www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Saulės elektrines nori įsirengti vis daugiau gyventojų. Ar verta?

Norinčiųjų įsirengti savo saulės elektrines ir sutaupyti pinigų už elektros energiją pastaraisiais metais šalyje sparčiai daugėja. Vis dažniau ant privačių namų stogų galima matyti sumontuotas saulės baterijas. Internete ir socialiniuose tinkluose daugybė įvairių firmų ir bendrovių siūlo šių elektrinių įrengimo paslaugas. Nors pasiūla plati, bet paklausa irgi labai didelė, tad norint įsirengti tokią elektrinę tenka palaukti eilėje.

Vis daugiau gyventojų saulės elektrinę įsirengia savo namuose. Šis pastatas saulės energiją „gaudo“ Žemaitės gatvėje, Marijampolėje. R.PASILIAUSKO nuotrauka

Suvartoja daug elektros energijos

Pakalbinome priemiestyje gyvenančią Miglės ir Sauliaus šeimą, kuri tokią saulės elektrinę ant nuosavo namo stogo įsirengė praėjusių metų pabaigoje. Klausėme jų, kodėl norėjo turėti savo energijos šaltinį, kiek tai kainavo, kada, jų nuomone, ši investicija atsipirks.

– Apie nuosavą saulės elektrinę galvojome jau nuo praėjusių metų pavasario. Ne vienas kaimynas tokią elektrinę buvo įsirengęs, kalbėjomės apie jos privalumus, nutarėme pabandyti ir mes. Mūsų namas – 130 kvadratinių metrų, gyvename penkiese, elektros suvartojame labai daug, nes ir šildymas elektrinis, elektra šildomos grindys, vandens siurblys, boileris ir t. t. Per mėnesį sunaudojame apie 800 kW elektros energijos, o kartais ir visą tūkstantį, – pasakojo Miglė.

Įsirengti savo saulės elektrinę paskatino ir pernai sparčiai kilusios elektros kainos. Elektrą jiems tiekė „Igničio“ bendrovė ir kol galiojo senoji sutartis, kaina nebuvo labai didelė – per mėnesį šeima už elektrą mokėdavo 100–150 eurų. Pratęsus buvusią sutartį jau naujosiomis kainomis, suma gerokai pakilo – šiemet už sausio mėnesį teko sumokėti net 327 eurus, vasario – 250 eurų. Tokie pinigai už elektros energiją šeimai tikrai dideli, tad Miglė džiaugiasi, kad įsirengus savo saulės elektrinę pavyks sutaupyti.

Atsipirks per puspenktų metų

Pasak moters, jų elektrinė ant namo stogo buvo baigta montuoti šiemet sausį. Atvažiavę „Igničio“ pasiūlyti vienos bendrovės specialistai apžiūrėjo stogą, atliko matavimus ir ėmėsi darbų. Ši bendrovė jau sumontavusi per tūkstantį panašių saulės elektrinių. Pasak jos atstovų, saulės elektrinių nauda šiandien nekelia abejonių.

– Name ar sodyboje įrengta iki 10 kilovatų saulės elektrinė per metus gali pagaminti tiek elektros, kiek net nesunaudos vidutiniai namai, o šiaip užtenka ir 5 kW galios.

Šiltuoju sezonu pagamintas ir iškart nesunaudotas energijos perteklius perduodamas į elektros tinklus, o sutrumpėjus dienoms iš ten susigrąžinamas „pasaugojimo“ mokestis, kuris sudaro trečdalį buitiniams vartotojams nustatytos kainos (dabar tai – 0,05 Eur/kWh).

– Mūsų saulės elektrinė yra 6 kW galios, ir jos visiškai užtenka. Ją sumontavę specialistai mums į mobiliojo ryšio telefoną įvedė prog­ramėlę, tad kasdien galime matyti, kiek energijos pagaminama.

Šeima gyvena 130 kvadratinių metrų ploto name.
Algio Vaškevičiaus nuotraukos

Pirmosiomis dienomis buvo apsiniaukę, tad ekrane matėme nulius, bet buvo smagu, kai pasirodė pagamintos energijos pirmieji skaičiai. Per dieną buvo pagaminta 20 kilovatų elektros energijos, – prisiminė Miglė.

Paklausta, kiek jiems tai kainavo, moteris teigė, jog kaina paprastai siekia tūkstantį eurų už 1 kW, tad jų elektrinė kainavo 6 tūkstančius eurų. Dalį šių pinigų šeima atgaus pasinaudojusi valstybės teikiama Europos Sąjungos parama, kuri siekia apie 30 proc. investuotos sumos. Tad Miglė ir Saulius atgaus apie 1600 eurų. Paskaičiuotas ir laikotarpis, per kurį ši jų investicija atsipirks – apie puspenktų metų.
Pasak moters, jai svarbu ir tai, kad toks energijos gamybos būdas yra ekologiškas, prisideda prie „žaliojo kurso“, visa Europa juda šia linkme, tad ir kitiems gali patarti – saulės elektrinę įsirengti verta.

Elektrinių paklausa sparčiai auga

Ar išties sparčiai auga šių elektrinių paklausa, į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis tokios elektrinės montuotojus, klausėme bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) ryšių su visuomene projektų vadovo Pauliaus Kalmanto.

– ESO prie savo valdomo skirstomojo tinklo pernai prijungė rekordinį kiekį gaminančių vartotojų – net 18,6 tūkst., kai 2021 m. – 5,6 tūkst., o 2020 m. – 5,3 tūkst. gaminančių vartotojų, – teigė jis. Įdomu tai, kad vos tik prasidėjus saulės elektrinių įrengimui per 2015 metus jų buvo įrengta vos 63.

Anot ESO atstovo, nuo pat gaminančių vartotojų atsiradimo Lietuvoje 2015 m. iki 2021 metų galo vartotojų skaičius siekė apie 14,3 tūkst. Per praėjusius metus, prijungus 18,6 tūkst. klientų, gaminančių vartotojų skaičius padvigubėjo ir dabar siekia beveik 38 tūkstančius.

Svarbiausi patarimai būsimiems vartotojams

Paklaustas, kokius svarbiausius patarimus gali duoti tiems vartotojams, kurie planuoja įsirengti savo saulės elektrinę, P. Kalmantas teigė, jog pirmiausia reikalinga konsultacija su elektrines įrengiančiu rangovu. Svarbu įsivertinti, kokios galios elektrinę bus galima įrengti atsižvelgiant į pastato konstrukcijas, jei montuojama ant pastato, bei kokios galios elektrinės reikia pagal suvartojamą metinį elektros energijos kiekį.

Taip pat su rangovu reikia aptarti, kokie galimi paslaugos teikimo terminai. Nerekomenduotina sudaryti sutarčių, kurių nebūtų galima nutraukti, jei prijungimas prie ESO tinklų reikalautų papildomų kaštų, kurie būtų nepriimtini.

– Antra, būtina užsakyti prijungimo sąlygas iš tinklų operatoriaus – ESO. Prašymą reikia pateikti bendrovės savitarnos svetainėje. ESO įvertins visas technines galimybes ir pateiks prijungimo sąlygas ir prijungimo paslaugos sutartį. Tuo atveju, jei pageidaujamos galios elektrinės prijungimas reikalautų papildomų kaštų, apie tai gyventojai informuojami, nurodant, kokios galios elektrinę galima prijungti be tinklų rekonstrukcijos, – teigė pašnekovas.

P. Kalmantas pabrėžė, kad šiuo metu gyventojų susidomėjimas elektrinių įrengimu yra stipriai išaugęs, todėl natūralu, kad visose proceso grandyse susidaro eilės. „Jei atsakymo į pateiktą paraišką gyventojas iš ESO negauna per keletą dienų, nerimauti neverta – visi prašymai techninėms sąlygoms bus išnagrinėti.

Techninių sąlygų išdavimas šiuo metu užtrunka iki 5 kalendorinių dienų, o sąlygų, reikalaujančių sudėtingų techninių sprendimų – gali užtrukti iki 75 kalendorinių dienų. Tais atvejais, jeigu prijungiant elektrinę būtų reikalingas tinklo praplėtimas ar rekonstrukcija ir jeigu šių darbų kaina klientui būtų per didelė, rekomenduojama tapti nuotoliniu gaminančiu vartotoju, t. y. įsigyti dalį elektrinės dideliame saulės elektrinės parke. Tokį būdą generuoti savo žaliąją energiją pasirinko beveik 10 tūkst. šalies gyventojų.

Terminai neseniai buvo prailginti

Gavus ESO prijungimo sąlygas ir paslaugos sutartį bei turint saulės elektrinės įrengiančio rangovo pasiūlymą, reikia priimti sprendimą dėl elektrinės įsirengimo. Apsisprendus vykdyti projektą, reikia pasirašyti ESO prijungimo paslaugos sutartį. Tai reikia padaryti per 90 kalendorinių dienų nuo prijungimo sąlygų išdavimo datos, o nuo sutarties pasirašymo gyventojai nuo šiol turi 270 dienų elektrines įrengti ir priduoti ESO.

Pasak P. Kalmanto, galiausiai reikia įsitikinti, kad elektrinę įrengęs rangovas pateikė ESO rangovo deklaraciją, patvirtinančią apie tinkamai įrengtą elektrinę. Rangovas, įrengęs elektrinę, turi pateikti nustatytos formos dokumentus tinklo operatoriui. ESO, patikrinusi ir nenustačiusi trūkumų, priims rangovo dokumentus ir bus inicijuotas esamo elektros skaitiklio keitimas į skaitiklį, pritaikytą apskaityti pagamintą ir į tinklą patiektą elektros energiją.

Jis sakė, jog svarbu neįjungti elektrinės tol, kol ESO nepakeis apskaitos prietaiso. Jeigu elektra bus įjungta per anksti, bus neteisingai apskaitoma suvartojama elektros energija ir nebus apskaitoma elektrinės pagaminta elektros energija. Paslaugos suteikimo termino ilginimas jokiu būdu neužkerta kelio gyventojams paslaugą gauti greitai. Bendrovė, gavusi rangovo deklaraciją apie įrengtą elektrinę, patikrinusi ir nenustačiusi trūkumų, prijungimo paslaugą suteiks per dvi darbo dienas, po kurių elektrinę bus galima pradėti eksploatuoti ir tapti savo elektrą gaminančiu vartotoju.

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika