www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Kazlų Rūdoje sumontuota moderni oro taršą ir kokybę realiu laiku fiksuojanti įranga

Naujasis daviklis yra stebimas ir vaizdo stebėjimo kamerų.

Jau rašėme, kad Kazlų Rūdos savivaldybės seniūnijų gyventojai gana aktyviai dalyvavo siūlydami savo idėjas, kaip būtų galima pagerinti, pagražinti ar populiarinti savo gyvenamąją aplinką. Iš viso buvo atrinkti penki projektai – Kazlų Rūdos seniūnijoje sėkmingai įgyvendinami du, Plutiškių, Jankų ir Antanavo seniūnijose – po vieną projektą. Šiuo metu vieni viešieji pirkimai dar vykdomi, kiti jau yra įvykę ir visi penki projektai bus įgyvendinti.

Dar viena įdomi ir svarbi idėja buvo gyvendinta ne šio projekto rėmuose, o panaudojant savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšas – 10 tūkstančių eurų. Kazlų Rūdos miesto gyventojas Mindaugas Grigaitis pasiūlė sudaryti galimybę oro užterštumo lygį matyti interaktyviame žemėlapyje.

Kazlų Rūda tapo antruoju miestu Lietuvoje po Vilniaus, kuriame įgyvendintas projektas „Miesto plaučiai“. Realiu laiku kiekvienas besidomintis gali sekti oro užterštumo lygį interaktyviame žemėlapyje ir sužinoti aplinkos užterštumo padėtį. Vienoje iš gausiausiai žmonių lankomų miesto vietų – J. Basanavičiaus/P. Valančiaus g. sankryžoje įrengtas specialus oro taršos matuoklis, kuris fiksuoja oro užterštumą anglies monoksidu, trijų rūšių kietosiomis dalelėmis, lakiaisiais organiniais junginiais, amoniaku, azoto monoksidu ir dioksidu, ozonu ir sieros dioksidu. Taip pat pateikiama informacija apie oro temperatūrą, drėgnumą, debesuotumą, vėjo greitį.

– Projekto idėją pasiūlė savivaldybės gyventojas ir mes ja susidomėjome. Tokį interaktyvų užterštumo žemėlapį, rodantį esamą padėtį realiu laiku, maždaug prieš metus įsirengė Vilnius. Mes susisiekėme su sostinės Savivaldybės administracija, kuri padėjo užmegzti kontaktus su bendrove UAB „Vilniaus planas“, įgyvendinusia šį projektą. Specialistai labai geranoriškai mus konsultavo, surengėme nuotolinį susitikimą, viską išsiaiškinome ir ėmėmės projekto įgyvendinimo darbų.

Specialiai sukurtoje projekto svetainėje internete yra informacijos skirsnis, kur besidomintys suras daug medžiagos apie kenksmingas medžiagas, oro užterštumo lygio indeksą, sveikatos rekomendacijas, taip pat teršalų pasiskirstymą laike. Spalviniai indeksai parodys, kokia užterštumo padėtis kas kelios minutės, – sakė Kazlų Rūdos savivaldybės administracijos vyriausiasis specialistas, ekologas Antanas Rutkauskas.

A. Rutkauskas pranešimą apie viršytus užterštumo rodiklius gautų nedelsiant. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Pasak jo, per dvi savaites, kai šis daviklis buvo sumontuotas, nepasitaikė tokio atvejo, kad bent vienas iš užterštumo rodiklių viršytų nustatytas normas. Tam, kad žinotų esamą padėtį, ekologui nėra būtina nuolat tikrinti žemėlapį – jei užterštumas padidėtų, jis iš karto gautų pranešimą savo elektroniniu paštu ir galėtų imtis atitinkamų priemonių.

Oro užterštumas buvo matuojamas ir anksčiau valstybiniu mastu, bet realiu laiku parengus tokį interaktyvų žemėlapį užterštumo padėtis yra aiškesnė, operatyvesnė. Nuo šiol kiekvienas, kuriam rūpi šis klausimas, Kazlų Rūdos interneto svetainėje www.kazluruda.lt „Aplinkosaugos“ skirsnyje gali surasti eilutę „Miesto plaučiai“, kurioje ir yra patalpintas minėtas žemėlapis. Taip pat galima jį pasiekti tiesiogiai adresu www.miestoplauciai.kazluruda.lt/orotarsa/.

Kazlų Rūdos savivaldybės meras Mantas Varaška yra užsiminęs, kad, jei ši idėja pateisins lūkesčius, tokių daviklių bus sumontuota mieste ir daugiau – jie galėtų atsirasti prie ligoninės ar netoli geležinkelio.

Kazlų Rūdos savivaldybės informacija

Užs. 1321.

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika