www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Ar beprisimename?

Valentinas Juraitis ir Romas Vilčinskas kvietė prisiminti miestą ir mus pačius. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Koks mūsų miestas buvo praėjusiame amžiuje – tarsi neseniai, tik prieš dešimtmečius, tačiau daugelio dalykų dabartinė karta tiesiog nežino. Prisiminti ir priminti – tam buvo skirta fotografijų paroda „Kapsukas (Marijampolė) 1970– 1989“. Jos autoriai – fotografai, žurnalistai Valentinas Juraitis ir Romas Vilčinskas miestą, kaip ir kitus objektus, fotografavo nuo vaikystės, besimokydami šio amato paslapčių iš vyresniųjų kolegų.

Sumanymas kilo ne dėl nostalgijos sovietmečiui (parodoje šis laiko tarpsnis), bet norint parodyti, koks buvo miestas, teigė abu autoriai. „Marijampolė gražėja, keičiasi. Bet – galima tai priimti kaip komplimentą, kaip priekaištą – taip pat. Yra dvi pusės – pasikeičia ar visai dingsta pastatai, keičiasi gatvės, konkrečių dalykų, faktų daug kas neprisimena ar nežino, nekalbant apie to meto vaizdus. Mes įsitikinę, kad tai žinoti, į tai atsiremti yra svarbu. Nuotraukose užfiksuotas tuometis gyvenimas – vyresniosios kartos gyvenimas. Tai yra istorija, o be istorijos mes niekas – gyvenimas ne kartą tai parodė“.

Prieš keletą dešimtmečių…

Taip autoriai apibūdina savo idėją ir koncepciją. Kaip jau po parodos sakė Valentinas Juraitis, pasidžiaugęs puikiu bibliotekos darbuotojų darbu viską organizuojant, laikas parodo, kad jo išbandymus geriausiai atlaiko ir išsaugo fotografija. „Atrenkant kadrus parodai (čia apie šimtas fotografijų) dar kartą pamatėme, kaip svarbu fiksuoti ne tik įvykius, progas, bet ir kasdieną: gatves, žmones jose, pastatus… Reikėtų, kad fotografuojantys žmonės tai darytų ne tik dėl savęs, ne siekdami pelno, bet istorijai – ilgainiui tokios nuotraukos tampa pačios vertingiausios“.

…O parodos atidaryme abiem autoriams negailėta padėkų ir pagyrimų – ne vienas dalyvavusių dar prisimena miestą tokį, koks jis šioje parodoje. Beje, realių nuotraukų – tik dalelė. Jos buvo eksponuojamos ekrane, pamatėme ir hologramų – atliepiant į realios virtualybės festivalio dvasią.

Nijolė LINIONIENĖ

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika