www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Miniatiūrose – Marijampolė, kokios jau nebėra

„Pasivaikščiojimai po senąją Marijampolę“ – taip pavadinta P. Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje praėjusią savaitę atidaryta menininko Eduardo Končiaus miniatiūrų paroda. Šie naujausi žinomo kūrėjo darbai gimė pandemijos metu, kai dėl įvairių apribojimų buvo galima atsidėti kūrybai ir skirti jai daug laiko.

E. Končius savo darbuose įamžino daug senųjų miesto pastatų. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

E. Končiaus darbai gerai žinomi ne tik marijampoliečiams. Jie puošia nemažai įvairių erdvių, kruopščiai sukurtų miniatiūrų ne vienas yra įsigijęs ir turi savo namuose. Menininko miniatiūrose labai dažnai gali išvysti senuosius Sūduvos sostinės pastatus, kurių dalis dar išlikę, kiti jau gerokai pasikeitę, o trečiųjų apskritai nelikę nė ženklo ir jie – tik mūsų prisiminimuose.

style="display:block; text-align:center;" data-ad-layout="in-article" data-ad-format="fluid" data-ad-client="ca-pub-8077967890001014" data-ad-slot="7915249509">

E. Končiaus miniatiūros dažnai būna įvairiaspalvės, o šįkart pasirinktas vienas spalvinis fonas.
Telšių rajone gimęs žemaitis E. Končius į Marijampolę atvyko ir čia pasiliko prieš penkiasdešimt metų. Jau nuo vaikystės, mokyklos metų kūrė, piešė, o tas pomėgis suklestėjo būtent Marijampolėje, kai tapo tautodailininkų klubo „Mūza“ nariu. „Mūza“ ir subūrė bendraminčius, ir ne vieną jų padrąsino, įkvėpė tolesnei meno veiklai. E. Končiui menas tapo viso gyvenimo palydovu, veikla, džiuginančia ir jį patį, ir meno mėgėjus, o įamžinti miesto pastatus akvarelėse jį paskatino fotomenininkas Romas Linionis.

Dailininkas sako, kad bene labiausiai jam gaila neišlikusios Bart­lingio vaistinės.

Mažai kalbantis menininkas parodos atidaryme sakė, jog renkasi miniatiūras, nes jam patinka tokie kruopštumo reikalaujantys smulkūs darbai, o pastatus dažnai piešia iš nuotraukų ar senų atvirukų, jei tų namų jau nėra. Daug istorinių pastatų jis ir pats yra fotografavęs, o modernūs pastatai jo tiesiog netraukia.

style="display:block; text-align:center;" data-ad-layout="in-article" data-ad-format="fluid" data-ad-client="ca-pub-8077967890001014" data-ad-slot="7915249509">

E. Končius – respublikinio konkurso „Aukso vainikas“, organizuojamo Lietuvos liaudies kultūros centro, laureatas, įvairių paro­dų dalyvis, konkursų laimėtojas, puikiai įvertintas ir vertinamas už vaizduojamosios dailės kūrinius, garsinantis mūsų miestą savo išskirtiniais nuostabiais darbais.

Parodos atidaryme kalbėjusi „Mūzos“ vadovė Ona Birutė Surdokienė priminė, kad E. Končius savo darbuose įamžina ne tik senuosius Marijampolės pastatus, bet ir gamtos vaizdus, piliakalnius. Dažnai jo miniatiūrose rasime ir įvairius metų laikus.

Menininko darbai žavi kruopštumu ir pasirinkta forma.

E. Končius savo kūryba parėmė ir garsiojo mūsų krašto menininko Romano Krasninkevičiaus atminimui skirto grafikos ir piešinių konkurso nugalėtojus – jiems įteikti specialiai sukurti miniatiūrų meistro darbai.
Planuojama, kad naujoji paroda iš Marijampolės P. Kriaučiūno viešosios bibliotekos keliaus ir į kitas vietas, tad dar daugiau žmonių galės prisiliesti prie mūsų miesto praeities bei pasigėrėti jaukiais ir šilumą spinduliuojančiais kūriniais.

Algis VAŠKEVIČIUS

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika