www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Lyg viskas buvo vakar

Šį penktadienį, sausio 13-ąją, tradiciškai minėsime Laisvės gynėjų dieną. Įmonių, įstaigų ir butų bei namų languose uždegsime vienybės, atminimo ir pergalės žvakutes, pagerbsime žuvusius Laisvės gynėjus, jų atminimui suliepsnos laužai.

Laužai primena, kas vyko Lietuvoje sausio 13-osios naktį. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Sausio 13-osios įvykiai. Turbūt sunkiai surastum Lietuvoje žmogų, kuris nežinotų, kas slypi už šios datos, ką ji mums, lietuviams, reiškia. Praėjo trisdešimt dveji metai nuo 1991-ųjų sausio, o prisiminimai apie tai, kas Lietuvoje vyko sausio 13-ąją, žmonių atmintyje tokie gyvi, lyg viskas būtų buvę vakar. Nesvarbu, ar tuo metu žmogus buvo dar moksleivis, studentas, ar garbaus amžiaus sulaukęs pilietis. Jis puikiai prisimena, ką veikė tą istorinę dieną. Štai trylikos tebuvusi Eglė pasakoja, kaip iš kaimynės grįžusi mama pasakė, kad žmonės kviečiami Marijampolėje rinktis į J. Basanavičiaus aikštę prie pašto. „Mama greitai apsirengė ir išėjo, o aš su tėte likau jos laukti. Įsijungėme televizorių, buvo baisu. Mama vis negrįžo“, – kalbėjo Eglė.

Ant laisvės gynėjo marijampoliečio Rimanto Juknevičiaus kapo žvakutės dega ne tik sausio 13-ąją.

Kūdikio, kuris turėjo gimti po mėnesio, besilaukusi Dalia pasakoja, kad tą sausio 13-osios naktį į daugiabučio kiemą įvažiavo taksi automobilis ir ėmė signalizuoti. „Pasižvalgyti, kas čia vyksta, į balkonus išėjusius gyventojus taksistas kvietė rinktis prie Marijampolės pašto, gali tekti ginti miesto laisvę. Vyras su kaimynu netrukus išėjo, o aš su dviem mažamečiais vaikais likau prie televizoriaus“, – pasakojo Dalia.
Visi savo akimis matė, kas vyksta, kaip žmonės kovoja už savo šalies Nepriklausomybę, visomis išgalėmis bando išsaugoti savo laisvę.

Tų keturiolikos gyvybes paaukojusių žmonių, visų sužeistųjų, o jų skaičiuojama per 700, Lietuva nepamirš niekada. 1991 m. sausio 13 diena neabejotinai priklauso prie svarbiausių Lietuvos istorijos datų, lėmusių Lietuvos visuomenės ir valstybės likimą. Išgyvenę visa tai, mes, kaip niekas kitas, suprantame ir ukrainiečius, kurie kaunasi dėl savo laisvės.

Istorikai neabejoja: jeigu beginkliai žmonės, stoję ginti savo valstybingumo, tuomet, 1991-aisiais, būtų pralaimėję Lietuvoje, Europos žemyną galėjo padalinti nauja geležinė uždanga. Todėl visų, sausio 13-ąją gynusių Parlamentą, televizijos bokštą, indėlis tiesiog neišmatuojamas.

Loreta TUMELIENĖ

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika