www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Nesibaigianti akcija „Darom sąvartyną!“

Netoli Ungurinės gatvelės (prie senų valymo įrenginių) suverstos šiferio atliekos. Nuotrauka iš redakcijos archyvo.

Kaip jūs manote – kas turi būti žmogaus galvoje, kad visa, kas netelpa (ar negražiai atrodo) nuosavame kieme, garaže, kabinete ar pan., jis atvežtų ir išverstų kur nors pakelėje, nors praktiškai beveik visas atliekas galima nuvežti ir priduoti nemokamai į tam skirtas vietas? O kai kurias atliekas tarnybos net iš privačių kiemų paima.

Asbestas – kancerogeninė medžiaga

Jau buvome rašę apie Ungurinės gatvę (Marijampolės sen.), kuri it magnetas traukia šiukšlintojus. Prieš kurį laiką joje buvo išversta didelis kiekis dantų techniko kabineto atliekų („protezų“), o dabar netoli šios gatvelės (prie senų valymo įrenginių) – šiferio gabalai.

Jei kas nežino, tai Lietuvoje naudoti asbestą ar jo turinčius gaminius uždrausta nuo 2005 metų. Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad asbestas yra toksiška pirmos grupės kancerogeninė medžiaga, todėl keičiant asbestocementinę (šiferinę) stogų dangą, būtina laikytis saugaus darbo su šia nuodinga medžiaga reikalavimų. Kol asbesto turintys statiniai, konstrukcijos ar gaminiai neliečiami, ši medžiaga didesnio pavojaus nekelia. Pavojus sveikatai atsiranda tuomet, kai statinius, konstrukcijas ir gaminius laužant, ardant ar apdorojant aplinkoje pasklinda labai smulkios, akimi nematomos asbesto skaidulos. Žmogui įkvepiant asbesto skaidulų, jos lyg adatėlės susminga į kvėpavimo takų audinį, tapdamos įvairių nepagydomų vėžinių susirgimų bei asbestozės (plaučių audinio randėjimo) priežastis. Asbestas riziką susirgti plaučių vėžiu padidina apie penkis kartus. Dėl asbesto poveikio per metus Europos šalyse apytiksliai užregistruojama apie 20 tūkst. mirčių nuo plaučių vėžio. 

Asbesto šalinimo pagrindinis tikslas yra apsaugoti aplinką nuo pavojingų asbesto plaušelių. Jeigu asbesto produktų yra namuose, ūkyje, patariama jo šalinimo darbus patikėti specialistams.

Surinkta apie 220 tonų

Marijampolės savivaldybės administracija 2022 m. gegužę su UAB „Ecoservice“ pasirašė viešojo pirkimo ,,Asbesto turinčių gaminių atliekų surinkimo iš gyventojų Marijampolės savivaldybėje, transportavimo bei šalinimo paslaugos“ sutartį. Asbesto turinčių gaminių atliekos iš Marijampolės savivaldybės gyventojų, pateikusių iki 2021 m. lapkričio 19 d. prašymus surinkti atliekas iš Atliekų tvarkymo programos lėšų, buvo pradėtos rinkti pernai liepos mėn. Nemokamai! Šiuo metu paslaugos baigiamos teikti, liko tik nedidelė dalis dar nepaimtų asbesto atliekų, skaičiuojama, kad iš viso jų bus surinkta apie 220 tonų.

Ar vaizdo kameros situaciją pakeis?

Turbūt pirmiausia reikia pakeisti kai kurių mūsų bendrapiliečių suvokimą. „Po manęs kad ir tvanas?“. Ar tai, kas negražu, užima vietą kieme, balkone ar rūsyje, yra gražu pakelėje tarp pražydusių lauko gėlių ir alyvų krūmų? Marijampolės seniūnijos seniūno Juozo Miliaus teigimu, kai informacija, kad teritorija stebima vaizdo kameromis, buvo pateikta prie kapinių ir kai kuriose kitose šiukšlintojų pamėgtose vietose, situacija išties pagerėjo. Pastaruoju metu buvo iškirsti krūmynai jau minėtoje Ungurinės gatvėje (prie senų valymo įrenginių), taigi matomumas (vaizdo kameroms taip pat) pagerėjo – šiukšlintojams tai ne į naudą. Krūmynų sumažės ir kitose jų pamėgtose vietose.

Taigi, negerbiami šiukšlintojai, dėmesio: veždami senas padangas, jau minėtą šiferį, visokias atliekas į Ungurinės ar greta esančias gatvikes, šypsokitės, nes, ko gero, jus visu ūgiu ir jūsų transporto priemones jau stebi vaizdo kameros.

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika