www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Meda KAJOKAITĖ: projektuose „Erasmus +“ gimsta draugystė

0

Šiais, 2023 metais, Marijampolei tapus Lietuvos jaunimo sostine, dalijamasi jaunų žmonių istorijomis, kuriose jie dalinsis savo pomėgiais, pasiekimais ir motyvacija veikti.

Įkvepiančia istorija su mumis dalinasi Meda KAJOKAITĖ – dešimtokė, kurios gyvenime kelionių ir naujų išbandymų tikrai netrūksta. Kviečiame susipažinti su Meda iš arčiau ir sužinoti apie keliones bei jaunimo galimybes išvykti į kitas šalis su „Erasmus+“ projektais.

Straipsnio autorė – Marijampolės jaunimo sostinės 2023 ambasadorė Rugilė Statkevičiūtė.

– Žinome, kad dalyvauji „Erasmus+“ projektuose. Papasakok trumpai, kas yra „Erasmus+“ ir kuo tave šie projektai pakerėjo.

– Man teko dalyvauti „Erasmus+“ jaunimo mainuose. Vieni jų buvo organizuoti mokyklos, kai išvyksti kartu su mokytojais ir gyveni pas užsieniečius jų namuose. Kiti jaunimo mainai, kai kiekvienas vyksta individualiai iš įvairių Lietuvos vietų ir gyvena vienoje didelėje sodyboje ar kitoje vietoje. Domėjimasis šiais projektais prasidėjo nuo to, kai draugė papasakojo, kad ji vyksta į Portugalijoje vykstančius jaunimo mainus, ir man pasidarė labai įdomu, tad ir pati užsinorėjau tai išbandyti. Didelį įspūdį paliko tai, kad būdamas projektuose gali sukurti didelę bendrystę tarp žmonių iš skirtingų šalių.

– Kiek kartų teko dalyvauti projektuose? Kokiose šalyse šie „Erasmus+“ projektai vyko?

„Erasmus+“ projektuose teko dalyvauti 5 kartus. Pirmasis vyko Lietuvoje, mokykloje, Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijoje. Toliau vykau į Vengriją, ten įgijau neįkainojamos patirties. Trečiasis projektas vyko Turkijoje ir paskutiniai 2 projektai vyko Čekijoje.

– Ką reikia žinoti jaunuoliui, kuris nori pabandyti sudalyvauti „Erasmus+“ organizuojamuose jaunimo mainuose ir išvykti į užsienį, bet pritrūksta drąsos?

Svarbiausia reikia nepasiduoti baimei, nors ir anglų kalba ne stiprioji tavo pusė. Kartu važiuojantys paaugliai yra labai paslaugūs ir visada tau gali padėti susikalbėti. Tikrai verta sudalyvauti „Erasmus+“ organizuojamuose jaunimo mainuose, nes tai yra neapsakoma ir nepakartojama patirtis. Išvykus gali užmegzti naujų pažinčių, išmokti naujų dalykų ir įgyti patirties visam gyvenimui.

– Kaip atrodo laikas, praleistas „Erasmus+“ jaunimo mainų projektuose? Kokias veiklas ar užsiėmimus atliekate?

„Erasmus+“ jaunimo mainų projektas, kuris vyko Lietuvoje, buvo kaip pažintinė kelionė atvykusiems į Lietuvą užsieniečiams. Keliavome į Druskininkus, Trakus, Vilnių, Kauną ir taip pat į įvairius Lietuvos muziejus. Mūsų tikslas buvo užsieniečiams parodyti Lietuvą, jos gražiausius kampelius ir parodyti, kad Lietuvoje gyvenantys žmonės yra draugiški. Vengrijoje buvo su sporto tematika susijusios veiklos. Viena iš jų, kai visi kartu vykome į naktinį žygį. Turkijoje vykome aplankyti Izmiro laikrodžio bokšto. Projekto tema buvo sveika gyvensena ir kuriami ateitis planai. Buvo be galo įdomu išvysti šalies tradicijų skirtumus, gamtos grožį. Čekijoje mūsų užduotis buvo praleisti kuo mažiau laiko prie išmaniųjų telefonų ir socialinių tinklų. Būdavo 4 sesijos per dieną, kurios trukdavo apie valandą su puse. Mes turėjome sugalvoti idėjų ir veiklų, susijusių su tema. Taip pat vykdavo žygiai laisvu metu. Kai oras leisdavo, maudėmės baseine.

– Kas tave paskatino išvykti ir sudalyvauti projektuose? Galbūt mokytojai, artimieji ar tiesiog pačios didelis noras patirti kažką naujo?

Paskatino mokytojos, sakydamos, kad tikrai verta išbandyti, tau patiks ir tai bus neįkainojama patirtis, o įgytos žinios pravers ateityje. Paskutinę dieną prieš išvažiuojant iškilo baimių, kad gal geriau aš niekur nevažiuosiu, nes man kažkas nepavyks, nesusikalbėsiu, bet mama ir draugai drąsino, kad būtinai turi pabandyti, nes nepabandęs nesužinosi, kaip ten yra iš tikrųjų.

– Ar teko kelionių metu užmegzti tokių pažinčių, kurios tęstųsi iki šių dienų?

Tikrai taip, visos pažintys išliko. Kartas nuo karto stengiamės susirašyti, palaikyti kontaktą. Kai Turkijoje vyko žemės drebėjimai, pirma mintis buvo „kaip laikosi mano draugas iš Turkijos, ar viskas jam gerai“. Kaskart susirašydavome, kad įsitikinčiau, ar jam ir jo giminei nieko neatsitiko. Taip pat draugai iš užsienio planuoja atvykti į Lietuvą su „Erasmus+“ projektu, tikimės, kad pavyks kartu vėl susimatyti ir smagiai praleisti laiką.

– Ar jaunimo mainų projektuose „Erasmus+“ gali dalyvauti kiekvienas jaunuolis? Ar reikia turėti išskirtinių įgūdžių ar pomėgių?

Norint dalyvauti jaunimo mainų projektuose reikia užpildyti anketą, kurioje reikalaujama parašyti savo pomėgius ir ką iš projekto tikiesi išsinešti. Iš tikrųjų projektuose gali dalyvauti kiekvienas jaunuolis, tik reikia būti drąsiam, parodyti, kad tu pats labai nori kažko naujo išmokti. Svarbu pačiam nusiteikti pozityviai ir neįjungti neigiamų emocijų, kad man niekas neįdomu, niekur nenoriu dalyvauti ir panašiai. Tikrai pasitaiko tokių atvejų, kai atvažiavę jaunuoliai didžiąją dalį laiko praleidžia gulėdami lovoje ir paskui pyksta, kodėl nieko nenuveikė ir kodėl išvis važiavo. Visas dalyvavimas projektuose priklauso tik nuo mūsų pačių begalinio noro, užsispyrimo ir požiūrio.

– Sakoma, jog „Erasmus+“ keičia žmonių gyvenimus. Ar tavo asmeninės patirtys tą patvirtina?

Tikrai taip. Prieš išvažiuodama į „Erasmus+“ jaunimo mainus į viską žiūrėdavau labai rimtai, į viską reaguodavau aštriai ir į tai, ką man sakydavo aplinkiniai, reaguodavau per daug jautriai. Bendraudama su kitų šalių atstovais supratau, jog jiems gali daug ką papasakoti ir jais pasitikėti, nors nepažįsti jų taip ilgai. Šios patirtys mane išmokė, kad į viską nereikia taip rimtai žiūrėti.

– Girdėjome, kad mėgsti keliauti su šeima. Kokiose šalyse jau teko apsilankyti?

Teko aplankyti jau tikrai daug šalių. Su šeima esu buvusi Tailande, Meksikoje, Seišeliuose, Turkijoje, Egipte, Graikijoje, Anglijoje, Švedijoje, Vokietijoje, Ispanijoje, Italijoje, Jungtinių Arabų Emyratuose, Kroatijoje. Stengiamės su šeima kuo dažniau išvykti į tolimesnes šalis, nes mama nuo vaikystės man sako: „Geriau aplankyti tolimesnes šalis, kol esi jaunas. Kai būsi vyresnis, rinkis artimesnes keliones.“

– Papasakok apie įsimintiniausią kelionę. Galbūt įvyko kažkas nepakartojamo ir įspūdingo, o gal patekote į kuriozišką situaciją?

Norėčiau išskirti kelionę į Tailandą. Buvome ten mėnesį ir keliavome po keturis skirtingus miestelius, salas. Plaukėme keltu į Phi Phi salą, kurioje yra filmuojami garsūs filmai, vienas iš jų „Paplūdimys“. Keltu plaukiant viskas buvo gerai, nors ir nesu didelė vandens transporto mėgėja. Vėliau tėvai su draugais sugalvojo išbandyti turistinę atrakciją ir nuplaukti į kitą salą su medinėmis valtimis. Su jomis plaukėme per gilų vandenyną ir pro apačią valties bėgo vanduo. Atvykus į salą, beždžionės bandė atimti mano kuprinę, kurioje buvo svarbūs dokumentai. Toliau tęsėme kelionę ir kuo toliau plaukėme, tuo stipriau bangavo. Vairuotojas sugalvojo, kad būtų puiki idėja išjungti valties motorą, kad bangos dar stipriau mūsų valtį nešiotų. Tuo momentu tikrai buvo baisu ir nejauku, bet kai dabar prisimenu šią istoriją, iš tiesų buvo visai smagu ir nereikėjo tiek panikuoti.

– Kaip manai, ar Marijampolėje yra suteikiama pakankamai galimybių jaunimui išvykti į kitas šalis ir išbandyti save įvairiuose projektuose?

Manau, tikrai yra pakankamai galimybių. Iš įvairių Marijampolės mokyklų mokiniai vyksta į kitas šalis ir domisi šiomis galimybėmis. Kai kurios jaunimo mainų programos „Erasmus+“ yra platinamos tokiu būdu, kad paskutinę išvykos dieną susitari konkrečią datą, kada padarysi pristatymą apie „Erasmus+“ projektą, jo įdomybes ir pristatysi savo mokykloje. Tikrai daug jaunimo žino apie šias galimybes, tik kai kurie vis dar neišdrįsta sudalyvauti ir įvairios baimės juos stabdo. Tačiau tie, kurie jau ne pirmą kartą keliauja, vėliau keliauja ir trečią, ir ketvirtą kartą.

– Kodėl jaunimas turėtų domėtis jiems suteikiamomis galimybėmis ir dalyvauti „Erasmus+“ projektuose? Kur galime rasti informacijos apie įvairius projektus jaunimui? Kuo tai praturtina žmogų ir kokios naudos jam suteikia tolimesniam gyvenimui?

Dalyvaudamas projektuose „Erasmus+“ gali išmokti dirbti komandoje net ir su tais žmonėmis, su kuriais mažiau bendrauji. Projektai taip pat padeda tapti drąsesniu žmogumi, pamoko gyvenimiškų situacijų, pavyzdžiui, kai dingsta elektra ir turi vaikščioti su žvakėmis, kad galėtum bent kažką matyti. Padeda atrasti save, naujus patinkančius pomėgius ar veiklas. Informaciją apie galimybes galima rasti socialiniuose tinkluose, puslapiuose ,,e29.eu“, „erasmusplusprojects“ arba pačiame internete pasižiūrėti įvairių puslapių, organizacijų, kurios siūlo šiuos projektus.

Marijampolė – 2023 metų jaunimo sostinė. Ar teko girdėti, o gal net sudalyvauti sostinės organizuojamose veiklose?

Mokykloje teko girdėti, kad Marijampolė  – šių metų jaunimo sostinė. Pasidomėjus plačiau mane labai sudomino mūsų mieste organizuojamos veiklos jaunimui, nors mūsų miestas mažas, bet įvairių veiklų tikrai netrūksta. Tačiau sudalyvauti sostinės organizuojamose veiklose dar neteko.

– Ar turi gyvenime tokią frazę, kuri tave motyvuotų ir suteiktų drąsos ne tik kasdieniniame gyvenime, bet ir kelionių bei naujų atradimų metu?

Kol jaunas, stenkis viską daryti, kas yra sunkiausia, rinkis tolimiausius kelionės maršrutus, o kai suaugi, truputėlį apribok ir pasilik širdžiai artimiausius dalykus.

– Pabaigai, kas, tavo nuomone, yra blogiau: patirti nesėkmę ar taip niekada nepabandyti to, ko labai troškai?

Manau, blogiau yra taip niekada nepabandyti to, ko labai trokšti. Nesėkmę tu visada išgyvensi ir ji laikui bėgant praeis, o kai kažko stipriai trokšti ir jeigu tai didelis troškimas, tam gali atiduodi visą savo gyvenimą, vien tam, kad tas troškimas išsipildytų. Manau, išsipildę troškimai visas nelaimes ir nesėkmes gali panaikinti.

* * *

Tai dar viena istorija apie vieną iš Marijampolės mieste gyvenančių jaunų, talentingų ir aktyvių žmonių. Jeigu turi pasiūlymų, kokio Marijampolės jaunuolio istoriją turėtų išgirsti visi – parašyk mums. Iki pasimatymo ir kitų įkvepiančių istorijų!

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika