Vienybė težydi

 

Suvalkų koridorius

Sekite mus:

_____________

Skelbimai, sveikinimai, užuojautos

______________

Socialinio darbuotojo dalia: ir džiaugsmas, ir pralaimėjimas

Rugsėjo 27-ąją minėjome Socialinių darbuotojų dieną. Tai – ypatinga diena šioje srityje besidarbuojantiems specialistams, nes tai proga dar kartą padėkoti jiems už kasdien uoliai ir atsakingai atliekamą darbą, už nuolatinę pagalbą žmonėms, kurie susiduria su gyvenimo sunkumais. Būtent socialinių darbuotojų dėka nemaža dalis visuomenės sugeba išspręsti nelengvas jų daliai tenkančias problemas, įveikti negandas, keisti savo gyvenimus, nesijaučia tokie vieniši ir atskirti.

Gyvenimo aplinkybės Ireną Senkutę atvedė į socialinio darbuotojo kelią, kuriuo ji dabar sėkmingai eina.
Gyvenimo aplinkybės Ireną Senkutę atvedė į socialinio darbuotojo kelią, kuriuo ji dabar sėkmingai eina. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka

Minėdama savo profesinę šventę Marijampolės socialinės pagalbos centro Pagalbos šeimoms tarnybos vadovė Irena Senkutė už puikų darbą sulaukė ne vienos padėkos ir įvertinimo. Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė ją apdovanojo Padėkos raštu. Taip pat jai atiteko nominacija „Gerumo angelas“. Šią nominaciją įsteigė Marijampolės savivaldybės administracija ir pakvietė bendruomenę siūlyti apdovanojimui labiausiai nusipelniusius socialinius darbuotojus. Irena buvo pasiūlyta daugelio žmonių, kaip specialistė, labiausiai atsidavusi savo darbui.

Socialinė darbuotoja – iš prigimties

Marijampolės socialinės pagalbos centro direktorė Vilma Ratkevičienė Ireną apibūdina trumpais, bet viską nusakančiais žodžiais. „Irutė – žmogus, kuris neskaičiuoja savo laiko skiriamam darbui. Jos nuoširdumas, geranoriškumas, noras padėti ištirpdo ledynus net sunkiausiai atsiveriančių žmonių širdyse. Jai tiesiog skirta būti socialine darbuotoja. Ji turi prigimtinę dovaną“.

Pasak centro direktorės, jai įsiminė prieš daugiau nei dešimtį metų atėjusios įsidarbinti socialine darbuotoja Irenos šypsena.

– Ji visą laiką pokalbio metu šypsojosi. Džiaugiuosi, kad priėmėme Ireną į savo būrį. Pradėjusi dirbti socialine darbuotoja I. Senkutė greitai įgijo ir kolektyvo, ir globojamų žmonių pasitikėjimą, jai tekdavo vis sudėtingesnės užduotys. Dabar Irena vadovauja Pagalbos šeimoms tarnybai. Tai sudėtingas darbas, sudėtingi klientai, ne visi nori priimti pagalbą, labai nelengva prie žmogaus, turinčio didelių vidinių sunkumų, prieiti. Dažnai Irenai tenka motyvuoti ir darbuotojus ieškoti kelių į tokių žmonių širdis, ir tuos, kuriems reikia pagalbos, bet jie nenori to pripažinti, nesugeba jos priimti. Ir tarnybos vadovei pavyksta, – kalbėjo centro direktorė.

Pasak Vilmos Ratkevičienės, „Gerumo angelas“ Irenai Senkutei skirtas už darbą su savanoriais, už jos savanoriavimą. Moteris ne tik neskaičiuoja darbo valandų savo tiesioginėje srityje, bet atranda laiko ir savanorystei. Irena priklauso Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijai, yra „Maisto banko“ savanorė, Marijampolės socialinio pagalbos centro koordinatorė, kuri rūpinasi maisto produktais nepasiturintiems gyventojams.

– Ji visur suspėja, – sakė V. Ratkevičienė. – Kai pabėgėliai iš Ukrainos pradėjo keliauti į Marijampolę, Irena ėjo savanoriauti į Pabėgėlių registracijos centrą.

Pedagogo darbą keitė socialinis

Pati Irena Senkutė visai nesureikšmina savo apdovanojimų. Nustebina kuklumu. „Dirbi ir dirbi, daugelis taip dirba, už ką čia apdovanoti“, – sako ji, pridurdama, kad tikrai yra daugiau apdovanojimo vertų žmonių, kad šie apdovanojimai – ir visos komandos, ir centro vadovės, taip pat pavaduotojos nuopelnas, nes viena ji tikrai neįstengtų pasiekti rezultatų.

Paklausta, kas ją atvedė į socialinio darbuotojo kelią, Irena sako, kad visai neromantiškos aplinkybės. Moters pirmoji profesija – pedagoginis darbas. Ji sėkmingai dirbo pradinių klasių mokytoja Daukšių pagrindinėje, Vinco Mykolaičio-Putino internatinėje mokyklose.

– Patiko dirbti su vaikais. Mėgau savo darbą. Tačiau prasidėjo mokyklų uždarymai, etatų mažinimai ir likau be darbo, – pasakojo I. Senkutė.

2008 metais ji pravėrė Marijampolės socialinio pagalbos centro duris norėdama įsidarbinti, nes buvo įgijusi ir socialinio darbuotojo kvalifikaciją.

– Mane priėmė. Pradėjau dirbti socialine darbuotoja Vaikų dienos centre, vėliau Vaikų socialinės globos padalinyje, kur gyvendavo vaikai, kai jų tėvams būdavo apribotos teisės. Patiko dirbti su vaikais, žavėjo komandinis darbas. Kiekviena diena būdavo kitokia, negalėdavai iš anksto susiplanuoti, nes planai gali griūti akimirksniu, turi būti ten, kur tuo metu tavęs labiausiai reikia, – kalbėjo Irena.

Pradėjo vadovauti Pagalbos šeimoms tarnybai

Daugiau kaip prieš penkerius metus Irena tapo Pagalbos šeimoms tarnybos vadove. Tarnyboje – 28 darbuotojai. Iš jų septyni – atvejo vadybininkai, 17 – socialinių darbuotojų, du – individualios priežiūros darbuotojai. Irenos paskirtis koordinuoti tarnybos veiklą, kuri labai plati, apima daug sričių. „Mes padedame šeimoms, patiriančioms socialinę riziką. Tai ir skyrybos, ir įvairios priklausomybės, probleminis, socialinę riziką keliantis vaikų elgesys, smurtas šeimoje, vaikų nepriežiūra. Tarnybos darbuotojai teikia socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo ar atkūrimo asmens namuose, bendrąsias socialines paslaugas.

Pavyzdžiui, atvejo vadybininkas koordinuoja kompleksinės pagalbos vaikui ir jo atstovams pagal įstatymą ar vaiko besilaukiančiai moteriai organizavimą ir teikimą siekiant jiems padėti įveikti iškilusius socialinius sunkumus, rasti geriausią problemos sprendimo būdą ir sudaryti sąlygas šeimai pačiai siekti reikiamų pokyčių, užtikrinant vaiko saugumą, jo interesus.

Toks specialistas sutelkia šeimą ir kitus reikalingus darbuotojus. Tikslas – rasti geriausią problemos sprendimo būdą ir suteikti šeimai, joje augančiam vaikui tokią pagalbą, kuri ne tik padėtų išspręsti šeimos ir vaiko problemas, bet kartu sudarytų sąlygas šeimai pačiai siekti reikiamų pokyčių, užtikrinančių vaiko saugumą, jo interesus.

Socialiniai darbuotojai ugdo ir palaiko šeimos narių motyvaciją siekti teigiamų pokyčių šeimos gyvenime, siūlo socialinių problemų sprendimų alternatyvas, organizuoja reikalingą ir prevencinę pagalbą.

– Džiaugiuosi, kad mūsų tarnyboje dirba labai stiprūs specialistai profesionalai, ne naujokai. Dėl to galime džiaugtis gerais rezultatais. Be stiprios komandos nieko nepadaryčiau. Ne veltui sakoma – vienas lauke ne karys, – kalba Irena.

Pasak jos, tarnybos darbo specifika – labai jautri, beldžiamasi į žmonių gyvenimus, kurie nėra gražūs, tad su tokiais žmonėmis bendrauti reikia itin jautriai. Kitaip jie nepriims pagalbos, kuri dabar yra tikrai įvairiapusė. Su šeima gali dirbti ir profesionalus psichologas, ir mediatorius, ir socia-linis darbuotojas. Organizuojami įvairūs pagalbos kursai, kurie suteikia reikiamų žinių.

Tarnyba padeda beveik pusantro šimto šeimų

Pagalbos šeimoms tarnyba Marijampolėje savo žinioje šiuo metu turi 142 šeimas, kuriose auga 269 vaikai. Su šeimomis dirbama tol, kol problemos išsprendžiamos. Vienai šeimai prireikia pusės metų, kitai pagalba teikiama dvejus, trejus ir daugiau metų – tol, kol ji reikalinga.

– Stengiamės išspręsti problemas, tačiau svarbiausias faktorius, kiek pati šeima nusiteikusi priimti pagalbą. Prie vienų žmonių sugebi per savaitę prieiti, o kitiems – ir metų prireikia, – pasakoja Irena.

Tarnybos vadovė džiaugiasi, kad nuo rugsėjo 1-osios startavo dar platesnis paslaugų spektras šeimoms, susiduriančioms su sunkumais. Tai individualios priežiūros darbuotojos etatas. Šios srities specialistė padės šeimoms, kuriose auga kūdikiai iki metų, ir šeimoms, kuriose vaikučiai turi raidos trūkumų. Jiems pagalba bus teikiama iki trejų metų.

Irena pastebi, kad dar vis retai pagalbos kreipiasi pačios šeimoms. Buvę du tokie atvejai. Dažniau apie šeimas, susiduriančias su socialine rizika, praneša Vaikų teisių apsaugos tarnyba.

– Tiesiog pas mus neįprasta prašyti pagalbos. Didžiausias mūsų džiaugsmas – sėkmės istorijos, kai tėvams, iš kurių buvo paimti vaikai, pavyksta atsitiesti ir susigrąžinti vaikus, kai šeima vėl kartu. O didžiausias pralaimėjimas – kai tėvai vis dėlto atsisako savo vaikų, jiems ieškoma globėjų, – kalba tarnybos vadovė.

Kalbėdama apie socialinio darbuotojo profesiją Irena pastebi, kad koks bebūtų sunkus jų darbas, darbuotojų kaita maža. Ir tai lemia ne vien atlyginimai. Pasak I. Senkutės, šito darbo vien už atlyginimą nepadirbsi, reikia jam turėti vidinę gyslelę, būti psichologiškai atspariam.

– Pas mus nėra nė vieno darbuotojo, kuris ne darbo valandomis neatsilieptų telefonu, jeigu mato, kad skambina prižiūrimos šeimos nariai. Tokį nerimėlį, ar globojantiems žmonėms viskas gerai, socialiniai darbuotojai nuolatos turi širdyje, – pripažįsta Irena.

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • Į Marijampolę atvykstantis I. Kvik: apie kolegų netektis, lietuvišką muziką ir norą švęsti gyvenimą

  2023-03-24Į Marijampolę atvykstantis I. Kvik: apie kolegų netektis, lietuvišką muziką ir norą švęsti gyvenimą
  Žinomas Lietuvos dainininkas, romų ansamblio „Sare Roma“ vadovas Ištvanas Kvik daugeliui puikiai atpažįstamas iš publikos pamėgtų romų dainų. Tačiau pastaruoju metu atlikėjas daug dėmesio skiria lietuviškam folklorui. Kitu žvilgsniu pažiūrėjęs į lietuvių liaudies dainas vyras sako, kad ir joms galima suteikti romams būdingos ugnies. Būtent tokios dainos, kaip lietuviams puikiai pažįstamos „Ant kalno karklai“, „Vaikštinėjo povelė“, „Pasvarcyk, antela“ jau kuris laikas skamba „Sare Roma“ pasirodymuose. „Visuomet sakau, kad neturime skirstyti vieni kitų pagal tautybę, todėl manau, kad ir muzikos nereikia skirstyti. Ji mus ne skiria, o vienija“, – sako I. Kvik. Jis sutiko pasidalinti pasakojimu, kaip gimė idėja dainuoti lietuvių ...
 • Miniatiūrose – Marijampolė, kokios jau nebėra

  2023-03-23Miniatiūrose – Marijampolė, kokios jau nebėra
  „Pasivaikščiojimai po senąją Marijampolę“ – taip pavadinta P. Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje praėjusią savaitę atidaryta menininko Eduardo Končiaus miniatiūrų paroda. Šie naujausi žinomo kūrėjo darbai gimė pandemijos metu, kai dėl įvairių apribojimų buvo galima atsidėti kūrybai ir skirti jai daug laiko. E. Končius savo darbuose įamžino daug senųjų miesto pastatų. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos E. Končiaus darbai gerai žinomi ne tik marijampoliečiams. Jie puošia nemažai įvairių erdvių, kruopščiai sukurtų miniatiūrų ne vienas yra įsigijęs ir turi savo namuose. Menininko miniatiūrose labai dažnai gali išvysti senuosius Sūduvos sostinės pastatus, kurių dalis dar išlikę, kiti jau gerokai pasikeitę, o trečiųjų apskritai nelikę nė ...
 • Automatizuota sandėlio valdymo sistema – kas tai?

  2023-03-23Automatizuota sandėlio valdymo sistema - kas tai?
  Sprendžiant iš šio numatomo dirbtinio intelekto taikymo padidėjimo, automatizavimas pasiliks. Sandėlio valdymo pasaulyje tai reiškia, kad reikia atsižvelgti į automatizuotos sandėlio sistemos ir sandėlio automatizavimo naudą. Sandėlių operatoriams ir logistikos įmonėms paskirstymo, gamybos ir tiekimo grandinės procesai greitai keičiasi. Prieš pasinerdami į kai kurias būtinas sandėlio automatizavimo technologijas, pradėkime aptardami, kas yra automatizuota sandėlio sistema ir kodėl jos jums reikia. Kas yra automatizuota sandėlio sistema? Automatizuota programa – tai programinė įranga, padedanti sandėliavimo operacijoms integruoti dirbtinį intelektą ir robotiką į kasdienius procesus. Automatizuotas sandėliavimas naudoja keletą pagrindinių technologijų, kad galėtų judėti. Pavyzdžiui, automatizuota saugojimo ir paėmimo sistema (ASRS) kartu su sandėlio valdymo ...
 • Transporto valdymo sistema (CRM) ką tai reiškia ir kaip ji veikia?

  2023-03-23Transporto valdymo sistema (CRM) ką tai reiškia ir kaip ji veikia?
  Kas yra transporto valdymo sistema? Transporto valdymo sistema yra įrankis, padedantis suprasti pristatymo proceso duomenis ir pagerinti našumą. Sistema gali gauti realiu laiku duomenis apie kiekvieną transporto priemonę ir analizuoti jų veikimą, automatizuoti rankų darbą, supaprastinti užsakymų apdorojimą ir kt. Paprasčiau tariant, tai yra priemonė, skirta paspartinti ir supaprastinti pristatymą, kartu sutaupant organizacijos išlaidas ir darbo jėgas. Pagrindiniai transporto valdymo sistemų privalumai CRM programinė įranga prisideda prie logistikos kaštų mažinimo, transporto procesų optimizavimo, efektyvaus su transportavimu susijusių įvykių stebėjimo. CRM programinė įranga yra visapusiškas sprendimas visoms su transportu susijusioms užduotims, tokioms kaip transportavimo proceso koordinavimas ir organizavimas skirtingomis transporto priemonėmis. Todėl jis ...
 • Kaip užtikrinti mėsos gaminių kokybę?

  2023-03-23Kaip užtikrinti mėsos gaminių kokybę?
  Maisto, įskaitant mėsos gaminius, vartojimas turi užtikrinti aukšto žmogaus sveikatos lygio pasiekimą. Todėl mėsos gaminiams tenka didelė atsakomybė, kuri slypi griežtame higienos taisyklių laikymasis viso gamybos ciklo metu ir geros gamybos praktikos principų. Norint įgyvendinti šiuos principus, būtina technologinę veiklą grįsti kokybės vadybos sistemomis. Tik tuomet susidaro realios sąlygos sumažinti ar net visiškai pašalinti mėsos gaminių per didelio užteršimo sveikatai kenksmingomis medžiagomis ir nepageidaujamų mikroorganizmų bei vartotojų sveikatai nepalankių procesų vystymosi riziką. Ar rūkyti mėsos gaminiai yra sveiki vartoti? Mėsos rūkymas yra viena pagrindinių mėsos perdirbimo technologinių procedūrų. Tai turi įtakos tiek gatavo produkto skoniui, kvapui, spalvai ir išeigai, tiek patvarumui. Dabartinės ...
 • Energiją taupančių prožektorių svarba naktinei veiklai

  2023-03-23Energiją taupančių prožektorių svarba naktinei veiklai
  LED iš esmės reiškia šviesos diodą, kuris skiriasi nuo bet kurios standartinės lemputės, nes jam reikia labai mažai energijos. Kodėl LED žibintuvėliai turi didžiulę paklausą tarp keliautojų ir kitų naktine veikla užsiimančių asmenų? Toliau šiame straipsnyje pasidalysime kai kuriais LED prožektorių privalumais. Pagrindiniai energiją taupančių prožektorių privalumai Energijos vartojimo efektyvumas Vienas iš svarbiausių LED prožektorių privalumų – energijos vartojimo efektyvumas. LED lempoms pagaminti reikia gerokai mažiau energijos, kad būtų išgaunamas toks pat šviesos kiekis kaip ir tradicinėms apšvietimo priemonėms. LED žibintuvėliai, kuriuos galima rasti https://www.vssistemos.lt/laisvalaikis/prozektoriai, geriausiai pasitarnauja ekstremalių situacijų ar nelaimių atvejais, todėl tai yra geriausias pasirinkimas stovyklaujant ir keliaujant pėsčiomis. ...
 • Kaip išryškinti figūros apvalumus?

  2023-03-23Kaip išryškinti figūros apvalumus?
  Kaip padidinti biustą, jei norite labiau pabrėžti jo formą? Pirmas žingsnis visada turėtų būti tinkamo apatinio trikotažo pasirinkimas. Būtent tam ir buvo sugalvota push-up liemenėlė: ji sukurta tam, kad mažą krūtinę turinčių moterų siluetas atrodytų taip, kaip jos nori. Push up dydį galite pasirinkti pačios, tačiau atminkite, kad pernelyg didelis efekto suteikimas galiausiai nepasiekia tikslo. Daug geriau mažesnei krūtinei naudoti push up efektą tada, kai jūsų stiliui jo labiausiai reikia. Kas yra push-up liemenėlė? Pirmas dalykas, kurį reikia išsiaiškinti: kas yra push-up liemenėlė? Terminai push-up, paminkštinti kaušeliai ir paminkštintos liemenėlės dabar vartojami pakaitomis. Sunku visame tame susigaudyti, ypač jei norite padidinti krūtinę. Yra ...
 • Gabrielė Vitosytė: „Geriau pabandyti, nei galvoti, o kas būtų buvę“

  2023-03-22Gabrielė Vitosytė: „Geriau pabandyti, nei galvoti, o kas būtų buvę“
  Šiais 2023 metais Marijampolės miestui tapus Lietuvos jaunimo sostine, dalinsimės jaunų žmonių istorijomis, kuriose jie pasakos apie savo pomėgius, pasiekimus ir motyvaciją veikti. Pirmoji pašnekovė – Gabrielė Vitosytė, vienuoliktos klasės mokinė ir kultūrizmo (bikinio fitneso) sportininkė, anksčiau save išbandžiusi modelio srityje ir krepšinio sporte. Kviečiame susipažinti su Gabrielės mintimis ir jos veikla: kokią įtaką jos savijautai padarė pasirinkta sporto rūšis, su kokiais sunkumais susidūrė pradėjusi savo kelionę į fitnesą. – Gabriele, esi bikinio fitneso sportininkė. Kada supratai, kad tai tavo kelias ir kad nori toliau jame tobulėti, siekti rezultatų? – Buvo tikrai labai paprasta, iš tikrųjų net nesitikėjau, kad nueisiu tokiu keliu, nes ...
 • APVA užsakyta ekspertizė patvirtino, kad atnaujinant gyvenamąjį pastatą privaloma pasirūpinti šviežio oro cirkuliacija

  2023-03-22APVA užsakyta ekspertizė patvirtino, kad atnaujinant gyvenamąjį pastatą privaloma pasirūpinti šviežio oro cirkuliacija
  Atliktas 15 Lietuvos modernizuotų daugiabučių energetinis auditas, kurį užsakė Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) atskleidė, kad modernizuotuose pastatuose itin svarbu užtikrinti tinkamą pastato vėdinimą. „Kasmet atliekame tokius auditus siekdami išsiaiškinti, ar visos taikomos priemonės yra efektyvios bei kokybiškos – mums svarbu ne tik rūpintis namų atnaujinimu bet ir įsitikinti, ar viskas juose po atliktų darbų yra gerai. Šįmet pagal nustatytus kriterijus pasirinkome 15 daugiabučių iš skirtingų šalies miestų, tai buvo pastatai iš Alytaus, Biržų, Panevėžio, Prienų, Ukmergės ir Šilalės. Jų statybos metai buvo nuo 1960 iki 1992 m., butų skaičius svyravo tarp 24–100. Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo Po renovacijos šie ...
 • Pasaulinės Dauno sindromo dienos proga – paroda ir kino seansas

  2023-03-20Pasaulinės Dauno sindromo dienos proga – paroda ir kino seansas
  Nuo kovo 13 dienos kino teatre „Spindulys“ veikia paroda „Visi skirtingi – visi lygūs“, parengta asociacijos „Suvalkijos saulytės“. Ši paroda skirta kasmet kovo 21-ąją minimai Dauno sindromo dienai. Paroda veiks iki kovo 31-osios. Dauno sindromą turintis kūdikis gali gimti bet kurioje šeimoje, nepriklausomai nuo geografinio regiono, rasės ar ekonominės padėties, bet mokslininkai yra nustatę, kad tikimybė susilaukti kūdikio su Dauno sindromu didėja proporcingai didėjant moters amžiui. Paroda kviečia priimti šiuos žmones tokius, kokie jie yra. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka Pasaulinė statistika byloja, kad iš maždaug 700–800 gimusių kūdikių vienas turi Dauno sindromą. Skaičiai rodo, kad visame pasaulyje, kiekvienoje valstybėje žmonių su Dauno sindromu skaičius ...
 • Tiksliųjų mokslų studijoms – aukso amžius: kaip pasiruošti IT karjerai dar mokykloje?

  2023-03-18Tiksliųjų mokslų studijoms – aukso amžius: kaip pasiruošti IT karjerai dar mokykloje?
  Informacinių technologijų (IT) ir skaitmeninių inovacijų sričių specialistų poreikis šiandienos darbo rinkoje vis dar išgyvena augimą. Todėl pastaraisiais metais šalies universitetuose bei kolegijose didėja tiksliųjų mokslų populiarumas. Tačiau specialistai pažymi – norint tinkamai pasiruošti daugelio geidžiamai karjerai IT srityje, žinių ir praktikos įgyti verta dar mokyklos suole. Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos duomenimis, su informacinėmis ir ryšio technologijomis susijusių studijų pasirinkimas 2021 m. siekė 6,8 proc., pernai – 8,2 proc. Panašų augimą stebi ir šalies kolegijos. Vilniaus universiteto studijų prorektoriaus dr. Valdo Jaskūno teigimu, pastaruosius trejetą metų moksleivių, besirenkančių tiksliuosius (t.y. fizinius, gyvybės, informatikos, inžinerijos, matematikos) mokslus universitete daugėja. 2020 m. jų buvo ...
 • Paskaita apie lietuvininkus – šišioniškių tarme

  2023-03-16Paskaita apie lietuvininkus – šišioniškių tarme
  Marijampolės kultūros centro Mažojoje salėje gražiu renginiu paminėtos Lietuvių kalbos dienos ir surengta paskaita „Lietuvininkų gyvenimo būdas ir tarmė“. Ji buvo skirta ir šiemet minimiems Klaipėdos krašto metams, nes sausį sukako 100 metų nuo to laiko, kai Klaipėdos kraštas prisijungė prie Lietuvos. Lietuvių kalbos dienos pirmą kartą buvo surengtos 2016 metais. Joms pasirinktas ypatingas laikotarpis tarp dviejų Lietuvai svarbių datų – Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios. Per tą laiką kasmet visoje Lietuvoje ir užsienyje organizuojama daugybė renginių, kurie prisideda prie lietuvių kalbos sklaidos Lietuvoje ir užsienyje, telkia užsienio lietuvių bendruomenes, stiprina lietuvių kalbos mokymosi motyvaciją ir Lietuvoje, ir užsienyje, didina ...
 • 2023-ieji – Šventojo Juozapato metai

  2023-03-152023-ieji – Šventojo Juozapato metai
  Lietuvos Respublikos Seimas 2023 metus paskelbė Šventojo Juozapato metais – praėjo 400 metų nuo kankiniškos Juozapato mirties. Kuo svarbus Rytų (graikų) apeigų katalikų Šventasis Juozapatas Lietuvai, kodėl mes jį gretiname su vieninteliu Lietuvos šventuoju karalaičiu Kazimieru? Juozapatas (Ivanas Gavrilovičius Kuncevičius) (1580–1623 11 12) – vienintelis ukrainietis, Rytų (graikų) apeigų katalikas (arba unitas), popiežiaus Urbono VIII 1643 m. paskelbtas palaimintuoju, o popiežiaus Pijaus IX – 1867 m. – šventuoju; vienas iš Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino (1617 m.) įkūrėjų, šventumui brendęs Ukrainoje, Lietuvoje (čia gyveno 1596–1617 m.) ir Baltarusijoje. 1963 m. jo palaikai perlaidoti Vatikane, Šv. Petro bazilikoje, dešinėje navoje, Šv. Bazilijaus Didžiojo altoriuje. Šventasis Juozapatas ir ...
 • Atnaujinus daugiabutį iki A klasės, šilumos sutaupoma net 8 kartus daugiau

  2023-03-15Atnaujinus daugiabutį iki A klasės, šilumos sutaupoma net 8 kartus daugiau
  Įvertinus aplinkos ministerijos užsakytą analizę aiškėja, kad modernizuoti daugiabutį iki A energinio naudingumo klasės nėra taip brangu, kaip gali pasirodyti iš pradžių. Bendros projekto išlaidos padidėja, bet nežymiai, o dėl renovacijos šilumos butuose prarandama net 8 kartus mažiau. Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo „Tyrimas buvo atliktas siekiant išsklaidyti mitą, kad pasiekti aukštesnę energinio efektyvumo klasę – itin brangu, norėjome nešališkų ekspertų vertinimo ir įrodymų, jog A klasę pasiekti įmanoma ir jog tai finansiškai apsimoka. Jeigu imtume C klasės energinio efektyvumo pastatą kaip bazinį, gyventojams siekti B klasės yra 3 proc. brangiau, o A klasės – 23 proc. brangiau. Kalbant skaičiais, ...
 • Pasauliui – žinia apie Buktos girią ir jaunųjų miško bičiulių veiklą

  2023-03-13Pasauliui – žinia apie Buktos girią ir jaunųjų miško bičiulių veiklą
  Visai neseniai socialiniame tinkle „Twitter“ pasirodė žinutė apie Žuvinto biosferos rezervato miškus. Šią žinutę paskelbė Jungtinių Tautų (JT) Biologinės įvairovės konvencijos sekretoriatas ir tai pirmas atvejis, kai Lietuvai ir Žuvinto biosferos rezervate esančiai vertingais augalais garsėjančiai Buktos giriai netoli Marijampolės skirtas toks dėmesys. A. Pivoriūnas sako, kad žinia apie Buktos mišką ir moksleivių veiklą paplito po pasaulį. FSC GD/Mariaus Čepulio nuotrauka Šiek tiek daugiau nei minutę trunkančiame vaizdo įraše „Twitter“ informuojama apie tai, kad šioje girioje rasti 45 I pasauliniame kare žuvusių vokiečių karių kapai, ir rodoma, kaip juos tvarko Liud-vinavo Kazio Borutos gimnazijos moksleiviai, jaunųjų miško bičiulių būrelio „Giliukai“ ...

 

Galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.