Kokia atsinaujinančių energijos išteklių nauda namams? APVA inicijavo skaičiuoklę, kuri padės tai įvertinti
Daugiabučių renovacijos projektus Lietuvoje administruojanti Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), inicijavo patogios naudotojui skaičiuoklės, kuri įvertina kiek kainuotų ir kokią naudą suteiktų name įsirengus atsinaujinančios energijos išteklius (AEI), sukūrimą.

„Šia skaičiuokle siekėme gyventojams suteikti galimybę palyginti, kokių sutaupymų ir naudų galima pasiekti, kai daugiabučio renovacijos metu yra įdiegiamos įprastos priemonės ir kai papildomai įdiegiami AEI. Kai kurie gyventojai vis dar abejoja tokių sprendimų nauda arba galvoja, kad jie yra brangūs, todėl skaičiuoklė padės įsivertinti ir priimti sprendimą“, – pasakoja APVA Pastatų energinio taupumo departamento Pastatų energinio taupumo projektų įgyvendinimo ir priežiūros skyriaus patarėjas Edvardas Petrauskas.
Skaičiuoklė – naujas įrankis rinkoje
Skaičiuoklė – naujas ir patogus įrankis, ja gali pasinaudoti bet kas – tai gali padaryti tiek daugiabučių administratoriai, tiek patys gyventojai. Skaičiuoklėje prašoma pateikti duomenis, kuriuos galima žinoti iš šildymo ir elektros sąskaitų, arba pasitikslinti su administratoriumi.
„Gautą ataskaitą galite atsispausdinti ar išsisaugoti elektroniniu formatu ir pateikti diskusijai gyventojų susirinkimo metu. Tokio įrankio rinkoje iki šiol nebuvo arba reikėdavo žinoti sudėtingus, tik specialistams prieinamus ir suprantamus duomenis“, – teigia vienas iš skaičiuoklės kūrėjų Dainius Gudavičius.
Pritaikyta tiek daugiabučių, tiek individualių namų gyventojams
APVA inicijuota skaičiuoklė gali būti naudinga ne tik daugiabučių gyventojams, kurie planuoja būsto atnaujinimą, bet ir privačių namų savininkams bei verslo atstovams, kurie svarsto apie AEI sprendimus.
„Tiesa, verslo paskirties pastatai turi daugiau įvairių dedamųjų dalių, todėl skaičiuoklės duomenis reikėtų vertinti atsargiai. Tačiau individualių namų ir daugiabučių namų gyventojai skaičiuokle gali pasinaudoti be vargo, nes yra įvertinami naujausi duomenys, vedlio principu reikia suvesti tam tikrus parametrus ir greitai galima pamatyti rezultatus“, – pasakoja D. Gudavičius.