Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Jokia paslaptis

Suvalkų koridorius

Pažinimo laboratorija

Sekite mus:

 

„Ieškau dar nepapasakotų istorijų“

„Lapkričio 23-ioji – Lietuvos kariuomenės diena – yra tiek pat svarbi kiek Sausio 13-oji, Vasario 16-oji, Kovo 11-oji ir Liepos 6-oji. Didžiuojuosi Lietuvos kariuomene, man garbė dėvėti jos uniformą ir Trispalvę ant dešinio peties“, – sako Lietuvos kariuomenės vyresnioji seržantė specialistė Ieva Budzeikaitė, fotografijomis „rašanti“ Lietuvos kariuomenės metraštį.

Ieva šiemet apdovanota konkurso „Lietuvos spaudos fotografija“ Kolegų prizu. 32-iejų fotografė, jei nebūtų tokia kukli, galėtų pasigirti daugybe nominacijų ir laimėjimų, taip pat dalyvavimu parodose.

Ieva Budzeikaitė – Lietuvos kariuomenės metraštininkė. Nuotraukos iš asmeninio Ievos Budzeikaitės archyvo

Pradėdama pokalbį su Ieva, paklausiau, kuri nominacija jai yra svarbiausia?

– Visos nominacijos ir laimėjimai yra svarbūs. Kaip bebūtų – tai yra oficialus įvertinimas. Kolegų prizą laimėjau pirmą kartą. Nuo „Auksinio kadro“ (šią nominaciją Ieva laimėjusi tris kartus – D. K.) jis skiriasi tuo, kad laimėtoją išrenka kolegos fotografai, o ne specialiai konkursui „Lietuvos spaudos fotografija“ sudaryta komisija. Be abejo, tai didžiulis įvertinimas ir garbė. Tuo tarpu „Auksinis kadras“, ko gero, yra tai, ko siekia bene kiekvienas fotografas, dirbantis spaudoje, ar kuriam nesvetima reportažinė, dokumentinė fotografija.

Prizai ir konkursai man asmeniškai nėra „varikliukas“ – galbūt kažkada tai buvo vienas iš siekių, tačiau ne tikslas ir ne priežastis, kodėl fotografuoju ir ieškau dar nepapasakotos istorijos. Kartais gaunu laiškų, kuriuose kiti rašo, kad mano fotografijos yra įkvepiančios, motyvuojančios, kiti ir patys susižavi kariuomenės fotografija. Galbūt tokios fotografijos tikslas ir ne visai toks, tačiau jei kam nors tai nors kiek ką nors pakeičia į gera, tuomet man tai ir yra didžiausias „variklis“, motyvacija ir įvertinimas.

– Užaugai Marijampolėje, kur pro namų langus matei karinio dalinio vartus. Ar buvo bent sukirbėjusi mintis, kad tai, kas už tų vartų, taps tavo gyvenimo dalimi?

– Taip, nuo vaikystės pamenu kitoje kelio pusėje esančias kareivines, dabartinį Lietuvos kariuomenės Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos batalioną ir laikinai dislokuotą Kunigaikščio Vaidoto pėstininkų batalioną. Savo gyvenimo niekada nesiejau su kariuomene, visuomet domino menai. Bet kartą tėtis dovanų parvežė fotoaparatą. Jis buvo senas, sisteminis, o baterijos laikydavo vos 20 minučių. Apie 2004 m. skaitmeninis fotoaparatas nebuvo tas daiktas, kurį namuose turėjo kiekvienas, todėl man tai buvo ir naujovė, ir tai, kas pakeitė mano įpročius – fiksuodavau viską iš eilės. Vėliau dovanų gavau veidrodinį fotoaparatą, turiu jį iki šiol. Pamažu supratau, kad į fotografiją noriu gilintis labiau. Peršokdama tam tikrą laikotarpį, galiu pasakyti, kad Lietuvos kariuomenėje atradau tai, kas man iš tiesų patinka. Tarnybos pobūdis kūrybiškas, aktyvus ir tikrai nenuobodus – štai taip viskas puikiai ir dera tarpusavyje.

– Mėgsti sakyti, kad „kai nieko nesitiki, gauni pačią geriausią patirtį“.

Patrulio kursas. Žvalgai kerta geležinkelį.

– Būdama paauglė kartojau, kad jau „kas, kas, bet aš tai Lietuvoje tikrai neliksiu“. Paradoksas: ko norėjau ir ką planavau, pavyko atvirkščiai – esu valstybės tarnyboje, Lietuvos kariuomenėje, kas galėjo pagalvoti? Taigi nustojau planuoti, atsipalaidavau ir pradėjau daugiau naudotis galimybėmis išbandyti kažką naujo.
Baigiau Vilniaus dizaino kolegiją, šiuo metu Vytauto Didžiojo universitete, magistrantūroje, studijuoju integruotą komunikaciją. Gal dėl to ir sakau, kad kai nieko nesitiki, gauni pačią geriausią patirtį. Tikslų turėti reikia, tačiau kartais reikia labiau atsipalaiduoti ir nekalti savęs prie kryžiaus, jei kažkas nepavyko taip, kaip norėjai – patirtis rodo, kad dažnai atsitinka dar geriau.

– Jei turi rankinę (kas galėtų neturėti rankinės?), kas joje – tik fotoaparatas ar dar ir skanėstai Tavo šuniukui? Gal lūpdažis, kvepaliukai, etc?

– Oi, aš rankinės neturiu. Esu kuprinių žmogus. Dažniausiai ten, kur fotoaparatas, vietos kvepalams ir lūpdažiui nėra – pastarąjį naudoju ypač retai. Gal teisingiau būtų sakyti, kad net neturiu. Vaikštant su šuniu – vanduo ir skanėstai. Suknelė ir dailūs batai – retas vaizdas. Be fotoaparato tikrai išeinu ir dažniausiai dėl to pasigailiu. Kai pasiimu, irgi pasigailiu, nes dažniausiai net neišsitraukiu, o tik tampausi papildomą svorį.

– Ar Tave, jau žinomą kariuomenės fotografę, kviečia fotografuoti vestuves, krikštynas? Gal jaunuosius teko ant tanko užkelti?

– Kviečia. Ir iš to nieko gero. Esu turėjusi skausmingų patirčių, todėl pastaraisiais metais dažniausiai tokių užsakymų atsisakau, kad ir kaip „pasikėlusiai“ tai skambėtų. Jei jau kalbėtume atvirai, geriausiai jaučiuosi miškingoje vietovėje su kariais, o ne prie altoriaus. Kai dirbau fotoagentūroje, tekdavo fotografuoti Lietuvos elito vakarėlius. Tai nebuvo didžioji dalis to, ką apskritai tekdavo fotografuoti, tačiau iki šiol labiau mėgstu reportažinę, dokumentinę fotografiją, o ne tą „plastmasinę“ ir surežisuotą. Lietuvos kariuomenę dokumentuoti yra vienas malonumas, kariams čia nėra kada maivytis – jie turi savo užduotis, aš – savo. Apskritai – vien Lietuvoje galima rasti tiek daug įdomių istorijų, kurias galima papasakoti fotografijomis, kad tik netingėk.

– Pati esi baigusi bazinius karinius mokymus ir, metaforiškai kalbant, valgiusi kareivišką košę. Kokių gyvenimo pamokų esi gavusi?

– Valgėme viską, tik ne košę – Lietuvos kariuomenė vis dar turi daug ją persekiojančių stereotipų. Ko gero, stipriausia pamoka buvo bendruomeniškumo svarba ir, žinoma, kad vienas lauke – ne karys. Kartą naktį, per pratybas, kol įsirenginėjome patrulio bazę, kolegė pametė pirštinę. Buvo žiema. Visi taip ir liko savo vietose, tačiau kuopos vadė, sužinojusi, ko čia kelios merginos taip beviltiškai ieško, tuoj pat visus sustatė į eilę ir pirštinė buvo rasta vos per penkias minutes. Atrodo – smulkmena, tačiau tokios situacijos parodo, kiek daug reikšmės turi komandinis darbas. Tai galima pritaikyti praktiškai visur.

– Turi puikų humoro jausmą. Kaip tai padeda gyvenime (o gal trukdo?), juk yra „zanūdų“, kurie net nežino, kas yra humoras?

Po šuolio parašiutu. Už šią nuotrauką Ieva pelnė Lietuvos spaudos fotografijos konkurso Kolegų prizą.

– Ačiū tėvams už humoro jausmą! Be jo pritrūkčiau drąsos ir nuleisčiau rankas. Esu jautri, bet užsispyrusi, galiu lygiai taip pat supykti ir nebematyti prasmės kažką daryti, bet juk toks visas gyvenimas – kaip amerikietiški kalneliai. Bet atsikeli ir „varai“ toliau. Būti nelaimingam visuomet paprasčiau nei būti laimingam, tačiau kitų sąskaita laimingas irgi nebūsi.

– Projekte „Patrulio kursas“ dirbai kaip fotografė, bet tai irgi buvo beveik tarnyba, ar ne? Ar dėl gero kadro teko patirti kažką tokio, ką ir dabar prisimeni (su siaubu ar kvatodama)?

– „Patrulio kursas“ yra kasmetinis devynių savaičių trukmės kursas žvalgams. Tai, ko gero, ir fiziškai, ir psichologiškai vienas sudėtingiausių kursų Lietuvos kariuomenėje – jį baigia ne visi. Geriausias patrulis (ar patruliai) gauna teisę nešioti „Patrulio“ antsiuvą. Šį kursą fiksavau bent keletą metų iš eilės. Mano tikslas buvo parengti fotopasakojimą nuo pradžios iki pabaigos – t. y., nuo atrankos į šį kursą iki momento, kai geriausiam patruliui yra įteikiamas Sausumos pajėgų vado peilis. Tai – labai simbolinis ir reikšmingas momentas kurso pabaigoje.

Žvalgai, ko gero, yra tie žmonės, su kuriais visada jaučiausi gerai nuo pat pirmų dienų. Tuomet dar buvau civilė ir uniformos nedėvėjau. Turėjau tikslą su kursantais dalyvauti maksimaliai visur, net ir naktimis, bet kai kiti tavęs nepažįsta, tai į tokį „persekiojimą“ žiūri gan skeptiškai. Pavyzdžiui, kartą mane kolega vakare atvežė į poligoną ir ten paliko, su žvalgais apsistojome apleistame pastate. Žinojau, kad nakvosiu, todėl turėjau miegmaišį ir sausą davinį, o anksti ryte planavau su jais vykti į užduotį. Jau beveik vidurnaktis, šildome sausus davinius, vienas klausia: „O tai… tu liksi?“. Sakau: „Tai žinoma, juk net neturėčiau, kaip grįžti“. Tą naktį tas pastato vietas, kur turėtų būti langai, apsidangstėme plokštėmis, kad vėjas nepūstų, ir išmiegojome.

Pradėjus fiksuoti tokio pobūdžio fotoprojektus Lietuvos kariuomenėje, man visuomet buvo baisiausia padaryti kažką, dėl ko tapčiau rakštis geroje vietoje. Tai reikštų, kad nesu savarankiška ir su manimi daugiau bėdos nei naudos. Visuomet svarbu nepervertinti savo galimybių ir lygiai taip pat – nebijoti. Kartais praslampinėjus visą naktį nepasidarai nė vieno kadro, o kartais „pagauni“ tą, kuris būna viso fotopasakojimo esmė.

– Karinės tarnybos svarba dabar, kai Ukrainoje vyksta karas, turbūt neabejoja niekas. Kaip manai – „verktinių“ Lietuvoje dabar mažiau?

– Šalies gynyba – kiekvieno piliečio pareiga ir atsakomybė. Jeigu norime gyventi laisvoje šalyje, kiek­vienas iš mūsų turime ir galime prie to prisidėti. Tarnybą Lietuvos kariuomenėje pradėjau 2014 m., kuomet Ukrainoje prasidėjo Maidano revoliucija, kiek vėliau – Rusijos pradėtas karas. Gimiau jau laisvoje Lietuvoje, tačiau mūsų šalies istorija rodo, kad laisvė nėra duotybė – už ją reikia kovoti. Kiekvieno asmeninis reikalas, kiek ir kaip prie to prisidėti. Be to, jokie įgūdžiai nepraeina veltui, net jei tai para, praleista miške, ar pirmasis užkurtas laužas.

– Tavo socialiniame tinkle teko skaityti, kad vasarą su savo augintiniu keletą dienų atostogavai miške.
– Guliveris, ilgaplaukis vokiečių aviganis – mano kasdienis kompanionas ir geriausias draugas. Be jo gyvenimas būtų liūdnas ir niūrus. Jei turiu galimybę, retkarčiais ir į karines pratybas jį pasiimu. Neseniai persikraustėme į sodo namelį, todėl mėgaujamės nuosavu kiemu, o Guliveris – laisve nuo pavadžio.

− Ačiū už pokalbį, sveikiname Tave Lietuvos kariuomenės dienos proga ir linkime dar daugybės įspūdingų kadrų bei sėkmės studijose!

Daiva KLIMAVIČIENĖ

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • Ekoschemos, skirtos ekologiniam ūkininkavimui skatinti

  2022-12-03Ekoschemos, skirtos ekologiniam ūkininkavimui skatinti
  Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiame plane (toliau – Strateginis planas) numatyta iki tol nebuvusi galimybė pajamoms padidinti – savanoriškas dalyvavimas klimatui, aplinkai ir gyvūnų gerovei naudingose sistemose (ekoschemose). Ankstesniuose straipsniuose pristatėme kompleksinę ekoschemą, skirtą veikloms ariamojoje žemėje, dabar aptarsime, kokiomis ekoschemomis bus skatinamas ekologinis ūkininkavimas. Pagal vieną iš veiklų ūkininkai įsipareigos auginti sertifikuotus išskirtinės kokybės vaisius, uogas ir (ar) daržoves. „Santarvės“ archyvo nuotrauka Prioritetas ekologiniam ūkininkavimui „Nacionaliniuose strateginiuose dokumentuose Lietuva iki 2030 metų yra įsipareigojusi padvigubinti ekologinių ūkių plotus. Tai sudarytų 16 proc. žemės ūkio naudmenų“, – Lietuvos siekius akcentuoja Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Europos Sąjungos reikalų ...
 • Kiek kainuoja tobula šokėjo laikysena? (kineziterapija šokio profesionalams)

  2022-12-02Kiek kainuoja tobula šokėjo laikysena? (kineziterapija šokio profesionalams)
  MOTUS VITA klinikos kineziterapeutė Laura Žilinskienė. Nuotrauka iš asmeninio archyvo. Pripažinkime – šokėjai daugumai asocijuojasi su švente, estetika, elegancija ir tobula laikysena. Realybė yra skaudesnė – profesionalūs šokėjai dažnai kenčia skausmus, šypsenos ant parketo slepia ne tik sunkų treniruočių darbą, bet ir patirtų traumų pasekmes, alinančių treniruočių pažeistus sąnarius, susiformavusius ydingus judesių kompensacinius mechanizmus, baimes dėl naujų traumų. Kodėl šokėjams skauda? Šokant daug apkrovų tenka apatinei kūno daliai: pasitaiko skausmų pado, čiurnos, kelio, kirkšnies srityse. Dėl intensyvių ir didelės amplitudės sukimo ir tiesimo judesių juntamas kaklo ir juosmens srities nuovargis bei skausmas. Nervų sistema ir kūnas, reaguodamas į lėtinį skausmą, keičia judesio ...
 • Bazines tiesiogines išmokas papildys ekoschemos

  2022-11-30Bazines tiesiogines išmokas papildys ekoschemos
  Siekiant paskatinti šalies ūkininkus aktyviau prisidėti prie aplinkosaugos, tausesnio išteklių naudojimo, už dalyvavimą Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiame plane (toliau – Strateginis planas) numatytose ir savo noru pasirinktose ekologinėse sistemose (toliau – ekoschemos) bus atlyginta papildomai. Ankstesniame straipsnyje aptarėme Kompleksinės ekoschemos gamybines veiklas, šiame pristatome Kompleksinės ekoschemos Veiklos ariamoje žemėje negamybines veiklas. Negamybinės veiklos: kraštovaizdžio elementai, augalų juostos Kraštovaizdžiui atkurti ir jo tradiciniam mozaikiškumui išsaugoti ūkininkai skatinami imtis veiklos „Kraštovaizdžio elementų priežiūra“. Parama bus skiriama už kraštovaizdžio elementų tvarkymą ir naujų elementų įkūrimą, viršijant reikalavimus, numatytus GAAB8 standarte. Pasirinkę šią veiklą pareiškėjai privalės deklaruoti esamus arba ketinamus ...
 • Bazines tiesiogines išmokas papildys ekoschemos

  2022-11-26Bazines tiesiogines išmokas papildys ekoschemos
  Naujojo paramos laikotarpio ypatumas – ne tik griežtesni valdymo reikalavimai bei geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) standartai, bet ir galimybė pasididinti bazines tiesiogines išmokas – už dalyvavimą Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiame plane (toliau – Strateginis planas) numatytose ir savo noru pasirinktose klimatui, aplinkai ir gyvūnų gerovei naudingose ekologinėse sistemose (toliau – ekoschemos) bus atlyginta papildomai. Naujuoju paramos laikotarpiu ypatingas dėmesys skiriamas gamtai tausoti. Vienos iš priemonių tam – ekoschemos.Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka Ekoschemos – daugiau dėmesio aplinkos apsaugai Nors 2023–2027 m. finansiniu laikotarpiu nebelieka žalinimo išmokų, yra sukurta visiškai nauja Bendrosios žemės ūkio politikos „žalioji architektūra“, ...
 • Ambasadorius Arnoldas Pranckevičius: „Parama Ukrainai nemažės“

  2022-11-24Ambasadorius Arnoldas Pranckevičius: „Parama Ukrainai nemažės“
  Ambasadorius A. Pranckevičius teigia, kad Ukraina ir toliau gaus visą reikiamą paramą. Europos Komisijos nuotrauka Apie tai, kokia svarbi dabar yra parama Ukrainai, Lietuvos nuolatinės atstovybės Europos Sąjungoje būstinėje papasakojo nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Arnoldas Pranckevičius. Jis savo kalboje nemažą dėmesį skyrė ir finansinės, ir karinės pagalbos kovojančiai Ukrainai apžvalgai. Ambasadorius minėjo, kad įvairių darbinių posėdžių metu derėtasi ir dėl Europos Sąjungos 2023 metų biudžeto, taip pat kalbėta apie politinę paramą dėl tolesnių sankcijų Rusijos, Baltarusijos ir Irano režimams. Po to, kai ukrainiečiai pasiekė svarbių laimėjimų Chersono srityje, buvo daug dėmesio skiriama pagalbos Ukrainai žiemą klausimams. – Rusijos brutalių atakų metu buvo sunaikinta ...
 • Atsakomybės už agresiją klausimas – itin svarbus

  2022-11-24Atsakomybės už agresiją klausimas – itin svarbus
  Buvęs Lietuvos premjeras A. Kubilius įsitikinęs, kad Ukraina laimės karą. Autoriaus nuotrauka Europos Parlamento (EP) narys, buvęs Lietuvos premjeras Andrius Kubilius neabejoja, kad karą Ukraina laimės, ir pabrėžia, kad pastarieji įvykiai Ukrainoje labai pakeitė ir suvienijo pačią Europos Sąjungą, kuri po agresijos pradžios vasario 24-ąją labai greitai ėmėsi atsakomųjų veiksmų. A. Kubilius, kuris yra EP Užsienio reikalų bei Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos komitetų narys bei Europos Sąjungos ir Ukrainos parlamentinio asociacijos komiteto narys, nuolat dalyvauja įvairiose diskusijose apie padėtį Ukrainoje, keletą kartų lankėsi toje šalyje po Rusijos invazijos pradžios. Prasidėjus karui Ukrainoje EP buvo įkurta „United for Ukraine“ („Susivieniję dėl Ukrainos“) ...
 • Kas kiek laiko būtina valyti namų kilimus?

  2022-11-23Kas kiek laiko būtina valyti namų kilimus?
  Kilimus žmonės naudojo nuo neatmenamų laikų, jie suteikia šilumos, komforto, malonių lytėjimo pojūčių, o šiuolaikiniame interjere jie taip pat yra svarbi dizaino detalė. Atrodytų, tik privalumai. Tačiau netinkamai prižiūrint ar nesirūpinant pūkuotomis grindimis „draugas” gali tapti priešu. Kaip dažnai reikia valyti ir plauti kilimus namuose? Kodėl jums reikia kilimų valymo Poreikis valyti ir plauti kilimą pirmiausia kyla dėl to, kad jame kaupiasi dulkės, purvas, žmonių ir gyvūnų plaukai. Visa tai galiausiai prasiskverbia giliau į kilimo pagrindą ir tampa puikia terpe veistis dulkių erkutėms ir mikrobams. Mikroorganizmų atliekos pakyla į orą ir patenka į žmogaus kvėpavimo takus. Dėl to dažnai išsivysto alergija ir ...
 • „Ieškau dar nepapasakotų istorijų“

  2022-11-23„Ieškau dar nepapasakotų istorijų“
  „Lapkričio 23-ioji – Lietuvos kariuomenės diena – yra tiek pat svarbi kiek Sausio 13-oji, Vasario 16-oji, Kovo 11-oji ir Liepos 6-oji. Didžiuojuosi Lietuvos kariuomene, man garbė dėvėti jos uniformą ir Trispalvę ant dešinio peties“, – sako Lietuvos kariuomenės vyresnioji seržantė specialistė Ieva Budzeikaitė, fotografijomis „rašanti“ Lietuvos kariuomenės metraštį. Ieva šiemet apdovanota konkurso „Lietuvos spaudos fotografija“ Kolegų prizu. 32-iejų fotografė, jei nebūtų tokia kukli, galėtų pasigirti daugybe nominacijų ir laimėjimų, taip pat dalyvavimu parodose. Ieva Budzeikaitė – Lietuvos kariuomenės metraštininkė. Nuotraukos iš asmeninio Ievos Budzeikaitės archyvo Pradėdama pokalbį su Ieva, paklausiau, kuri nominacija jai yra svarbiausia? – Visos nominacijos ir laimėjimai yra svarbūs. Kaip bebūtų ...
 • Kvietiškio dvaro magazinas bus paverstas turizmo traukos objektu

  2022-11-23Kvietiškio dvaro magazinas bus paverstas turizmo traukos objektu
  Marijampolės istorijoje svarbų vaidmenį suvaidino Kvietiškio dvaras, kuriame gyveno miesto įkūrėja laikoma grafienė Pranciška Butlerienė su šeima. Dvaro statybos metais laikomi 1717-ieji, vėliau dvaras nuolat plėtėsi. Šiuo metu istorinę, architektūrinę ir kultūrinę reikšmę turi išlikę mediniai dvaro rūmai, kur įrengti butai, pieninė, sandėlis su rūsiu, kluonas, prižiūrėtojo ir kumečių gyvenamieji namai. Magazinas neblogai išsilaikė iki mūsų dienų. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos Magazinas neblogai išsilaikęs Vienas iš vertingiausių išlikusių pastatų – buvęs grūdų sandėlis su rūsiu, vadinamas magazinu. Iš arabų kalbos kilęs žodis „magazinas“ reiškia sandėlį, istorinį statinį, kuriame buvo įrengtas atsarginis javų sandėlis su kaupiamomis sunkmečiui – bado ir nederliaus atveju – grūdų ...
 • Buvusi krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė: „Dėl Suvalkų koridoriaus nerimo dabar mažiau“

  2022-11-23Buvusi krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė: „Dėl Suvalkų koridoriaus nerimo dabar mažiau“
  Apie Suvalkų koridorių ir su juo susijusias aktualijas Europos Parlamente kalbėjomės su buvusia krašto apsaugos ministre (2008–2012), europarlamentare, saugumo ir gynybos pakomitečio pirmininko pavaduotoja Rasa Juknevičienė. Buvusi krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė teigia, kad dabar dėl mūsų regiono saugumo ji jaučiasi gerokai ramesnė, nei tuomet, kai ėjo ministrės pareigas. Autoriaus nuotrauka – Jums turbūt teko girdėti, kad prasidėjus Rusijos invazijai Ukrainoje buvo atkreiptas dėmesys į Suvalkų koridorių kaip galimai pažeidžiamą vietą, ji net buvo žiniasklaidoje pavadinta pavojingiausia vieta žemėje. Kokia jūsų nuomonė apie tai? – Man ši tema žinoma jau labai seniai ir pakankamai gerai. Pamenu, kaip ruošiantis mums stoti į NATO jau ...
 • Įdomiausias – istorinis paveldas

  2022-11-23Įdomiausias – istorinis paveldas
  Pastate išlikę nemažai autentiškų detalių. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos Šį istorinį pastatą tyrinėjo, jį aprašė ir savo vertinimus pateikė architektė Dalia Laurinaitienė. Pasak jos, tikėtina, kad Butleriai Kvietiškio dvare gyvendavo tik vasarą, o kitu metų laiku palikdavo rezidenciją, nes šis dvaras buvo įsteigtas tik ūkiniais ir verslo tikslais. Tai liudija ir faktas, kad dvaro rūmai, palyginti su ūkiniais dvaro pastatais, atrodo gana kukliai. Dvaro įkūrėjas Morkus Antanas Butleris buvo novatoriškas šeimininkas, modernizavęs žemės ūkio ir iškirsto miško gabenimo verslą – turėjo 9 būdas (taip buvo vadinamos medžių kirtimo ir apdirbimo dirbtuvės). 1738 m. dvaro inventorizacijos akte išvardinta, kiek ir kokių kultūrų buvo sėjama ...
 • Organizacijai „Blue/Yellow“ – Europos piliečio apdovanojimas

  2022-11-23Organizacijai „Blue/Yellow“ – Europos piliečio apdovanojimas
  Už paramą Ukrainai EP viceprezidentė D. Charanzova (viduryje) apdovanojimą įteikė J. Omanui ir Ž. Bliumenzonaitei. Autoriaus nuotraukos Briuselyje lapkričio 8 dieną buvo surengta iškilminga Europos piliečio apdovanojimo ceremonija, kurios metu šis garbingas apdovanojimas įteiktas ir Ukrainos pasipriešinimą prieš Rusijos invaziją remiančiai Lietuvos organizacijai „Blue/Yellow“. Apdovanojimą atsiėmė šios organizacijos įkūrėjas Jonas Omanas (Jonas Ohman) ir jos koordinatorė Žemyna Bliumenzonaitė. – Jonas ir jo suburta komanda padarė milžinišką darbą pastaruosius aštuonerius metus tiekdama visokeriopą paramą ukrainiečių savanoriams, kovojantiems prieš rusų ir kolaborantų agresiją. Jono Omano iniciatyvos vertos didžiausios mūsų pagarbos ir dėkingumo, o „Blue/Yellow“ veikla yra bene ryškiausias europietiško solidarumo kovoje už laisvę ...
 • Geresni nagų klijų rezultatai – 3 patarimai

  2022-11-22Geresni nagų klijų rezultatai – 3 patarimai
  Tvarkingas manikiūras yra tai kas puošia rankas. Šiai dienai, dauguma manikiūrų galima atlikti ir namuose, tačiau norint, kad rezultatas laikytųsi kuo ilgesnį laiką, prieš atliekant bet kokią nagų procedūrą, svarbu pasirūpinti kokybiškomis priemonėmis bei žinoti keletą subtilybių, kurios užtikrins ilgaamžiškumą. Patarimas #1: Dirbtinio nago dydis Net ir kokybiškiausi nagų klijai nesilaikys tada, jeigu pasirinksite netinkamą dirbtinio nago dydį. Visų pirma, ruošiantis įsigyti dirbtinius nagus, išsirinkite sau labiausiai patinkančios spalvos (jeigu dirbtiniai nagai bus bespalviai, tuomet pasirinkite ir nagų laką su kuriuo galėsite padailinti naujus savo nagučius) bei formos. Jeigu nežinote savo tikslaus natūralių nagų dydžio, nesijaudinkite, dirbtinių nagų dėžutėje dažniausiai būna apie ...
 • „Beprotiška įtampa ir didžiulis malonumas“

  2022-11-19„Beprotiška įtampa ir didžiulis malonumas“
  Baigiamajame „Medynių“ koncerte pasirodžiusi grupė iš Portugalijos klausytojams sukėlė tikrą euforiją… Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka Visą mėnesį kvietė medinių pučiamųjų instrumentų festivalis „Medynės“. Tarptautinis. Aštuntasis. Marijampolėje. Mums koncertuose viskas buvo miela ir sklandu. O iš tikrųjų? Apie tai (ir ne tik) kalbėjome su festivalio organizatoriumi (ir dalyviu) Dariumi KLIŠIU. – Iš šalies žvelgiant atrodė, kad viskas buvo sklandu ir paprasta… – Kai 2015 metais pradėjome organizuoti „Medynes“, po kiek­vieno festivalio sakydavau, kad „tai – lyg amžinai mirštantis, bet labai mylimas vaikas“. Paaiškinsiu: kaip organizatorius niekada nežinau, ar viskas pavyks, nepaisant to, kad kiekviena akimirka apgalvota ir konkrečiai suplanuota. Visada veikia atsitiktinumo faktorius. Sakykime: kažkas, ...
 • Plutiškes papuošė skulptūra, įprasminanti miestelio įkūrimo legendą

  2022-11-19Plutiškes papuošė skulptūra, įprasminanti miestelio įkūrimo legendą
  Naujoji skulptūra įamžino gyvenvietės įkūrimo legendą. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos Šių metų pavasarį Savivaldybės administracija pakvietė visų seniūnijų gyventojus aktyviai dalyvauti teikiant idėjas infrastruktūriniams projektams įgyvendinti. Projektų idėjų atrankos ir finansavimo tikslas – skatinti gyventojų iniciatyvą, įsitraukimą į gyvenamosios aplinkos kūrimą ir pagyvinimą, skatinti diskusijas gyvenamosios aplinkos gerinimo tema. Reikalavimus atitikusius projektus Savivaldybė finansavo ir įgyvendino. Vienos idėjos projekto kaštai, finansuojami Savivaldybės, galėjo siekti iki 5 tūkstančių eurų. Kazlų Rūdos savivaldybės seniūnijų gyventojai gana aktyviai dalyvavo kvietime siūlyti savo idėjas. Iš viso įgyvendinimui buvo atrinkti penki projektai: Kazlų Rūdos seniūnijoje įgyvendinami du, o Plutiškių, Jankų ir Antanavo seniūnijose – po vieną projektą. ...
 • Kodėl mano automobilis ūžia?

  2022-11-18Kodėl mano automobilis ūžia?
  Galbūt visai neseniai jūsų automobilis pradėjo skleisti pašalinius garsus, o gal tiesiog persėdę iš kito, tvarkingo automobilio supratote, kad jūsų automobilis neįprastai ūžia? Automobiliuose yra daug besisukančių, slankiojančių ir kitokius pasikartojančius judesius atliekančių detalių. Net ir nepriekaištingai prižiūrimuose automobiliuose visos detalės, anksčiau ar vėliau, susidėvi, todėl labai svarbu atpažinti automobilio siunčiamus signalus ir tinkamai į juos reaguoti. Ūžimas gali įspėti apie keletą gedimų, kartais labai brangių. Kviečiame sužinoti ir atsiminti šias dažniausiai pasitaikančias priežastis, dėl ko jūsų automobilis gali ūžti. Nusidėvėjęs rato guolis Šalia kiekvieno automobilio rato yra guolis, kuris ir leidžia ratams suktis dideliu greičiu. Įprastai guolio viduje, apsupti specialaus tepalo, ...
 • Kasmet daugėja CD sergančių vaikų

  2022-11-16Kasmet daugėja CD sergančių vaikų
  Lietuvoje kasmet I tipo cukriniu diabetu (CD) suserga apie 100 vaikų – nuo kūdikių iki 18-mečių. Liga prasideda labai greitai ir jos neatpažinti neįmanoma. Padidėja troškulys, padažnėja šlapinimasis, apetitas padidėja, bet svoris krenta, atsiranda ypatingas silpnumas, nuovargis, neįprastas dirglumas, pykinimas, vėmimas, pilvo skausmas, odos niežėjimas. Pajutus tai tuoj pat reikia kreiptis į medikus. Išgirsta CD diagnozė šokiruoja vaikus, didžiulė atsakomybė užgula ir jų tėvus, kurie turi išmokti su šia liga susigyventi patys ir paruošti gyvenimui savo vaiką. Diagnozė buvo netikėta Kiekvienas jutiklis yra su automatiniu aplikatoriumi. Su CD diagnoze sūnui Tomui Blažiulionių šeima susidūrė prieš 6-erius metus. – Tai buvo netikėta, ...

 

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.