www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

APVA inicijavo atsinaujinančių energijos šaltinių katalogo gyventojams sukūrimą

Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) iniciatyva buvo parengtas susistemintos medžiagos apie atsinaujinančius energijos išteklius (AEI) katalogas. Šis leidinys itin naudingas siekiant žmones plačiau supažindinti su AEI pritaikymu daugiabučių modernizavimo projektuose. Iki šiol trūko tokio pobūdžio informacijos, skirtos ne mokslininkams ar projektuotojams, o plačiajai visuomenei.

Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo.

Vykdant renovacijos projektus, valstybės institucijos nusprendė skirti paramą tiems pastatams, kurie ne tik pasiekia A energinio efektyvumo klasę, bet ir pritaiko AEI priemones – saulės elektrines, vėjo jėgaines ar kitas. Dėl to buvo nuspręsta sukurti įrankį, kuris leistų gyventojams ir daugiabučių administratoriams lengviau bei paprasčiau susipažinti su AEI, jų taikymu ir kita technine informacija.

– Kataloge pateikiama apibendrinta informacija apie AEI technologijas, kurios gali būti pritaikomos individualiuose ar daugiabučiuose namuose. Iki šiol trūko leidinio, kuris būtų skirtas ne tik mokslininkams, projektuotojams, bet ir gyventojams, kurie, skaitydami šį leidinį, susipažins su galimomis technologijomis, kurios gali būti įdiegtos daugiabučiuose pastatuose, – teigia Saulius Skrodenis, Atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimo atnaujintuose ar atnaujinamuose daugiabučiuose namuose priemonių ir techninių sprendinių katalogo rengėjas.

Daugiabučiams AEI itin naudingos

Valstybės institucijų manymu, alternatyvi, atsinaujinanti energetika šiuo metu yra perspektyvi energijos gavybos sritis, kuri naudojama atnaujintuose arba atnaujinamuose daugiabučiuose. Katalogas pasiekiamas APVA puslapyje, jame pateikiama naujausia 2023 m. informacija. Leidinys yra recenzuotas doc. dr. Juozo Bielskaus iš VGTU. Daugiausia remtasi lietuviškais šaltiniais, taip pat užsienio šaltinių informacija, katalogo sukūrimas, informacijos surinkimas ir sisteminimas truko apie 9 mėnesius.

– Daugiabučiai gyvenamieji pastatai Lietuvoje, kurie sudaro 60 proc. visų Lietuvos pastatų fondo pagal plotą, sunaudoja daugiausia, t. y. 54 proc., galutinės suvartojamos šilumos energijos. Būtent šioje srityje yra didžiausias šilumos energijos kiekio taupymo potencialas, todėl AEI priemonės, jų diegimas atnaujinamuose ar atnaujintuose daugiabučiuose šiandien ir perspektyvoje itin svarbūs. APVA iniciatyva buvo parengtas šis katalogas, siekiant gyventojus ir daugiabučių namų administratorius paskatinti taikyti AEI priemones, – teigia Edvardas Petrauskas, Pastatų energinio taupumo departamento Projektų įgyvendinimo ir priežiūros skyriaus patarėjas.

Tikimasi, kad AEI plėtra paspartės

Katalogo rengėjai mano, kad AEI plėtra daugiabučiuose pastatuose nėra sparti, bet tai gali greitai pasikeisti, nes daugiabučių finansavimo lygis priklausys ir nuo įrengtų atsinaujinančios energijos technologijų. Naujausiame kvietime valstybės paramai gauti jau taikomi šie reikalavimai, valstybė ateityje paramos lėšas daugiabučių modernizavimo programose skirs tik tiems projektams, kurie leis sumažinti energijos suvartojimą ir naudos AEI. Todėl tikimasi, kad kataloge pateikiama informacija gyventojams padės apsispręsti.

– Leidinyje perteikiamos naujovės mokslo srityje gali būti vertinamos kaip klasikinės, kurios jau pasaulyje diegiamos daugelį dešimtmečių, bet pateiktos technologijos daugeliui gyventojų gali būti naujiena ir naujovė, o leidinys ir skirtas šiai visuomenės daliai. Leidinyje technologijos pateikiamos nuo šilumos transformatorių (saulės kolektorių, šilumos siurblių) iki elektros (saulės jėgainės ir vėjo jėgainės). Leidinyje paminėtos technologijos nėra naujos, bet iki šiol sulaukia mokslininkų dėmesio bei nuolatos tobulinamos, plečiamos pritaikomumo sritys. Galima teigti, kad pagrindinis leidinio originalumas, kad jis yra koncentruotas į daugiabučius pastatus bei skirtas gyventojams, – teigia katalogo rengėjas S. Skrodenis.

Daugiau informacijos apie daugiabučių modernizavimo programą ir sąlygas rasite APVA tinklalapyje: https://modernizuok.apva.lt/.

Kotryna GRUŠAUSKAITĖ

Užs. 573.

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika