www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Nacionalinio kraujo centro vadovas Daumantas Gutauskas: „Labai smagu bendradarbiauti su Marijampolės regiono žmonėmis“

Spalio pabaigoje Marijampolėje vyko renginys, kuriame buvo pagerbti 20 ir 30 ar daugiau kartų kraujo paaukoję donorai. Tokių ištikimų donorų Marijampolės savivaldybėje yra net 38, dar 2 – Kalvarijos savivaldybėje. Lietuvos donorystės žymūno (20 kartų aukojusiems kraujo) ir 10-čiai – Lietuvos nusipelniusio donoro (30 kartų aukojusiems kraujo) vardai turėjo būti suteikti 2021 metais, tačiau dėl koronaviruso (COVID-19) pandemijos to nepavyko padaryti. Užtat renginio metu Nacionalinio kraujo centro (toliau – NKC) vadovas stengėsi kiekvienam donorui padėkoti asmeniškai.

Nacionalinio kraujo centro vadovas Daumantas Gutauskas: „Donorystė – ne tik gyvybių gelbėjimas, bet ir bendruomeniškumo, pilietiškumo suvokimas“. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka

– Giriate Marijampolės apskrities gyventojus, aktyviai dalyvaujančius donorystės akcijose. Gal galite tai iliustruoti skaičiais?

– Marijampolės apskrityje surenkama neproporcingai daug kraujo (vertinant pagal gyventojų skaičių). Vien šiais metais padovanota beveik 1900 donacijų kraujo (apie 900 litrų) – tiek jo šio krašto žmonės neatlygintinai įliejo į bendrą donorystės „organizmą“. Lietuvoje per metus surenkama apie 64 tūkst. donacijų, o šiemet jau surinkta 52 tūkst. donacijų! Marijampolės apskritis gražiai išsiskiria savo aktyvumu. Noriu pagirti donorų organizatorę Rimantę Vanagienę – ji ne dirba, ji gyvena šia idėja! Jei ne jos įdirbis, kažin, ar šie skaičiai būtų tokie įspūdingi.

– Kiek mūsų krašte yra aktyvių donorų? Ko daugiau – vyrų ar moterų?

– Beveik 3000, ir nuolat ateina naujų. Donorų vyrų visada daugiau, taip yra visame pasaulyje (dėl fiziologinių ypatybių). Vyrai per metus gali donuoti 6 kartus, moterys – 4 kartus. Marijampolė neiškrenta iš šio konteksto.

– Kalbate apie tai, jog kraujo ligoninėms reikia nuolat, ypač jei jose atliekamos kai kurios (pvz., sąnario keitimo ar pan.) operacijos, kai gelbstimos gimdyvės.

– Be abejo. Bet donorystė – ne tik gyvybių gelbėjimas, tai ir bendruomeniškumo, pilietiškumo suvokimas, kuris, mano įsitikinimu, didėja. Žmonės tampa įžvalgesni ir geresni.

– Ar pats esate donoras?

– Taip, vienuolika kartų neatlygintinai daviau kraujo.

Čia pat D. Gutauskas paima savo mobilųjį telefoną ir įjungia programėlę „Mano kraujas“. Direktorius rekomenduoja visiems esamiems ir būsimiems donorams atsisiųsti šią išmaniąją programėlę. Joje galėsite rasti sau patogiausią kraujo davimo vietą, užsiregistruoti donorystei norimu laiku, o tapus kraujo donoru, stebėti savo kraujo kelią, visą donorystės istoriją.

– Visada kartoju: kraujas reikalingas ne Nacionaliniam kraujo centrui – mes tik surenkame kraują. Iš vienos donacijos panaudojame tris komponentus – plazmą, trombocitus ir eritrocitus. Eritrocitai panaudojami 100 proc., trombocitų šiek tiek, o plazma naudojama klinikiniams tikslams (apie 10 proc.).
– Likusius 90 proc. perduodame farmacijos kompanijoms, kurios gamina kraujo kilmės vaistus, kurie taip pat gelbsti pacientus, – kalbėjo direktorius.

Jis džiaugiasi, kad Lietuvoje yra apie 250 tūkstančių aktyvių kraujo donorų. NKC duomenimis, nuo 2022 m. sausio iki spalio mėn. pradžios atlikta daugiau nei 50 tūkst. donacijų, surinkta 17,1 tūkst. litrų kraujo. 2021 m. NKC įvyko daugiau nei 64 tūkst. donacijų, surinkta beveik 29 tūkst. litrų kraujo.

– NKC kraują surenka iš neatlygintinų kraujo donorų. Tačiau „ačiū“ jiems pasakoma ne tik suteikiant Lietuvos donorystės žymūno, nusipelniusio donoro ar Garbės donoro vardus?

Donorams rekomenduojama atsisiųsti programėlę „Mano kraujas“ (kraujodonorystė.lt medžiaga).

– Ilgamečiai donorai, kuriems suteiktas Garbės donoro vardas (jų, šiandienos duomenimis, Lietuvoje yra 875) turi teisę pretenduoti į antrojo laipsnio valstybinę pensiją. Garbės donoro vardas (kartu su tai patvirtinančiu ženklu ir pažymėjimu) suteikiamas donorui, ne mažiau kaip 40 kartų nemokamai davusiam kraujo. Norisi, kad tai būtų žinoma plačiau, nes yra nemažai tokių žmonių, kurie atitinka kriterijus, tačiau galbūt stokodami informacijos tiesiog nepildo dokumentų šiai pensijai gauti. Raginu visus Garbės donorus nepamiršti ir jau dabar, nelaukiant senatvės pensijos amžiaus, kreiptis dėl valstybinės antrojo laipsnio pensijos, kuri nuo šių metų birželio yra padidėjusi iki 130,58 euro. Mes suteiksime visą informaciją ir pagelbėsime paprastai ir greitai paruošti reikiamus dokumentus. Esu įsitikinęs, kad speciali pensija, skirta Garbės donorams, yra viena prasmingiausių mūsų valstybės iniciatyvų bent simboliškai padėkoti aktyviems ir pilietiškiems visuomenės nariams.

– Su Marijampolės savivaldybės meru pasirašėte bendradarbiavimo sutartį. Sakote, kad tai simbolinė sutartis.

– Tikrai – tik simbolinė, nes Marijampolės savivaldybė ir be jos labai aktyviai dirba, net jaučiame spaudimą: „Kodėl neatvažiuojat?“. Ji viešina kraujo donorystės akcijas, skiria patalpas, kuriose bus imamas kraujas. Nacionalinis kraujo centras sutartimi įsipa-reigoja remti Savivaldybės idėjas, susijusias su medicina. Tebūna ir ateityje ši bendrystė ne žodinė, bet matuojama konkrečiais darbais ir augančiu donorų skaičiumi.

– Ačiū už pokalbį.

Daiva KlimavičienėŠi svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika