www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Ūkininkai suskubo sodinti bulves

Atšilus orams ūkininkai į laukus išvairavo techniką ir lengvesnėje, pradžiūti suspėjusioje žemėje pradėjo sodinti bulves.

Bulvės jau išlindo iš žemės

Kur kas anksčiau, galimai šiemet vieni iš pirmųjų mūsų krašte, į paruoštą dirvą bulves sodino netoli Antanavo, Kazlų Rūdos sav., Užuoganų kaime, ūkininkaujantys Irma ir Ramūnas Baniulaičiai.
– Pirmas bulves pasodinome kovo 23 d. Nebuvo kada laukti, nes bulvių daigai buvo 1–1,5 cm, patys tie, kuriuos jau reikia į žemę sodinti. Nesinorėjo, kad jie būtų ilgesni, nes sodinant nulūžinėtų, o su daigais bulvės greičiau išdygsta. Orai buvo šilti, be to, mūsų žemė lengva, smėlinga, įvažiuoti galima anksti, – pasakoja Irma.

Kaip ir ankstesniais metais, antanaviškiai Irma ir Ramūnas Baniulaičiai vieni pirmųjų mūsų krašte sodina bulves. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Pačių ankstyviausių veislių Baniulaičiai pasodino daugiau kaip hektarą. Kaip ir pernai, sodino labai ankstyvas „Solist“, pirkėjų jau pamėgtas „Anuschka“.

– Šiemet pirmi metai auginame ankstyvųjų „Colomba“, bet iš kitų augintojų esame girdėję, kad jos netgi labai ankstyvos. Tikriausiai taip ir bus, nes pagal augimą panašu, kad ir „Solist“ gali aplenkti. Jau dabar jų krūmeliai šiek tiek didesni už kitus užaugę, – pasakoja Ramūnas.

Gerai, kad pasodintas pirmąsias bulves antanaviškiai apdengė dviem sluoksniais storesnės agroplėvelės. Mat buvo ir šaltuko, ir sniego. O paskui oro temperatūra šoktelėjo iki 17 laipsnių ir, pasak Ramūno, po plėvele žemė įkaito iki 30-ies laipsnių.

– Nepraėjus nė mėnesiui bulvės gražiai sudygo, praėjusią savaitę nudengus plėvelę žaliavo iš dirvos išlindę krūmeliai ir… žolės. Reikėjo apkaupti, vagas pagilinti, ir bulvytės toliau auga. Jeigu orai bus tokie, kaip dabar, ir nebus didelių šalnų, manau, jau birželio pradžioje turėtų būti šviežių lietuviškų bulvių, – linksmai pasakoja R. Baniulaitis.

Ūkininkas mano, kad pirmųjų bulvių kaina šiemet bus panaši, kaip ir pernai. O pernai kilogramas šviežių bulvių kainavo 1–3 eurus, priklausomai nuo dydžio.

Ūkininkas derliaus neskubina

Marijampolės sav. Liudvinavo sen. Šilavoto kaime ūkininkaujantis Povilas Žolynas bulves sodinti pradėjo praėjusią savaitę.

– Kur lengvesnės dirvos, ten sodinau, o kur drėgna, dar laukiu, kol pradžius. Nėra ko skubėti. Spėsiu pasodinti ir ankstyvąsias, ir vėlyvąsias. Kol dabar pasodintos išdygs, nebus jau ir šalnų, – iš patirties kalba Povilas.

Pirmiausia sodino labai ankstyvas „Corinna“, puikaus skonio „Red Sonya“, „Julinka“.

– Žmonėms tai neįprastos veislės, bet turi paragauti, įsitikinti, kad jos taip pat skanios, ir priprasti, o visi ieško tik „Vinetos“ ir „Lauros“, – šypsodamasis kalba Povilas ir „nuramina“, kad sodins ir tokių – įprastų – veislių bulvių, kaip ir kiek­vienais metais – iš viso apie 8–9 hektarus.

„Be bulvių tikrai neliksime“, – garantuoja Povilas Žolynas.

Pasodintas bulves agroplėvele P. Žolynas nedengia. Sako pasimokė, kai kelis metus iš eilės dengė, bet kai būdavo šalna, nušaldavo ir uždengtos, ir neuždengtos, o tos, kurias nedengdavo, užaugindavo netgi dvigubai didesnį derlių.

– Dar pakankamai yra pernykščių bulvių, jų tikrai užteks iki šviežių. Atsisakiau turgaus, vežu tik pagal užsakymus maitinimo įstaigoms, taigi nusprendžiau geriau porą savaičių vėliau pasodinti. Peržydės vaismedžiai, baigsis šalnos, nes jos visada per medžių žydėjimą būna, tada ir bulvės sudygs, ir augs ramiai. O liepos pradžioje tikiuosi kasti šviežias, – optimistiškai į ateitį žvelgia ūkininkas.

Auga būsimas Baniulaičių derlius.

Ne vien bulves P. Žolynas augina. Jau išpikiuoti kopūstai, kai bus reikiamo dydžio, pasodins į dirvą. Kai pradžius, sės morkas, kurias ankstesniais metais sėdavo balandžio pradžioje. Iš sėklų užaugins svogūnus – vasaros vidury retins ir pardavinės laiškus. „Dabar sodinti šiltnamyje ir jį šildyti – per didelės išlaidos“, – sako jis.

Šiemet, pasak Povilo, viskas dviem savaitėmis vėliau. Kol kas oras šaltas, žemė šlapia, tad į tokią nėra reikalo skubėti važiuoti – dirva tik susiplaka ir augalai vis tiek neauga.

– Viskam savas laikas. Viskas užaugs, be bulvių tikrai neliksime, – žada P. Žolynas.

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika