www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Pagalbos centras – ramstis vienišiems, ligotiems, turintiems negalią (Eksperto komentaras)

Marijampolės socialinės pagalbos centrui vadovaujanti Vilma Ratkevičienė sako, kad jų įstaiga teikia žmonėms vis daugiau paslaugų.
Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Pasak Marijampolės socialinės pagalbos centro direktorės Vilmos Ratkevičienės, nuo 1999-ųjų veikiantis Marijampolės socialinės pagalbos centras per daugiau nei dvidešimtį veiklos metų plėtėsi ir keitėsi. Įkurta naujų padalinių. Šiandien Socialinės pagalbos cent-ras įvairiapusis, teikiantis vis daugiau, kvalifikuotesnės, platesnio spektro gyventojams reikalingos pagalbos. Pagalbos centre veikia Socialinės globos padalinys, Pagalbos šeimoms, Pagalbos namuose tarnybos, Laikinosios nakvynės namai, Asmenų, turinčių intelekto sutrikimų, dienos užimtumo padalinys, Globos centras, Paramos šeimai, Sveikatos priežiūros padaliniai.

Žvelgiant iš šiandienos perspektyvų, išaugo paslaugų kokybė. Pradėtas kreipti dėmesys ne į kiekybinį jų teikimą, bet į kokybę. Marijampolės savivaldybės gyventojams siūlomos įvairiausios paslaugos, daug naujų, kurių anksčiau nebuvo. Direktorės teigimu, tokią centro transformaciją, naujų paslaugų atsiradimą padiktavo laikmetis. Dabar pagalbos iš centro sulaukia ne tik neįgalūs suaugusieji, bet ir jaunuoliai, laikinai būsto netekę asmenys, krizinėse situacijose atsidūrę gyventojai.

– Krizių namuose mes turime galimybę apgyvendinti ne tik mamą su vaikais, kaip būdavo anksčiau, bet ir abu tėvus, visą šeimą, jeigu yra toks poreikis. Yra galimybė įkurdinti ir tik tėvą su vaikais, – pasakoja V. Ratkevičienė.

Teikiama pagalba namuose senyvo amžiaus ar negalią turintiems žmonėms, kurie patys nepajėgia savimi pasirūpinti, susidoroti su buitimi.

Šiuo metu didelis dėmesys nukreiptas į būsimų ir esamų globėjų paieškas.

– Panaikinus vaikų globos namus, kiekvienoje savivaldybėje turi būti globėjai, kurie iškilus krizinei situacijai, galėtų laikinai iš šeimos paimti vaiką ir juo pasirūpinti, kol bus priimtas sprendimas. Visoje šalyje stinga ir budinčių, ir nuolatinių globėjų, kurie priimtų į savo namus gyventi paauglius, o nepavykus jo grąžinti į šeimą, globotų iki pilnametystės, – kalba direktorė.

Pasak centro vadovės, stebima tendencija, kad pagalbos poreikis nuolat didėja. Anksčiau Laikinosios nakvynės namuose būdavo laisvų vietų, o šiemet net vasarą jos visos užimtos. Vis daugiau žmonių lieka be namų. Tai nebūtinai išties benamiai žmonės, bet dažnai neįgalūs, kuriems reikia ne tik nakvynės, bet ir pas gydytoją padėti patekti, dokumentus susitvarkyti, nukreipti į globos namus. Žmonėms reikia įvairiapusės pagalbos.

Visuomenė sensta, pagalba vis labiau reikalinga.

Didelis poreikis vietų Asmenų, turinčių intelekto sutrikimų, dienos užimtumo padalinyje, kad namiškiai galėtų išeiti į darbą, nors kiek turėti laisvo laiko. Juk ne taip paprasta 24 valandas būti su neįgaliu žmogumi, o padalinyje užimtos visos vietos.

Apskritai, anot direktorės, didėja kokybiškų, plataus spektro paslaugų poreikis. Visuomenė sensta, garbaus amžiaus žmonės lieka vieni, pasirūpinti savimi nepajėgia, o iš savų namų nenori niekur eiti. Jiems reikia kompleksinės, integralios pagalbos.

– Stengiamės, kad gyventojai ją gautų, su žmogumi dirba visa specialistų komanda. Tai, kad šiandien gyventojams teikiamos socialinės paslaugos daug kokybiškesnės, atspindi ir reikalavimai paslaugų teikėjams. Paslaugos turi būti arba akredituotos, arba licencijuotos. Daugiau nei per dvidešimtį metų tapome didele paslaugų įstaiga, teikiančia gyventojams įvairiapusę pagalbą. Bet susiduriame su darbuotojų trūkumu. Šiandien mums, kaip ir visos Lietuvos gydymo įstaigoms, stinga kvalifikuotų slaugytojų, profesionalių specialistų, kurie norėtų teikti šias paslaugas, mylėtų žmones, gebėtų dirbti.

ocialinę pagalbą vis daugiau ima teikti privačios įstaigos. Nesibaiminame konkurencijos, priešingai – džiaugiamės, kad visuomenininkų daugėja, nes visuomenės poreikis socialinėms paslaugoms auga, – sako V. Ratkevičienė, Marijampolės socialinės pagalbos centro direktorė.

Loreta TUMELIENĖ

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika