AD

Vienybė težydi

 

Suvalkų koridorius

Sekite mus:

_____________

Skelbimai, sveikinimai, užuojautos

______________

Pasienyje su Rusija esančio Kudirkos Naumiesčio gyventojai: mums nėra labai ramu čia gyventi

Kudirkos Naumiesčio seniūnas E. Belevičius sako, kad vietos žmonės nesijaučia ramiai. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Kudirkos Naumiestyje praėjusio penktadienio vakare lankėsi Europos Sąjungos šalių diplomatai, kurie domėjosi, kaip atrodo pasienis su Rusijos Federacija. Kudirkos Naumiestyje siena su Kaliningrado sritimi yra visai arti – Vytauto gatvės gale yra tiltas, kažkada jungęs šį miestą su anapus Širvintos upės buvusiu Širvintos miestu, kuris iki mūsų dienų neišliko. Tai – vienintelis miestas Europoje, neatstatytas po Antrojo pasaulinio karo.

Į šią vietą atvykę diplomatai sakė, kad jie norėjo čia apsilankyti ir pamatyti, kaip atrodo pasienis su Rusija, vykdančia karinę agresiją Ukrainoje. Diplomatai teigė labai daug girdėję, žinantys ir apie Suvalkų koridorių, apie kurį pastaruoju metu buvo tikrai daug kalbama ir rašoma.

Pasienyje incidentai pasitaiko retai

Kaip šiandien gyvena Kudirkos Naumiesčio žmonės, žinantys kad visai šalia yra Ukrainą užpuolusios Rusijos teritorija? Netoli jau seniai neveikiančio tilto pašnekinti vietos gyventojai sakė, kad jau yra pripratę, nors dėl karo Ukrainoje jiems nėra ramu.

Ant tilto su sūnumi ir šuneliu saulės palydėti tą vakarą, kai čia lankėmės, atėjusi vietos gyventoja sakė, kad jau keli dešimtmečiai gyvena miestelyje ir jaučiasi saugiai. Žinoma, ji seka įvykius, ir nežinia, ko galima tikėtis iš kaimyninės šalies agresorės, bet, pasak jos, Kudirkos Naumiestyje yra ramu, pasienyje incidentų irgi pasitaiko labai retai.

– Per pastaruosius kelerius metus gal buvo keli atvejai, kai kažkas bandė per Širvintą perbristi ir atsidūrė anoje pusėje. Tai dažniausiai būna išgėrę žmonės, kuriuos rusų pasieniečiai, palaikę kelias dienas pas save, grąžina atgal. Dažnesni yra atvejai, kai į aną pusę nueina gyvuliai – tada rusų pasieniečiai juos atgena atgal į Lietuvą, – sakė kitas pasienyje sutiktas vietos gyventojas.

Jis pasakojo, kad anapus sienos dažnai girdimas sprogimų, šūvių aidas, kylančių ar besileidžiančių lėktuvų, malūnsparnių keliami garsai, nes ten nuolat vyksta karinės pratybos. Žmonės prie to jau pripratę, o prieš kelerius metus tokie sprogdinimai vyko be perstojo net keliolika dienų.

Gyventojams nerimą kelia žolės gaisrai

Kudirkos Naumiesčio seniūnas Edvardas Belevičius pasakoja, kad jam didelį susirūpinimą kelia gaisrai, kai šioje pasienio vietoje šalia tilto dega sausa žolė. Ugnis Rusijos pusėje kelia grėsmę vietos žmonėms, dūmai nuodija orą. Pasak jo, nežinia, ar ta žolė anapus sienos uždegama netyčia, ar tai sąmoningas veiksmas.

– Liepsnos jau buvo priartėjusios prie Kudirkos Naumiesčio, ir tada pasikeitus vėjo krypčiai visas miestas skendėjo dūmuose, o smalsiausi gyventojai ėjo pažiūrėti degančių plotų nuo Širvintos tilto. Padėtį stebėjo ir priešgaisrinės tarnybos darbuotojai, jie buvo pasiruošę reaguoti, kad ugnis nepersimestų į mūsų šalies pusę, – prisiminė jis.

Anapus upės kažkada buvusio Širvintos miesto neliko nė ženklo.

Tada rusai aiškino, kad pelkėje dega nendrės. Lietuvos ugniagesių vertinimu, atviras degimas apėmė net 5–7 km ilgio ruožą Lietuvos pasienyje, o Šakių rajono savivaldybė rekomendavo mažamečiams vaikams ir žmonėms, turintiems kvėpavimo negalavimų, vengti ilgai būti lauke.

Seniūnas sakė, kad miestelyje gyvena apie tūkstantis gyventojų, dar maždaug 1400 yra įsikūrę visoje seniūnijoje. Dauguma žmonių dirba pačiuose Šakiuose ar kaimyniniame Vilkaviškyje, nes Kudirkos Naumiestyje pramonės įmonių nėra, tad ir darbo vietų nėra daug. Dalis žmonių verčiasi žemės ūkiu, yra ir stambesnių ūkininkų.

Tiltas tapo labiau prieinamas

Paklaustas, kokios vietos žmonių nuotaikos dabar, kai vyksta kaimyninės Rusijos karas Ukrainoje, seniūnas sakė, kad, žinoma, nėra ramu, ir tai jaučiasi iš pokalbių su gyventojais. Dauguma čia jau gyvena daug metų, miestelis sensta, jaunimas palieka Kudirkos Naumiestį, o vyresni žmonės, nors ir nerimauja, bet palikti šios vietos tikrai nežada ir nesiruošia.

Čia gana dažnai apsilankančius turistus masina galimybė pasivaikščioti nebenaudojamu tiltu, kuriuo anuomet vieni pas kitus vaikščiodavo Širvintos ir Kudirkos Naumiesčio gyventojai. Senieji miesto žmonės pamena, kad tiltu pėstiesiems buvo galima naudotis dar pačiais pirmaisiais atkurtos Lietuvos nepriklausomybės metais, o vėliau jis buvo aklinai uždarytas.

Prieš kelerius metus tiltas tapo patrauklesnis, kai aplink jį buvo iškirsti beverčiai krūmokšniai ir atsivėrė vaizdas į upę bei skirtinguose jos krantuose stovinčius Lietuvos ir Rusijos valstybių ženklus. Anksčiau iš Kudirkos Naumiesčio pusės ant tilto nebuvo galima žengti nė žingsnio, o dabar tiltas atviras, galima nueiti iki jo viduryje esančios grotų užtvaros. Už jos, Rusijos pusėje, – surūdijusios vielos raizginiai ir spygliuota viela.

Stovint ant abi puses jungiančio, o gal labiau skiriančio tilto atrodo, kad čia labai paprasta pereiti į kitą seklios upės pusę ir atsidurti Rusijos teritorijoje. Dabar, kai Rusijoje paskelbta dalinė mobilizacija ir jos vengdami rusai masiškai bėga iš tėvynės į kaimynines šalis – Kazachs­taną, Sakartvelą ir kitur, atrodo, jog ir šioje vietoje jie galėtų lengvai iš anapus atbėgti. Vis dėlto toks pirminis įspūdis yra klaidingas.

Sumontuota moderni stebėjimo sistema

– Kiek mes žinome, anapus sienos, Rusijos teritorijoje, apie dešimt kilometrų iki mūsų miestelio nieko nėra, ten karinis poligonas ir tuščia teritorija. Dabar nesimato, bet kai nukrenta medžių lapai, galima matyti, kad anapus sienos yra nutiestas vielos tinklas, tad taip paprastai per sieną nenueisi. Be to, čia visur aplink yra vaizdo stebėjimo kameros ir pasieniečiai ištisą parą viską aplink atidžiai stebi, – sakė vietos gyventojas.

Tai, kad teritorija atidžiai stebima, patvirtina ir Valstybinės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Pagėgių rinktinės Kudirkos Naumiesčio užkardos vadas Darius Martinkevičius. Kai jo paklausėme, ar pastaruoju metu buvo užfiksuota kokių nors incidentų šiame pasienio ruože, jis atsakė neigiamai.

Tiltas, kažkada jungęs dvi šalis, dabar jas skiria.

– Mes labai atidžiai stebime situaciją ir ją vertiname, turime modernią tam reikalingą įrangą. Dėl mobilizacijos Rusijoje padėtis čia nepasikeitė, bandymų iš anapus įveikti sieną nepasitaikė. Esame pasiruošę reaguoti į visus galimus incidentus, – užtikrino D. Martinkevičius.

Išties šiame pasienio ruože 2020 metais bendrovė „Euroelektronika“ įdiegė apie 2,2 mln. eurų kainavusią modernią stebėjimo sistemą. Ją naudodami pasieniečiai bet kokiomis oro sąlygomis gali aptikti ir fiksuoti valstybės sieną su Rusija kertančius ir prie jos priartėjusius objektus, judančius žemės paviršiumi. Naudojant tokią modernią kompleksinę sistemą galima vizualiai stebėti objektus ir visą informaciją gauti į stacionarų valdymo cent­rą, kuris įrengtas Šakių rajono Kudirkos Naumiesčio miestelyje įsikūrusioje užkardoje.

Valdyti sistemą buvo apmokyta 10 Kudirkos Naumiesčio pasienio užkardos operatorių, o ją administruoti – dar šeši VSAT specialistai, kurie vėliau savo žinias perduoda kitiems kolegoms.

Iš viso Lietuvos pasieniečiai saugo ir kontroliuoja beveik 6 procentus Šengeno sutarties valstybių išorės sausumos sienos – 1070 km. Didesnė jos dalis šiuo metu stebima tokiomis moderniomis sienos stebėjimo technologijomis. Sienų stebėjimo sistemoms įdiegti vien tik 2004 –2020 metais buvo panaudota apie 54 mln. eurų, atnaujinti ir modernizuoti – 8,8 mln. eurų.

Kaip rodo ilgametė VSAT veiklos praktika, tokios sistemos yra ypač efektyvus valstybės sienos kontrolės būdas. Tuose ruožuose, kur jos įdiegiamos, smarkiai sumažėja bandymų neteisėtai pereiti sieną, kontrabandos gabenimo ir nelegalios migracijos atvejų, kitų nusikaltimų ir pažeidimų.

Užsienio diplomatams buvo labai įdomu

Paskutinę rugsėjo dieną šią vietovę aplankė ir ant tilto pasivaikščiojo grupė Europos Sąjungos šalių diplomatų. Delegacijos sudėtyje buvo Danijos ambasadorius Lietuvoje Hansas Braskas (Hans Brask), Didžiosios Britanijos ambasadorius Brajanas Olis (Brian Olley), Italijos ambasadoriaus pavaduotoja Alisa Barberis (Alice Barberis), Estijos ambasadorės pavaduotoja Maris Tippo, Lenkijos ambasados patarėja Ana Kozlovska-Slupek ir Rumunijos ambasados konsulinio skyriaus vadovas Rudu Mihajus Serbanesku (Radu Mihai Serbanescu), o juos lydėjo Seimo narys Giedrius Surplys, kuris ir buvo šios išvykos iniciatorius.
– Man jau senokai norėjosi atvežti diplomatus į Šakių kraštą, o jie tokia išvyka labai domėjosi ir itin norėjo apsilankyti būtent šioje pasienio su Rusija vietoje Kudirkos Naumiestyje. Tą susidomėjimą, be jokios abejonės, dar papildė ir Rusijos karas Ukrainoje, o kaip tik šiandien buvo paskelbta, kad Rusija neteisėtai prisijungė keturias okupuotas Ukrainos teritorijas.

Danijos ambasadorius H. Braskas stebi Širvintos dugne gulinčias senojo tilto liekanas.

Mes turėjome labai turtingą programą, svečiai apsilankė ir Kazlų Rūdos Kazio Veverskio poligone, kur turėjo galimybę pabendrauti su karininkais ir kariais, susipažinti su jų tarnyba. Manau, kad po šios išvykos diplomatams bus aiškiau, kokia padėtis yra pasienyje su Rusija, kaip saugoma mūsų valstybės siena, – sakė Seimo narys.

Pasienio tiltą apžiūrėję užsienio diplomatai domėjosi, ar šiame ruože nebūna jokių incidentų ir neteisėtų bandymų pereiti sieną, kokios yra vietos gyventojų nuotaikos, ar jie jaučiasi saugūs. Didžiosios Britanijos ambasadorius Lietuvoje B. Olis klausė, kada tiltas buvo pastatytas ir išgirdo atsakymą, kad dabartinis tiltas yra jau trečias šioje vietoje. Buvęs antrasis tiltas per Širvintą buvo susprogdintas Antrojo pasaulinio karo metais, o jo likučiai vis gal guli po dabartiniu tiltu.

Didžiosios Britanijos ambasadorius B. Olis domėjosi, ar šioje vietoje rusai iš anapus nebando kirsti sienos.

– Mes labai norėjome apsilankyti šioje vietoje ir čia tikrai labai įdomu būti ir viską pamatyti savo akimis bei geriau suprasti. Kai stovi ant šio dvi valstybes skiriančio tilto, viskas atrodo taip ramu, tylu, net sunku patikėti, kad ten, anapus nedidelės upės, jau Rusija, kuri šiandien vykdo karinius veiksmus Ukrainoje.
Žinoma, esame daug girdėję apie Suvalkų koridorių, ta vieta yra net pavadinta pačia pavojingiausia šiuo metu vieta žemėje. Esame įsitikinę, kad NATO aljansas grėsmės atveju tinkamai reaguotų, bet sunku prognozuoti, kaip toliau viskas vyks, – sakė pakalbintas Danijos ambasadorius Lietuvoje H. Braskas.

Europos Sąjungos diplomatai teigė, kad čia jiems apsilankyti buvo labai įdomu.

Šešupės ir Širvintos santakoje karalienės Bonos Sforcos, Lietuvos ir Lenkijos valstybės valdovo Žygimanto Senojo žmonos, įkurtąjį Duliebaičių kaimą rašytiniai šaltiniai pirmą kartą mini 1561 metais. 1639 m. jau nurodoma, kad buvusio kaimo vietoje įkurtas miestelis, pavadintas Vladislavovu, kuriam Magdeburgo teisės suteiktos 1643 metų kovo 26 d. 1867 m. miestas tapo apskrities centru, o 1877 m. buvo pastatytas medinis tiltas per Šešupę. Miestą daug kartų naikino karai, gaisrai, maras ir kitos epideminės ligos. 1934 m. birželio 10 d. buvusiam Naumiesčiui suteiktas Kudirkos Naumiesčio vardas. Po Antrojo pasaulinio karo mieste beliko tik apie 20 procentų nesugriautų ir nesudegintų namų.

Vienintelis Europoje neatstatytas miestas

Tai, kad karas gali nušluoti nuo žemės paviršiaus visą miestą, puikiai liudija Širvintos miesto pavyzdys. Kažkada šis miestas buvo mažiausias Rytų Prūsijoje, įsikūręs priešais dabartinį Kudirkos Naumiestį. Šie miesteliai visada tarpusavyje konkuravo, sakoma, kad norėdami nurungti Kudirkos Naumiestį širvintiečiai pastatė 56 metrų aukščio bažnyčią, kuri priminė Vokietijos Kiolno miesto katedrą. Tai buvo pafrontės miestelis, jis smarkiai nukentėjo Pirmojo pasaulinio karo metu, o jam pasibaigus nuspręsta miestą atstatyti, tam atstatymui aukojo Bremeno miesto gyventojai.

Vėliau praūžęs Antrasis pasaulinis karas šiam miesteliui tapo pražūtingas – po Raudonosios armijos atakos mieste liko tik du sveiki namai. Pokariu miestas neatstatytas, šalia įsteigtas karinis poligonas ir į miestą patekti uždrausta. Pati vietovė iš Schirwindt (Širvinta) pervadinta į Kutuzovą.

Po 1990 metų šio miesto teritorija buvo trumpam prieinama ir paprastiems turistams, čia įsteigta pasienio užkarda, kuri jau seniai panaikinta. Širvintos miesto atminimui buvusios bažnyčios vietoje pastatytas kryžius bei atminimo ženklas.

Šiandien įspūdingiausiai atrodo buvęs kelias, jungęs Kudirkos Naumiestį ir Širvintą – senieji medžiai ir akmeninio grindinio liekanos bei buvusios bažnyčios vieta. Vis tik daugelį kitų gatvių šiandien sunku atskirti – pavyksta atpažinti tik keleto gatvių likučius, o buvusios stoties vieta šiandien yra tik mišku apaugę pamatai ir senų plytų liekanos. 2000 metais buvo atkurtos Pirmojo pasaulinio karo kareivių kapinės. Tai beveik viskas, kas liko iš nuo žemės nušluoto miesto, kuriame klestėjimo metu buvo įsikūrę 1200 gyventojų ir kuris savo vokiška tvarka bei švara keldavo pavydą carinio Vladislavovo, vėliau tapusio Kudirkos Naumiesčiu gyventojams.

Buvo gabenama lietuviška spauda

Kudirkos Naumiestis su Širvinta iš pradžių neturėjo tiesioginio susisiekimo. Iki pat XIX amžiaus pabaigos žmonės per upę keldavosi keltu, tik vėliau buvo pastatytas pirmasis tiltas. Širvintiškiai, neturėję jokios pramonės, į Kudirkos Naumiestį atvykdavo daug pigesnių maisto produktų, gyvulių ir pastarojo miestelio gyventojus aprūpindavo drabužiais, audiniais, batais bei dviračiais, atsivežtais iš kitų Vokietijos regionų. Pagrindinis Širvintos gyventojų verslas buvo prekyba ir kontrabanda. Lietuviškos spaudos draudimo metais tiltu per Širvintos upę į carinės Rusijos okupuotą Lietuvą buvo gabenama lietuviška spauda.

Pokario metais prasidėjo didžioji Širvintos griūtis. Kudirkos Naumiesčio gyventojai, pamatę, jog į Širvintą nebegrįžta jos gyventojai, plūdo į likimo valiai paliktą gyvenvietę ir nešėsi per upę viską, ko nebuvo spėję išgrobti sovietų kariai – plytas, duris, langus, čerpes, lentas savo sugriautiems namams. Kalbama, jog Kudirkos Naumiestyje ne vienas namas yra pastatytas iš buvusių Širvintos plytų.

1982-aisiais Kudirkos Naumiesčio mokyklos bendruomenė palei upę pasodino beržų alėją, skirtą Širvintos atminimui. Čia, netoli tilto, yra ir informacinis stendas, keliomis kalbomis ir nuotraukomis pristatantis anapus upės kažkada klestėjusį miestą.

* * *

Antradienį VSAT iš kariuomenės perėmė 500 komplektų NATO standartus atitinkančių modernių ginklų – šturmo karabinų G–36. Teisės aktai nustato, kad įvedus karo padėtį ar ginkluotos gynybos nuo agresijos (karo) atveju pasieniečiai priklausytų šalies ginkluotosioms pajėgoms. Siekiant juos aprūpinti NATO standartus atitinkančiais ginklais, 200 šturmo karabinų G–36 VSAT buvo perduota jau anksčiau.
VSAT skelbia, kad šiais metais pasieniečiai iš kariuomenės planuoja gauti ginklų už 3,5 mln. eurų, tai yra 1687 komplektus G–36. Likusių 1187 komplektų perdavimas planuojamas šių metų gruodį. Tuomet didesnioji dalis VSAT automatinių ginklų atitiks NATO standartus.

Algis VAŠKEVIČIUS

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • Smalninkų kaime prasidėjo motokroso trasos rekonstrukcija

  2023-04-01Smalninkų kaime prasidėjo motokroso trasos rekonstrukcija
  Marija BURBIENĖ Sūduvos motokroso klubo vadovas Kęstutis Šiupšinskas pasidalijo džiugiomis naujienomis – Kalvarijos sav. Smalninkų kaime prasidėjo motokroso trasos rekonstrukcija. Dar šiais metais kalvarijiečiai pakvies pasižiūrėti ne tik nacionalinių čempionatų pasirodymų, bet ir aukšto lygio tarptautinių varžybų. Smalninkų trasose Sūduvos klubo motociklininkai treniruojasi jau antrą dešimtmetį. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka Antrą dešimtmetį gyvuojančio Sūduvos motokroso klubo lenktynininkai garbingai atstovauja Kalvarijos kraštui varžybose Lietuvoje ir už jos ribų. Dažnai sportininkus pakviečia ir į savo trasą. Savo meistriškumą pernai čia demonstravo netgi Dakaro ralio laimėtojas Arūnas Gelažninkas. Ne mažiau sporto entuziastų sutraukia ir automobilių sportas. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || ).push({}); Siekiant populiarinti motociklų ...
 • Mockavoje – „Duty Free“ parduotuvė

  2023-04-01Mockavoje – „Duty Free“ parduotuvė
  Jau keli mėnesiai iš Vilniaus per Kauną ir Marijampolę kursuoja traukinys į Lenkiją maršrutu Vilnius–Mockava–Varšuva–Krokuva. Šis maršrutas populiarus tarp lietuvių. Juo vyksta ir nemažai marijampoliečių. Puiki galimybė norintiems apžiūrėti Lenkijos didžiųjų miestų grožybes. Vienintelis šios kelionės minusas, kad keleiviai Mockavos geležinkelio stotyje turi persėsti į kitą lenkiškąjį traukinį. Jo reikia palaukti stovint niūrokame, siaurame, be jokios stoginės perone. Keleiviai tuo nėra patenkinti. Gyvenimas Mockavos geležinkelio stotyje turėtų dar labiau pagyvėti. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka Kad keleiviams persėdimas į kitą traukinį būtų kuo komfortabilesnis, rūpinasi AB „Lietuvos geležinkeliai“. Buvo svarstymų, ar Mockavoje nereikėtų atidaryti geležinkelio stoties pastato, kur keleiviai galėtų šiltai laukti traukinio. ...
 • Sodininkų akys krypsta į vaismedžių medelyną

  2023-04-01Sodininkų akys krypsta į vaismedžių medelyną
  Marija BURBIENĖ Tik pernai rudenį Marijampolėje, Vilkaviškio gatvės gale, kur prasideda Mokolų kaimo laukai, vartus atvėrė G. K. MEDELYNAS. Šį pavasarį medelynas pasitinka iš tolo modamas vaismedžių šakelėmis, viliodamas dekoratyvių krūmų žaluma. O užsukęs čionai tik pasižvalgyti, neišvažiuosi neįsigijęs kažką naujo, gal visai neplanuoto. Mat beklausant medelyno savininko Gilminto Kuodžio pasakojimų apie kiekvieną augalą, kaip mat sumoji: „Man reikia!“ Medelyne apsilankiusiems sodininkams jo savininkas Gilmintas Kuodis išsamiai papasakoja apie nusižiūrėtą augalą, supažindina su naujovėmis. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka Prieš keletą metų Patašinėje įsikūręs Gilmintas į čia iš Panevėžio r. Šilagalio kaime esančio tėvų medelyno atsivežė ir vaismedžių bei vaiskrūmių sodinukų. Neilgai trukus naujakurys pajuto, ...
 • Sulaukėme krepšinio arenos statybų pradžios

  2023-04-01Sulaukėme krepšinio arenos statybų pradžios
  Ričardas PASILIAUSKAS „Sūduvos-Mantingos“ krepšinio klubas skuba dalintis džiugia naujiena. Ji aktuali ne vien krepšininkams, sporto visuomenei, bet ir visiems marijampoliečiams. Pagaliau sulaukėme krepšinio, o kartu ir daugiafunkcės arenos Marijampolėje statybų pradžios. Darbai vyksta pirmumo tvarka ir, prelimenariais duomenimis, naujo Lietuvos krepšinio lygos (LKL) sezono atidarymas jau ateinantį rudenį numatytas būtent čia – naujutėlėje Marijampolės krepšinio arenoje. Ši arena Marijampolėje greit priims LKL varžybas. Projektuotojų vizualizacija Mūsų krepšininkams tai bus dviguba dovana. Kaip žinia, dėl to, kad dabartinė namų arena neatitinka LKL sąlygų, žaisti aukščiausioje šalies lygoje „Sūduva-Mantinga“ negalėjo. Šiuo metu laipteliu žemesnėje – Nacionalinėje krepšinio lygoje – rungtyniaujanti mūsų miesto reprezentacinė komanda kovoja ...
 • Kaip sukurti iš mados greitai neišeisiantį namų interjerą?

  2023-03-30Kaip sukurti iš mados greitai neišeisiantį namų interjerą?
  Kiekvienas kurdamas savo namus nori, jog interjeras kuo ilgiau neišeitų iš mados ir pokyčius planuoti reikėtų bent po dešimtmečio. Tačiau ar tikrai įmanoma sukurti greitai nepabosiantį ir ilgus metus aktualiu išliksiantį namų interjerą? Mes sakome, kad taip ir šiame straipsnyje pateikiame kelis patarimus, ką daryti, kad susikurtas stilius džiugintų ilgai, o jo atnaujinimui neprireiktų kardinalių pokyčių. Magrės baldai nuotrauka Sumaniai pasirinkta spalvų paletė Pirmasis dalykas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį, yra spalvų paletė. Pasirinkite namų stilių (modernų, klasikinį, skandinavišką, eklektišką ir pan.), tuomet pasižiūrėkite, kokios spalvos dominuoja. Nors griežtų taisyklių nėra, tačiau yra tam tikros gairės. Žinoma, jei nenorite drąsiai eksperimentuoti, geriau ...
 • Tik nesumindyk dilgėlės!

  2023-03-30Tik nesumindyk dilgėlės!
  Daiva Klimavičienė Pokalbis su Snieguole Tamulaitiene, besiruošiančia su šeima gyventi Narto kaime (Marijampolės sav.), buvo nuotaikingas, pozityvus ir įkvepiantis. Snieguolė labai rimtai pasiruošė laukdama mūsų – virė pirmųjų dilgėlių sriubą ir gamino žaliąjį kokteilį. Kadangi diena buvo šilta ir saulėta, tai buvo galima pavadinti priešpiečiais ant pirmosios žolės jaukiame namų kieme. Snieguolė Tamulaitienė: „Netingėkime pasilenkti ir pasiskinti pievoje augančių natūralių vitaminų.“ Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka Kojos duotos ne tam, kad ant fotelio gulėtų Snieguolė yra chemikė. Studijuodama domėjosi ne tik Mendelejevo lentele, bet ir tuo, kaip žmoguje vyksta įvairios „chemijos“ – priklausančios ir nuo maisto, ir nuo fizinio krūvio, ir nuo juoko ar įsimylėjimo. ...
 • Kokios yra populiariausios odontologijos paslaugos?

  2023-03-30Kokios yra populiariausios odontologijos paslaugos?
  Norint palaikyti sveiką bendrą savijautą, svarbu reguliariai lankytis ne tik pas šeimos gydytoją, bet ir odontologą. Žinoma, norint džiaugtis estetiška ir sveika šypsena, taip pat svarbu tinkamai prižiūrėti burnos ertmę namuose. Visgi, kiekvienas į odontologo kabinetą atvyksta dėl skirtingų priežasčių. Šiame straipsnyje pateiksime vienas populiariausių odontologijos paslaugų visame pasaulyje. Burnos higiena Visos odontologijos paslaugos – svarbios, siekiant gražios, estetiškos ir sveikai atrodančios šypsenos. Net ir valant kiekvieną dieną dantis ir tarpdančius, dantys gali pasidengti apnašomis, o sunkiai prieinamose vietose – kauptis maisto likučiai. Specialistai rekomenduoja reguliariai atlikti burnos higieną, 2 kartus per metus. Burnos higienistas procedūros metu pašalina tiek minkštas, tiek kietas ...
 • Susidūrėte su iššūkiais poroje? 4 patarimai, kaip juos įveikti

  2023-03-30Susidūrėte su iššūkiais poroje? 4 patarimai, kaip juos įveikti
  Visos poros viename ar kitame santykių etape susiduria su tam tikrais iššūkiais. Dažniausiai taip nutinka dėl išsiskiriančių nuomonių ar nepasitikėjimo vienas kitu. Tačiau tokias situacijas galima išspręsti nuoširdžiai pasikalbėjus su partneriu ar pasinaudojus tam tikrais sėkmingų santykių patarimais. Pagrindinius iš jų dabar ir apžvelgsime. 1. Išklausymas Sėkmingi santykiai yra pagrįsti gebėjimu išklausyti ir išgirsti vienas kito poreikius. Taip partneriui leidžiate suprasti, kad jums rūpi, ką jis sako. Dažnai konfliktų metu yra išsakomi įvairūs poreikiai, norai ir lūkesčiai. Tad išklausymas gali padėti geriau reaguoti ir kitose poros gyvenimo situacijose, ypač tuomet, kai norite parodyti meilę kitam. 2. Fizinis intymumas Įsisukus į darbų ir kasdienybės rutiną, ...
 • Dvi pirmosios vietos mados festivalyje „Sniego karalienė-2023“

  2023-03-29Dvi pirmosios vietos mados festivalyje „Sniego karalienė-2023“
  Loreta AKELIENĖ Kaip sakoma, kiekvienam savo, o kažin kas sudėtingiau: ar pasiūti rūbą, ar jį ant podiumo pademonstruoti? Apie tai pasikalbėjome su Marijampolės Jono Totoraičio progimnazijos aštuntoke Justina Milončiūte. O proga labai maloni: šios progimnazijos mokinių sukurta rūbų kolekcija buvo pripažinta geriausia tarptautiniame konkurse, taip pat pirma vieta skirta vienai mokinei už puikų pasirodymą ant podiumo. Aštuntokė Justina Milončiūtė sakė, kad rankdarbiai jai visada sekėsi. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka Kolekcija sukurta iš atliekų Kovo pradžioje Ukmergėje vykusiame Tarptautiniame jaunųjų modelių ir kolekcijų pristatymo festivalyje-konkurse „Sniego karalienė-2023“ Marijampolės Jono Totoraičio progimnazijos Drabužių dizaino studijos, kurios vadovė – mokytoja Audronė Albertynė, rūbų kolekcija laimėjo I vietą. Dar ...
 • Planuojantiems renovuoti daugiabutį – galimybė gauti finansavimą

  2023-03-29Planuojantiems renovuoti daugiabutį – galimybė gauti finansavimą
  Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) skelbia, kad dabar pasiryžti daugiabučio modernizacijai bus paprasčiau, nes Viešųjų investicijų plėtros agentūra (VIPA) pradeda vykdyti 2021–2027 m. investicijų programą, skirtą daugiabučių modernizavimui. Jos metu naujo laikotarpio lėšomis atnaujinamos finansinės priemonės. Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa vyksta jau ne pirmus metus, tačiau gyventojams dažnai vis dar kyla klausimų dėl paskolos renovuoti daugiabutį. Suvokimas, jog reikės ją grąžinti yra priežastis, trukdanti rinktis namo atnaujinimą ir užsitikrinti kokybiškesnį gyvenimą. Tikimasi, kad procesus paspartinti padės VIPA finansinis įsitraukimas. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || ).push({}); „Finansavimo sąlygose numatyta, jog paskolų metinė ...
 • Medinių sodo namelių ilgaamžiškumas – pagaminti taip, kad tarnautų ilgus metus!

  2023-03-28Medinių sodo namelių ilgaamžiškumas - pagaminti taip, kad tarnautų ilgus metus!
  Nuosavas sodas – tai ne tik poilsis, bet ir darbas. Norint mėgautis šviežiomis daržovėmis ir gražia sodo augmenija, pirmiausia reikia joms skirti daug dėmesio ir turėti tinkamą auginimui skirtą techniką. Sodui prižiūrėti reikia daug įrankių. Jų saugojimas ir sandėliavimas – tai ne tik estetikos, bet ir saugumo, naudojimo paprastumo bei geros būklės įrangos priežiūros klausimas. Tam puikiai tiks tvarkinga sodo namelis įrankiams. Rinkoje platus sodo namelių pasirinkimas – nuo ​​didelių ir erdvių iki mažų ir kompaktiškų. Dažniausias pasirinkimas – sodo įrankių namelis iš medžio, kuriuos rasite timbela.lt . Paruošti nameliai yra tvarkingi, vizualiai patrauklūs ir lengvai pastatomi, bet kurioje savo sodo vietoje. ...
 • Kodėl verta investuoti į kokybišką namų apšvietimą?

  2023-03-28Kodėl verta investuoti į kokybišką namų apšvietimą?
  Apšvietimas yra labai svarbus namų aspektas. Jo charakteristikos apima ir puošybą, ir komfortą, gerovę ir tvarumą. Galvojant apie apšvietimo projektą, svarbu atsižvelgti į visus šiuos klausimus ir pasirinkti tai, kas labiausiai tinka jūsų interjerui. Apšvietimas sugeba paveikti mūsų produktyvumą, susikaupimą ir net poilsio akimirkas, o taip pat suteikia daugiau funkcionalumo kambariams. Tam būtina žinoti apšvietimo tipus, spalvų temperatūrą, lempas, šviestuvus ir visa kita, kas gali turėti įtakos erdvės apšvietimui. Geras apšvietimo dizainas namą paverčia namais. Jis vertina interjero dizainą ir architektūrą, todėl turėtų būti sukurtas taip, kad atspindėtų, kaip naudojame savo namus. Namas gali turėti gražiausią interjero dizainą ir įspūdingą architektūrą, ...
 • Saulės elektrinės komponentai: moduliai, saulės baterijos ir inverteriai

  2023-03-28
  Atsinaujinančios energijos ištekliai plačiai naudojami ne tik verslų, tačiau taip pat ir privačių asmenų, kurie siekia gyventi ne tik kur kas tvariau, tačiau taip pat ir pigiau. Taip, tai tikrai įmanoma ir dažniausiai Lietuvoje tam pasitelkiama saulės energija, kurios išgavimo galimybės yra gana plačios ir prieinamos visiems, kurie jomis domisi. Jeigu norite susipažinti su saulės elektrinių komponentais – plačiau siūlome domėtis https://www.specdarbai.lt/produkto-kategorija/saules-elektrines/saules-moduliai/. Taip pat svarbu, kad renkantis sistemas būtų tariamasi su specialistais, kurie įvertinę reikalingą galią, Jūsų namo stogo poziciją, elektros įvado tipą bei kitas smulkmenas nurodytų jums labiausiai tinkamas elektrinės dalis. Žinoma, supažindintų su priedais, kurie suteikia sistemai daugiau galimybių, ...
 • Nuo subtilių žiedų iki drąsių elementų: Auksiniai žiedai, tinkantys kiekvienam stiliui

  2023-03-28Nuo subtilių žiedų iki drąsių elementų: Auksiniai žiedai, tinkantys kiekvienam stiliui
  Auksiniai papuošalai populiarūs ir reikalingi aksesuarai, visiems žmonėms jau daug metų, nes jie gali papuošti bet kokį stilių ir bet kokia proga. Tačiau, kaip išrinkti tinkamą žiedą, papuošalą su kristalais, ar auskarus, kad jie tiktų visur ir visada ir prie bet kokio apsirengimo stiliaus? Šiame straipsnyje aptarsime, kokios yra pasirinkimų galimybės renkantis auksinius žiedus, kurie atitiktų bet kokius skonius ir Jūsų apsirengimo stilių. Klasikinis auksinis žiedas. Klasikinis auksinis žiedas yra stilingas, nepriklausantis nuo mados tendencijų ir puikiai tinka bet kokiam skoniui, bei apsirengimo stiliui. Paprastas, bet elegantiškas, jis gali būti papuoštas perliukais arba deimantais, kad suteiktų jam šiek tiek papildomo blizgesio. ...
 • Viskas, ką turėtumėte žinoti apie „tripod“ testus: Estų sukurti „Tripod“ testai – revoliucija personalo atrankų procese

  2023-03-28
  Estų psichologų sukurti „Tripod“ testai spėjo tapti žvaigžde ne tik Europoje, bet ir už jos ribų. Lietuvoje šių testų pavadinimas yra girdėtas daugeliui kada nors į darbo poziciją kandidatavusių žmonių ar darbuotojo ieškojusių personalo specialistų. Tad kuo „Tripod“ testai ypatingi ir kaip jie šiandien prisideda prie sklandesnio darbuotojų atrankų proceso? Kas yra „Tripod“ testas? „Tripod“ testais yra vadinami standartizuoti, objektyvūs metodai, kurių taikymas suteikia galimybę pamatuoti laike nekintančias kandidato į darbo vietą savybes. Šių testų naudą jaučia ne tik darbdaviai, bet ir potencialūs darbuotojai – atlikę „Tripod“ testus jie turi galimybę suprasti, ar darbo pozicija suderinama su jų asmeninėmis savybėmis. Ką ...

 

Galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.