www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Įdomiausi metų įvykiai – fotografijose

Marijampolės P. Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje veikia paroda „Lietuvos spaudos fotografija 2022“. Joje eksponuojami nacionalinio konkurso „Lietuvos spaudos fotografija 2022“ finalininkų darbai, kuriuose pačiais įvairiausiais ir kartais labai netikėtais rakursais atskleidžiamos 2021 metų akimirkos, tada išgyventi sunkumai ir džiaugsmai. Kai kurie įdomūs įvykiai, faktai per tą laiką jau spėjo pasimiršti, ir tai puiki proga vėl juos prisiminti.

Šiemet beveik 100 fotografų iš įvairių Lietuvos miestų ir miestelių pateikė komisijos vertinimui daugiau kaip 3000 nuotraukų, kuriose užfiksuoti ne tik svarbiausi tada šalį sukrėtę geopolitiniai ir socialiniai įvykiai, bet ir po poros pandemijos metų naująjį ritmą po truputį atrandanti kultūra, sportas, gamtosauga bei kitos mūsų gyvenimo sritys.

Spaudos fotografų nuotraukose – įdomiausios metų akimirkos. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Geriausi darbai ir jų autoriai buvo paskelbti bei apdovanoti Vilniaus rotušėje, o vėliau ši paroda iškeliavo į kitus Lietuvos miestus.

– Labai džiaugiamės, kad jau ketvirtą kartą marijampoliečiai pas mus turi galimybę pamatyti įdomiausius metų spaudos kadrus, kai čia atkeliauja ši kasmetė paroda. Pirmiausia ji po Vilniaus tradiciškai aplanko Birštono kultūros centrą, vėliau ateina ir mūsų eilė. Glaudžiai bendradarbiaujame su parodos rengėjais – Lietuvos žurnalistų sąjungos Spaudos fotografų skyriumi ir jos pirmininke Evgenia Levin, kuri sudaro sąlygas pamatyti šiuos darbus, – sakė bibliotekos kultūrinės veiklos vadybininkė Daiva Bepirštienė.

Tęsiant pernai viltis pateisinusią praktiką, šiemet fotografijų vertinimo procesas vėl vyko nuotoliniu būdu. Konkurso komisijos nariai pastebėjo įdomių ir netikėtų kadrų gausą tokiose kategorijose kaip „Gamta ir jos apsauga“, „Kultūra“ ir „Kariuomenė“, jie atkreipė dėmesį į temos atskleidimo įvairovę naujoje kategorijoje „Sveikiau“, didelį lyriškų ir kasdienio gyvenimo akimirkas fiksuojančių fotopasakojimų pasirinkimą.

Parodoje Marijampolėje galima pamatyti beveik visas fotografijas, kurių autoriai buvo pripažinti geriausiais įvairiose kategorijose. „Gyvenimo“ kategorijoje – Ričardas Grigas, „Kultūros“ – Dmitrijus Matvejevas, „Pramogų“ – Greta Skaraitienė, „Kariuomenės“ ir „Reportažo“ kategorijose – Eimantas Genys. Kategorijos „Sveikiau“ nugalėtoju tapo Mykolas Juodelė, „Sporto“ – Augustas Četkauskas, „Gamtos ir jos apsaugos“ – Justinas Stacevičius.

Parodos nuotraukos primins mums migrantų krizę ir spyg­liuotos vielos tiesimą pasienyje su Baltarusija, protestus prie Seimo, daug emocijų kėlusias „Kaunas pride“ eitynes, ne vienoje fotografijoje – ir su COVID-19 virusu kovojantys medikai. Jose užfiksuoti ir įsimintini menininkai, švenčių akimirkos, sportinės kovos, su potvyniu kovojantys Šilutės krašto žmonės ar žaidžiantys vaikai Naujojoje Vilnioje.
Parodos „Auksinio kadro“ nugalėtoju „Fotopasakojimo“ kategorijoje tapo Vidmantas Balkūnas, o „Kolegų prizas“ įteiktas mūsų kraštiečiai kariuomenės fotografei Ievai Budzeikaitei, apie kurią neseniai rašėme „Suvalkietyje“.

Vieni pagrindinių konkurso „Lietuvos spaudos fotografija“ tikslų yra skatinti šalies fotografus ieškoti savito žvilgsnio į reikšmingus įvykius ir gyvenimą mūsų šalyje bei atsakingai rengti sąžiningą vaizdinę informaciją.

Parodos rengėjai kartu atkreipia dėmesį, kad matant pastarųjų dvejų metų politinį klimatą, atsiranda labai stiprus poreikis viešai ir akivaizdžiai pabrėžti, jog Lietuvoje, skirtingai nei didžiosiose kaimyninėse šalyse, žurnalistai ir spaudos fotografai gali laisvai stebėti ir rodyti įvykius savo auditorijai, nerizikuodami savo laisve. Tad jiems parodos pristatymas Vilniuje ir jos kelionė po Lietuvos miestus šiemet atrodo ypač prasminga, teikianti vilties, primenanti, kad turime laisvę, dėl kurios verta kovoti.

„Turime vilties, jog mūsų jau dvidešimt pirmus metus rengiamas konkursas skatina bendruomeniškumą, augina naują fotografų kartą ir yra svarbus Lietuvos spaudos fotografijos vystymuisi įvykis, suteikiantis dar ne vienam kolegai postūmio kurti išskirtinius darbus, dalintis jais ne tik su Lietuvos, bet ir su viso pasaulio žiūrovais“, – teigė E. Levin.

Paroda P. Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje lankytojų lauks iki ateinančių metų sausio 8 dienos.

Algis VAŠKEVIČIUS

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika