www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Su pavasariu – rūpestis dėl erkių platinamų ligų: jos pavojingos žmogaus sveikatai

Erkės tūno ir nešienautose pievose. Ričardo Pasiliausko nuotrauka.

Pavasario orai žmones gena į gamtą, norisi ilgiau pabūti miškuose, pabraidyti laukuose, pasigrožėti žydėjimu, žaluma. Dosnią žalumą ir žydėjimą dovanojanti gamta neretai tampa mūsų ligų priežastimi. Miškuose, parkuose, skveruose, ten, kur tik aukštesnė žolė ar daugiau medžių, krūmų, tyko erkės, kurios gali užkrėsti erkiniu encefalitu ar Laimo liga. Užtenka su augintiniais išvykti į mišką ar paleisti juos palakstyti po pievą ir pamatysime, kad kailyje knibždėte knibžda erkių. Jos itin aktyvios dabar. Nuo šių gyvių platinamos ligos – erkinio encefalito – efektyviai apsaugo vakcinacija. Štai Klaipėdos savivaldybės Visuomenės sveikatos centras šiemet kvietė klaipėdiečius pirmąja vakcinos doze nuo erkinio encefalito pasiskiepyti nemokamai.

Reikėtų nepamiršti ir kitos pavojingos, erkių platinamos ligos – Laimo, nuo kurios nėra jokių skiepų. „Suvalkietis“ kalbino keletą  pašnekovų, kuriems buvo diagnozuota būtent Laimo liga.

Pavojinga pražiūrėti ligą

Specialistų teigimu, susirgimų Laimo liga Lietuvoje registruojama visus metus, tačiau liga nėra ūmi, ji išgydoma antibiotikais. Pastebima, kad susirgimų erkių platinamomis ligomis kasmet daugėja.

57 metų Tadas įsisiurbusios erkės kaip ir nematė, tik atkreipė dėmesį, kai ant kojos blauzdos atsirado raudona dėmė. Pasak vyro, dėmė buvo išskirtinė, nelygiais kraštais, iškili. Jokių kitų požymių jis nejautė, bet iš karto kreipėsi į šeimos gydytoją, kuri nurodė išsitirti dėl Laimo ligos. Atlikti tyrimai patvirtino, kad vyras tikrai susirgo Laimo liga. „Aš pats kažkokių simptomų nejutau, gal šiek tiek skaudėjo sąnarius, bet gal todėl, kad greitai pradėjau gydymą, man skyrė antibiotikų kursą, išsigydžiau, ligos pasekmių nebuvo“, kalbėjo Tadas. Beje, po metų jis dar kartą užsikrėtė Laimo liga. Jau žinodamas, kokie ligos požymiai, vyras ir šį kartą kreipėsi į medikus, jam buvo atlikti serologiniai tyrimai, paskirtas gydymas. Ligos išliekamųjų reiškinių neliko. 

Atpažinti Laimo ligą sudėtingiau, kai dėmės nėra, o žmogus nepastebėjo įsisiurbusios erkės. Tada galima užleisti ligą, o simptomus priskirti bet kuriam kitam susirgimui.

Taip nutiko 48 metų marijampolietei Ramunei. Ji įsisiurbusios erkės nerado, dėmės irgi nematė. Moteriai skaudėjo sąnarius, galvą, bet kadangi galvą ir sąnarius jai ir taip pakankamai dažnai skauda, į medikus ji nesikreipė. Deja, skausmai stiprėjo, atsirado panašių į peršalimo simptomus reiškinių, nuovargis. Bevaikštant pas medikus ir beieškant, kodėl taip blogai jaučiasi, Ramunei buvo pasiūlyta išsitirti dėl Laimo ligos. Atsakymas buvo teigiamas, moteris gydėsi antibiotikais. Nors praėjo visi metai, sąnarių skausmus Ramunė jaučia ligi šiol. „Nežinau, ar tai profesinės ligos pasekmė, ar mano silpna organizmo vieta, ar Laimo ligos padariniai“, sako moteris.

Buvusios marijampolietės, dabar Klaipėdoje gyvenančios Neringos Laimo ligos istorija gerokai liūdnesnė. Moteris socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalinusi savo asmenine patirtimi apie Laimo ligą, sulaukė daug komentarų, įrašų, prašymų patarti, pakonsultuoti. Ji mielai su visais dalijasi savo patirtimi.

Pasak Neringos, 2016 metais jai pradėjo blogėti sveikata. Ėmė svaigti galva. Bet žmogus jau toks sutvėrimas, kad visada ieško pateisinimo, kodėl taip yra. Neringa irgi svarstė, gal galvą skauda nuo pervargimo, gal slėgis kaltas ir pan. Taip praėjo trys mėnesiai, bet galvos svaigimas tik stiprėjo, nepadėjo nė medikų paskirti kraujagysles plečiantys vaistai.

Moters teigimu, vienu metu ji pajuto, kad ėmė neprigirdėti. Pasitikrino klausą, paaiškėjo, kad klausa susilpnėjusi 50 proc. „Kaip močiutės“, sakė moteris. Beieškant ligos atėjo ir 2017 metai, o sveikata tik blogėjo. Santariškėse Neringai pradėjo daryti tyrimus, kodėl nusilpo klausa, kodėl svaigsta galva, dėl ko ji taip blogai jaučiasi, bet ligos nerado. Moteris apėjo daugybę privačių specialistų, klinikų, bet ir čia negelbėjo. Prisidėjo sąnarių, raumenų skausmai, ėmė deginti kojas, rankas. Ir tik 2018 metais, kai moteris buvo nusiųsta konsultacijai pas neurologą, šis išklausęs pacientę pasakė, kad visi požymiai veda prie uždelstos Laimo ligos.

Tad Neringai Laimo liga diagnozuota ir gydymas paskirtas tik 2018 metais. Patarta pažįstamos ji vyko į Gdansko (Lenkija) specializuotą kliniką. Moteris sako, kad nors „Laimą“ įveikė, ligi šiol kenčia dėl liekamųjų reiškinių: klausa liko tik 50 proc., skauda blauzdą, kankina nemiga, cypia ausyje.

Neringa papasakojo, kad ji labai sunerimo, kai neseniai panašiais skausmais galvos, pilvo, kojų, taip pat ir panašiais simptomais – svaigstančia galva, padidėjusiu jautrumu garsui ėmė skųstis jos dukra. Iš pradžių mama visiems tiems skausmas rasdavo pateisinančių priežasčių, bet vieną dieną atėjo mintis, kad viskas labai sutampa su jos patirtomis problemomis.

Pasidarėme išplėstinį tyrimą dėl Laimo ligos. Ligą patvirtino, nors erkės jokios neradome. Dabar gydomės. Todėl man labai svarbu kuo daugiau žinoti apie Laimo ligos pavojus, skatinti prevencijos priemones, ankstyvą diagnozę ir gydymą. Uždelsta liga sukelia daug neuralginių pažeidimų, o gydymas gali trukti labai ilgai. (Nekalbu apie tuos žmones, kurie ištraukė erkę ir iškart pamatę eritemą, gavo gydymą.) Laimo liga turi ne vien boreliozę, bet ir kitas KO infekcijas, kurias reikia gydyti, kalbėjo moteris.

Neringa visiems siūlo kasmet pasidaryti IgG ir IgM išplėstinį tyrimą, o jaučiant panašius simptomus, susijusius su galvos svaigimu, sąnarių skausmais, nedelsti. Pasidaryti tyrimą, kad būtų aišku, atmesti Laimo ligą, ar ne.

Medikai sako, kad negydoma Laimo liga gali sukelti daugybę simptomų, priklausomai nuo infekcijos stadijos. Tai apima karščiavimą, bėrimą, veido paralyžių ir artritą.

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika