Stebuklinga vitražų šviesa
Lina VOLUNGYTĖ
Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus „Saulėračio“ galerijoje (Vytauto g. 29) veikia marijampoliečio Romo Šapoko darbų paroda „Margi vitražai – gyvenimo dėlionė“. Tai unikali paroda, nes šiame žanre besidarbuojančių kūrėjų apskritai nėra daug, o mūsų krašte tai tikrai išskirtinis atvejis – ir reta proga pamatyti nemažai šio autoriaus kūrybos.

Menais besidomintieji gali prisiminti, kad kažkada keletas vitražų buvo eksponuota kartu su kitais liaudies menininkų klubo „Mūza“ narių darbais bendroje parodoje. Nes Romas Šapokas taip pat yra šio klubo, gyvuojančio jau kone keturis dešimtmečius, narys. Kaip ir daugelis kitų šio sambūrio žmonių dirbo tuomet didžiausioje miesto gamykloje: su metalo plastika ir gintaru, gamino suvenyrus, ženkliukus.
„Stiklo pjaustymas“, kaip pats sako, prasidėjo prieš kokį penkiolika metų – įtraukė ir nebepaleido. Reikėjo daug ką perprasti ir išmokti, kantriai dirbti – ir bandyti eksperimentuoti, ieškant geriausio varianto. Nes jo darbai – iš plonojo stiklo, naudojant specialią techniką, sukurtą juvelyro Luiso Tyfany (taip, tai ta pati garsi ir šiandien gyvuojanti juvelyrikos kompanija). Technologija buvo užpatentuota ir pripažinta kaip viena meno formų.


Garsieji Tyfany šviestuvai, interjero detalės, vitražai pasaulyje žinomi ir vertinami. Romo Šapoko darbų irgi yra interjeruose, o parodoje matome dekoratyvius, spalvingus, gražia kompozicija traukiančius stiklo paveikslus: paukščius ir drugelius, laisvai plasnojančius ar įsitaisiusius medžio ertmėse; romantiškas kompozicijas, ornamentų motyvus, vieną kitą abstrakciją…
Visiems vitražams reikia šviesos, o plono stiklo kūriniai ne tik skleidžia ypatingą šviesą, bet ir sukuria intrigą, nes matome dar ir tai, kas yra už…
Kur toji stebuklinga dirbtuvė? Taigi namuose: stiklą parsisiunčia iš Vokietijos (patikėkite – tikrai nepigu), dirba labai gerais įrankiais, o svarbiausia – turi daug kantrybės. Tačiau kalba Romas Šapokas labai taupiai, tad pasistenkite viską sužinoti žvelgdami į parodos darbus.
Ji veiks visą kovo mėnesį (dar tebeveikia ir Alberto Švenčionio fotografijų paroda „Būtsargiai – Lietuvos piliakalniai“).