Vienybė težydi

 

Suvalkų koridorius

Sekite mus:

_____________

Skelbimai, sveikinimai, užuojautos

______________

Ar tikrai gyvename „pavojingiausioje pasaulio vietoje“?

Birželio mėnesį įtakingas Briuselio leidinys „Politico“ Suvalkų koridorių pavadino pavojingiausia vieta Žemėje. Kadangi žmonių baimės yra viena įdomiausių temų, netrukus Vakarų žiniasklaidoje pasirodė ir daugiau tokių straipsnių. Kaip jau buvome rašę, netrukus į Lietuvą ėmė važiuoti užsienio žurnalistai ir domėtis, kokia gi situacija Suvalkų koridoriuje. Vieno didžiausių Prancūzijos laikraščių „La Croix“ žurnalistas, taip pat Vokietijoje gyvenantis lenkų žurnalistas lankėsi ir „Suvalkiečio“ redakcijoje, jie domėjosi situacija pasienyje su Karaliaučiaus sritimi ir Baltarusija.

Ar tikrai gyvename „pavojingiausioje pasaulio vietoje“? Šia tema buvo diskutuojama ir Marijampolės Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje spalio 14 d. vykusiame Politikos diskusijų klubo renginyje.

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas: „Pavojingiausia vieta dabar yra ne Suvalkų koridorius, o Ukraina, kur vyksta karas.“
Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Diskusijoje dalyvavęs krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas akcentavo: „Šiandien jau niekam nekelia abejonių Rusijos grėsmė, ji yra tiesioginė ir ilgalaikė, todėl NATO karinių pajėgumų ir sąjungininkų buvimo regione sustiprinimas yra itin reikšmingas.“

Esame dėmesio centre. Vakarų žiniasklaidai ištrimitavus, kad „Suvalkų koridorius yra pavojingiausia vieta Žemėje“, tuo susidomėjo ir kitų šalių žiniasklaida, jos atstovai važiavo į mūsų regioną, žiūrėjo, kas čia yra taip pavojinga.

Kita vertus, tai tiesiogiai paveikė turizmo sektorių – dėl šios žinios netekome daug turistų. Tačiau, kaip kalbėjo A. Anušauskas, „pavojingiausia vieta dabar yra ne Suvalkų koridorius, o Ukraina, frontas, kur vyksta karas. Taip, atsiradome dėmesio centre. Žinome, kad tai yra problemiška zona, ir darome viską, kad čia būtų saugu. Visos pastangos taikos metu skiriamos tam, kad atgrasytume priešininką.“

Tai ar galime jaustis saugūs? Krašto apsaugos ministras patikina: „Galime. Suvalkų koridorius – tik vaizdingas pavadinimas. Realiai tai siauriausia vieta tarp Baltarusijos ir Karaliaučiaus srities, bet – svarbu suprasti – tai yra Lietuvos teritorija, NATO teritorija. Taigi saugumas yra pakankamai gerai užtikrinamas.
Ar planuojama dislokuoti daugiau pajėgų Lietuvoje? Lietuva yra viso regiono dalis, todėl reikia žiūrėti į visą kontekstą. Lenkijoje, šiaurinėje dalyje, apie 200 km nuo Lietuvos, bandoma vidutinio nuotolio priešlėktuvinė gynybos sistema – efektyvi ir gebanti užtikrinti oro erdvės apsaugą. Dėl to būsime saugesni ir mes, kai ta sistema pradės funkcionuoti. Nes kiekvienas toks pajėgų stiprinimas netoli mūsų sienų stiprina ir mūsų saugumą. Didesnės grėsmės nei Lietuvai, nei visam NATO nėra.

Politikos diskusijų klubo renginys sudomino gausų būrį marijampoliečių.

Vokietija taip pat prisideda prie Lietuvos kariuomenės modernizavimo. Įgyvendinant NATO Madrido viršūnių susitikimo sprendimus dėl atgrasymo ir gynybos sustiprinimo Aljanso rytinėje dalyje, Rukloje yra dislokuotas Vokietijos kariuomenės 41-osios brigados valdymo elementas. Jam pasiekus visą operacinį pajėgumą, Lietuvoje surengtos pirmos šios brigados pratybos – į Ruklą su savo karine technika yra atvykę 413-ojo pėstininkų bataliono kariai, kurie treniruojasi kartu su Lietuvos kariuomenės Karaliaus Mindaugo husarų batalionu. Vokietijos brigados pajėgumai į Lietuvą dalyvauti pratybose atvyks nuolat, o ateityje siekiant Lietuvoje dislokuoti visą brigadą, šiuo metu šalyje yra vystoma tam reikalinga infrastruktūra.

Seimo narys Andrius Vyšniauskas:
„Marijampolė buvo, yra ir bus kariuomenės miestas.“

Seimo narys Andrius Vyšniauskas: „Kariuomenė Marijampolėje planuoja rimtą ir ilgalaikį buvimą.“

Kaip atrodys krašto apsaugos sistema Marijampolės regione? Kariuomenės buvimas ir patogus jos judėjimas mūsų miestui yra labai svarbus. Valstybė investuoja į Marijampolės regioną ir kariuomenės mobilumą. „Via Baltica“, kurios statybos darbai prasidės jau visiškai netrukus, bus pritaikyta sunkiajai karinei technikai. Netoli Marijampolės LEZ yra planuojamas kariuomenės depas. Tai bus speciali kariuomenės aikštelė su tam tikrais inžineriniais įrengimais. „Rail Baltica 2“ geležinkelio vėžė projektuojama taip, kad sąjungininkai galėtų patogiai ir greitai pervežti sunkiąją karinę techniką, o depe vyks karinės technikos nukrovimas arba užkrovimas ant europinės vėžės, minėta technika galės būti kurį laiką ten saugoma. Kodėl mums tai svarbu? Tokio depo egzistavimas užtikrins nuolatinį karinės technikos cirkuliavimą mūsų savivaldybėje. Tai savaime garantuos bataliono buvimą ir nuolatinę jo veiklą.

Marijampolė taps pirma stotele, kai vykstant į Kazlų Rūdos poligoną pratyboms, atvyks sąjungininkų technika. Tai savaime užtikrins ir didesnį karių skaičių – ir lietuvių, ir sąjungininkų. Užbaigus kariuomenei pritaikytų „Via Baltica“ ir „Rail Baltica 2“ statybos darbus, išplėtus bataliono teritoriją ir atlikus dar kai kuriuos papildomus infrastruktūros darbus, Marijampolėje turėsime labai patogų ir perspektyvų kariuomenės buvimą. Mums tai labai svarbu ir ekonomiškai, nes kariuomenė ne tik užtikrina mūsų saugumą, bet ir sukuria ne vieną darbo vietą.

Kariuomenės Marijampolėje bus daug. Šiandien Vytauto gatvėje įsikūrę net du batalionai – į Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos batalioną iš Ruklos yra perkeltas Kunigaikščio Vaidoto mechanizuotasis pėstininkų batalionas. Abu jie labai gausūs. Tai daugiau kaip 1000 karių, kurie aktyviai dalyvauja miesto gyvenime, lankosi renginiuose, kavinėse, parduotuvėse, naudojasi paslaugomis.

Šiuo metu bataliono teritorijoje tvarkoma infrastruktūra, vyksta statybos, nes ruošiamos teritorijos karinei technikai saugoti, remontuoti ir kitoms reikmėms. Asfaltuojamos aikštelės, įrenginėjamos patalpos ir t. t. Tai rodo, kad kariuomenė Marijampolėje planuoja rimtą ir ilgalaikį buvimą.
Be abejo, tai kelia ir šiokių tokių iššūkių miesto infrastruktūrai. Būtų gerai, kad kariuomenė turėtų galimybes greičiau ir tiesiau išvažiuoti į „Via Baltica“ ir „Rail Baltica 2“ iš savo teritorijų. Tam reikia stiprių ir plačių kelių, gerų tiltų. Galvojama ir apie tai.

Jau netrukus prasidėsiantys įvairūs infrastruktūros gerinimo, statybos darbai gali sukelti nepatogumų gyventojams: gali keistis eismo judėjimas, kai kurių pasikeitimų bus ir kariuomenės iniciatyva, tačiau tai bus laikini nepatogumai. Viską pabaigus turėsime europietiško lygio magistrales, vėžes, kelius, viadukus, gatves ir tiltus. Todėl bus ne tik patogiau mums patiems, bet ir garantuos kur kas didesnį saugumą.
Kariuomenės Marijampolėje bus daug. Ji čia kuria infrastruktūrą, užtikrina saugumą ir padeda net Marijampolės ekonomikos vystymuisi.

Lietuvos kariuomenės atsargos majoras, ginkluotės ir karybos ekspertas Darius Antanaitis: „Žmonių fobijos yra beribės.“

Karybos ekspertas Darius Antanaitis: „Atsikratykime baimių, naudokime savo šaltą baltišką protą. Gyvenkime gyvenimą.“

Suvalkų koridorius yra išpūstas reikalas. Taip, rusams reikia sausumos kelio į Karaliaučiaus sritį, jie visada vertino įvairias patekimo į ją galimybes. Tačiau jei pažiūrėsime į žemėlapį ir realiai pagalvosime, kaip tai galima padaryti, tai pamatysime, kad to Suvalkų koridoriaus lyg ir nėra. Kelias nuo Karaliaučiaus į Gardiną ir Bresto link eina ne per Lietuvą, o per Lenkiją.

Dar daugiau – norint nukeliauti į Karaliaučių, reikia kirsti Varšuvą ir ją užimti. Jei pažiūrėsime Lietuvos situaciją – vėlgi: ar krovinių ir kariuomenės gabenimui geriau tinka Suvalkijos ir Dzūkijos miškingos, kalvotos, pelkėtos vietovės, ar platūs keliai? Jei pragmatiškai vertinsime logistiką – geriausias kelias iš Baltarusijos į Karaliaučiaus sritį yra Vilnius–Kaunas–Karaliaučius. Taigi sakyti, kad Marijampolė taip pat yra Suvalkų koridoriuje – netikslu, nes Suvalkų koridoriumi tampa visa Lietuva. Norėdamas nukeliauti į Karaliaučių, turi užimti ir Vilnių, ir Kauną, ir Marijampolę. Ir netgi Klaipėdą.

Gali kilti klausimas – o kaip Kybartai, Vištytis, Kudirkos Naumiestis – visiškas pasienis su Karaliaučiaus sritimi? Ar jie saugūs? Jei prasidėtų karas, pirmieji smūgiai būtų nutaikyti į kritinę Lietuvos infrastruktūrą ir oro uostus. Todėl išskirti Kybartus, Marijampolę ar Suvalkų koridorių, kaip vieną ypatingą tašką, nereikėtų. Nes pradėdamas puolimą prieš kitą valstybę, priešas stengtųsi pulti greitai, veržliai ir iš visos jėgos, kad suduotų smūgį svarbiausiai infrastruktūrai, strateginiams taškams, kad užpultoji valstybė negalėtų gintis. Abejoju, ar Kybartai ir Marijampolė yra tokie strateginiai taškai.

Dėl Rusijos gąsdinimo branduoliniu ginklu. Putinas tai daro nuo 2008 metų, kai pradėjo invaziją į Sakartvelą. Putinas šį ginklą rimtai planavo panaudoti ir 2014 metais, kai aneksavo Krymą. Jis rimtai planavo tai daryti kiekvieną dieną nuo atakos Ukrainoje pradžios, todėl mums reikia mažiau bijoti Putino ir jį mažiau mistifikuoti. Čia nėra jokios mistikos. Putinas, Rusija ir rusų kariuomenė pavaldūs paprastiems ekonomikos, fizikos, socialiniams principams. Jei sakysime, kad rusai Ukrainoje iki šiol kariavo tik puse jėgos, o dabar kariauja visa jėga, tai nėra tiesa. Pažiūrėkime nuotraukas ar vaizdo įrašus iš mūšio erdvės Ukrainoje. Rusai naudoja daugiau kaip 50-ies metų senumo įrangą, ginklus.

Rusai naudoja mobilizuotus žmones – ne dėl to, kad jie jėga, o todėl, kad šis agresorius jau iš viso nieko nebeturi, tad belieka mobilizuoti narkomanus, alkoholikus, diabetikus, sergančius žmones. Tad vienintelis dalykas, ką Putinas gali parodyti – branduolinis ginklas. Tai nėra jokia naujiena. Bet, nors ir du šimtus kartų išgirstame, kad Putinas grasina branduoliniu ginklu, kiekvieną kartą vis nustembame, išsigąstame. Baikime dejuoti! Jei šis ginklas bus panaudotas, tai ar mes bijome, ar nebijome – jis bus panaudotas. Tad geriau nebijoti ir būti pasiruošusiems. Tai geriau, nei gyventi baimėje.

Aš nesu ramintojas. Aš tik noriu atkreipti dėmesį į labai paprastus, akivaizdžius ir pragmatiškus dalykus, įvertinti faktus, atmesti baimes. Nes baimė nėra racionali, baimės neišmatuosi. Gali pamatuoti tik išmatuojamus dalykus – ekonomiką, rusų puolimo potencialą. Kiekvienam žmogui atrodo, kad jo skausmas didžiausias, kad jis gyvena blogiausioje, pavojingiausioje vietoje (pavyzdžiui – Suvalkų koridoriuje). Bet taip nėra. Štai Mianmaras, valstybė pietryčių Azijoje – jame daugiau kaip 40 milijonų žmonių. Ten vyksta genocidas. Ten karinė chunta žudo žmones.

Ar mes apie tai galvojame? Ne, negalvojame. Nes mums atrodo, kad mūsų baimės ir mūsų skausmas patys didžiausi. Bet išjunkime emocijas ir įjunkime šaltą protą. Pažiūrėkime iš šalies į mūsų situaciją. Mes gyvename nuostabioje šalyje. Gyvename be cunamių, be žemės drebėjimų, be ekstremalių šalčių ir karščių. Mūsų gyvenimas yra nuostabus. Aukštos elektros kainos? Kažkada bus mažesnės. Bendrai vertinant, viskas yra tiesiog nuostabu. Taigi atsikratykime baimių ir naudokime savo šaltą baltišką protą. Gyvenkime gyvenimą.

Daiva KLIMAVIČIENĖ

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • Į Marijampolę atvykstantis I. Kvik: apie kolegų netektis, lietuvišką muziką ir norą švęsti gyvenimą

  2023-03-24Į Marijampolę atvykstantis I. Kvik: apie kolegų netektis, lietuvišką muziką ir norą švęsti gyvenimą
  Žinomas Lietuvos dainininkas, romų ansamblio „Sare Roma“ vadovas Ištvanas Kvik daugeliui puikiai atpažįstamas iš publikos pamėgtų romų dainų. Tačiau pastaruoju metu atlikėjas daug dėmesio skiria lietuviškam folklorui. Kitu žvilgsniu pažiūrėjęs į lietuvių liaudies dainas vyras sako, kad ir joms galima suteikti romams būdingos ugnies. Būtent tokios dainos, kaip lietuviams puikiai pažįstamos „Ant kalno karklai“, „Vaikštinėjo povelė“, „Pasvarcyk, antela“ jau kuris laikas skamba „Sare Roma“ pasirodymuose. „Visuomet sakau, kad neturime skirstyti vieni kitų pagal tautybę, todėl manau, kad ir muzikos nereikia skirstyti. Ji mus ne skiria, o vienija“, – sako I. Kvik. Jis sutiko pasidalinti pasakojimu, kaip gimė idėja dainuoti lietuvių ...
 • Miniatiūrose – Marijampolė, kokios jau nebėra

  2023-03-23Miniatiūrose – Marijampolė, kokios jau nebėra
  „Pasivaikščiojimai po senąją Marijampolę“ – taip pavadinta P. Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje praėjusią savaitę atidaryta menininko Eduardo Končiaus miniatiūrų paroda. Šie naujausi žinomo kūrėjo darbai gimė pandemijos metu, kai dėl įvairių apribojimų buvo galima atsidėti kūrybai ir skirti jai daug laiko. E. Končius savo darbuose įamžino daug senųjų miesto pastatų. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos E. Končiaus darbai gerai žinomi ne tik marijampoliečiams. Jie puošia nemažai įvairių erdvių, kruopščiai sukurtų miniatiūrų ne vienas yra įsigijęs ir turi savo namuose. Menininko miniatiūrose labai dažnai gali išvysti senuosius Sūduvos sostinės pastatus, kurių dalis dar išlikę, kiti jau gerokai pasikeitę, o trečiųjų apskritai nelikę nė ...
 • Automatizuota sandėlio valdymo sistema – kas tai?

  2023-03-23Automatizuota sandėlio valdymo sistema - kas tai?
  Sprendžiant iš šio numatomo dirbtinio intelekto taikymo padidėjimo, automatizavimas pasiliks. Sandėlio valdymo pasaulyje tai reiškia, kad reikia atsižvelgti į automatizuotos sandėlio sistemos ir sandėlio automatizavimo naudą. Sandėlių operatoriams ir logistikos įmonėms paskirstymo, gamybos ir tiekimo grandinės procesai greitai keičiasi. Prieš pasinerdami į kai kurias būtinas sandėlio automatizavimo technologijas, pradėkime aptardami, kas yra automatizuota sandėlio sistema ir kodėl jos jums reikia. Kas yra automatizuota sandėlio sistema? Automatizuota programa – tai programinė įranga, padedanti sandėliavimo operacijoms integruoti dirbtinį intelektą ir robotiką į kasdienius procesus. Automatizuotas sandėliavimas naudoja keletą pagrindinių technologijų, kad galėtų judėti. Pavyzdžiui, automatizuota saugojimo ir paėmimo sistema (ASRS) kartu su sandėlio valdymo ...
 • Transporto valdymo sistema (CRM) ką tai reiškia ir kaip ji veikia?

  2023-03-23Transporto valdymo sistema (CRM) ką tai reiškia ir kaip ji veikia?
  Kas yra transporto valdymo sistema? Transporto valdymo sistema yra įrankis, padedantis suprasti pristatymo proceso duomenis ir pagerinti našumą. Sistema gali gauti realiu laiku duomenis apie kiekvieną transporto priemonę ir analizuoti jų veikimą, automatizuoti rankų darbą, supaprastinti užsakymų apdorojimą ir kt. Paprasčiau tariant, tai yra priemonė, skirta paspartinti ir supaprastinti pristatymą, kartu sutaupant organizacijos išlaidas ir darbo jėgas. Pagrindiniai transporto valdymo sistemų privalumai CRM programinė įranga prisideda prie logistikos kaštų mažinimo, transporto procesų optimizavimo, efektyvaus su transportavimu susijusių įvykių stebėjimo. CRM programinė įranga yra visapusiškas sprendimas visoms su transportu susijusioms užduotims, tokioms kaip transportavimo proceso koordinavimas ir organizavimas skirtingomis transporto priemonėmis. Todėl jis ...
 • Kaip užtikrinti mėsos gaminių kokybę?

  2023-03-23Kaip užtikrinti mėsos gaminių kokybę?
  Maisto, įskaitant mėsos gaminius, vartojimas turi užtikrinti aukšto žmogaus sveikatos lygio pasiekimą. Todėl mėsos gaminiams tenka didelė atsakomybė, kuri slypi griežtame higienos taisyklių laikymasis viso gamybos ciklo metu ir geros gamybos praktikos principų. Norint įgyvendinti šiuos principus, būtina technologinę veiklą grįsti kokybės vadybos sistemomis. Tik tuomet susidaro realios sąlygos sumažinti ar net visiškai pašalinti mėsos gaminių per didelio užteršimo sveikatai kenksmingomis medžiagomis ir nepageidaujamų mikroorganizmų bei vartotojų sveikatai nepalankių procesų vystymosi riziką. Ar rūkyti mėsos gaminiai yra sveiki vartoti? Mėsos rūkymas yra viena pagrindinių mėsos perdirbimo technologinių procedūrų. Tai turi įtakos tiek gatavo produkto skoniui, kvapui, spalvai ir išeigai, tiek patvarumui. Dabartinės ...
 • Energiją taupančių prožektorių svarba naktinei veiklai

  2023-03-23Energiją taupančių prožektorių svarba naktinei veiklai
  LED iš esmės reiškia šviesos diodą, kuris skiriasi nuo bet kurios standartinės lemputės, nes jam reikia labai mažai energijos. Kodėl LED žibintuvėliai turi didžiulę paklausą tarp keliautojų ir kitų naktine veikla užsiimančių asmenų? Toliau šiame straipsnyje pasidalysime kai kuriais LED prožektorių privalumais. Pagrindiniai energiją taupančių prožektorių privalumai Energijos vartojimo efektyvumas Vienas iš svarbiausių LED prožektorių privalumų – energijos vartojimo efektyvumas. LED lempoms pagaminti reikia gerokai mažiau energijos, kad būtų išgaunamas toks pat šviesos kiekis kaip ir tradicinėms apšvietimo priemonėms. LED žibintuvėliai, kuriuos galima rasti https://www.vssistemos.lt/laisvalaikis/prozektoriai, geriausiai pasitarnauja ekstremalių situacijų ar nelaimių atvejais, todėl tai yra geriausias pasirinkimas stovyklaujant ir keliaujant pėsčiomis. ...
 • Kaip išryškinti figūros apvalumus?

  2023-03-23Kaip išryškinti figūros apvalumus?
  Kaip padidinti biustą, jei norite labiau pabrėžti jo formą? Pirmas žingsnis visada turėtų būti tinkamo apatinio trikotažo pasirinkimas. Būtent tam ir buvo sugalvota push-up liemenėlė: ji sukurta tam, kad mažą krūtinę turinčių moterų siluetas atrodytų taip, kaip jos nori. Push up dydį galite pasirinkti pačios, tačiau atminkite, kad pernelyg didelis efekto suteikimas galiausiai nepasiekia tikslo. Daug geriau mažesnei krūtinei naudoti push up efektą tada, kai jūsų stiliui jo labiausiai reikia. Kas yra push-up liemenėlė? Pirmas dalykas, kurį reikia išsiaiškinti: kas yra push-up liemenėlė? Terminai push-up, paminkštinti kaušeliai ir paminkštintos liemenėlės dabar vartojami pakaitomis. Sunku visame tame susigaudyti, ypač jei norite padidinti krūtinę. Yra ...
 • Gabrielė Vitosytė: „Geriau pabandyti, nei galvoti, o kas būtų buvę“

  2023-03-22Gabrielė Vitosytė: „Geriau pabandyti, nei galvoti, o kas būtų buvę“
  Šiais 2023 metais Marijampolės miestui tapus Lietuvos jaunimo sostine, dalinsimės jaunų žmonių istorijomis, kuriose jie pasakos apie savo pomėgius, pasiekimus ir motyvaciją veikti. Pirmoji pašnekovė – Gabrielė Vitosytė, vienuoliktos klasės mokinė ir kultūrizmo (bikinio fitneso) sportininkė, anksčiau save išbandžiusi modelio srityje ir krepšinio sporte. Kviečiame susipažinti su Gabrielės mintimis ir jos veikla: kokią įtaką jos savijautai padarė pasirinkta sporto rūšis, su kokiais sunkumais susidūrė pradėjusi savo kelionę į fitnesą. – Gabriele, esi bikinio fitneso sportininkė. Kada supratai, kad tai tavo kelias ir kad nori toliau jame tobulėti, siekti rezultatų? – Buvo tikrai labai paprasta, iš tikrųjų net nesitikėjau, kad nueisiu tokiu keliu, nes ...
 • APVA užsakyta ekspertizė patvirtino, kad atnaujinant gyvenamąjį pastatą privaloma pasirūpinti šviežio oro cirkuliacija

  2023-03-22APVA užsakyta ekspertizė patvirtino, kad atnaujinant gyvenamąjį pastatą privaloma pasirūpinti šviežio oro cirkuliacija
  Atliktas 15 Lietuvos modernizuotų daugiabučių energetinis auditas, kurį užsakė Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) atskleidė, kad modernizuotuose pastatuose itin svarbu užtikrinti tinkamą pastato vėdinimą. „Kasmet atliekame tokius auditus siekdami išsiaiškinti, ar visos taikomos priemonės yra efektyvios bei kokybiškos – mums svarbu ne tik rūpintis namų atnaujinimu bet ir įsitikinti, ar viskas juose po atliktų darbų yra gerai. Šįmet pagal nustatytus kriterijus pasirinkome 15 daugiabučių iš skirtingų šalies miestų, tai buvo pastatai iš Alytaus, Biržų, Panevėžio, Prienų, Ukmergės ir Šilalės. Jų statybos metai buvo nuo 1960 iki 1992 m., butų skaičius svyravo tarp 24–100. Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo Po renovacijos šie ...
 • Pasaulinės Dauno sindromo dienos proga – paroda ir kino seansas

  2023-03-20Pasaulinės Dauno sindromo dienos proga – paroda ir kino seansas
  Nuo kovo 13 dienos kino teatre „Spindulys“ veikia paroda „Visi skirtingi – visi lygūs“, parengta asociacijos „Suvalkijos saulytės“. Ši paroda skirta kasmet kovo 21-ąją minimai Dauno sindromo dienai. Paroda veiks iki kovo 31-osios. Dauno sindromą turintis kūdikis gali gimti bet kurioje šeimoje, nepriklausomai nuo geografinio regiono, rasės ar ekonominės padėties, bet mokslininkai yra nustatę, kad tikimybė susilaukti kūdikio su Dauno sindromu didėja proporcingai didėjant moters amžiui. Paroda kviečia priimti šiuos žmones tokius, kokie jie yra. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka Pasaulinė statistika byloja, kad iš maždaug 700–800 gimusių kūdikių vienas turi Dauno sindromą. Skaičiai rodo, kad visame pasaulyje, kiekvienoje valstybėje žmonių su Dauno sindromu skaičius ...
 • Tiksliųjų mokslų studijoms – aukso amžius: kaip pasiruošti IT karjerai dar mokykloje?

  2023-03-18Tiksliųjų mokslų studijoms – aukso amžius: kaip pasiruošti IT karjerai dar mokykloje?
  Informacinių technologijų (IT) ir skaitmeninių inovacijų sričių specialistų poreikis šiandienos darbo rinkoje vis dar išgyvena augimą. Todėl pastaraisiais metais šalies universitetuose bei kolegijose didėja tiksliųjų mokslų populiarumas. Tačiau specialistai pažymi – norint tinkamai pasiruošti daugelio geidžiamai karjerai IT srityje, žinių ir praktikos įgyti verta dar mokyklos suole. Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos duomenimis, su informacinėmis ir ryšio technologijomis susijusių studijų pasirinkimas 2021 m. siekė 6,8 proc., pernai – 8,2 proc. Panašų augimą stebi ir šalies kolegijos. Vilniaus universiteto studijų prorektoriaus dr. Valdo Jaskūno teigimu, pastaruosius trejetą metų moksleivių, besirenkančių tiksliuosius (t.y. fizinius, gyvybės, informatikos, inžinerijos, matematikos) mokslus universitete daugėja. 2020 m. jų buvo ...
 • Paskaita apie lietuvininkus – šišioniškių tarme

  2023-03-16Paskaita apie lietuvininkus – šišioniškių tarme
  Marijampolės kultūros centro Mažojoje salėje gražiu renginiu paminėtos Lietuvių kalbos dienos ir surengta paskaita „Lietuvininkų gyvenimo būdas ir tarmė“. Ji buvo skirta ir šiemet minimiems Klaipėdos krašto metams, nes sausį sukako 100 metų nuo to laiko, kai Klaipėdos kraštas prisijungė prie Lietuvos. Lietuvių kalbos dienos pirmą kartą buvo surengtos 2016 metais. Joms pasirinktas ypatingas laikotarpis tarp dviejų Lietuvai svarbių datų – Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios. Per tą laiką kasmet visoje Lietuvoje ir užsienyje organizuojama daugybė renginių, kurie prisideda prie lietuvių kalbos sklaidos Lietuvoje ir užsienyje, telkia užsienio lietuvių bendruomenes, stiprina lietuvių kalbos mokymosi motyvaciją ir Lietuvoje, ir užsienyje, didina ...
 • 2023-ieji – Šventojo Juozapato metai

  2023-03-152023-ieji – Šventojo Juozapato metai
  Lietuvos Respublikos Seimas 2023 metus paskelbė Šventojo Juozapato metais – praėjo 400 metų nuo kankiniškos Juozapato mirties. Kuo svarbus Rytų (graikų) apeigų katalikų Šventasis Juozapatas Lietuvai, kodėl mes jį gretiname su vieninteliu Lietuvos šventuoju karalaičiu Kazimieru? Juozapatas (Ivanas Gavrilovičius Kuncevičius) (1580–1623 11 12) – vienintelis ukrainietis, Rytų (graikų) apeigų katalikas (arba unitas), popiežiaus Urbono VIII 1643 m. paskelbtas palaimintuoju, o popiežiaus Pijaus IX – 1867 m. – šventuoju; vienas iš Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino (1617 m.) įkūrėjų, šventumui brendęs Ukrainoje, Lietuvoje (čia gyveno 1596–1617 m.) ir Baltarusijoje. 1963 m. jo palaikai perlaidoti Vatikane, Šv. Petro bazilikoje, dešinėje navoje, Šv. Bazilijaus Didžiojo altoriuje. Šventasis Juozapatas ir ...
 • Atnaujinus daugiabutį iki A klasės, šilumos sutaupoma net 8 kartus daugiau

  2023-03-15Atnaujinus daugiabutį iki A klasės, šilumos sutaupoma net 8 kartus daugiau
  Įvertinus aplinkos ministerijos užsakytą analizę aiškėja, kad modernizuoti daugiabutį iki A energinio naudingumo klasės nėra taip brangu, kaip gali pasirodyti iš pradžių. Bendros projekto išlaidos padidėja, bet nežymiai, o dėl renovacijos šilumos butuose prarandama net 8 kartus mažiau. Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo „Tyrimas buvo atliktas siekiant išsklaidyti mitą, kad pasiekti aukštesnę energinio efektyvumo klasę – itin brangu, norėjome nešališkų ekspertų vertinimo ir įrodymų, jog A klasę pasiekti įmanoma ir jog tai finansiškai apsimoka. Jeigu imtume C klasės energinio efektyvumo pastatą kaip bazinį, gyventojams siekti B klasės yra 3 proc. brangiau, o A klasės – 23 proc. brangiau. Kalbant skaičiais, ...
 • Pasauliui – žinia apie Buktos girią ir jaunųjų miško bičiulių veiklą

  2023-03-13Pasauliui – žinia apie Buktos girią ir jaunųjų miško bičiulių veiklą
  Visai neseniai socialiniame tinkle „Twitter“ pasirodė žinutė apie Žuvinto biosferos rezervato miškus. Šią žinutę paskelbė Jungtinių Tautų (JT) Biologinės įvairovės konvencijos sekretoriatas ir tai pirmas atvejis, kai Lietuvai ir Žuvinto biosferos rezervate esančiai vertingais augalais garsėjančiai Buktos giriai netoli Marijampolės skirtas toks dėmesys. A. Pivoriūnas sako, kad žinia apie Buktos mišką ir moksleivių veiklą paplito po pasaulį. FSC GD/Mariaus Čepulio nuotrauka Šiek tiek daugiau nei minutę trunkančiame vaizdo įraše „Twitter“ informuojama apie tai, kad šioje girioje rasti 45 I pasauliniame kare žuvusių vokiečių karių kapai, ir rodoma, kaip juos tvarko Liud-vinavo Kazio Borutos gimnazijos moksleiviai, jaunųjų miško bičiulių būrelio „Giliukai“ ...

 

Galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.