jo formą? Pirmas žingsnis visada turėtų būti tinkamo apatinio trikotažo pasirinkimas. Būtent tam ir buvo sugalvota push-up liemenėlė: ji sukurta tam, kad mažą krūtinę turinčių moterų siluetas atrodytų taip, kaip jos nori. Push up dydį galite pasirinkti pačios, tačiau atminkite, kad pernelyg didelis efekto suteikimas galiausiai nepasiekia tikslo. Daug geriau mažesnei krūtinei naudoti push up efektą tada, kai jūsų stiliui jo labiausiai reikia. Kas yra push-up liemenėlė? Pirmas dalykas, kurį reikia išsiaiškinti: kas yra push-up liemenėlė? Terminai push-up, paminkštinti kaušeliai ir paminkštintos liemenėlės dabar vartojami pakaitomis. Sunku visame tame susigaudyti, ypač jei norite padidinti krūtinę. Yra ...
 • Gabrielė Vitosytė: „Geriau pabandyti, nei galvoti, o kas būtų buvę“

  2023-03-22Gabrielė Vitosytė: „Geriau pabandyti, nei galvoti, o kas būtų buvę“
  Šiais 2023 metais Marijampolės miestui tapus Lietuvos jaunimo sostine, dalinsimės jaunų žmonių istorijomis, kuriose jie pasakos apie savo pomėgius, pasiekimus ir motyvaciją veikti. Pirmoji pašnekovė – Gabrielė Vitosytė, vienuoliktos klasės mokinė ir kultūrizmo (bikinio fitneso) sportininkė, anksčiau save išbandžiusi modelio srityje ir krepšinio sporte. Kviečiame susipažinti su Gabrielės mintimis ir jos veikla: kokią įtaką jos savijautai padarė pasirinkta sporto rūšis, su kokiais sunkumais susidūrė pradėjusi savo kelionę į fitnesą. – Gabriele, esi bikinio fitneso sportininkė. Kada supratai, kad tai tavo kelias ir kad nori toliau jame tobulėti, siekti rezultatų? – Buvo tikrai labai paprasta, iš tikrųjų net nesitikėjau, kad nueisiu tokiu keliu, nes ...
 • APVA užsakyta ekspertizė patvirtino, kad atnaujinant gyvenamąjį pastatą privaloma pasirūpinti šviežio oro cirkuliacija

  2023-03-22APVA užsakyta ekspertizė patvirtino, kad atnaujinant gyvenamąjį pastatą privaloma pasirūpinti šviežio oro cirkuliacija
  Atliktas 15 Lietuvos modernizuotų daugiabučių energetinis auditas, kurį užsakė Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) atskleidė, kad modernizuotuose pastatuose itin svarbu užtikrinti tinkamą pastato vėdinimą. „Kasmet atliekame tokius auditus siekdami išsiaiškinti, ar visos taikomos priemonės yra efektyvios bei kokybiškos – mums svarbu ne tik rūpintis namų atnaujinimu bet ir įsitikinti, ar viskas juose po atliktų darbų yra gerai. Šįmet pagal nustatytus kriterijus pasirinkome 15 daugiabučių iš skirtingų šalies miestų, tai buvo pastatai iš Alytaus, Biržų, Panevėžio, Prienų, Ukmergės ir Šilalės. Jų statybos metai buvo nuo 1960 iki 1992 m., butų skaičius svyravo tarp 24–100. Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo Po renovacijos šie ...
 • Pasaulinės Dauno sindromo dienos proga – paroda ir kino seansas

  2023-03-20Pasaulinės Dauno sindromo dienos proga – paroda ir kino seansas
  Nuo kovo 13 dienos kino teatre „Spindulys“ veikia paroda „Visi skirtingi – visi lygūs“, parengta asociacijos „Suvalkijos saulytės“. Ši paroda skirta kasmet kovo 21-ąją minimai Dauno sindromo dienai. Paroda veiks iki kovo 31-osios. Dauno sindromą turintis kūdikis gali gimti bet kurioje šeimoje, nepriklausomai nuo geografinio regiono, rasės ar ekonominės padėties, bet mokslininkai yra nustatę, kad tikimybė susilaukti kūdikio su Dauno sindromu didėja proporcingai didėjant moters amžiui. Paroda kviečia priimti šiuos žmones tokius, kokie jie yra. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka Pasaulinė statistika byloja, kad iš maždaug 700–800 gimusių kūdikių vienas turi Dauno sindromą. Skaičiai rodo, kad visame pasaulyje, kiekvienoje valstybėje žmonių su Dauno sindromu skaičius ...
 • Tiksliųjų mokslų studijoms – aukso amžius: kaip pasiruošti IT karjerai dar mokykloje?

  2023-03-18Tiksliųjų mokslų studijoms – aukso amžius: kaip pasiruošti IT karjerai dar mokykloje?
  Informacinių technologijų (IT) ir skaitmeninių inovacijų sričių specialistų poreikis šiandienos darbo rinkoje vis dar išgyvena augimą. Todėl pastaraisiais metais šalies universitetuose bei kolegijose didėja tiksliųjų mokslų populiarumas. Tačiau specialistai pažymi – norint tinkamai pasiruošti daugelio geidžiamai karjerai IT srityje, žinių ir praktikos įgyti verta dar mokyklos suole. Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos duomenimis, su informacinėmis ir ryšio technologijomis susijusių studijų pasirinkimas 2021 m. siekė 6,8 proc., pernai – 8,2 proc. Panašų augimą stebi ir šalies kolegijos. Vilniaus universiteto studijų prorektoriaus dr. Valdo Jaskūno teigimu, pastaruosius trejetą metų moksleivių, besirenkančių tiksliuosius (t.y. fizinius, gyvybės, informatikos, inžinerijos, matematikos) mokslus universitete daugėja. 2020 m. jų buvo ...
 • Paskaita apie lietuvininkus – šišioniškių tarme

  2023-03-16Paskaita apie lietuvininkus – šišioniškių tarme
  Marijampolės kultūros centro Mažojoje salėje gražiu renginiu paminėtos Lietuvių kalbos dienos ir surengta paskaita „Lietuvininkų gyvenimo būdas ir tarmė“. Ji buvo skirta ir šiemet minimiems Klaipėdos krašto metams, nes sausį sukako 100 metų nuo to laiko, kai Klaipėdos kraštas prisijungė prie Lietuvos. Lietuvių kalbos dienos pirmą kartą buvo surengtos 2016 metais. Joms pasirinktas ypatingas laikotarpis tarp dviejų Lietuvai svarbių datų – Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios. Per tą laiką kasmet visoje Lietuvoje ir užsienyje organizuojama daugybė renginių, kurie prisideda prie lietuvių kalbos sklaidos Lietuvoje ir užsienyje, telkia užsienio lietuvių bendruomenes, stiprina lietuvių kalbos mokymosi motyvaciją ir Lietuvoje, ir užsienyje, didina ...
 • 2023-ieji – Šventojo Juozapato metai

  2023-03-152023-ieji – Šventojo Juozapato metai
  Lietuvos Respublikos Seimas 2023 metus paskelbė Šventojo Juozapato metais – praėjo 400 metų nuo kankiniškos Juozapato mirties. Kuo svarbus Rytų (graikų) apeigų katalikų Šventasis Juozapatas Lietuvai, kodėl mes jį gretiname su vieninteliu Lietuvos šventuoju karalaičiu Kazimieru? Juozapatas (Ivanas Gavrilovičius Kuncevičius) (1580–1623 11 12) – vienintelis ukrainietis, Rytų (graikų) apeigų katalikas (arba unitas), popiežiaus Urbono VIII 1643 m. paskelbtas palaimintuoju, o popiežiaus Pijaus IX – 1867 m. – šventuoju; vienas iš Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino (1617 m.) įkūrėjų, šventumui brendęs Ukrainoje, Lietuvoje (čia gyveno 1596–1617 m.) ir Baltarusijoje. 1963 m. jo palaikai perlaidoti Vatikane, Šv. Petro bazilikoje, dešinėje navoje, Šv. Bazilijaus Didžiojo altoriuje. Šventasis Juozapatas ir ...
 • Atnaujinus daugiabutį iki A klasės, šilumos sutaupoma net 8 kartus daugiau

  2023-03-15Atnaujinus daugiabutį iki A klasės, šilumos sutaupoma net 8 kartus daugiau
  Įvertinus aplinkos ministerijos užsakytą analizę aiškėja, kad modernizuoti daugiabutį iki A energinio naudingumo klasės nėra taip brangu, kaip gali pasirodyti iš pradžių. Bendros projekto išlaidos padidėja, bet nežymiai, o dėl renovacijos šilumos butuose prarandama net 8 kartus mažiau. Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo „Tyrimas buvo atliktas siekiant išsklaidyti mitą, kad pasiekti aukštesnę energinio efektyvumo klasę – itin brangu, norėjome nešališkų ekspertų vertinimo ir įrodymų, jog A klasę pasiekti įmanoma ir jog tai finansiškai apsimoka. Jeigu imtume C klasės energinio efektyvumo pastatą kaip bazinį, gyventojams siekti B klasės yra 3 proc. brangiau, o A klasės – 23 proc. brangiau. Kalbant skaičiais, ...
 • Pasauliui – žinia apie Buktos girią ir jaunųjų miško bičiulių veiklą

  2023-03-13Pasauliui – žinia apie Buktos girią ir jaunųjų miško bičiulių veiklą
  Visai neseniai socialiniame tinkle „Twitter“ pasirodė žinutė apie Žuvinto biosferos rezervato miškus. Šią žinutę paskelbė Jungtinių Tautų (JT) Biologinės įvairovės konvencijos sekretoriatas ir tai pirmas atvejis, kai Lietuvai ir Žuvinto biosferos rezervate esančiai vertingais augalais garsėjančiai Buktos giriai netoli Marijampolės skirtas toks dėmesys. A. Pivoriūnas sako, kad žinia apie Buktos mišką ir moksleivių veiklą paplito po pasaulį. FSC GD/Mariaus Čepulio nuotrauka Šiek tiek daugiau nei minutę trunkančiame vaizdo įraše „Twitter“ informuojama apie tai, kad šioje girioje rasti 45 I pasauliniame kare žuvusių vokiečių karių kapai, ir rodoma, kaip juos tvarko Liud-vinavo Kazio Borutos gimnazijos moksleiviai, jaunųjų miško bičiulių būrelio „Giliukai“ ...

 

Galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.