www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Patekti pas gydytoją darosi vis sunkiau

Patekti pas gydytojus mūsų šalyje tampa vis didesnis iššūkis: gyventojai piktinasi – tenka laukti mėnesį ir ilgiau. Sutrikę ir patys medikai. Įtampa, nepasitenkinimas, didžiuliai darbo krūviai. Medikai sako matantys, kad sveikatos priežiūros sistema palengva byra, vis sunkiau atlaiko nuolat augantį spaudimą. Reikia didelių pokyčių, keisti sveikatos sistemos finansavimo modelį. Sveikatos apsaugos ministerija skelbia vieną informaciją po kitos apie priimtus sprendimus ir reformas, kurios turėtų išspręsti šias problemas. Deja, kol kas tai neduoda rezultatų.

Laukia mėnesį ir daugiau

Gyventojams, kai užpuola rimta liga, kai reikalinga neatidėliotina pagalba, kurios tu negali laukti mėnesį, tokia situacija kelia nerimą. „Įsivaizduokite, kaip jaustis, kai tau pasako, kad antrą kartą susirgai vėžiu, o atlikti būtinų tyrimų, kad galėtum pradėti gydymą, tenka laukti neapibrėžtą laiką“, – kalbėjo Jolanta. Vos ne kiekvienas pakalbintas galėtų papasakoti istorijų, kiek laukė vizito pas šeimos gydytoją ar antrinės pagalbos specialistus.

Gyventojai sako, kad laukti pas gydytoją tenka ir savaites, ir mėnesius. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Ne išimtis ir – Marijampolė. Gal pas šeimos gydytoją pacientas mūsų savivaldybėje gali patekti greičiau – per kelias dienas ar savaitę, tačiau norint pakliūti pas antrinio lygio sveikatos priežiūros specialistus į Marijampolės ligoninės Konsultacijų polikliniką, tenka laukti mėnesį ir daugiau.

Pas gydytoją kardiologą gyventojai kaip anksčiau, taip ir dabar, laukia nuo mėnesio iki trijų. Per tą laiką ir šeimos gydytojo išrašytas siuntimas baigia galioti, tenka prašyti atnaujinti. Vis sudėtingiau tampa pakliūti ir pas kitų sričių specialistus.

Marijampolietė Rasa pasakojo mėnesį kentusi skrandžio skausmus ir vis dar tikėjusi, kad taikantis maistą, vartojant vaistus, kuriuos patarė gerti vaistininkė, pavyks išsisukti be rimtesnės gydytojų pagalbos, be skrandžio tyrimo. Pradėti žygių pas medikus moteris vengė, nujautė, kad nebus lengva. Deja, sveikata nesitaisė, priešingai – blogėjo.

Po kelių dienų skambinimo, nes labai dažnai telefonas registratūros būdavo užimtas, pavyko užsiregistruoti pas šeimos gydytoją nuotoliniam pokalbiui. Jis įvyko po trijų dienų. Gydytoja išrašė siuntimą skrandžio tyrimui.

Ilga kelionė per kopas

Marijampolės ligoninės Konsultacijų poliklinikos registratūroje Rasa išgirdo, kad vasario–kovo mėnesiais laisvų vietų pas gydytoją gastroenterologą ar gydytoją endoskopuotoją nėra, nors internetiniame ligoninės puslapyje nurodyta, kad dirba trys tokio pobūdžio specialistai. „Skambinkite po savaitės, gal kovo mėnesiui atsiras laisva vieta“, – pasakė registratorius, pataręs važiuoti pas gydytojus į kitus miestus. Tiesa, nors užsiregistruoti pas gydytoją Marijampolės konsultacijų poliklinikoje nepavyksta iš karto, būna užimta ir užimta, bet po kelių valandų registratorius perskambina. Tai didelis palengvinimas žmogui, nereikia nuolat sėdėti prie telefono ir nervintis, ypač jeigu esi dirbantis.

Ne ką geresnė situacija Rasos laukė ir bandant patekti į gydymo įstaigas Kaune. Į Kauno klinikas prisiskambinti iš viso nepavyko. Su šeimos gydytojo siuntimu, kai už skrandžio tyrimą apmoka ligonių kasos, privačių gydymo įstaigų rasti moteriai nepavyko. Buvo šiek tiek vietų skrandžio endoskopijai vasario mėnesio pabaigai Kauno miesto Dainavos ir Šilainių poliklinikose, bet vizito laikas – po 17 val.

Teliko, įsivertinus, kad sveikata vis dėlto brangesnė, negu sunkiai uždirbami pinigai, kurių beveik pusę atseikėji valstybės sugalvotiems mokesčiams, kreiptis į privačią kliniką. Kainos visų panašios. Apie 80 eurų už skrandžio tyrimą, apie 20 eurų už gydytojo konsultaciją, o jei reikia dar tyrimų, už juos taip pat teks mokėti. Tačiau eilių nėra jokių, pas gydytoją patenki per kelias dienas, net ir vizito laiką galima pasirinkti.

Trūksta specialistų

Marijampolės ligoninės Konsultacijų poliklinikos administracijos klausėme, kodėl taip ilgai tenka laukti vizito pas gydytojus, ar galima tikėtis, kad situacija pasikeis į gerą.

Konsultacijų poliklinikoje registratūra dirba efektyviau, bet eilės pas gydytojus išlieka.

Pasak Konsultacijų poliklinikos l. e. p skyriaus vedėjo Arvydo Vaišnio, Konsultacijų poliklinikoje šiuo metu ligonių srautas išlieka tolygus, nepakitęs.

Gydytojų gastroenterologų ar endoskopuotojų Konsultacijų poliklinikoje trūksta, todėl gali būti eilė, nes ir žmonių poreikis tokių specialistų konsultacijoms labai didelis. „Marijampolės ligoninė nuolat ieško naujų specialistų, kad ši situacija keistųsi. Džiaugiamės, jog neseniai ligoninė įsigijo naują endoskopinę įrangą, todėl tikimės pagerinti apžiūros kokybę ir sumažinti laiko sąnaudas kiekvienam pacientui“, – sakė gydytojas A. Vaišnys.

Žadamos reformos teikia mažai vilties

Tuo tarpu Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) skelbia, kad šiemet bus pereinama prie efektyvesnių ir racionalesnių šeimos medicinos paslaugų teikimo, vyks svarbūs pokyčiai, kurie sumažins eiles pas gydytojus. Sveikatos apsaugos ministras pasirašė įsakymo projektą, kuriuo patvirtinta nauja Šeimos medicinos plėtros 2016–2025 metų veiksmų plano redakcija. Skelbiama, kad bus didinamas šeimos gydytojo komandos vaidmuo teikiant nuosekliau ir patogesnes šeimos gydytojo komandos paslaugas.

Taip pat įregistruotas nutarimo projektas, numatantis, kad šeimos gydytojai turėtų būti pasiekiami ligoniams skubiai pagalbai 12 valandų per parą. Šiuo metu teisės aktuose numatyta, kad medikas turėtų būti prieinamas 24 valandas, 7 dienas per savaitę. SAM viceministrė Danguolė Jankauskienė pažymi, kad tokia nuostata nėra reali ar praktiškai neįgyvendinama, todėl siekiama sudaryti palankesnes sąlygas medikams, kartu pacientų, keliaujančių tiesiai į skubiosios pagalbos skyrių, srautą nukreipiant šeimos gydytojams.

SAM mano, kad pakeitus šeimos gydytojų darbo tvarką, skubiosios pagalbos priėmimo skyriuose ligonių srautai sumažėtų. Patys šeimos gydytojai nelinkę sutikti su tokiu sprendimu.

Loreta TUMELIENĖ

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika