www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Jau galime keisti vasarines padangas – tačiau ar reikia skubėti?

Nuo balandžio 1-osios vairuotojai jau gali važinėti vasarinėmis padangomis. Dalis jų jau suskubo žiemines pamainyti vasarinėmis. Visgi ekspertai pataria neskubėti ir žiūrėti ne į kalendorių, o į orų prognozes ir situaciją keliuose. Šiemet fiksuota itin daug nuostolių, kai dėl duobių buvo apgadinti automobiliai, o vasarinės padangos yra dar lengviau pažeidžiamos, todėl jas pakeitus nuostolių būtų daugiau. Be to, ir žiemiški orai, slidūs keliai dar nepalieka Lietuvos.

Klientų, norinčių pasikeisti padangas, jau yra. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Vasarinės padangos – mažiau atsparios duobėms

Artėjant balandžiui vairuotojai ima rūpintis automobilių padangų keitimu. Dygliuotos padangos turi būti pakeistos iki balandžio 10 d. Žiemines padangas rekomenduojama keisti į vasarines nuo balandžio 1 d.
„Vis dėlto, keisti žiemines padangas vasarinėmis nuo balandžio 1 dar tikrai nėra būtina. Mes savo klientams siūlome kiek palaukti ir neskubėti, ypač šiemet. Kelių būklė šiuo metu išties sudėtinga ir tai matome iš nuostolių skaičių, kurie fiksuoti dėl duobių keliuose. Šiemet jau išmokėjome daugiau nei 240 tūkst. eurų nuostoliams dėl duobių keliuose padengti. Maksimali išmoka šiemet viršijo net 11 tūkst. eurų sumą.

Dažnai vairuotojai keičia ne tik padangas, bet ir turi žieminius bei vasarinius ratlankius, todėl vasarinės padangos dar mažiau atsparios duobėms keliuose. Tam daugiausia įtakos turi tai, kad vasarinių padangų ratlankiai yra didesnio diametro, mažesnis padangų aukštis, mažiau gumos, lyginant su žieminėmis padangomis, todėl vasarinės padangos mažiau sugeria smūgį, jei vairuotojas įvažiuoja į duobę“, – sako Giedrius Petrikas, „Lietuvos draudimo“ Transporto žalų skyriaus vadovas.
Anot draudimo eksperto, pastaruosius kelis mėnesius oro temperatūros šuoliai buvo tokie, kad kiekvienas mažiausias asfalto įtrūkimas virto duobe.

Svarbiausia kokybė

Kaip teigia ekspertas, žmonės daug dėmesio skiria žieminėms padangoms, tačiau ir kokybiškos vasarinės yra itin svarbu, todėl prieš važiuojant į servisą būtina įvertinti, į ką jos bus keičiamos. „Sena padangos guma jau gali neturėti tokio gero sukibimo su asfaltu, kaip kad nauja ir kokybiška. Su senomis vasarinėmis padangomis ilgėja ir stabdymo kelias. Taip pat pavasarį būna daug balų, užsilikusio nuo žiemos žvyro, keliai dar būna smėlėti, todėl vasarinių padangų kokybė itin svarbi, norint išvengti eismo įvykių“, – sako „Lietuvos draudimo“ atstovas.

Nuomonės įvairios

„Suvalkiečio“ žurnalistės pakalbinti Marijampolės regiono gyventojai vieningos nuomonės, ar reikia kaitalioti padangas iš žieminių į vasarines, ar geriau važinėti universaliomis neturėjo, tačiau tie, kas jas kas sezoną keičia, vieningai sutarė, kad atsižvelgus į šio pavasario orus, nereikia skubėti. Dauguma padangas planuoja keisti po Velykų.

Marijampolietis Rolandas šiltuoju metų sezonu važinėja vasarinėmis padangomis, šaltuoju – žieminėmis. „Turiu garaže padėtas vasarines praėjusio sezono padangas. Jos geros, europietiškos, eksploatuojamos keturis sezonus. Galvojau apie ratlankių paieškas pavasariniam sezonui, norėjau keisti ratus, o ne padangas permontuoti, bet ratų serviso specialistai patarė, kad nebūtina. Anot jų, senąsias padangas permontuoti netgi „sveika“, taip atnaujinamas padangų sandarumas ir kartu atliekamas ratų balansavimas, o ratlankiams su dabartine montavimo įranga nepakenkiama, niekas nesusibraižo“, – pasakojo Rolandas.

Marijampolės priemiestyje gyvenanti Indrė turi padangas M-S, tad jos universalios, keisti nereikėtų. Moteris tik planuoja pasikonsultuoti su specialistais, ar dar geras padangų protektorius. Jeigu būtų jau nuvažinėtas, tuomet keistų, bet vėl rinktųsi universalias padangas, nes jai taip mažiau vargo.

Marijampolietis Rimas pasisako tik už universalias automobilio padangas. Jo įsitikinimu, kaitalioti kas sezoną padangas neapsimoka finansiškai. „Išaugo padangų montavimo kainos. Paskaičiavau, kiek išleisčiau pinigų du kartus per sezoną jas permontuodamas. Paaiškėjo, kad tiek pat sumokėčiau kas dvejus trejus metus pirkdamas naujas universalias padangas. Prieš dvejus metus pirkau naudotas, bet geros būklės, buvo kaip naujos ir dabar dar geros, o mokėjau po 30 eurų už padangą“, – argumentus dėstė vyras.

Suvalkiečiai dažniau renkasi ekonominės klasės padangas.

Su jo argumentais nesutinka Marijampolės savivaldybės gyventoja Kristina. „Aš – tik už sezonines padangas. Kaip nėra universalių batų visiems metų laikams, taip nėra ir universalių padangų. Jos pritaikytos Pietų šalims, gerai, kad tokias gamina, bet ne mūsų klimatui“, – sakė Kristina. Pasak moters, vienais metais ji važinėjo universaliomis padangomis, bet jos greitai nusidėvėjo, tad taupymo jokio.
Kristinai pritaria Kazlų Rūdoje gyvenantis Marius. Jis vardija net keletą priežasčių, kodėl keisti padangas šaltuoju ir šiltuoju sezonu geriau negu važinėti pritaikytomis visiems metų laikams.

Pasak Mariaus, skiriasi žieminių ir vasarinių padangų savybės. Žieminės geriau sukimba su ledu, o vasarinės – su šlapia danga. Tad atėjus pavasariui, kai prasideda lietūs, šlapia danga važiuodamas vasarinėmis padangomis turi mažiau šansų nulėkti nuo kelio. Be to, važiuojant vasarinėmis padangomis, mažiau eikvojasi degalai, nes jų kietesnė guma, mažesnė trintis su asfaltu. „Analizuojant žieminių ir vasarinių padangų protektorius, matyti skirtumai, skirtingi raštai.

Vasarinių padangų protektoriai geriau išstumia vandenį į šalis, o žieminėse didesnė tikimybė susidaryti vandens pleištui“, – argumentavo pašnekovas. Ir dar vienas argumentas, anot Mariaus, šiek tiek moteriškas, bet tiesos yra – su vasarinėmis padangomis automobilis važiuoja tyliau. „O jeigu dar netingi pats pasikeisti ratus, tai ir sutaupai“, – sakė Marius.

Eilių dar nėra, bet klientai jau registruojasi

Automobilių remonto ir padangų montavimo įmonėse pavasarinis padangų keitimas jau prasidėjęs, bet gyventojai dar neskuba. „Tai lemia orai, kadangi šis pavasaris šiluma nelepina, žmonės neskuba keisti ratų“, – sako autoservisų darbuotojai. Apskritai, anot jų, pavasarinis padangų keitimas neprilygsta rudeniniam pikui, matyt, nemažai važinėja universaliomis.

Autoservise „Eoltas“ registruojantis pirmadienį priimtas būsi po dviejų dienų. Pasak darbuotojos, taip yra todėl, kad atliekama daug remonto darbų, padangų keitimas įterpiamas tarp jų. Montavimas, priklausomai nuo ratų dydžio, kainuoja nuo 36 iki 100 eurų. Padangų pasirinkimas įvairiausias. Pardavėjai pastebi, kad suvalkiečiai daugiausia perka pigesnes padangas, kiniškas. Priklausomai nuo ratų dydžio, jų galima įsigyti nuo 40 iki 100 eurų.

Vasaros gatvėje įsikūrusioje individualioje Taut­vydo Pavilonio įmonėje padangų keistis suka tai vienas, tai kitas gyventojas. Tautvydas pasakoja, kad siekdami dirbti be eilių, ragina gyventojus iš anksto registruotis padangų keitimui. „Šeštadienį darbo turėjome visą dieną, pirmadienį taip pat visai dienai yra priregistruota. Bet palyginti su praėjusiu pavasariu, šiemet šie darbai vėluoja, dėl prastų orų kai kurie žmonės net atšaukia registraciją“, – sakė įmonės savininkas.

Montavimas pas juos kainuoja nuo 30 iki 50 eurų. Pastebima tendencija, kad mažiau perkama naudotų padangų, žmonės dažniau nori nedėvėtų. Aišku, žiūrima į kainą, paprastai renkamasi ekonominės klasės, kinų gamybos.

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika