www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Turkijoje dirbančioje Lietuvos paieškos ir gelbėjimo komandoje – ir mūsų kraštiečiai

Vasario 9-ąją Lietuvos paieškos ir gelbėjimo komanda išvyko padėti nuo žemės drebėjimo nukentėjusiai Turkijai. Šią komandą sudaro 42 nariai, tarp jų 34 ugniagesiai gelbėtojai, 5 Kauno greitosios medicinos pagalbos stoties medikai ir 3 kinologai iš Valstybės sienos apsaugos tarnybos. Tarp išvykusiųjų – ir Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Marijampolės, Vilkaviškio priešgaisrinių gelbėjimo tarnybų viršininkai Rytis Masys ir Erlandas Armanavičius, Kazlų Rūdos komandos skyrininkas Tomas Pečkys, Šakių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyr. ugniagesys Algirdas Kazlauskas. Į Turkiją taip pat išsiųsta humanitarinės pagalbos siunta su būtiniausiomis priemonėmis nukentėjusiesiems.

Miestas smarkiai sugriautas. Nuotraukos iš VPGT „Facebook“ paskyros

Pagalbą skyrė ir Lietuva

Lietuva operatyviai atsiliepė į Turkijos pagalbos prašymą – išsiųsta specialistų komanda, dirbanti prie skubių paieškos ir gelbėjimo darbų, pagalbos nukentėjusiems teikimo. „Mūsų ugniagesiai gelbėtojai turi reikiamus įgūdžius ir gali padėti žmonėms, kuriems yra reikalinga pagalba. Šioje komandoje – geriausi iš geriausių“, – sakė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktorius Saulius Greičius.

Komanda vežėsi ir įrangą, skirtą paieškai ir gelbėjimui griuvėsiuose. Tai gręžtuvai, pjūklai, seismologinė įranga, paieškos kameros ir kita. Kartu buvo nugabenti ir gyvybiškai svarbūs daiktai, medikamentai ir įranga, ypač reikalingi namų netekusiems ir būtiniausių priemonių stokojantiems asmenims.
Turkiją iš mūsų šalies valstybės rezervo pasiekė 90 pastatomų palapinių, 50 elektrinių šildytuvų, 1000 patalynės komplektų, 1000 pagalvių, 7700 pledų ir medicinos atsargos.

Bendra Vyriausybės posėdyje patvirtintos ir Turkijai skiriamos humanitarinės paramos materialinė vertė siekia 528 tūkst. eurų.

Gelbėtojai labai reikalingi

Lietuvos tarptautinės pagalbos teikimo komanda dar penktadienį iš Turkijos Malatijos oro uosto atvyko į vietą, kurioje įkūrė savo stovyklavietę. Malatijos regione juos pasitiko 10 laipsnių šaltis. „Čia pastatysime keletą palapinių, iškrausime dalį daiktų, pasiliksime tik gelbėjimo įrangą, kurią vešimės į įvykio vietą. Susisiekėme su vietine gelbėjimo tarnyba ir artimiausiomis valandomis esame pasirengę išvykti į pirmąsias gelbėjimo operacijų vietas. Komandos narių nuotaika gera, esame pasirengę dirbti“, – bendra informacija savo „Facebook“ paskyroje dalijosi Marijampolės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas R. Masys.

Kaip skelbiama Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos (VPGT) „Facebook“ paskyroje, Lietuvos tarptautinės pagalbos teikimo komanda (LERT) nuo vasario 10-osios atlieka paieškos ir gelbėjimo darbus Adijamano mieste, Turkijoje. Prieš keletą dienų čia dirbo 21 tarptautinės paieškos ir gelbėjimo griuvėsiuose komanda, o šiuo metu darbus tęsia 17 komandų. Iš viso tokių komandų Turkijoje po žemės drebėjimo buvo apie 90. Per pastarąsias paras Lietuvos tarptautinės pagalbos teikimo komandos iš sugriuvusių pastatų ištraukė 7 žuvusiųjų kūnus.

Paieškos ir gelbėjimo komandos ieško dingusių žmonių.

Pasak LERT komandos nario ugniagesio gelbėtojo T. Pečkio, gelbėtojai susiduria su įvairiomis situacijomis. „Mūsų misija čia – tai lyg nesibaigianti užduotis, nuo kurios pailsėti fiziškai galime tik kai pakeičia kita pamaina, o psichologiškai pailsėti neįmanoma, nes žinome, kad tuoj teks vėl grįžti prie tos pačios užduoties, tai yra, žmonių paieškos ir gelbėjimo. Tačiau kasdien tikimės, kad vis dar pavyks rasti gyvų ir juos išgelbėti. Tai mus ir motyvuoja.“

T. Pečkys pasakoja, kad situacija atliekant gelbėjimo darbus labai jautri. Aplinkui stovi minia žmonių, kurie yra dingusiųjų artimieji ir viliasi pamatyti juos gyvus. Darbai, iki kol iš po griuvėsių išlaisvinami dingusieji, trunka daug valandų, būna sudėtingi, tenka atkelti daug gelžbetonio konstrukcijų, nuolat yra rizika, kad ir patys gelbėtojai gali patekti į spąstus. „Vietiniai gyventojai nori, kad būtume čia tol, kol viskas pasibaigs. Mes jiems esame tarsi psichologinis ramstis.

Tiesa, net būdami tokioje sunkioje situacijoje jie net kelis kartus per dieną atneša mums arbatos ir maisto ar pakviečia poilsio metu kartu su jais pabūti prie laužų, kuriuos jie nuolat kūrena. Taip jie išreiškia savo dėkingumą. Pats miestas, kuriame esame, smarkiai apgriuvęs, dauguma pastatų bent iš dalies pažeisti ir pavojingi. Naktimis jis beveik neapšviestas, mieste tvyro chaosas. Mes savo misiją baigsime ir išvyksime, tačiau jie dar ilgai su visu tuo, kas nutiko, turės gyventi,“ – savo feisbuko paskyroje dalijasi T. Pečkys.

Mūsų šalies gelbėtojai dirbo septyniose vietose, kur atliko paieškos ir gelbėjimo operacijas. Į Bisną, kuris yra apie 45 km nuo Adijamano, padėti lenkams buvo nusiųsti du kinologai su šunimis. Petys į petį Lietuvos gelbėtojams teko dirbti su Turkijos, Lenkijos, Sudano, Čekijos, JAV, Sakartvelo, Bangladešo ir Kinijos komandomis.

Lietuvos komanda planuoja grįžti vasario16–17 dienomis.

Loreta TUMELIENĖ

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika