www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Atnaujinus daugiabutį iki A klasės, šilumos sutaupoma net 8 kartus daugiau

Įvertinus aplinkos ministerijos užsakytą analizę aiškėja, kad modernizuoti daugiabutį iki A energinio naudingumo klasės nėra taip brangu, kaip gali pasirodyti iš pradžių. Bendros projekto išlaidos padidėja, bet nežymiai, o dėl renovacijos šilumos butuose prarandama net 8 kartus mažiau.

Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo

„Tyrimas buvo atliktas siekiant išsklaidyti mitą, kad pasiekti aukštesnę energinio efektyvumo klasę – itin brangu, norėjome nešališkų ekspertų vertinimo ir įrodymų, jog A klasę pasiekti įmanoma ir jog tai finansiškai apsimoka. Jeigu imtume C klasės energinio efektyvumo pastatą kaip bazinį, gyventojams siekti B klasės yra 3 proc. brangiau, o A klasės – 23 proc. brangiau.

Kalbant skaičiais, jeigu gyvenate standartiniame 2 kambarių bute, kurio plotas 50,8 kv. m, už C ir žemesnės energinio efektyvumo klasės renovuotą daugiabutį kas mėnesį turėsite mokėti 71,12 Eur, B – 73,15 Eur, o A klasės – 80,85 Eur“, – pasakoja aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Skaičiuojama, kad pastato renovacija iki A energinio naudingumo klasės, per metus leidžia išleisti net 8 kartus mažiau šiluminės energijos. Įvertinus šių dienų šildymo kainas, gyventojai po 20 metų būtų sutaupę 204253 Eur ir net 1571176,8 kWh šilumos.

Kokiais būdais sutaupoma?

Renovuojant daugiabutį iki A, B ir C energinio naudingumo klasių naudojamos šios priemonės: šilumos punkto, šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimas, saulės kolektorių įrengimas, išorės atitvarų šiltinimas, langų ir išorinių durų keitimas, balkonų įstiklinimas, natūralaus vėdinimo sistemos atnaujinimas ar rekuperacinės vėdinimo sistemos įrengimas, bendrojo naudojimo elektros inžinierių sistemų bei apšvietimo atnaujinimas, vėdinamas fasadas.

„A energinio naudingumo klasė yra XXI amžiaus sprendimas – vėdinimas, gryno oro įtraukimas, ventiliacinės sistemos, atsinaujinantys energetiniai ištekliai (pavyzdžiui, saulės kolektoriai vandeniui šildyti ant stogų). Atlikta studija rodo, jog tai nėra žymiai brangiau, negana to – toks daugiabučio atnaujinimas sumažina šilumos sąskaitas iki 8 kartų, lyginant su B klase. Todėl, be išimties, kiekvienas daugiabutis Lietuvoje gali būti atnaujintas iki A energinio naudingumo klasės ir valstybės parama vis labiau bus kreipiama būtent į šią klasę“, – teigia S. Gentvilas.

Jam pritaria ir analizę atlikusios nepriklausomos inžinerinių sistemų projektavimo ir energinio efektyvumo konsultacijų bendrovės Pastatų energetikos skyriaus vadovas Gediminas Šilanskas: „Sutaupymai priklauso nuo esamo pastato būklės, bet jie siekia apie 40–70 proc. esamų sąskaitų.“

Skatina pasinaudoti kvietimais renovuoti daugiabutį

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) primena, kad modernizuoti savo gyvenamąjį daugiabutį galima pateikus paraiškas pagal naujausią kvietimą, paskelbtą vasario 24 d. Jam numatoma 410 mln. Eur, o jo metu konkursinis paraiškų atrankos būdas nebus taikomas. Svarbiausia kvietimo sąlyga – pasiekti A energinio naudingumo klasę.

Primenama, kad iki š. m. gegužės 31 d. pratęstas kvietimas teikti paraiškas senų daugiabučių renovacijai, paskelbtas praėjusių metų pabaigoje. Pagal šį kvietimą, valstybės parama bus skiriama tik projektams, kurie pasieks A ir aukštesnę pastato energinio naudingumo klasę.

„Šis kvietimas išryškina strategines daugiabučių namų atnaujinimo programos kryptis – einame į aukštesnę energinio naudingumo klasę bei prioritetą teikiame kvartalinei daugiabučių namų renovacijai“, – tvirtina APVA Pastatų energinio taupumo departamento direktorė Gintarė Burbienė.

Daugiau informacijos apie daugiabučių renovacijos programą ir sąlygas rasite APVA tinklalapyje: https://modernizuok.apva.lt/

Straipsnio autorė Kotryna Grušauskaitė

Užs. 317.

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika