www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Judėti negalima kentėti: kur dėsime kablelį?

Skausmas daugeliui žmonių yra nemalonus, tačiau įprastas ir neišvengiamas pojūtis.

Faktai apie skausmą patiriančius žmones yra šokiruojantys: 1 iš 10 žmonių kasdien jaučia skausmą, kuris trunka ilgiau nei 3 mėnesius; net 1,5 mlrd. žmonių, kas penktas žmogus pasaulyje kenčia lėtinį galvos ir veido, kaklo, nugaros skausmą.

Vis pasikartojantis ar nuolatinis, mėnesiais trunkantis skausmas ima varginti, esame priverti keisti savo įpročius, atsisakyti įprastinės veiklos. Daugiau nei pusė žmonių, kenčiančių lėtinį skausmą, jaučiasi prislėgti, juos pradeda kamuoti depresija, jie negali suvaldyti savo skausmo, blogai miega, yra riboto darbingumo. Lėtinis skausmas gali prasidėti nuo traumos, bet gali ir nebūti aiškios skausmo priežasties. Ką daryti?

MOTUS VITA klinikos vyr. kineziterapeutė dr. Vilma Juodžbalienė. Algės Rykovos nuotrauka.

MOTUS VITA reabilitacijos ir kineziterapijos klinikos partnerė, vyr. kineziterapeutė, mokslininkė dr. Vilma Juodžbalienė turi daugiau nei 20 m. klinikinio darbo patirtį reabilitacijos srityje ir sako vienareikšmiškai – skausmo problemas reikia spręsti, ir kuo skubiau.

Ar visada būtina ieškoti skausmo priežasčių? Gal galime tiesiog vengti skausmingų judesių?

Neįtikėtina, kiek daug lėtinius skausmus jaučiančių pacientų ilgainiui tampa nerimastingi, bijo skausmo ir bijo judėti. Tokią būklę kineziterapeutai įvardija kaip kinezifobiją – judesio baimę.
Vengdamas skausmingų judesių ar padėčių, žmogus atlieka nebūdingus, netaisyklingus judesius, kurie ilgainiui įsitvirtina ir patys tampa skausmo priežastimi.

Pavyzdžiui, patyręs pėdos traumą pacientas ilgai negalėjo minti pažeista pėda, todėl palaipsniui einant šonine pėdos puse atsirado nauji skausmai pade ir blauzdoje, vėliau – ir nugaroje. Sportininkas, patyręs traumą ir kelio sąnario operaciją, net ir išnykus skausmui vis dar „saugojo“ kelį, tūpdavo netaisyklingai, pernešdamas svorį ant sveikosios kojos; esant intensyviems fiziniams krūviams, taip traumavo ir sveikuosius kūno segmentus.

Kineziterapeutai identifikuoja ir koreguoja tokius žalingus netaisyklingo judesio stereotipus, padėdami išvengti naujų lėtinio skausmo apraiškų.

Ko pacientas gali tikėtis apsilankymo MOTUS VITA klinikoje metu?

MOTUS VITA klinikoje ypač daug dėmesio skiriama pirminiam paciento ištyrimui ir diagnostikai. Ieškome individualių skausmo priežasčių ir tikslingai sudarome individualius gydymo planus. Vertinant skausmą įprastai pacientams pateikiama skausmo skalė, klausimynas, vertinamas skausmo intensyvumas, slenkstis ir kruopščiai sekama skausmo kaita viso gydymo proceso metu.

Šiuolaikinėje kineziterapijoje ypatingą vietą užima paciento mokymas – terapinė neuromokslinė edukacija. Šių mokymų tikslas – sumažinti jaučiamą skausmą ir negalią, suteikiant pacientams žinių apie biologinius ir fiziologinius procesus, vykstančius jų organizme ir susijusius su juntamu skausmu. Suprasdamas savo skausmą ir gebėdamas valdyti judesius, žmogus jaučiasi saugesnis ir ramesnis, o tai palengvina ir patį skausmą.

Žinoma, taikomi ir visi pažangūs ir mediciniškai patvirtinti šiuolaikinės reabilitacijos ir kineziterapijos metodai. Atsižvelgdamas į paciento nusiskundimus ir ištyrimo duomenis, kineziterapeutas kiekvienam pacientui parenka ir taiko būtent tam pacientui efektyviausius reabilitacijos metodų derinius ir technikas.
Vengiame bendro pobūdžio visiems tinkančių patarimų ar universalių pratimų programų. Šiuolaikinis pacientas dažnai yra išsilavinęs, jau perskaitęs daug viešai prieinamos informacijos apie galimą savo sveikatos problemų sprendimą, daug ką pabandęs savarankiškai. Labai mylime ir gerbiame tokius motyvuotus pacientus – juk bendradarbiavimas tarp paciento ir kineziterapeuto yra pats svarbiausias gydymo proceso sėkmės veiksnys.

Ar kineziterapija gali padėti visiems skausmo kamuojamiems žmonėms?

Sveikos gyvensenos, judėjimo ir tuo pagrįsto gydymo – reabilitacijos, kineziterapijos – reikšmė ir svarba tik auga. Remiantis tyrimų duomenimis, tik penktadaliui lėtinį skausmą kenčiančių žmonių būklę palengvina medikamentai.

Įdomu, kad vieno už skausmą atsakingo smegenų centro nėra. Skausmą jaučiančio žmogaus smegenyse tampa aktyvūs daugelis centrų. Skausmo metu smegenyse susiformuoja kas kartą kintantis tinklas, kurį galima ištirti funkcinio magnetinio rezonanso tomografijos pagalba.

Kineziterapeutai naudoja daug pasyvių ir aktyvių skausmo malšinimo metodų: manualines technikas, fizinius pratimus, fizikinius veiksnius – elektrą, šaltį, šilumą. Tokių priemonių pasirinkimas nėra atsitiktinis. Taikant įvairias kineziterapijos priemones ir vėliau funkcinio magnetinio rezonanso tomografija tiriant asmenų, kenčiančių skausmą, smegenis, yra nustatyta, kurios iš kineziterapijos priemonių kokiose situacijose yra veiksmingiausios.

Pasinaudodami šiuolaikiniais mokslo pasiekimais, MOTUS VITA klinikos kineziterapeutai pasiekia, kad 95 proc. besikreipiančiųjų skausmas išnyksta arba sumažėja.

Tais atvejais, kai įtariame, kad skausmo priežastys gali būti kompleksinės ir vien kineziterapiniais metodais jų išspręsti nepavyks, rekomenduojame konsultuotis su neurologais, ortopedais traumatologais, atlikti papildomus tyrimus.

Tai vis dėlto – judėti negalima kentėti – kur kablelį patartų dėti MOTUS VITA klinikos kineziterapeutai?


Seniai žinoma, kad itin paplitęs nugaros skausmas, kaip ir kiti lėtiniai skausmai, praeina greičiau, kai judame ir judame teisingai. Nestebina, kad kai kuriose šalyse vos pasireiškus skausmui skubama pas kineziterapeutą ir taip išvengiama ilgo nedarbingumo. Labai norėtųsi, kad ši žinutė pasiektų ir Lietuvos žmones, kurie vis dar linkę ilgai kentėti ir kreipiasi pagalbos tik tuomet, kai padėti išties sudėtinga ir gydymas trunka nepalyginti ilgiau. Judėti, negalima kentėti!

MOTUS VITA klinika
A.Valaičio g. 9, Marijampolė, +370 616 50790
Miško g. 23a, Kaunas, +370 676 07909
Būtina išankstinė registracija.
www.motusvita.lt

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika