www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Planuojantiems renovuoti daugiabutį – galimybė gauti finansavimą

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) skelbia, kad dabar pasiryžti daugiabučio modernizacijai bus paprasčiau, nes Viešųjų investicijų plėtros agentūra (VIPA) pradeda vykdyti 2021–2027 m. investicijų programą, skirtą daugiabučių modernizavimui. Jos metu naujo laikotarpio lėšomis atnaujinamos finansinės priemonės.

Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo

Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa vyksta jau ne pirmus metus, tačiau gyventojams dažnai vis dar kyla klausimų dėl paskolos renovuoti daugiabutį. Suvokimas, jog reikės ją grąžinti yra priežastis, trukdanti rinktis namo atnaujinimą ir užsitikrinti kokybiškesnį gyvenimą. Tikimasi, kad procesus paspartinti padės VIPA finansinis įsitraukimas.

„Finansavimo sąlygose numatyta, jog paskolų metinė palūkanų norma neviršys 3 proc. 20 metų laikotarpiui. Svarbu paminėti, jog šios sąlygos yra lengvatinės kreditavimo sąlygos – joms nėra taikomi jokie sutarčių pasirašymo, administravimo, išankstinio kredito grąžinimo, paskolos išmokėjimo ir kitokie mokesčiai. Taip pat gyventojai galės atidėti ir palūkanas – t. y. jeigu jie jau pradėjo įgyvendinti projektą, yra pasirašyta rangos darbų sutartis, pradedami apmokėjimai už rangos darbus, paskolos įmokų mokėjimai gali būti atidėti. Juos reikėtų pradėti mokėti, kai daugiabutis jau yra atnaujintas ir yra gauta valstybės parama“, – teigia APVA Pastatų energinio taupumo departamento direktorė Gintarė Burbienė.
Taip pat finansinę situaciją palengvina suteikiama 30 proc. dydžio subsidija, dėl kurios, atitinkamai mažėja ir paskolos dydis. Be to, numatoma, kad paskola ar jos dalis gali būti grąžinta anksčiau nustatyto termino, netaikant papildomų mokesčių.

Paskola taikoma konkrečiam butui

VIPA generalinis direktorius Gvidas Dargužas atkreipia dėmesį, kad tai dar ne visi privalumai. Sąlygose nurodyta, jog paskola yra „pririšama“ prie konkretaus būsto, todėl keičiantis buto savininkui, tolimesnis įsipareigojimas mokėti paskolą pereina naujam savininkui.

„Svarbu paminėti ir tai, jog finansavimas nuo šiol bus teikiamas tik projektams, kurie po atnaujinimo pasieks B arba A energinio efektyvumo klasę. 192 mln. Eur – būtent tokia yra LR Aplinkos ministerijos skiriama finansavimo lėšų suma, su kuria startuosime, nes nuo kitų metų įsijungs ir tarptautinių įstaigų lėšos bei mūsų pritrauktos investicijos. Bendrai per 7 metus planuojame beveik 1 mlrd. Eur – t. y. 980 mln. Eur investicijų daugiabučiams atnaujinti“, – teigia G. Dargužas.

Dėl valstybės paramos daugiabučių renovacijos projektų administratoriai turi kreiptis į APVA ir susiderinti investicinius projektus ir tik tada kreiptis į VIPA dėl paskolos.

Šiuo metu galioja net keli kvietimai

„Svarbu akcentuoti, kad VIPA paskelbtos finansavimo sąlygos dėl lengvatinių kreditų teikimo daugiabučių namų atnaujinimui taikomos ne tik praėjusių metų pabaigoje skelbtam kvietimui, bet ir šių metų vasario 22 d. paskelbtam A klasės kvietimui. Todėl raginame visus suskubti ir pasinaudoti galimybėmis atnaujinti savo daugiabutį namą, siekiant aukštesnių energinio efektyvumo rodiklių“, – teigia G. Burbienė.

Be to, praėjusių metų pabaigoje paskelbtas kvietimas teikti paraiškas modernizuoti daugiabutį pratęstas iki š. m. gegužės 31 d. Svarbu pabrėžti, kad norint gauti paramą, projekto metu turi būti pasiekta B ir aukštesnę pastato energinio naudingumo klasę.

Daugiau informacijos apie daugiabučių atnaujinimo programą ir sąlygas rasite APVA tinklalapyje: https://modernizuok.apva.lt/

Straipsnio autorė:
Kotryna Grušauskaitė

Užs. 386.
Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika