www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Prieš 25 metus, spaudžiant speigui…

…Marijampolėje, Bažnyčios gatvėje, prie medinio namo buvo susirinkę minios žmonių: gruodžio 16-ąją, dalyvaujant aukščiausiems šalies pareigūnams, buvo atidarytas Lietuvos Prezidento Kazio Griniaus memorialinis muziejus. Tame pačiame name, kuriame 1904–1914 metais jis su šeima gyveno. Šis pastatas buvo vadinamas „Grinių namais“ ir jie buvo tapę visos Užnemunės kultūrinio sąjūdžio centru. Čia 1905 m. įvyko pirmasis viešas lietuviškas vakaras – buvo suvaidinta Keturakio „Amerika pirtyje“, vyko choro repeticijos, susirinkimai, posėdžiai, įkurta „Šviesos“ draugija…

Tomas Kukauskas džiaugėsi, kad lankytojai domisi ir muziejaus ekspozicija, ir čia vykstančiais edukaciniais užsiėmimais.
Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

…Praėjus ketvirčiui amžiaus nuo atidarymo ir tiek pat laiko muziejui intensyviai dirbant, į jubiliejinį renginį susirinko gerokai kuklesnis marijampoliečių bei svečių būrelis. Deja, dalis atidaryme buvusiųjų, o prieš tai – padėjusių daug pastangų, kad šis muziejus Marijampolėje atsirastų, tegalėjo stebėti šią šventę iš kitų dimensijų… Vieno aktyviausių kūrėjų bei ilgamečio vadovo Vytauto Griniaus ir kitų atminimas buvo pagerbtas minute tylos bei susikaupimo…

Tačiau jų vardai šiame jaukiame vakare, švytint kalėdinei eglutei, ekspozicijose tarsi naujai prabylant betarpiškai su trečiojo Nepriklausomos Lietuvos Prezidento gyvenimu bei veikla susijusiems daiktams ir autentiškiems dokumentams, buvo prisiminti ir paminėti ne kartą.

Pradėdamas renginį Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus direktorius Antanas Pileckas visus pasveikino ir paragino džiaugtis, kad nepaisant per šį netrumpą laiką muziejui kilusių grėsmių ir problemų (keitėsi kultūros įstaigos statusas, jo pavaldumas) jis gyvuoja ir sėkmingai dirba – apie tai liudija ir renginių, ir lankytojų skaičius. Ilgametis Prezidento Kazio Griniaus muziejininkas Tomas Kukauskas taip pat pasidžiaugė, kad po ilgą laiką veiklas stabdžiusios pandemijos šiemet lankytojų skaičius buvo toks pat, kaip prieš ketvertą metų.

Paminėti sukaktį susirinko šį muziejų kūrę, prie jo gyvavimo prisidėję ir prisidedantys Marijampolės žmonės, svečiai…

Trumpai priminęs keletą svarbiausių K. Griniaus gyvenimo Marijampolėje faktų jis pakvietė prisiminti jį ir muziejaus istoriją remiantis filmuota medžiaga (didelė dalis – Marijampolės televizijos to meto reportažai, ne vienam dalyvių atgaivinę gal ir primirštas detales).
Spalvingas buvo tuomečio Marijampolės apskrities viršininko Kosto Jankausko prisiminimų pluoštas, nes naujasis muziejus ir priklausė Apskrities viršininko administracijai, jai pritariant ir padedant buvo kuriamas bei žengė pirmuosius žingsnius.

Prezidento Kazio Griniaus vietą Lietuvos istorijoje, jo darbų svarbą tuometiniame šalies gyvenime suvokė ir vardą įamžinti stengėsi ir kiti apskrities vadovai. Šviesaus atminimo Algis Rimas rūpinosi, kad būtų išpildytas Prezidento noras atgulti tėviškės žemėje: 1994 metais palaikai iš Amerikos parskraidinti į Lietuvą ir amžinąjį poilsį rado Mondžgirėje, netoli gimtojo Selemos Būdos kaimo. Čia stovi ir Kęstučio Balčiūno paminklas.

Jaukus ekspozicijos kampelis.

Prisimenant buvo kalbama ir apie tai, kad sprendžiant tokius svarbius klausimus, kaip prezidentų, kitų ryškių asmenybių atminimo įamžinimas, saugojimas, pasigendama politinės valios – tai turėtų būti ne atskirų žmonių (ne kartą prisimintas V. Grinius) ar vietinių institucijų, o valstybės rūpestis.

Kaip sakė svečias, K. Griniaus sesers Onos Griniūtės vaikaitis Stanislovas Šimanauskas, apie šį prezidentą ilgokai buvo kalbama kaip „apie nutylėtą prezidentą“. Ir ne jis vienas „nutylėtas“… S. Šimanauskas perdavė muziejininkams vertingas regalijas: dokumentus, 2015 metais patvirtinusius, kad Kazys ir Kristina Griniai pripažinti Pasaulio teisuoliais už žydų gelbėjimą.

Marijampolės savivaldybės mero pavaduotojas Artūras Visockis, sveikindamas su muziejaus 25-mečiu, dėkojo visiems, kurie išsaugojo istoriją. Tai, kad mieste yra prezidento muziejus, nustebina ne tik dažną tautietį, bet ir užsieniečius – jie tai laiko ypatingu dalyku. „Padarėte didelį ir reikšmingą darbą, svarbų visiems. Savivaldybė yra prisiėmusi atsakomybę už šį muziejų: saugosime ir padėsime“, – sakė A. Visockis.
Su gražia sukaktimi Lietuvos Prezidento Kazio Griniaus muziejaus kūrėjus, čia dirbančius žmones sveikino ir marijampoliečiai, ir kolegos iš Vilkaviškio.

Nijolė LINIONIENĖ

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika