www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Krašto gynybai turime ruoštis kiekvienas iš mūsų

Neseniai Marijampolės Meilės Lukšienės švietimo centre surengta Lietuvos Steigiamojo Seimo nario, karininko Antano Matulaičio (1895–1920) atminimui skirta konferencija „Ukrainos karo pamokos mums“, kurioje daug kalbėta apie mūsų valstybės gynybą.

Apie Rusijos karo Ukrainoje pamokas Lietuvai konferencijoje diskutavo organizacijos „Blue/Yellow“ įkūrėjas, neseniai Briuselyje „Europos piliečio apdovanojimą“ už paramą Ukrainai atsiėmęs Jonas Omanas (Jonas Ohman), Seimo narys, buvęs Lietuvos ambasadorius Jungtinėse Amerikos Valstijose Žygimantas Povilionis, karybos apžvalgininkas ir gynybos ekspertas Aurimas Navys, diskusiją vedė Seimo narys Andrius Vyšniauskas.

Diskusijos dalyviai A. Navys, Ž. Povilionis ir J. Omanas kvietė stiprinti krašto gynybą. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

J. Omanas teigė, kad jo organizacijos nariai nuolat važiuoja į Ukrainą, stebi padėtį ir akivaizdu, kad abi kariaujančios pusės nusiteikusios ir toliau kariauti, nepaisant prasidedančios žiemos. Jo nuomone, neverta tikėtis, kad padėtis aprims. Karas toliau tęsis, tik gal kažkiek keisis jo formos, o Ukrainai ir toliau labai reikalinga mūsų parama ir pagalba – tiek humanitarinėje srityje, tiek ir karinėje.

A. Navys sakė, kad žiema yra sudėtingas laikotarpis, trumpos dienos apriboja veiksmus, bet ukrainiečių ryžtas tikrai nemažėja, o Lietuva yra tarp lyderiaujančių šalių pagal paramą.

– Rusai neturi aukštos technologijos įrangos, ginklų, ir krašto gynėjams ukrainiečiams tai išeina į naudą. Žiemos sąlygomis jie tikrai geriau pasirengę kariauti, o rusai ir toliau tęs infrastruktūros bombardavimą, taip siekdami, kad ukrainiečių kariai galvotų apie savo šeimas, namus, vaikus, o ištekliai būtų skiriami atstatymui, o ne kovai. Vakarai kol kas priima tokias taisykles, rusai negali savo resursais lygintis su Vakarais, bet pagrindinis dalykas yra žmonės, – teigė ekspertas.

Ž. Povilionio nuomone, artimiausiu metu, iki vasaros, politiškai užteks jėgų ir Amerika tęs paramą, o vėliau Vašingtone prasidės kova dėl JAV prezidento posto. Labai svarbu ir tai, kad liepą Lietuvoje įvyks NATO viršūnių susitikimas, į kurį atvyks ir JAV prezidentas Džo Baidenas (Joe Biden). Parlamentaras įsitikinęs, kad Ukrainą būtina kuo greičiau priimti į Europos Sąjungą ir NATO, o de facto ji jau dabar yra šių organizacijų narė.
– Šio karo akivaizdoje europiečiai pirmą kartą apsisprendė, kad ukrainiečiai taip pat yra europiečiai, ir šitas psichologinis lūžis yra labai svarbus. Tai, kaip šiandien karo Ukrainoje požiūriu yra susivienijęs pasaulis, yra tiesiog nuostabu, – teigė Seimo narys.

J. Omanas kvietė nepamiršti praeities istorijos pamokų.

A. Navys pabrėžė, kad karas Ukrainoje akivaizdžiai parodė, jog ir Lietuvai reikia organizuoto rezervo, piliečiai turi būti apmokyti, nes konflikto atveju nuo priešo ginasi visa valstybė, o valstybė – tai mes.
J. Omanas diskusijoje akcentavo keletą labai svarbių dalykų. Pasak jo, visuomenę reikia paruošti galimam karui, saugumui ir gynybai, būtina įvesti karinę pilietinę tarnybą, kad visi jauni žmonės tarnautų armijoje ir nereikėtų perdėtai tikėtis, kad tik kariuomenė viską padarys ir apgins. Labai svarbus ir įvairių gynybos organizacijų, savanorių, šaulių vaidmuo. Ukrainoje savanoriai taip pat daro labai daug, bet jiems trūksta karininkų.

– Pokaris po Antrojo pasaulinio karo mums šiandieninėje situacijoje yra kaip švyturys – tada Lietuvos valstybės de facto jau nebuvo, bet pasipriešinimo kovose dalyvavo eiliniai žmonės. Ukrainiečiai žino istoriją, Lietuva jiems yra tarsi laisvės balsas ir jie į mus atidžiai bei su viltimi žiūri. Mes privalome gerai žinoti savo istoriją, iš jos mokytis, nepamiršti praeities pamokų, Holokausto, partizaninės kovos. Mes privalome nugalėti šiame kare Rusiją, kito kelio tiesiog nėra, – sakė J Omanas.

Algis VAŠKEVIČIUS

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika