www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Gera žinia: pakeistas įstatymas dėl automobilių stovėjimo aikštelių prie daugiabučių namų

Vasario mėnesį „Suvalkietyje“ rašėme, kad praėjusiais metais įsigaliojo Žemės įstatymo pataisos, kuriomis ūkinę komercinę veiklą vykdantys ir kiti subjektai buvo įpareigoti už teisę statyti naujus ar rekonstruoti esamus statinius išnuomotuose valstybinės žemės sklypuose susimokėti atitinkamą mokestį. Įstatymas taikytas ir daugiabučiams namams. Dėl to gyventojai, ruošdamiesi teikti automobilių aikštelių rekonstrukcijos projektus Marijampolės savivaldybės finansavimui gauti, už statybos leidimą būtų privalėję mokėti tikrai nemažą mokestį. Dėl to šiemet iki vasario 1 dienos projektus turėjusios teikti daugiabučių namų bendrijos ar administratorių turintys daugiabučiai namai atsidūrė spąstuose.

Marijampolės daugiabučių gyventojai, gavę dalinį Savivaldybės finansavimą, turi galimybę įsirengti patogesnes ir didesnes automobilių aikšteles. Ričardo Pasiliausko nuotrauka.

Dėl tokios padėties Marijampolės savivaldybės administracija kreipėsi į Seimo narius, Vyriausybę ir Aplinkos ministeriją prašydama pakeisti LR žemės įstatymo 10 straipsnį, kad atlyginimas už teisę statyti valstybinėje žemėje nebūtų taikomas statant ar rekonstruojant automobilių stovėjimo aikšteles prie daugiabučių gyvenamųjų namų.

Buvo tikimasi, kad pavasario Seimo sesijoje šis įstatymas bus pataisytas ir daugiabučiai vėl galės teikti prašymus Savivaldybės daliniam finansavimui gauti. Praėjusią savaitę po penkių Seimo narių, tarp jų ir marijampoliečio Andriaus Vyšniausko, teikimo šis įstatymas pagaliau buvo pataisytas.

Marijampolė turi efektyvią daugiabučių namų kiemų rekonstrukcijos programą. Jau nuo 2016 metų galioja Savivaldybės tarybos patvirtintas aprašas, pagal kurį gyventojai, sudarę žemės sklypo nuomos sutartį su Nacionaline žemės tarnyba (NŽT) ir surinkę ne mažiau kaip penktadalį rekonstrukcijai būtinų lėšų, gali kreiptis į Savivaldybę ir gauti likusius 80 procentų rekonstrukcijai reikalingų lėšų. Šia programa penkerius metus buvo sėkmingai naudojamasi. Kasmet būdavo renovuojama maždaug po 10 aikštelių, jas išplečiant, pažymint stovėjimo vietas, įrengiant automatinius užtvarus. Pastaruoju metu šie darbai įstrigo ir rekonstrukcijos nevyko.

Pasak Savivaldybės administracijos direktoriaus Karolio Podolskio, nuo šiol vėl daugiabučių namų gyventojams, parengusiems automobilių stovėjimo aikštelių tvarkymo ir kitus infrastruktūros projektus, gaunant statybos leidimą nereikės mokėti dešimtis ir šimtus tūkstančių eurų siekiantį infrastruktūros mokestį į valstybės ir savivaldybių biudžetus.

Žemės įstatymo pakeitimą, kuriuo buvo siekiama išnuomotuose valstybinės žemės sklypuose ūkinę komercinę veiklą vykdantiems subjektams taikyti atitinkamą mokestį, Seimas priėmė dar 2021 m. lapkričio 25 d

Pakeistas įstatymas numatė, kad jeigu išsinuomotoje valstybinėje žemėje vietoje seno administracinio pastato statomas naujas prekybos centras, investuotojas už galimybę statyti valstybinėje žemėje turi susimokėti mokestį. Bėda ta, kad keičiant įstatymo nuostatas nebuvo pastebėta, jog šis apmokestinimas palies ir aikšteles prie daugiabučių namų norinčius rekonstruoti gyventojus.

Savivaldybės administracijos direktorius K. Podolskis teigė, kad pagal nustatytą tvarką aikštelių projektų teikimas visada vyksta iki vasario 1-osios. Vadinasi, tai galės būti tik ateinančių metų vasario 1-oji. Po šios datos komisija atrinks projektus pagal gyventojų prisidėjimą ir paaiškės, kiek pinigų bus skirta aikštelėms tvarkyti. Atrinktiems projektams bus perkami rangos darbai, kurie paprastai iki šiol būdavo baigiami tais pačiais metais. Akivaizdu, kad dėl šios Seimo klaidos daliai daugiabučių aikštelių įrengimas vėluos vienerius metus.

Šiais metais Savivaldybė iš viso finansavo 14 anksčiau projektus parengusių tiekėjų infrastruktūros objektų, kurie yra atnaujinami ir remontuojami.

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika