www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Dainius Gaižauskas: „Marijampolė – visiems, ne tik saviems. Marijampolė – Tau!“

– Partijų rinkiminės kampanijos į Marijampolės savivaldybės tarybą pamažu įgauna pagreitį. Mieste jau paskelbti kandidatai mero pareigoms užimti. Ne paslaptis, kad miestiečiai labai tikėjosi šiuose rinkimuose matyti ir Jus. Kas nutiko, kad kandidatuoti atsisakėte ir kaip atrinkote Kęstučio Tumelio kandidatūrą?

– Rinkimams į savivaldą Marijampolės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) skyrius pradėjo ruoštis beveik prieš metus, partija buvo nusprendusi, kad dėl Marijampolės mero posto teks kovoti man, skyriaus pirmininkui. Tačiau prasidėjus karui Ukrainoje, rinkiminiai planai pasikeitė. Nuo 2016 metų esu Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys, buvau šio komiteto pirmininkas. Šioje kadencijoje esu šio komiteto pirmininko pavaduotojas. Būtent šis komitetas atsakingas už krašto apsaugos, valstybės saugumo, civilinės saugos, valstybės sienų apsaugos parlamentinę kontrolę. Be to, esu ir LVŽS šešėlinės Vyriausybės krašto apsaugos ministras. Mano apsisprendimą nulėmė vis labiau didėjantis Rusijos valdžios agresyvumas ir ryžtas imperialistines ambicijas įgyvendinti karinėmis priemonėmis. Privalėjau elgtis atsakingai ir tokiu metu negalėjau man deleguotų pareigų Seime keisti į savivaldos lygmens pareigas.
Iškart po šio sprendimo pradėjome ieškoti tinkamiausio kandidato į merus. Kandidato, kuris mokėtų valdyti miestą. Būtų verslumo, finansų valdymo ir modernios vadybos patirtį sukaupęs ambicingas žmogus, siekiantis, kad savivaldos valdžia tarnautų visiems, o ne tik saviems. Visus šiuos kriterijus atitiko mūsų bendrapartietis Kęstutis Tumelis, o skyrius vienbalsiai pritarė jo kandidatūrai.

Asmeniškai Kęstutį pažįstu labai seniai. Jo asmeninės dalykinės savybės, lojalumas partijai, darbštumas ir vadybiniai įgūdžiai nekelia jokių abejonių. Kęstutis sugeba greitai orientuotis sudėtingose situacijose, valdo emocijas ir tik gerai apgalvojęs priima sprendimus sudėtingose situacijose, yra naujos kartos vadovo pavyzdys.

Svarbu pažymėti, kad Kęstutis Tumelis yra profesionalus programuotojas, naujausias skaitmeninio pasaulio technologijas pritaikęs ne tik savo įmonėse, bet ir padėjęs jas įdiegti partnerių stambiose kompanijose. Tai parodo, kad jo loginis mąstymas išskirtinis, o lyderiui, savivaldybės vadovui tai itin svarbu. Esu įsitikinęs, kad Kęstučio kandidatūra bus viena stipriausių mero pareigoms užimti šiuose rinkimuose.

Išskirtinai kruopščiai kandidatus atrinkome ir į LVŽS sąrašą. Mums buvo labai svarbu, kad kandidatai būtų patikimi ir lojalūs partijai. Būtų savo srities specialistai. Daug dėmesio skyrėme kandidatų išsilavinimui ir profesijoms. Esame pasimokę iš klaidų, kurios mums buvo labai skaudžios. Kalbu apie buvusias išdavystes partijos viduje, kai kolegos už žmonų įdarbinimą ar kitus pažadus išdavė LVŽS ir perbėgo į kitų partijų glėbį. Ypač nemaloni buvo dviejų buvusių kolegų, dabartinės Tarybos narių išdavystė. Kai formuojant sąrašą liko vos dvi savaitės iki kandidatų reitingavimo skyriuje, jie skyriaus valdybai iškėlė ultimatumą. Įžūliai pareiškė ir pareikalavo, kad jeigu partijos kandidatų sąraše jiems nebus suteikti 3 ir 4 numeriai, jie pereis į demokratų partiją. Leido suprasti, kad tos partijos lyderis jiems jau pažadėjo vietas jų sąrašo penketuke.

Suprantama, kad mes tokiems šantažams niekada nepasiduosime. Ir vien už tokio ultimatumo paskelbimą tokie partijos nariai būtų išmesti iš mūsų partijos artimiausiame skyriaus susirinkime. Tačiau to daryti neprireikė, nes abu perbėgo į išdavikų partiją. Beje, išsinešė ir visą mūsų rinkiminės kampanijos medžiagą, strategijos gaires.

Tai buvo dar viena pamoka. Šie Tarybos nariai įrodė, kad jie abu visiškai neverti pasitikėjimo, kad jiems valdžios siekimas buvo ir yra svarbiausias tikslas, dėl kurio parduotų ir motiną. Todėl į sąrašą įtraukėme tik lojalius ir patikimus kandidatus.

– Kokią dalykinę patirtį turi jūsų atrinkti kandidatai į Savivaldybės tarybą?

– Kadangi akcentuojamės į savivaldos valdymo ir teikiamų paslaugų kokybės tobulinimą, reikalausime atsakingiau ir skaidriau skirstyti biudžeto lėšas, esant būtinumui patys organizuosime finansinę panaudotų lėšų ir kitą kontrolę, juolab kad mūsų sąraše yra pakankamai finansinę patirtį turinčių profesionalų. Yra aukščiausios klasės vadovų, kurie vadovavo bankams, stambioms įmonėms, yra įmonių vadovai. Viešo administravimo, savivaldos valdymo, politikos procesų kontrolės bei vykdymo patirtį turintys asmenys yra net keli mūsų sąraše. Sveikatos, švietimo, aplinkosaugos, kaimo, sporto, socialinių paslaugų, privataus verslo, taksi ir viešojo transporto paslaugų teikimo patirties turintys mūsų sąrašo kolegos yra pasiryžę sąžiningai įgyvendinti mūsų programines nuostatas. Išties šiuose rinkimuose į savivaldą pateikėme labai stiprų LVŽS kandidatų sąrašą. Su visais LVŽS sąrašo kandidatais bei mūsų rinkimine programa galite susipažinti internete adresu: www.lvžs.lt/marijampole/.

– Kaip galėtumėte įvertinti dabartinę miesto situaciją? Ar Marijampolė iš tiesų padarė didelę pažangą ir jau viskas yra nuveikta?

– Per tris dešimtmečius Lietuva labai pasikeitė. Daugelyje sričių pasivijome senąsias ES valstybes. Pasikeitė ir Marijampolė. Ilgesnį laiką Marijampolės nematę ir ją aplankę svečiai pastebi, kad miestas pagražėjo: tvarkomos gatvės, atnaujinami šaligatviai, renovuojami pastatai. Auganti ekonomika, mokesčių surinkimas, ES investicijos leido sukurti gražias ir gyventojams pritaikytas erdves, investuoti į svarbiausią infrastruktūrą.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kadencijos valdymo metu pavyko įtikinti Vyriausybę, kad mūsų miestas vertas didesnio dėmesio nei buvo anksčiau, todėl ir lėšų miesto plėtrai bei infrastruktūros gerinimui išsiderėta gerokai daugiau. Nenoriu girtis, tačiau mums pavyko padaryti tai, kas kitų partijų Vyriausybėms buvo neįmanoma misija. Ne viena dešimtis milijonų, skirta išskirtinai Marijampolės miesto investicijoms, išjudino užsistovėjusius projektus bei leido įgyvendinti naujus. Tačiau per tuos tris dešimtmečius įvyko ir kitų pokyčių, apie kuriuos, mano manymu, yra gera proga pakalbėti. Verta paminėti tai, kas atsitiko su Marijampolės bendruomenėmis ir koks yra Marijampolės miesto vadovų santykis su gyventojais. Manau, kad tai taip pat iš esmės pasikeitė ir tikrai ne į gerąją pusę.

Diskutuodamas su Marijampolės miesto gyventojais ar įvairiomis bendruomenėmis, ypač tomis, kurios neturi jokio ryšio su valdančiąja partija, pastebėjau, kad miesto politika iš esmės sugriovė gyventojų pasitikėjimą savivalda ir norą burtis į bendruomenes. Dėl išsikerojusio politinio nepotizmo bei visiškai neslepiamo vienos partijos ,,savų“ protegavimo praktiškai visur ir visada Marijampolė tapo vienos partijos miestu. Marijampolės teikiamų paslaugų kokybė, viešųjų pirkimų rezultatai, konkursų užimti vadovaujančias pozicijas laimėjimai sėkmingi tik ,,saviems“. Teisingumo principo, sąžiningumo ir skaidrumo Marijampolėje nebeliko. Dėl to nepriklausomoms bendruomenėms galimybių sėkmingai veikti lieka vis mažiau, o ir gyventojų išsakomos pastabos dėl valdymo kokybės, skaidrumo, miesto erdvių planavimo, vandenviečių apsaugos ir kitų jautrių klausimų yra negirdimos. Visiška neviltis.

– Ar galima sakyti, kad stebime vienos partijos atstovų savotišką Marijampolės miesto užvaldymą bei valdžios atitolimą nuo miesto bendruomenės?

– Manau, kad tai ir taip visiškai akivaizdu. Todėl atėjo laikas ne tik drąsiai ir garsiai apie tai kalbėti, bet ir sugrąžinti Marijampolę visiems marijampoliečiams. O kaip visa tai padaryti, išvardijome mūsų partijos Marijampolės skyriaus parengtoje rinkiminėje programoje, kurios pavadinimas atspindi jos esmę. Šiuose rinkimuose mūsų kandidatas į merus Kęstutis Tumelis veda LVŽS komandą su šūkiu: ,,Marijampolė – visiems, ne tik saviems. Marijampolė – Tau!“.

– Marijampolė taip pat neišvengiamai susiduria su miestus kankinančiomis aplinkosaugos ir tvarumo problemomis. Ar šioje srityje turite ką pasiūlyti?

– Žmogui svarbu ne tik pastatai ar gatvės. Kiekvienas iš mūsų privalome suvokti, kad gyvendamas turime palikti teigiamą, o ne neigiamą pėdsaką: ką nors sukurti, o ne sugriauti ar sugadinti. Gamta mums vis dažniau primena, kad elgiamės neatsakingai ir turime keisti savo požiūrį. Marijampolė išsiskiria tuo, kad mieste medžiai pjaunami be gailesčio, kai kur jie pakeičiami ypač brangiais egzotiniais medžiais, kurie prie mūsų klimato sąlygų neprisitaiko. Tai ne tik žala gamtai, bet ir lėšų švaistymas. Miestas tiesiog privalo saugoti savo plaučius – žaliąsias erdves, o ne jas naikinti. O kaip prižiūrima mūsų upė? Tiesiog gėda. Dešimtmečius nesugebame tinkamai ir profesionaliai išvalyti miesto pasididžiavimo – Šešupės. Dėl to akivaizdu, kad aplinkosaugos politika Marijampolėje tik vegetuoja, dažnai ir su korupciniu prieskoniu.

rivalome daugiau dėmesio skirti ne tik želdiniams, bet ir mažinti transporto taršą. Jei skirtingų partijų atstovai būsime vieningi šiuo klausimu, manau, sėkmingai ir efektyviai pasinaudosime atsiradusia nauja ES finansine perspektyva savivaldybėms, kuri padės įgyvendinti žaliojo kurso priemones, ir Marijampolės gyventojai mažiau kentės nuo transporto taršos. Tokiu būdu Marijampolės visas viešasis transportas turėtų palaipsniui pereiti prie elektra varomų transporto priemonių.

Sieksime, kad dar praėjusioje LVŽS programoje užsibrėžtas tikslas šįkart tikrai būtų įgyvendintas ir Marijampolės gyventojams viešasis transportas taptų nemokamas. Kiti miestai seniai tai įgyvendino, nes anksčiau suprato, kad tai neabejotinai dalį gyventojų skatina persėsti iš savo asmeninių automobilių į viešąjį transportą, o senjorams ir žmonėms su negalia palengvina gyvenimą. Ir tai tik vienas pavyzdys, kaip Marijampolė gali prisidėti ne tik prie žaliojo kurso ir tvarumo. Miesto erdvės turi būti itin patogios dviratininkams, o su dviračių susisiekimu susijusi infrastruktūra turi būti vystoma taip, kad netrukdytų ir nekeltų saugumo problemų pėstiesiems. Europai apsisprendus dėl ambicingų tikslų pereiti prie elektromobilių, mūsų mieste turi greičiau atsirasti patogi jų įkrovimo infrastruktūra.

– Miestą galima padaryti patrauklų ir patogų, bet miestas be miestiečių negalėtų egzistuoti. Šalies demografinė situacija išlieka blogėjanti, gyventojų mažėja. Kokius sprendimus būtų galima pasiūlyti Marijampolei, kad ji išliktų, o gal net ir augtų?

– Tam, kad mieste daugėtų gyventojų, pirmiausia reikia gerai apmokamo darbo, Savivaldybės teikiamos paslaugos turėtų būti kokybiškos ir teikiamos visiems vienodos. Mieste privalo dominuoti teisingumo ir saugumo jausmas. Miesto politikai turėtų padaryti viską, kad čia būtų patogu ir gera kurti šeimą, saugu auginti vaikus, jauku sulaukti brandaus amžiaus. Pirmiausia, miestas turi būti patrauklus besikuriančioms šeimoms. Šeimoms, susilaukusioms vaikų, turi būti sudarytos sąlygos saugiai ir sveikai juos auginti bei nepriklausomai nuo šeimos pajamų suteikti vaikams tinkamą išsilavinimą. Pastarųjų metų nesėkmės švietime rodo, kad susiduriame su sisteminėmis prob-lemomis. Viena iš jų – perkrautos klasės. Todėl mieste turėtų būti daroma viskas, kad bent jau pradinėse klasėse vaikų skaičius neviršytų 21.

– Ar galėtumėte keliais sakiniais apibūdinti, kokia jūsų partijos ideologija ir kaip jus išskirti iš kitų partijų įvairovės. Akcentuokite jūsų rinkiminės programos esmę, kokį pažadą duodate rinkėjams ir kodėl manote, kad rinkėjas balsuos už Jūsų partijos kandidatus?

– Esame vertybinės, išsigryninusios, kietai ginančios ideologinius interesus Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovai. Esame vienos iš seniausių Lietuvos partijos nariai. Šiemet LVŽS minėjo 117 metų sukaktį. Esame nacionalistai, nacionalinius interesus ginanti partija, kurios ideologinių nuostatų atskaitos taškas yra nacionalinė valstybė bei lietuvių tautos išnykimo sustabdymas. Esame centro kairės partija. Lietuvoje siekiame įtvirtinti pamatinį gėrį – saugoti žmogaus gyvybę ir sveikatą, užtikrinti sambūvį su gamta, puoselėti darnią šeimą ir bendruomenę, kurti tvarią ekonominę ir skaidrią politinę aplinką. Remiame smulkų ir vidutinį verslą ir šeimos ūkį. Atstovaujame vidutines ir mažiausias pajamas turintiems žmonėms, esame regioninė partija.

Šiuose rinkimuose duodame pažadą, kad jeigu balsuosite už mūsų LVŽS partijos kandidatus, Marijampolės savivaldybėje vyraujanti vienos partijos politika bus pakeista iš esmės. Savivaldybės teikiamų paslaugų kokybė pasieks visus. Teisingumo ir skaidrumo principai taps pamatiniai vykdant politiką savivaldoje.

– Dėkojame už pokalbį.

Politinė reklama. Bus apmokėta iš LVŽS PK sąskaitos. PR23-03-F.

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika