www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Atmintį saugo kūryba

Atidarant parodą „Minčių atspindžiai“ jaukiame artimųjų bei pažįstamų būrelyje prisimintas liaudies menininkas Mečislovas Raginskas. Daugiau nei du dešimtmečiai praėjo po jo mirties – o šiandien į darnią ekspoziciją susirikiavę skirtingų žanrų darbai, į juos įdėtos kūrėjo mintys bei amato meistrystė tebežavi…
Medžio drožėjas (gal mažiau buvo žinomas kaip gebantis suvaldyti metalą, kaip tapytojas) dirbo tuometėje Kapsuko maisto pramonės automatų gamykloje, šiame mieste ilgai gyveno.

Mečislovas Raginskas 1976 metais. Romo LINIONIO nuotrauka

Praėjusio amžiaus septintajame, aštuntajame dešimtmetyje Kraštotyros muziejus kiekvieną rudenį sukviesdavo viso rajono liaudies menininkus į tradicinę parodą. Ne kartą šiose parodose yra dalyvavęs ir Mečislovas Raginskas, dažniausiai su medžio darbais. Tai buvo kaukės, figūrinės kompozicijos – kiekvienas darbas trykšte tryško vis skirtingu charakteriu, autoriaus braižas buvo savitas – tuo dar kartą įsitikinome ir parodoje „Minčių atspindžiai“. Darbe susižeidęs akį drožti nebegalėjo (o kiek dar galėjo sukurti…) ir ėmėsi tapybos – traukė portretai, piešė Lietuvos kunigaikščius.

Kaip prisiminė parodos atidaryme Mečislovą pažinoję žmonės, jis buvo labai tvirtų pažiūrų, laikėsi savo nuostatų ir iš pasirinkto kelio neišsuko. „Jam nerūpėjo, kad tuometės meno tarybos ar kokios komisijos darbus atmes, neleis eksponuoti (kad ir dėl to, kad paveiksle matyti bažnyčia) – darė savaip ir su niekuo nesitaikstė“, – sakė dailininkas Vaclovas Vekerotas. Vaikų namuose augęs, nelengvą gyvenimo kelią nuėjęs savamokslis kūrėjas M. Raginskas buvo labai patriotiškas, nieko nepaisant visada JO kūryboje buvo Lietuvos istorijos pėdsakų. Džiaugėsi Lietuvoje vykstant pokyčiams, dalyvavo Sausio 13-osios įvykiuose Vilniuje.

Dukra Evelina Kavaliauskienė sakė, kad kūryba tėvui buvo labai svarbi. Antano GUDELEVIČIAUS nuotrauka

M. Raginsko dukra Evelina Kavaliauskienė sakė esanti dėkinga muziejininkams už parodą – gerai pažįstami darbai, iš namų „paleisti“ į parodinę erdvę, tarsi naujai prabilo… Ponia Evelina sakė, kad tėtį prisimena nuolat drožiantį (o gyveno šeima mažame bute), panirusį į tai, ką daro. „Kol būni mažas, jaunas – nei labai domiesi, nei vertini tai, kas aplink, nes tai yra kasdienybė: dabar aš jau pati į daug ką žiūriu kitaip“.
Mečislovo Raginsko kūrybos paroda veikia Marijampolės krašto muziejaus rūsyje (Vytauto g. 29).

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika