Užs. 149.


 

Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Jokia paslaptis

 

Suvalkų koridorius

Sekite mus:

_____________

Skelbimai, sveikinimai, užuojautos

______________

„Negali būti, kad taip gali būti!“

Praėjusių metų vasarą (2021 07 24) „Suvalkietyje“ rašiau apie moterį, kuri, ištikta onkologinės ligos, patyrė, kad net tokioje sudėtingoje situacijoje žmogus nelieka vienas. Ji pati paskambino į redakciją, prašydama, kad būtinai apie tai parašytume. Žinutė buvo tokia: „Ištikus ligai, dažnai šeima ar ligonis paliekami kapstytis vieni – kaip jiems išeina. Bet žinokit, kad išeitis yra!“. Moteris sakė suprantanti, kad dirbantys šeimos nariai, net ir norėdami, negali suteikti visų ligoniui reikalingų paslaugų. O ir ji pati tik susirgusi sužinojo, kad tokias paslaugas galima gauti. Svarbiausia – NEMOKAMAI! Pasakojo, kad iš pradžių net aikčiojusi: „Negali būti, kad Lietuvoje taip gali būti!“ – pačia geriausia prasme.

„Giedrumos“ komanda visada pasirengusi padėti ligoniams jų namuose.

Tenevargsta „sau tyliai“

Pas daugelį senyvo amžiaus žmonių, kuriems reikalinga pagalba, lankosi socialiniai darbuotojai. Tai – tikras išsigelbėjimas ir senoliams, ir jų vaikams. Kol darbuotojos prižiūri senelius, vaikai gali dirbti. Tačiau šį kartą ne apie tai. Šį kartą apie tai, kas priklauso NEMOKAMAI, jei susergi, jei reikalinga ambulatorinė ar paliatyvioji slauga – nesvarbu, esi jaunas ar senas. Gerai, jei šeimos gydytojas savo pacientui skiria tokią pagalbą. Tačiau būna ir taip, kad ligonis vargsta sau tyliai, nesikreipia, taigi gydytojas tiesiog nežino, kad žmogui reikalinga ambulatorinė ar paliatyvioji pagalba.

99 procentai slaugos paslaugų – nemokamos

Kaip „Suvalkiečiui“ sakė VšĮ „Slauga jums“ direktorė Živilė Neimanaitė-Byčenkova, besikreipiančiam ligoniui visada pasakoma: „Neskubėkite mokėti už paslaugas! Galbūt jos priklauso jums nemokamai?“ Už ambulatorines paslaugas namuose 99 procentais atvejų apmoka Ligonių kasos. Tas vienintelis procentas mokamų paslaugų, anot p. Živilės, yra „komforto“ mokestis – jei darbingas pacientas nori, kad, pavyzdžiui, namuose jam būtų į veną sulašinti vaistai ar paimtas kraujas.

Kiekvienas atvejis – skirtingas

„Slauga jums“ direktorė Živilė Neimanaitė-Byčenkova.
Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Būna, pasakoja Ž. Neimanaitė- Byčenkova, kai ligonis paskambina ir paprašo, kad būtų išmaudytas, nes pats nepajėgia. Tokiu atveju pirmiausia išsiaiškinama, kokios būklės yra žmogus, jei jis pats nepajėgia išsimaudyti. Galbūt jam jau reikalingos slaugos paslaugos, o gal techninės priemonės (vaikštynės, vežimėlis, funkcinė lova ir pan.)? Ar reikalingos ambulatorinės slaugos paslaugos namuose, sprendžia žmogų gydantis gydytojas, o slaugos poreikių klausimyną užpildo slaugytojas. Pirmasis pagalbos skambutis gali tapti pirmuoju žingsniu pagalbos link, tad nereikėtų jo atidėlioti, gėdytis ar sakyti „gal kaip nors pats susitvarkysiu“ ar panašiai.

Kas gali gauti šias paslaugas?

Jas gali gauti asmenys, kuriems pagal Slaugos paslaugų poreikio vertinimo klausimyną yra nustatytas mažas, vidutinis ar didelis slaugos poreikis (tai atlieka slaugos specialistas), taip pat asmenys, kuriems po suteiktų dienos chirurgijos paslaugų išlieka sutrikęs gebėjimas savarankiškai rūpintis savo asmeniniu gyvenimu ir yra reikalinga pooperacinė slauga namuose. Ambulatorinę slaugą gali gauti ir pacientai po dienos chirurgijos operacijų. Tokiu atveju klausimyno pildyti nebereikia – operavęs chirurgas parašo siuntimą, nurodydamas, kokias paslaugas reikia atlikti (žaizdos perrišimas, siūlų išėmimas ir pan.).

Kur kreiptis dėl ambulatorinių slaugos paslaugų namuose?

Pacientas ar jo artimieji turėtų kreiptis į šeimos medicinos paslaugas arba pirmines psichikos sveikatos priežiūros paslaugas teikiantį gydytoją. Jis siuntime nurodys, kokių ambulatorinių slaugos paslaugų namuose reikia pacientui.

Taigi – kokios yra Privalomojo sveikatos draudimo fondo (toliau – PSDF) biudžeto lėšomis apmokamos ambulatorinės slaugos paslaugos, kurios gali būti teikiamos namuose?

Gydytojui paskyrus: slaugos procedūros – injekcijos į raumenis, odą, poodį, lašinės infuzijos į veną, drenų priežiūra, siūlų išėmimas ir kt. Taip pat – trofinių opų, pragulų ir žaizdų priežiūra, gleivių išsiurbimo paslauga.

Atliekamos ir savarankiškos slaugytojo paslaugos, kuomet gydytojo paskyrimas nereikalingas: AKS (arterinio kraujo spaudimo) ir temperatūros matavimas, pulso skaičiavimas, vaistų vartojimo administravimas, paciento maudymas, sauskelnių keitimas ir kt.

VšĮ „Slauga jums“ direktorė sako, kad slaugos procese dalyvauja visa komanda: slaugytojai, kineziterapeutai ir slaugytojo padėjėjai. Jei ligoniui nustatomi maži slaugos poreikiai, jam nemokamai priklauso 52 specialistų apsilankymai, jei vidutiniai – 156 apsilankymai, jei dideli – 260 apsilankymų per kalendorinius metus. Čia pat Ž. Neimanaitė- Byčenkova akcentuoja, kad praktikoje šie poreikiai vertinami kai tik pasikeičia žmogaus būklė. O ji gali pasikeisti per naktį.

– Svarbu kreiptis laiku, nebijoti ir nedvejoti, kad „gal aš dar neatitiksiu kompensavimo kriterijų“, – ligonius drąsina ambulatorines slaugos paslaugas teikiančios įmonės vadovė.

Nuo spalio mėnesio keitėsi paliatyviosios pagalbos teikimas

Kaip sakė VšĮ „Giedruma“ direktorė Jurgita Rimdžiuvienė, pasikeitimai slaugos sistemoje vyksta nuolat. Nuo liepos mėnesio ambulatorinių paslaugų teikimo tvarka tapo paprastesnė – šeimos gydytojas užpildo klausimyną, suskaičiuoja balus ir nustato, kokie – maži, vidutiniai ar dideli yra slaugos poreikiai.

Pasikeitimai paliatyviosios pagalbos srityje (nuo spalio mėn.) yra kur kas ryškesni.

– Kas yra paliatyvioji pagalba? – klausiau J. Rimdžiuvienės.

– Tai visuma gyvenimo kokybės gerinimo priemonių, skirtų sunkia progresuojančia liga sergantiems asmenims. Paslaugų teikimas leidžia žmogui kuo ilgiau likti savo namuose, neprarandant galimybės gauti kokybiškas medicinines, slaugos, socialines, psichologines paslaugas, siekti geriausios gyvenimo kokybės atsižvelgiant į esamą sveikatos būklę, nepažeidžiant žmogaus orumo.

Kaip akcentavo J. Rimdžiuvienė, ligonis turi atitikti vieną iš trijų kriterijų, kad gautų paliatyviosios slaugos paslaugą. Pavyzdžiui, žmogų kamuoja lėtinis skausmas, kai tenka gerti daugybę vaistų. Lėtinio skausmo mažinimas – skausmo klinikų, o ne šeimos gydytojų funkcija. Bet ne visi patenka į skausmo klinikas. Štai čia ir yra niša paliatyviosios pagalbos tarnyboms. Jos ne tik padės kontroliuoti simptomus (pavyzdžiui, skausmą), bet ir pagelbės, jei reikės deguonies aparato, funkcinės lovos ar pan.

Paliatyviosios pagalbos komandą sudaro daug specialistų – gydytojas-paliatyviosios pagalbos specialistas (jis paskiria vaistus, išrašo siuntimus, paskiria tyrimus), bendrosios praktikos slaugytojai (be įprastų savo funkcijų, slaugytojos keičia šlapimo pūslės kateterius – nebereikia dėl to važiuoti į priėmimo skyrių, taip pat daro greituosius tyrimus dėl uždegimo, kraujo tirštumo, kuomet atsakymas gaunamas iš karto per 15 min.). Slaugytojų padėjėjai ligonį išmaudo, pakeičia sauskelnes, pamaitina, atlieka kitus asmens higienos darbus. Verta pabrėžti, kad paliatyviojoje komandoje dirbanti slaugytojo padėjėja atlieka profesionalią instrumentinę nagų priežiūrą (labai populiari ir reikalinga paslauga!).

Kineziterapijos, masažo specialistai mankština ligonį, atlieka elektrostimuliaciją ir pan. Socialiniai darbuotojai padeda įveikti sunkumus, susijusius su įvairių dokumentų tvarkymu, maisto pirkimu, transportu, specialiųjų priemonių įsigijimu. Labai vertingas ir medicinos psichologų indėlis – psichologinė pagalba padeda sušvelninti psichologines ligos pasekmes ir jos sukeltus sunkumus. Beje, net po paciento mirties, jei taip nutinka, nemokama psichologo pagalba teikiama jo artimiesiems.

Paliatyviosios paslaugos gali būti skiriamos ligoniams, kuriems diag­nozuoti onkologiniai susirgimai, išsėtinė sklerozė, Parkinsono liga, raumenų atrofijos, didelio laipsnio širdies, kvėpavimo, inkstų nepakankamumai ir pan. Nuo spalio mėn. siuntimą paliatyviajai pagalbai gali išrašyti bet kuris gydantis gydytojas (gydytojas specialistas, ligoninės gydytojas).

Jurgita Rimdžiuvienė pateikia dar vieną pavyzdį: jei paliatyvo pacientui reikalinga specialisto konsultacija, jam nereikia registruotis pas šeimos gydytoją tyrimams ir siuntimui. Tai padaro paliatyvioji komanda, tad sutaupoma laiko. Vis dėlto norint patekti pas, pavyzdžiui, kardiologą, urologą ar kitą specialistą, deja, tenka laukti kaip ir visiems, bet ši komanda padės suorganizuoti pavėžėjimą iki gydytojų.

Dar vienas pliusas – paliatyvioji pagalba neribojama: kiek ji ligoniui reikalinga, tiek kartų bus suteikta, jei reikės – net keletą kartų per dieną. Net kraujo tyrimai šiems ligoniams yra nemokami.

Žmogus gali rinktis

Yra net keletas įstaigų, teikiančių ambulatorines paslaugas ligonių namuose. Marijampolės savivaldybėje jas teikia VšĮ „Giedruma“, „Slauga jums“, Marijampolės PSPC Ambulatorinė slauga namuose, L. Bieliausko klinika. Kalvarijoje taip pat įsteigta ambulatorinės pagalbos komanda, paslaugas teikia Kalvarijos ligoninė. Kazlų Rūdoje ambulatorines paslaugas namuose teikia Kazlų Rūdos PSPC.

Svarbu žinoti, kad ligonis gali pasirinkti, kas jam teiks minėtas paslaugas. VšĮ „Slauga jums“ direktorė Živilė Neimanaitė-Byčenkova patikslino, kad, jei jų slaugomam ligoniui prireikia paliatyviosios slaugos, pagal sutartį ją teikia VšĮ „Giedruma“. Marijampolės apskrityje kol kas vienintelė „Giedrumos“ komanda teikia šias paslaugas, ji pacientų turi ne tik Marijampolėje, bet ir Kalvarijoje, Kazlų Rūdoje, Vilkaviškyje.

Jurgita Rimdžiuvienė sako, kad paliatyviosios pagalbos esmė – padėti žmogui, visai nesvarbu, kiek jam liko šiame gyvenime – keletas valandų ar dienų, ar metai, ar penkeri. Jo gyvenimas turi būti be skausmo, žmogus turi būti įtrauktas į socialinį gyvenimą, kad nesijaustų izoliuotas ar atstumtas, kad kiekviena diena būtų kiek galima geresnė ir lengvesnė.

– Mūsų visuomenėje neturi būti žmonių, kurie būtų NIEKAS. Todėl laikomės principo: „Ligos kelyje eikime kartu!“, – baigdama pokalbį sakė „Giedrumos“ direktorė J. Rimdžiuvienė.

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • Greitas ir neskausmingas dantų rovimas

  2023-02-08Greitas ir neskausmingas dantų rovimas
  Kai kurie dantys auga netaisyklingai, todėl reikia juos tiesinti. Jeigu dantis nebepagydomas ir pradeda kenkti kitiems aplinkui esantiems dantims bei visai bendrai burnos ertmės būklei, rekomenduojama jį pašalinti. Taip užsitikrinsite geresnę burnos ertmės sveikatą ir išvengsite dar didesnių problemų ateityje. Skaitykite toliau ir sužinokite, kaip atliekamos dantų šalinimo procedūros bei kada dėl jų geriausia kreiptis. Kada reikia šalinti dantis? Dantys šalinami labai skirtingais atvejais. Dažniausiai pacientai kreipiasi dėl retinuotų (pilnai neišdygusių), protinių ir sugedusių dantų šalinimo. Be abejonės, rauti danties niekada nesinori, tačiau kai jo jau nebėra įmanoma išgelbėti, tai vienintelė ir, patikėkite, pati geriausia išeitis. Retinuotų dantų šalinimas atliekamas tada, kai dantis ...
 • Kredito unijos ir jų paslaugos palankiausiomis sąlygomis

  2023-02-08Kredito unijos ir jų paslaugos palankiausiomis sąlygomis
  Reikalinga finansinė pagalba norint įsigyti būstą ar pradėti verslą, įvairiais kitais atvejais? Lietuvoje veikiančios kredito unijos ir jų paslaugos gali būti palankus ir patogus sprendimas, daug priimtinesnėmis kainomis, nei daugelis komercinių bankų. Kodėl ir kokios paslaugos teikiamos sužinosite šiame straipsnyje. Kokias paslaugas teikia kredito unija? Finansinių paslaugų įvairovė gali būti labai didelė ir atitinkanti skirtingus, skirtingų asmenų poreikius. Pasikonsultuokite su specialistais tam, kad jie padėtų Jums konkrečiu atveju. Kredito unijos ir jų paslaugos: paskola privatiems asmenims – gali būti suteikta pačiais įvairiausiais atvejais, dažniausiai siekiant įsigyti ar renovuoti būstą, taip pat kitokiam asmeniniam turtui įsigyti. Imant paskolą reikalingas pradinis įnašas, likusieji pinigai grąžinami ...
 • Apie gyvūnų maistą

  2023-02-08Apie gyvūnų maistą
  Pradėjus auginti naminį gyvūną, visada kyla klausimas – kokiu maistu jį maitinti? Dažniausiai šeimininkai konsultuojasi su veterinarijos gydytojais. Visų gyvūnų poreikiai bei polinkiai į ligas labai skiriasi ir tikrai nepriklauso vien tik nuo veislės. Veterinarai turi būti labai atidūs, rekomenduodami produktus, kurie geriausiai tinka kiekvienam augintiniui. Patys gyvūnų savininkai taip pat turėtų nemažai pasidomėti ir tik tada priimti galutinį sprendimą. Apie gyvūnų maistą sklando daug teorijų. Tad, kaip žinoti, kuris maistas jiems geriausias? Į ką atsižvelgti, renkant maistą savo augintiniui? Kuriame gyvenimo etape yra gyvūnas? Faktas, kad jaunam šuniukui ar kačiukui siūlomos visai kitokios mitybos rekomendacijos, negu jau suaugusiam gyvūnui. Augantis organizmas ...
 • Gera ir nebrangi baidarių nuoma Aukštaitijoje

  2023-02-08Gera ir nebrangi baidarių nuoma Aukštaitijoje
  Ar bandėte kada plaukti baidare? Jeigu dar ne, tai žinokite, jog tai tikrai turiningas aktyvaus laisvalaikio būdas, kurį galite išbandyti kartu su savo šeima ar draugais. Baidarių nuoma Aukštaitijoje suteikia galimybę pažinti gražiausius šio krašto ežerus, upes ir kitus gamtos kampelius, kurių niekuomet nepamatytumėte keliaudami automobiliu. Skaitykite toliau ir sužinokite, kodėl verta išbandyti baidares bei kur rasti jų nuomą gera kaina. Skirtingo ilgio baidarių maršrutai Jokiomis kitomis aplinkybėmis nesusipažinsite su gamta ir jos turtais taip gerai, kaip plaukdami gražiausiais maršrutais. Gamtos vaizdus čia pamatysite iš visai kitokios perspektyvos. Baidarių nuoma Aukštaitijoje puikiai tiks tiek mėgstantiems gamtą ir tylą žmonėms, tiek vertinantiems pokalbius ...
 • Savanorė kurdė iš Sakartvelo: „Marijampolėje liks dalelė mano širdies“

  2023-02-08Savanorė kurdė iš Sakartvelo: „Marijampolėje liks dalelė mano širdies“
  Nuo praėjusių metų lapkričio Marijampolėje gyvena iš Sakartvelo sostinės Tbilisio pagal Europos solidarumo korpuso savanorių programą atvykusi Nino Razgoniani. Dvidešimtmetė mergina yra menininkė ir dizainerė, skaitmeninio meno kūrėja, savanoriaujanti P. Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje. Šiuo metu bibliotekos Multicentre veikia jos kūrybos darbų paroda „ANIMAE MORTUAE“(„Mirusios sielos“), apie kurios surengimą čia atvykdama ji net nesvajojo. Kurdė iš Sakartvelo Marijampolėje jaučiasi puikiai. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos Dėl karo Ukrainoje neteko darbo Smalsi, šilta, jautri ir emocinga – toks įspūdis liko daugiau kaip valandą pasikalbėjus su savanore. Iš karto susitarėme, kad, nors abu puikiai mokame rusų kalbą, kalbėsimės angliškai. Tas pokalbis paliko gerą įspūdį, nes visada ir įdomu, ...
 • Sodo įrankiai pagal pačius įvairiausius poreikius

  2023-02-08Sodo įrankiai pagal pačius įvairiausius poreikius
  Sodininkystė yra tikriausiai vienas iš dažniausiai pasitaikančių hobių, kurie būdingi daugeliui turintiems nuosavą namą su sodu. Tai šaunus hobis ir tuo pačiu savotiškas gyvenimo stilius, praturtinantis kasdienybę naujomis spalvomis. Sodo grožiui kurti reikalingas ne tik didelis pasišventimas ir kruopštus darbas, bet ir kokybiški įrankiai, be kurių neįgyvendintumėte jokių savo sumanymų. Metas paversti sodo grožio viziją realybę! Skaitydami toliau galėsite išsirinkti iš plataus sodo įrankių, įvairiausių reikmenų ir dekoracinių elementų asortimento geromis kainomis. Platus sodo įrankių asortimentas Pirmiausia, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, tai ar turite visus būtinus vejos, krūmų ir kitų augalų priežiūros įrankius. Jeigu įrankiai seni, truputį palūžę, naudinga būtų įsigyti naujus, ...
 • Modernūs, aukštos kokybės Viessmann katilai

  2023-02-07Modernūs, aukštos kokybės Viessmann katilai
  Ieškote patikimų sprendimų šildymui ir norite sutaupyti? Iš nerūdijančio plieno pagaminti Viessmann katilai gali būti puikus pasirinkimas svarstant apie efektyvų ir sutaupyti leidžiantį šildymą. Su dujiniais Viessmann katilais šildymas bus taupus ir efektyvus. Dar vienas didelis šių katilų privalumas yra tas, jog juos tinka naudoti įvairios paskirties bei dydžio patalpose. Skaitydami toliau sužinosite apie visus Viessmann katilų privalumus ir galėsite išsirinkti sau labiausiai patikusį visai prieinama kaina. Dujinių katilų asortimentas Rinkdamiesi dujinius katilus, atrasite labai daug pačių įvairiausių rūšių. Skiriasi katilų galingumas ir pritaikymo galimybės. Atkreipkite dėmesį ir į montavimo tipą, ar katilas yra montuojamas prie sienos, ar pakabinamas. Specializuoti tiekėjai sudaro ...
 • Startuoja pirmasis šalyje Nacionalinis IT iššūkis: įgyti programavimo žinių kvies visos Lietuvos moksleivius ir mokytojus

  2023-02-07Startuoja pirmasis šalyje Nacionalinis IT iššūkis: įgyti programavimo žinių kvies visos Lietuvos moksleivius ir mokytojus
  Šią savaitę visoje Lietuvoje startuoja Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės globojamas technologijų švietimo projektas Nacionalinis IT iššūkis. Jo metu šalies moksleiviai ir mokytojai galės nemokamai įgyti šiandien nepakeičiamomis tampančių IT ir programavimo žinių ir iš arti susipažinti su šios srities specialybėmis. „Telia Global Services Lithuania“ iniciatyva, orientuota į 7-9 klasių moksleivius vyks iki mokslo metų pabaigos ir bus įgyvendinama trimis etapais. Pirmajame projekto etape mokymų kursą sudarys 12 teminių pamokų, į kurių nemokamą turinį moksleiviai galės gilintis tiek informacinių technologijų pamokose, tiek savarankiškai namuose. Projekto tikslai – sudominti moksleivius ateityje rinktis tiksliuosius mokslus, papildyti mokymų programą naujausiomis žiniomis ir suvienodinti prieigą ...
 • Karate ir fizinis aktyvumas

  2023-02-07Karate ir fizinis aktyvumas
  Gyvenimas tampa vis patogesnis, jau daug ką galima daryti net nepalikus namų. Daugelis žmonių dirba iš namų, apsipirkinėja internetu ir laisvalaikį praleidžia prie kompiuterio ar telefono. Vis mažiau judame ir daugiau sėdime. Bet kokiam fiziniam aktyvumui reikia sutelkti didžiules pastangas, tad nenuostabu, kad renkamės patogesnį ir lengvesnį gyvenimo būdą. Dažnas dabar ieško alternatyvų, kaip praleisti laiką aktyviai ir smagiai. Skaitykite toliau ir sužinosite, kodėl verta sportuoti ir kokią naudą šiuo atžvilgiu suteikia karate sportas. Fizinio aktyvumo nauda Kai kurie mano, kad fizinis aktyvumas tik išvargina ir atima energiją, tačiau iš tiesų yra visiškai atvirkščiai. Jeigu sportuojame saikingai ir nepersistengiame, tuomet kūnas įgauna ...
 • Kokius privalumus suteikia kačių sterilizacija?

  2023-02-07Kokius privalumus suteikia kačių sterilizacija?
  Sterilizacija suteikia daug naudos jūsų katei, jums patiems ir visai bendrai šių gyvūnų populiacijai. Katės – itin veislūs gyvūnai, jos subręsta jau pirmaisiais gyvenimo metais, todėl gali atsivesti pirmuosius kačiukus itin anksti. Kaip bebūtų gaila, gatvėse vis dar klajoja daug benamių kačių ir tik visuomenės dėka tai galima stabdyti. Kuo dažniau šeimininkai sterilizuos ir kastruos savo augintinius – tuo mažiau jų atsiras gyvūnų prieglaudose, kurios šiuo metu ir taip yra perpildytos. Kačių kastracija – tai, kai patinėliams pašalinamos sėklidės. Kačių sterilizacija atliekama patelėms. Tai šiek tiek sudėtingesnė operacija, nes reikalingas pjūvis pilve. Taip pašalinamos kiaušidės ir gimda katėms. Tačiau dėl tokių ...
 • Pamirškite nemalonų knarkimą

  2023-02-07Pamirškite nemalonų knarkimą
  Knarkimas yra problema, kamuojanti ne vieną. Knarkti nėra gerai ne vien dėl kitus trikdančio garso, bet ir kenkia sveikatai, kadangi knarkimas paprastai išduoda tam tikras sveikatos problemas. Dažniausiai dėl knarkimo kalta kreiva nosies pertvara, kuri sukelia ištisą paletę ir kitų nemalonių problemų, todėl atliekant nosies korekciją įveikiamos jos visos vienu metu. Ką daryti susiduriant su knarkimu sužinosite toliau šiame straipsnyje. Tiesi nosies pertvara Galvojantiems apie dar geresnę sveikatą verta pagalvoti ir apie nosies korekcijų procedūras. Jos padeda įveikti ne tik knarkimą, bet ir chronišką slogą, pastoviai kamuojančias išskyras iš nosies bei daug kitų požymių, kurie malonumo anaiptol nekelia. Su tiesia nosies pertvara ...
 • Plytas bokšto statytojai sunešiojo ant nugarų

  2023-02-06Plytas bokšto statytojai sunešiojo ant nugarų
  Po to, kai „Suvalkietyje“ buvo išspausdinta žinutė apie Marijampolėje, Kvietiškyje, esantį vandens bokštą, svajojantį tapti turistų traukos centru, sulaukėme mūsų skaitytojos Vidos Slankauskienės telefono skambučio: jos dėdė Vincentas Martinavičius (g. 1933 m.) buvo vienas iš statybininkų, stačiusių šį bokštą. Moteris perskaitė jam laikraščio straipsnį, o Vincentas pasidalijo prisiminimais apie 1950-uosius, kuomet bokštas pradėtas statyti. Dukterėčiai rekomendavus, p. Vincentą telefonu pakalbinome ir mes. Vincentas Martinavičius: „Fotografuokit. Kiba iškada?“ Deivido Tumelio nuotrauka Vincentas Martinavičius šiais metais švęs 90-ąjį gimtadienį. Gyvena jis dabar Aukštadvaryje, Trakų r., bet gimęs, kaip pats sakė, Kvietiškio dvare, ten ir augęs. Iki pat 1987-ųjų gyvenęs Marijampolėje. Paklaustas, kada ir kaip jis ...
 • Nominacija – plaukimo treneriams

  2023-02-02Nominacija – plaukimo treneriams
  Kaune išdalyti Lietuvos plaukimo federacijos apdovanojimai. Ceremonijoje buvo pagerbti geriausi 2022 metų sportininkai ir treneriai. Metų vaikų trenerio nominacija atiteko Marijampolės sporto centro treneriams Aurimui ir Daliai Kadūnams. Jų tandemas įvertintas už sėkmingai taikomas treniruočių metodikas, aukštus auklėtinių laimėjimus vaikų ir jaunučių amžiaus grupių varžybose, nuoseklų ir nenutrūkstamą plaukimo vystymą Marijampolėje. Manto Daškevičiaus / LPF nuotrauka – Neseniai varčiau senus varžybų protokolus ir radau kažkurio labai seno plaukimo čempionato rezultatus, kuriuose Danas Rapšys buvo lentelės apačioje. Apsidžiaugusi nunešiau parodyti vaikams ir pasakiau jiems: „Vaikai, ir jis buvo toks, kaip jūs“. Tad, treneriai, dirbkime, ruoškime kitus danus rapšius. Ačiū visiems, – kalbėjo ...
 • Kartais nežinai, kur tavęs laukia sėkmė

  2023-01-30Kartais nežinai, kur tavęs laukia sėkmė
  Visur gerai, bet namuose geriausia. Tuo įsitikinusi 24-erių marijampolietė Miglė Pečkytė. Mergina, kuri jau buvo kojas apšilusi Vilniuje, pagal kultūrinių mainų programą metams išvyko į JAV, pusmetį gyveno Floridoje, likusį laiką – pačiame Niujorke! Vos tik grįžusi į Lietuvą, lagaminą išsikrovė tėvų namuose Marijampolėje. Po savaitės jau buvo išsinuomojusi patalpas fotostudijai ir pernai rugsėjo 22-ąją atvėrė ją kalėdinėms fotosesijoms. – Pamačiau, kad Marijampolėje verslą sukurti daug paprasčiau nei didmiestyje: ir kainos, ir patalpos tenkino, tad mano planas susidėliojo labai greitai, – džiaugiasi Miglė. Miglė Pečkytė: „Marijampolėje verslą sukurti daug paprasčiau nei didmiestyje.“ Nuotrauka iš asmeninio Miglės Pečkytės archyvo Netikėta? Miglė yra baigusi kosmetikės specialybę. ...
 • „Sūduvos“ futbolo komanda nepaiso gandų ir ruošiasi naujam sezonui

  2023-01-30„Sūduvos“ futbolo komanda nepaiso gandų ir ruošiasi naujam sezonui
  Šešios savaitės lieka iki naujo Lietuvos futbolo A lygos čempionato pradžios. Jam ruošiasi ir Marijampolės „Sūduvos“ futbolo komanda. Viešojoje erdvėje pastaruoju metu netrūksta įvairių spėjimų ir gandų, kokia padėtis yra komandoje. Sirgaliai nerimauja dėl to, kad sunkiai vyksta komandos komplektavimas, nėra trenerio, kalbama ir apie tai, kad klubo prezidentas Vidmantas Murauskas ieško ir gal jau surado naują komandos šeimininką. V. Murauskas teigia, kad pasiruošti naujajam sezonui bus suspėta. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos Galima suprasti komandos sirgalių nerimą, nes jie pastaruoju metu nuolat girdi apie komandą paliekančius buvusius žaidėjus. Kita vertus, iki sezono pradžios lieka ne tiek daug laiko, o klaustukų dar daug. Kai ...

 

Galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.