Vienybė težydi

 

Suvalkų koridorius

Sekite mus:

_____________

Skelbimai, sveikinimai, užuojautos

______________

Gatvės gimnastai stebina savo pasirodymais

Marijampolėje egzistuoja neoficiali gatvės gimnastų bendruomenė. Jaunuoliai buriasi prie įrenginių ir mokosi atlikti sudėtingus pratimus, salto, reikalaujančius jėgos, grakštumo, lankstumo ir koordinacijos.
Neformalios mėgėjų gatvės gimnastikos komandos lyderis šiuo metu yra Paulius Milešinas. Jis mokosi kompiuterinio projektavimo operatoriaus specialybės Profesinio rengimo centre. „Dabar turime 21 komandos narį, anksčiau būdavo daugiau, bet vyresni jau išvyko mokytis ir gyventi kitur. Dabar pas mus komandoje yra daugiausia 14–16 metų vaikinai, bet ateina ir vyresnių, maždaug iki 19 metų“, – pasakojo vaikinas.

Ant skersinio – jauniausias gimnastas Ąžuolas Šeduikis (už skersinio stovi jo tėtis Marius Šeduikis). Pasirodymas vyko vasarą renginyje „Sporto naktis“. Loretos Akelienės nuotrauka

Per treniruotes viskas vyksta sklandžiai, jokių barnių nei konfliktų nekyla, nes visus vienija bendras tikslas ir noras – kuo geriau ištreniruoti savo kūną ir atlikti sudėtingiausius pratimus ant skersinio. Visi mokosi vieni iš kitų, taigi yra vienas kitam treneriai.

„Treniruojamės bent du kartus per savaitę Pašešupio parke. Kartas nuo karto atvyksta pasitreniruoti ir Valdas Paškevičius, duoda mums patarimų, kaip ką daryti, kaip atlikti pratimus, pats juos parodo, bet pastaruoju metu jis dažniausiai su mumis dalyvauja tik pasirodymuose“, – pasakojo Paulius.

Per karantiną, pasak Pauliaus, buvo sunku, trūko aktyvumo, bendravimo, ir kai tik atsirado galimybė, vėl atnaujino treniruotes grupelėmis po kelis – tiek, kiek leido ribojimai.

Paulius suorganizuoja vaikinukus, kai reikia surengti pasirodymą, tariasi dėl kilnojamojo skersinio. Mėgėjų sporto komanda feisbuke sukūrusi grupę, pavadintą „Unlimited Insanity“ (liet. neribota beprotybė) – pavadinimas reiškia, kad jie bando padaryti tai, kas kitiems atrodo beprotiška, neįmanoma. Iš tiesų stebint jų pasirodymą žiūrovams iš nuostabos kyla antakiai.

Neoficialus treneris

Marijampolietis Valdas Paškevičius gimnastika susidomėjo nuo 16 metų. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka

Marijampolietis Valdas Paškevičius – neoficialus gatvės gimnastikos mėgėjų treneris. Jis su jaunuoliais treniruojasi apie 10 metų, per tą laiką jau užaugo trys kartos gimnastų. Pirmoji karta treniruodavosi prie Marijampolės profesinio rengimo centro ant ten buvusio skersinio.

„Mano būdavo toks laisvalaikis po darbo – sėdu ant dviračio ir apvažiuoju treniruočių vietas: prie Profesinio rengimo centro ir dabartinės Mokolų progimnazijos stadione Mokolų kaime – ten yra originalus skersinis, pritaikytas tokiems pratimams. Tų treniruoklių Pašešupio parke, kur dabar daugiausia jaunimas renkasi, tada dar nebuvo“, – prisiminimais dalijosi šeštą dešimtį perkopęs sportiškas vyras.

Pasak jo, smagu su jaunuoliais vykti į renginius, kur paleidžiama muzika, ir visi rodo, kas ką išmokę. Vyras paminėjo kelis jaunuolius, kurie jam labiausiai įsiminę: Povilas Muntianas, Paulius Čeplikas, Julius Girtas, Airidas Rinkevičius. Šie vaikinukai daugiau ir nuosekliau lankė treniruotes, buvo paslaugūs ir ilgiau turėjo užsispyrimo bei ryžto treniruotis. Apie metus jie mokėsi pratimų, bet paskui, kaip įprasta, išsibarstė, išvyko iš Marijampolės.

Vyras pasakojo, kad nors pats seniai užsiima gimnastika, jo sūnūs nelabai domėjosi. Vyresnysis sūnus Tomas užsiima kiokušin karatė, yra meistras, kažkada šiek tiek domėjosi gimnastika, mokėsi pratimų. Jaunėliui Mindaugui labiau patinka žaisti krepšinį.

Jaunuoliai Valdą laiko treneriu, jis vienintelis iš vyresnių treniruojasi kartu. „Esu žinomas, apie 10 metų tuo užsiimu. Kokį pratimą parodau, jie nustemba, nori pakartoti, susidomi. Dabar Pašešupio parke prie treniruoklių vyksta didesnis judėjimas, jau ir kavinė atsidarė. O pradžioje, kai tik pastatė ten pirmus įrenginius, jie nebuvo pritaikyti gimnastikai, nes buvo per siauri.“

Vyras sugalvojo pasidaryti tinkamą skersinį – didesnį, platesnį. „Daug padėjo seniūnė Valda Rėklienė, sutarėme, kad pastatysiu, pats jį ir sukonstravau. Gavau originalų strypą ir pagaminome. Viską įrengti padėjo jaunimas. Dabar prie to skersinio jau numestas ir čiužinys. Nuo tada vaikai ėmė daugiau rinktis, nes šitas skersinis labiau tinkamas. Dar pastačiau ir mažas lygiagretes“, – pasakojo vyras.

Patys įsirengė skersinius

Tai įvyko prieš maždaug penkerius metus. V. Paškevičius pasakojo, kad daug prisidėjo ir verslininkas Marius Šeduikis, jis pasisiūlė padaryti daugiau skersinių, paprašė duoti brėžinius. Vienas iš pagrindinių to laiko gimnastų Povilas Muntianas nupiešė jų brėžinius, kelis savaitgalius jaunimas dirbo ir pastatė rimtą kompleksą treniruotėms.

Jaunuoliai noriai talkino Pašešupio parke statant įrenginius. Nuotrauka iš asmeninio V. Paškevičiaus albumo

V. Paškevičius savo iniciatyva pasigamino ir nešiojamąjį skersinį, reikalingą pasirodymams. Savivaldybės administracija davė lėšų įsigyti reikiamas medžiagas, pats Valdas jį suvirino. Prieš penketą metų įvyko ir pirmas gatvės gimnastų pasirodymas per „Miesto dienas“. Paskui ir kitur pasirodydavo, įvairiuose renginiuose, moterų krepšinio varžybose per pertraukas, o pernai surengė pasirodymus Šunskuose, Meškučiuose per kaimo šventę.

Klubo pavadinimą sugalvojo jaunimas, pasigamino ir marškinėlius – juos finansavo rėmėjas Marius Šeduikis, kurio sūnus Ąžuolas jau irgi dalyvauja pasirodymuose.

Valdas pasakojo vis nuvažiuojantis į paupį, pamatęs jaunimo jiems parodo pratimų, sudomina ir šie ima treniruotis, taip po truputį tobulėja. Visgi sunkoka išlaikyti tęstinumą, nes būna, kad perspektyvus gimnastas susiranda merginą ar išvažiuoja kitur mokytis ir viską meta. Ateina nauji jaunuoliai – ir vėl viskas iš naujo. Pasak Valdo, dabar jau renkasi 10-mečių grupė, ši bus ketvirta. O vaikai dabar daug pratimų susiranda ir patys internete, treniruoja vieni kitus, skatina, palaiko. Ir jis pats sakė nemažai vaizdo įrašų viešinantis savo feisbuko paskyroje arba grupėje „sportuojantys“.

Šiuo metu V. Paškevičius nedirba, anksčiau dirbo vadybininku, ilgus metus teko dirbti Automatų gamykloje. O pats gimnastika domisi nuo 16 metų. „Augau Puskelnių kaime, nebuvo daug kuo užsiimti, futbolas ir viskas. Taigi sugalvojome pasidaryti skersinį ir pradėjome pamažu treniruotis. Nebuvo dar tada įdomesnių pratimų, tik standartiniai. Besimokydamas 7-ojoje proftechninėje daugiau pratimų išmokau. Kažkaip mane traukė sportas ant skersinio, todėl pats visko mokiausi“, – pasakojo Valdas.

Tarnaudamas armijoje Tolimuosiuose rytuose irgi išmoko nemažai naujų pratimų, tiesiog nusižiūrėdamas nuo kitų kareivių. Dabar jis sako atliekantis tai, ką iš seniau išmoko – daugiau tik palaiko sportinę formą. Visgi sporto neatsisako, neseniai prisijungė prie ledo ritulio komandos. O svarsčio kilnojimo varžybose užėmė I vietą savo kategorijoje, sudalyvavęs rugsėjo 10 d. Kupiškyje vykusiame šalies čempionate.

Vyras sako, kad nuvažiuoti prie įrenginių jam tikras poilsis – atsipalaiduoji, pasikalbi su jaunimu, su tikrais bendraminčiais, kuriems rūpi gimnastika. V. Paškevičius tikrai daug pastangų ir darbo įdėjo tobulindamas treniruočių įrenginius Pašešupio parke, ne tik skersinius, štangą padarė kartu su M. Šeduikiu, bet pats pagamino ir hantelius. Taip ten susidarė tikrai geresnės sąlygos treniruotis. Visgi, pasak V. Paškevičiaus, norėtųsi, kad aikštelėje būtų paklota geresnė danga. Dabar tik skaldos papilta, o tai nėra labai patogu ar švaru.

Ekspertės komentaras

Paaugliui buvimas grupėje labai svarbus

Gražina Jakovickienė, psichologė, Marijampolės kolegijos lektorė, sako, kad paauglystėje apskritai tokių grupių, kaip ši mėgėjų gatvės gimnastų, reikšmė yra ypatinga. Jaunuoliai buriasi pagal pomėgius, interesus, ir priklausyti tokiai grupei paaugliui labai svarbu. Tai susiję su jo saviraiška. Apskritai priklausyti grupei paaugliui yra būtinybė, o bendraamžių grupės, kurias vienija pomėgiai, itin patrauklios. Tapatinimasis su bendraamžiais yra normalus jauno žmogaus asmenybės formavimosi etapas.

Jauni žmonės negali būti be bendravimo, dažnai jie yra ne vienos, o kelių grupių nariai. Buvimas tokios grupės nariu turi itin svarbią reikšmę – per ją vyksta saviraiška, svarbių asmenybės savybių ugdymasis.

Gerai, kad jaunuoliai šiuo atveju turi socialiai priimtiną grupę, užsiima socialiai teisinga ir naudinga veik­la, nes kitu atveju būna, jog kuriasi ne visai tinkamos grupės, o jų veikla kelia problemų visuomenei.

Grupė reikalinga ne tiek išoriniam priklausomumui, o daugiau atliepti vidiniam poreikiui priklausyti, jaustis kažko dalimi. O vaikinus apskritai labiau traukia judri, aktyvi veikla ir sportas.
Bendravimas per socialinius tinklus nėra lygiavertis gyvam. Tai tam tikra prasme bendravimo imitacija. Visgi geriau, kai yra bent toks ryšys, negu nėra jokio. Tiesioginis bendravimas bet kokiu atveju daug vertingesnis už virtualųjį.

 

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • Į Marijampolę atvykstantis I. Kvik: apie kolegų netektis, lietuvišką muziką ir norą švęsti gyvenimą

  2023-03-24Į Marijampolę atvykstantis I. Kvik: apie kolegų netektis, lietuvišką muziką ir norą švęsti gyvenimą
  Žinomas Lietuvos dainininkas, romų ansamblio „Sare Roma“ vadovas Ištvanas Kvik daugeliui puikiai atpažįstamas iš publikos pamėgtų romų dainų. Tačiau pastaruoju metu atlikėjas daug dėmesio skiria lietuviškam folklorui. Kitu žvilgsniu pažiūrėjęs į lietuvių liaudies dainas vyras sako, kad ir joms galima suteikti romams būdingos ugnies. Būtent tokios dainos, kaip lietuviams puikiai pažįstamos „Ant kalno karklai“, „Vaikštinėjo povelė“, „Pasvarcyk, antela“ jau kuris laikas skamba „Sare Roma“ pasirodymuose. „Visuomet sakau, kad neturime skirstyti vieni kitų pagal tautybę, todėl manau, kad ir muzikos nereikia skirstyti. Ji mus ne skiria, o vienija“, – sako I. Kvik. Jis sutiko pasidalinti pasakojimu, kaip gimė idėja dainuoti lietuvių ...
 • Miniatiūrose – Marijampolė, kokios jau nebėra

  2023-03-23Miniatiūrose – Marijampolė, kokios jau nebėra
  „Pasivaikščiojimai po senąją Marijampolę“ – taip pavadinta P. Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje praėjusią savaitę atidaryta menininko Eduardo Končiaus miniatiūrų paroda. Šie naujausi žinomo kūrėjo darbai gimė pandemijos metu, kai dėl įvairių apribojimų buvo galima atsidėti kūrybai ir skirti jai daug laiko. E. Končius savo darbuose įamžino daug senųjų miesto pastatų. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos E. Končiaus darbai gerai žinomi ne tik marijampoliečiams. Jie puošia nemažai įvairių erdvių, kruopščiai sukurtų miniatiūrų ne vienas yra įsigijęs ir turi savo namuose. Menininko miniatiūrose labai dažnai gali išvysti senuosius Sūduvos sostinės pastatus, kurių dalis dar išlikę, kiti jau gerokai pasikeitę, o trečiųjų apskritai nelikę nė ...
 • Automatizuota sandėlio valdymo sistema – kas tai?

  2023-03-23Automatizuota sandėlio valdymo sistema - kas tai?
  Sprendžiant iš šio numatomo dirbtinio intelekto taikymo padidėjimo, automatizavimas pasiliks. Sandėlio valdymo pasaulyje tai reiškia, kad reikia atsižvelgti į automatizuotos sandėlio sistemos ir sandėlio automatizavimo naudą. Sandėlių operatoriams ir logistikos įmonėms paskirstymo, gamybos ir tiekimo grandinės procesai greitai keičiasi. Prieš pasinerdami į kai kurias būtinas sandėlio automatizavimo technologijas, pradėkime aptardami, kas yra automatizuota sandėlio sistema ir kodėl jos jums reikia. Kas yra automatizuota sandėlio sistema? Automatizuota programa – tai programinė įranga, padedanti sandėliavimo operacijoms integruoti dirbtinį intelektą ir robotiką į kasdienius procesus. Automatizuotas sandėliavimas naudoja keletą pagrindinių technologijų, kad galėtų judėti. Pavyzdžiui, automatizuota saugojimo ir paėmimo sistema (ASRS) kartu su sandėlio valdymo ...
 • Transporto valdymo sistema (CRM) ką tai reiškia ir kaip ji veikia?

  2023-03-23Transporto valdymo sistema (CRM) ką tai reiškia ir kaip ji veikia?
  Kas yra transporto valdymo sistema? Transporto valdymo sistema yra įrankis, padedantis suprasti pristatymo proceso duomenis ir pagerinti našumą. Sistema gali gauti realiu laiku duomenis apie kiekvieną transporto priemonę ir analizuoti jų veikimą, automatizuoti rankų darbą, supaprastinti užsakymų apdorojimą ir kt. Paprasčiau tariant, tai yra priemonė, skirta paspartinti ir supaprastinti pristatymą, kartu sutaupant organizacijos išlaidas ir darbo jėgas. Pagrindiniai transporto valdymo sistemų privalumai CRM programinė įranga prisideda prie logistikos kaštų mažinimo, transporto procesų optimizavimo, efektyvaus su transportavimu susijusių įvykių stebėjimo. CRM programinė įranga yra visapusiškas sprendimas visoms su transportu susijusioms užduotims, tokioms kaip transportavimo proceso koordinavimas ir organizavimas skirtingomis transporto priemonėmis. Todėl jis ...
 • Kaip užtikrinti mėsos gaminių kokybę?

  2023-03-23Kaip užtikrinti mėsos gaminių kokybę?
  Maisto, įskaitant mėsos gaminius, vartojimas turi užtikrinti aukšto žmogaus sveikatos lygio pasiekimą. Todėl mėsos gaminiams tenka didelė atsakomybė, kuri slypi griežtame higienos taisyklių laikymasis viso gamybos ciklo metu ir geros gamybos praktikos principų. Norint įgyvendinti šiuos principus, būtina technologinę veiklą grįsti kokybės vadybos sistemomis. Tik tuomet susidaro realios sąlygos sumažinti ar net visiškai pašalinti mėsos gaminių per didelio užteršimo sveikatai kenksmingomis medžiagomis ir nepageidaujamų mikroorganizmų bei vartotojų sveikatai nepalankių procesų vystymosi riziką. Ar rūkyti mėsos gaminiai yra sveiki vartoti? Mėsos rūkymas yra viena pagrindinių mėsos perdirbimo technologinių procedūrų. Tai turi įtakos tiek gatavo produkto skoniui, kvapui, spalvai ir išeigai, tiek patvarumui. Dabartinės ...
 • Energiją taupančių prožektorių svarba naktinei veiklai

  2023-03-23Energiją taupančių prožektorių svarba naktinei veiklai
  LED iš esmės reiškia šviesos diodą, kuris skiriasi nuo bet kurios standartinės lemputės, nes jam reikia labai mažai energijos. Kodėl LED žibintuvėliai turi didžiulę paklausą tarp keliautojų ir kitų naktine veikla užsiimančių asmenų? Toliau šiame straipsnyje pasidalysime kai kuriais LED prožektorių privalumais. Pagrindiniai energiją taupančių prožektorių privalumai Energijos vartojimo efektyvumas Vienas iš svarbiausių LED prožektorių privalumų – energijos vartojimo efektyvumas. LED lempoms pagaminti reikia gerokai mažiau energijos, kad būtų išgaunamas toks pat šviesos kiekis kaip ir tradicinėms apšvietimo priemonėms. LED žibintuvėliai, kuriuos galima rasti https://www.vssistemos.lt/laisvalaikis/prozektoriai, geriausiai pasitarnauja ekstremalių situacijų ar nelaimių atvejais, todėl tai yra geriausias pasirinkimas stovyklaujant ir keliaujant pėsčiomis. ...
 • Kaip išryškinti figūros apvalumus?

  2023-03-23Kaip išryškinti figūros apvalumus?
  Kaip padidinti biustą, jei norite labiau pabrėžti jo formą? Pirmas žingsnis visada turėtų būti tinkamo apatinio trikotažo pasirinkimas. Būtent tam ir buvo sugalvota push-up liemenėlė: ji sukurta tam, kad mažą krūtinę turinčių moterų siluetas atrodytų taip, kaip jos nori. Push up dydį galite pasirinkti pačios, tačiau atminkite, kad pernelyg didelis efekto suteikimas galiausiai nepasiekia tikslo. Daug geriau mažesnei krūtinei naudoti push up efektą tada, kai jūsų stiliui jo labiausiai reikia. Kas yra push-up liemenėlė? Pirmas dalykas, kurį reikia išsiaiškinti: kas yra push-up liemenėlė? Terminai push-up, paminkštinti kaušeliai ir paminkštintos liemenėlės dabar vartojami pakaitomis. Sunku visame tame susigaudyti, ypač jei norite padidinti krūtinę. Yra ...
 • Gabrielė Vitosytė: „Geriau pabandyti, nei galvoti, o kas būtų buvę“

  2023-03-22Gabrielė Vitosytė: „Geriau pabandyti, nei galvoti, o kas būtų buvę“
  Šiais 2023 metais Marijampolės miestui tapus Lietuvos jaunimo sostine, dalinsimės jaunų žmonių istorijomis, kuriose jie pasakos apie savo pomėgius, pasiekimus ir motyvaciją veikti. Pirmoji pašnekovė – Gabrielė Vitosytė, vienuoliktos klasės mokinė ir kultūrizmo (bikinio fitneso) sportininkė, anksčiau save išbandžiusi modelio srityje ir krepšinio sporte. Kviečiame susipažinti su Gabrielės mintimis ir jos veikla: kokią įtaką jos savijautai padarė pasirinkta sporto rūšis, su kokiais sunkumais susidūrė pradėjusi savo kelionę į fitnesą. – Gabriele, esi bikinio fitneso sportininkė. Kada supratai, kad tai tavo kelias ir kad nori toliau jame tobulėti, siekti rezultatų? – Buvo tikrai labai paprasta, iš tikrųjų net nesitikėjau, kad nueisiu tokiu keliu, nes ...
 • APVA užsakyta ekspertizė patvirtino, kad atnaujinant gyvenamąjį pastatą privaloma pasirūpinti šviežio oro cirkuliacija

  2023-03-22APVA užsakyta ekspertizė patvirtino, kad atnaujinant gyvenamąjį pastatą privaloma pasirūpinti šviežio oro cirkuliacija
  Atliktas 15 Lietuvos modernizuotų daugiabučių energetinis auditas, kurį užsakė Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) atskleidė, kad modernizuotuose pastatuose itin svarbu užtikrinti tinkamą pastato vėdinimą. „Kasmet atliekame tokius auditus siekdami išsiaiškinti, ar visos taikomos priemonės yra efektyvios bei kokybiškos – mums svarbu ne tik rūpintis namų atnaujinimu bet ir įsitikinti, ar viskas juose po atliktų darbų yra gerai. Šįmet pagal nustatytus kriterijus pasirinkome 15 daugiabučių iš skirtingų šalies miestų, tai buvo pastatai iš Alytaus, Biržų, Panevėžio, Prienų, Ukmergės ir Šilalės. Jų statybos metai buvo nuo 1960 iki 1992 m., butų skaičius svyravo tarp 24–100. Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo Po renovacijos šie ...
 • Pasaulinės Dauno sindromo dienos proga – paroda ir kino seansas

  2023-03-20Pasaulinės Dauno sindromo dienos proga – paroda ir kino seansas
  Nuo kovo 13 dienos kino teatre „Spindulys“ veikia paroda „Visi skirtingi – visi lygūs“, parengta asociacijos „Suvalkijos saulytės“. Ši paroda skirta kasmet kovo 21-ąją minimai Dauno sindromo dienai. Paroda veiks iki kovo 31-osios. Dauno sindromą turintis kūdikis gali gimti bet kurioje šeimoje, nepriklausomai nuo geografinio regiono, rasės ar ekonominės padėties, bet mokslininkai yra nustatę, kad tikimybė susilaukti kūdikio su Dauno sindromu didėja proporcingai didėjant moters amžiui. Paroda kviečia priimti šiuos žmones tokius, kokie jie yra. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka Pasaulinė statistika byloja, kad iš maždaug 700–800 gimusių kūdikių vienas turi Dauno sindromą. Skaičiai rodo, kad visame pasaulyje, kiekvienoje valstybėje žmonių su Dauno sindromu skaičius ...
 • Tiksliųjų mokslų studijoms – aukso amžius: kaip pasiruošti IT karjerai dar mokykloje?

  2023-03-18Tiksliųjų mokslų studijoms – aukso amžius: kaip pasiruošti IT karjerai dar mokykloje?
  Informacinių technologijų (IT) ir skaitmeninių inovacijų sričių specialistų poreikis šiandienos darbo rinkoje vis dar išgyvena augimą. Todėl pastaraisiais metais šalies universitetuose bei kolegijose didėja tiksliųjų mokslų populiarumas. Tačiau specialistai pažymi – norint tinkamai pasiruošti daugelio geidžiamai karjerai IT srityje, žinių ir praktikos įgyti verta dar mokyklos suole. Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos duomenimis, su informacinėmis ir ryšio technologijomis susijusių studijų pasirinkimas 2021 m. siekė 6,8 proc., pernai – 8,2 proc. Panašų augimą stebi ir šalies kolegijos. Vilniaus universiteto studijų prorektoriaus dr. Valdo Jaskūno teigimu, pastaruosius trejetą metų moksleivių, besirenkančių tiksliuosius (t.y. fizinius, gyvybės, informatikos, inžinerijos, matematikos) mokslus universitete daugėja. 2020 m. jų buvo ...
 • Paskaita apie lietuvininkus – šišioniškių tarme

  2023-03-16Paskaita apie lietuvininkus – šišioniškių tarme
  Marijampolės kultūros centro Mažojoje salėje gražiu renginiu paminėtos Lietuvių kalbos dienos ir surengta paskaita „Lietuvininkų gyvenimo būdas ir tarmė“. Ji buvo skirta ir šiemet minimiems Klaipėdos krašto metams, nes sausį sukako 100 metų nuo to laiko, kai Klaipėdos kraštas prisijungė prie Lietuvos. Lietuvių kalbos dienos pirmą kartą buvo surengtos 2016 metais. Joms pasirinktas ypatingas laikotarpis tarp dviejų Lietuvai svarbių datų – Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios. Per tą laiką kasmet visoje Lietuvoje ir užsienyje organizuojama daugybė renginių, kurie prisideda prie lietuvių kalbos sklaidos Lietuvoje ir užsienyje, telkia užsienio lietuvių bendruomenes, stiprina lietuvių kalbos mokymosi motyvaciją ir Lietuvoje, ir užsienyje, didina ...
 • 2023-ieji – Šventojo Juozapato metai

  2023-03-152023-ieji – Šventojo Juozapato metai
  Lietuvos Respublikos Seimas 2023 metus paskelbė Šventojo Juozapato metais – praėjo 400 metų nuo kankiniškos Juozapato mirties. Kuo svarbus Rytų (graikų) apeigų katalikų Šventasis Juozapatas Lietuvai, kodėl mes jį gretiname su vieninteliu Lietuvos šventuoju karalaičiu Kazimieru? Juozapatas (Ivanas Gavrilovičius Kuncevičius) (1580–1623 11 12) – vienintelis ukrainietis, Rytų (graikų) apeigų katalikas (arba unitas), popiežiaus Urbono VIII 1643 m. paskelbtas palaimintuoju, o popiežiaus Pijaus IX – 1867 m. – šventuoju; vienas iš Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino (1617 m.) įkūrėjų, šventumui brendęs Ukrainoje, Lietuvoje (čia gyveno 1596–1617 m.) ir Baltarusijoje. 1963 m. jo palaikai perlaidoti Vatikane, Šv. Petro bazilikoje, dešinėje navoje, Šv. Bazilijaus Didžiojo altoriuje. Šventasis Juozapatas ir ...
 • Atnaujinus daugiabutį iki A klasės, šilumos sutaupoma net 8 kartus daugiau

  2023-03-15Atnaujinus daugiabutį iki A klasės, šilumos sutaupoma net 8 kartus daugiau
  Įvertinus aplinkos ministerijos užsakytą analizę aiškėja, kad modernizuoti daugiabutį iki A energinio naudingumo klasės nėra taip brangu, kaip gali pasirodyti iš pradžių. Bendros projekto išlaidos padidėja, bet nežymiai, o dėl renovacijos šilumos butuose prarandama net 8 kartus mažiau. Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo „Tyrimas buvo atliktas siekiant išsklaidyti mitą, kad pasiekti aukštesnę energinio efektyvumo klasę – itin brangu, norėjome nešališkų ekspertų vertinimo ir įrodymų, jog A klasę pasiekti įmanoma ir jog tai finansiškai apsimoka. Jeigu imtume C klasės energinio efektyvumo pastatą kaip bazinį, gyventojams siekti B klasės yra 3 proc. brangiau, o A klasės – 23 proc. brangiau. Kalbant skaičiais, ...
 • Pasauliui – žinia apie Buktos girią ir jaunųjų miško bičiulių veiklą

  2023-03-13Pasauliui – žinia apie Buktos girią ir jaunųjų miško bičiulių veiklą
  Visai neseniai socialiniame tinkle „Twitter“ pasirodė žinutė apie Žuvinto biosferos rezervato miškus. Šią žinutę paskelbė Jungtinių Tautų (JT) Biologinės įvairovės konvencijos sekretoriatas ir tai pirmas atvejis, kai Lietuvai ir Žuvinto biosferos rezervate esančiai vertingais augalais garsėjančiai Buktos giriai netoli Marijampolės skirtas toks dėmesys. A. Pivoriūnas sako, kad žinia apie Buktos mišką ir moksleivių veiklą paplito po pasaulį. FSC GD/Mariaus Čepulio nuotrauka Šiek tiek daugiau nei minutę trunkančiame vaizdo įraše „Twitter“ informuojama apie tai, kad šioje girioje rasti 45 I pasauliniame kare žuvusių vokiečių karių kapai, ir rodoma, kaip juos tvarko Liud-vinavo Kazio Borutos gimnazijos moksleiviai, jaunųjų miško bičiulių būrelio „Giliukai“ ...

 

Galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.