www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Ar gali asmens dokumentas galioti 30 metų?

0

Į „Suvalkiečio“ redakciją kreipėsi 1945 metais gimusi marijampolietė, kuri Migracijos departamento Marijampolės skyriuje keitėsi asmens tapatybės kortelę. Senjorė labai nustebo pasiėmusi dokumentą ir sunerimo, ar tai negali būti klaida dėl to, kad asmens dokumento galiojimas nurodytas trisdešimt metų. Moteris įsitikinusi, kad visi asmens dokumentai galioja 10 metų.

Asmens tapatybės kortelė nuo 70 metų galioja ilgiau. Ričardo Pasiliausko nuotraukos.

Vyresnio amžiaus žmonėms asmens dokumentų galiojimas ilgesnis

Pasak 78 metų marijampolietės, Migracijos departamento Marijampolės skyriuje asmens tapatybės kortelę ji užsisakė kovo mėnesį. Gavusi dokumentą moteris sutriko – dokumentas galioja iki 2053 metų. „Turbūt klaidą įvėlė, mano giminaitė dvejais metais jaunesnė asmens tapatybės kortelę keitėsi 2021 metais kovo pradžioje. Jos dokumentas galioja dešimt metų, o čia visus trisdešimt. Be to, kortelę keičiausi Marijampolėje, tačiau nurodyta, kad ją išdavė Kauno skyrius“, – pasakojo senjorė.

Skaitytojos rūpesčius išdėstėme Migracijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos vyriausiajam patarėjui Rokui Pukinskui.

Patarėjas paprašė patikslinti, ar senjorė keitėsi asmens tapatybės kortelę, ar Lietuvos Respublikos pasą. Jeigu keitėsi pasą, galiojimo laikas negali būti 30 metų, vadinasi, padaryta klaida. Jeigu asmens tapatybės kortelę, jokios klaidos nėra, šis dokumentas 70-ies metų sulaukusiems asmenims galioja 30 metų.

Paaiškėjo, kad 2021 metais kovo 30 d. Seimas priėmė Asmens tapatybės kortelės ir paso įstatymo pakeitimus. Įstatyme numatytas palankesnis asmens dokumentų išdavimas garbaus amžiaus piliečiams – nuo rugpjūčio mėnesio įgyta asmens tapatybės kortelė 70-ies metų sulaukusiems asmenims galios 30 metų, t. y. 10 metų ilgiau nei yra dabar.

Pasak migracijos specialistų, moters giminaitė asmens tapatybės kortelę keitėsi 2021 kovo viduryje, kai dar nebuvo priimti įstatymo pakeitimai, todėl ir dokumento galiojimo terminas trumpesnis – 10 metų. „Taip pat nevertėtų nerimauti, kad dokumentą išdavusi įstaiga nurodyta Kauno. Vyko teritorijų perskirstymas, padalinių sustambinimas, Marijampolės skyrius priskirtas Kaunui“, – aiškino R. Pukinskas. Tačiau skyrius tik vadinasi kitaip, o tvarka dėl dokumentų priėmimo ir išdavimo ta pati.

Priimti Asmens tapatybės kortelės ir paso įstatymo pakeitimai taip pat nudžiugins mažamečių tėvelius – pataisomis nuspręsta įtvirtinti, kad teikiant dokumentus dėl asmens tapatybės kortelės ar paso išdavimo ar keitimo vaikui iki dvejų metų, jam pačiam dalyvauti nebūtina.

Dar viena žinia – asmeniui pageidaujant, užsakyta asmens tapatybės kortelė ir (ar) pasas galės būti pristatyti į jo pageidaujamą vietą. Ši paslauga teikiama nuo 2022 metų liepos 1 d. piliečio lėšomis ir tik tuo atveju, jei jis patvirtins savo asmens tapatybę, pateikdamas asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, o naujuosiuose dokumentuose nebus pasikeitę jo asmens duomenys (vardas, pavardė, lytis, gimimo data, asmens kodas). Migracijos departamentas ar Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga asmens tapatybės kortelę ir (ar) pasą galiojančiais paskelbs tik gavus informaciją apie saugiu būdu išsiųstų asmens dokumentų įteikimą.

Migracijos departamento Marijampolės skyrius po teritorijų perskirstymo vadinasi Kauno.

Paso ir asmens tapatybės kortelės galiojimo terminas skiriasi

Migracijos departamento Marijampolėje skyriuje dirbantys specialistai paaiškino Asmens tapatybės kortelės galiojimo terminus. Jeigu ji išduota piliečiui iki 5 metų, galioja dvejus metus. Penkerius metus galioja piliečiui nuo 5 iki 16 metų. Kai ji išduota piliečiui nuo 16 metų iki 70 metų, galioja 10 metų amžiaus, o 30 metų, kai ji išduota piliečiui nuo 70 metų.

Pasak Migracijos skyriaus darbuotojų, dažnai garbaus amžiaus žmonės painioja pasą ir asmens tapatybės kortelę, jiems šie dokumentai tapatūs, tačiau paso galiojimo terminas trumpesnis. Pasas galioja dvejus metus, kai išduotas piliečiui iki 5 metų, penkerius metus, kai jis išduotas piliečiui nuo 5 iki 16 metų, 10 metų, kai jis išduotas piliečiui nuo 16 metų.

Taip pat informuojama, kad Migracijos departamentas atnaujino Lietuvos piliečio paso išdavimo per penkias darbo dienas paslaugos teikimą. Ja galima naudotis nuo balandžio 11 dienos.

Ši paslauga ilgą laiką nebuvo teikiama todėl, kad dėl pasaulinių tiekimo grandinių sutrikimo nebuvo įmanoma užtikrinti pakankamo ir tolygaus pasų blankų pristatymo ir garantuoti, kad paslauga – paso išrašymas – bus suteikta laiku, per penkias darbo dienas.

Šiuo metu pasų blankų tiekimas vyksta sklandžiai, tad Migracijos departamentas, bendradarbiaudamas su Asmens dokumentų išrašymo centru (ADIC), atnaujina paso užsakymo, pagaminimo ir išdavimo per penkias darbo dienas paslaugą. Valstybės rinkliava už ją išlieka nepakitusi – 57 eurai.

Klientas, užsakydamas pasą per penkias darbo dienas, prašymą galės pateikti viename Migracijos departamento skyriuje, o pagamintą dokumentą atsiimti – kitame. Tiesa, tokiu atveju nebus įmanoma pasinaudoti paso pristatymo per kurjerį paslauga, kuri galima, kuomet dokumentas užsakomas įprasta tvarka.

Praėjusiais metais Lietuvos piliečiams iš viso buvo išduoti 435 129 pasai – tai yra daugiausia nuo Nepriklausomybės atkūrimo.

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika