www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Prie savivaldos lėšų katilo klumpa vis daugiau politikų. Ar išeitis – priešlaikiniai Seimo rinkimai?

Andriaus Tapino pradėtas savivaldybių Tarybų narių lėšų panaudojimo viešinimas privertė pasimuistyti ar nejaukiai pasijusti ne tik savivaldybių politikus. Sudrebėjo ir šalies politikų kėdės. Dėl neskaidriai naudotų lėšų pasitraukė Prezidento patarėjas Povilas Mačiulis, švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Šiugždinienė kilus abejonių dėl 2019–2020 metais jos, kaip Kauno miesto savivaldybės tarybos narės, panaudotų 13,8 tūkst. eurų skaidrumo, įteikė atsistatydinimo pareiškimą. Nežinioje finansų bei kultūros ministrų likimai, nes jie taip pat būdami Kauno tarybos nariai naudojo lėšas, kurių dabar negali pagrįsti. Dėl neskaidriai panaudotų pinigų gali išsiskirstyti ir Seimas, pasitraukti Vyriausybė, nes valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) prezidiumas siūlo inicijuoti Seimo pirmalaikių rinkimų paskelbimą. Esą reikia tiesiog pasitikrinti pasitikėjimą. Jei ši iniciatyva nesulauktų palaikymo, siūloma svarstyti klausimą dėl Ingridos Šimonytės Vyriausybės atsistatydinimo.

Toks siūlymas praėjusį penktadienį priimtas siekiant spręsti dėl savivaldos politikų neskaidriai naudojamų lėšų besiformuojančią politinę krizę. Taip pat konservatorių frakcijai Seime rekomenduota pateikti ir artimiausiu įmanomu metu siekti priimti savivaldybių tarybų veiklos išlaidų reglamentavimo pokyčius, kurie įvestų bendrą skaidrumo ir atskaitomybės standartą visose Lietuvos savivaldybėse.

Pirmalaikiai Parlamento rinkimai skelbiami, jeigu sprendimą dėl to priima trys penktadaliai visų Seimo narių, tai yra ne mažiau kaip 85. Priėmus tokį sprendimą, naujo Seimo rinkimai turėtų būti surengti ne vėliau kaip per 3 mėnesius. Konservatoriai siūlo juos rengti rudenį. Remiantis TS-LKD pranešimu žiniasklaidai, jei Seimas nepalaikytų pirmalaikių rinkimų paskelbimo, ministrė pirmininkė po NATO viršūnių susitikimo ketintų teikti savo atsistatydinimą.

O kaip į visus šiuos politinius aspektus reaguoja šalies valdžią rinkę žmonės? Pirmadienį gatvėje sutiktų marijampoliečių klausėme, ar jie pritaria priešlaikiniams Seimo rinkimams, ką galvoja apie savivaldos politikų neskaidriai naudotas lėšas, šių faktų išviešinimą.

92 metų Pranciškus:

Gintas:

– Nepritariu, nebūkit kvaili, ne laikas ardyti dabartinę tvarką. Vyksta karas, laukia NATO viršūnių susitikimas. Kai baigsime su rusais kariauti, galės kvailioti. Iš esmės, manau, kad tai ne Seimo reikalas, o savivaldos. Jeigu savivaldybės nustatė tokią tvarką, tai tarybų nariai ja ir naudojosi. Per savo amžių mačiau tris karus, kurie mus palietė, 11 metų tremties. Rusijos karas Ukrainoje ketvirtas. Baisesnio dalyko negali būti. Todėl siūlau nešvaistyti visiems brangaus laiko, o mintis ir darbus skirti, kad žemėje būtų taika.

– Pritariu, kad rinktume Seimą iš naujo. Atsibodo ši valdžia, nieko gero negirdėti, tik skandalai. Turėtų Vyriausybė prisiimti atsakomybę, o dabar dangsto savus, net nemalonu žiūrėti. Kuo greičiau tegul tuos rinkimus skelbia.

Raimonda:

Birutė:

– Nepritariu priešlaikiniams Seimo rinkimams. Man tai – seni reikalai, tad kodėl atsakomybės už tai reikalaujama dabar? Tuomet reikėtų iš visų reikalauti. Nemanau, kad yra dabar prasmė, likus metams iki rinkimų pradėti viską iš naujo. Tegul dabartinė valdžia įgyvendina pažadus, rinkėjams žadėtus darbus. Įstatymą dėl tarybų nariams skiriamų lėšų reikia tobulinti, skirti mažiau pinigų, jeigu tokie dalykai dedasi, ir nebus bėdos. Kodėl bibliotekoms niekas tokių lėšų neskiria? Bet ir nevyksta skandalai.

– Nepritariu priešlaikiniams Seimo rinkimams. Aišku, faktai negražūs, tie, kas tikrai elgėsi nesąžiningai turėtų prisiimti atsakomybę. Bet kuo čia dėtas Seimas? Niekas nepasikeis po rinkimų. Galvoju, kad ir ką mes beišsirinktume, vis tiek kažkas sugriūna, išlenda visokie nemalonūs kabliukai. Tai tarybų narių reikalai. Nors, kad atsistatydintų švietimo ir mokslo ministrė, pritarčiau. Mūsų, švietimiečių nuomone, savo srityje ji nėra kompetetinga.

Norėtųsi, kad būtų aiškiai apibrėžta, kas už ką atsakingas. Man ir daugiau klausimų kyla. Kodėl Tapinas pradėjo šį viešinimą, kodėl tik dabar, kai nedaug laiko likę iki Prezidento rinkimų? Gal pats jis taiko į šią kėdę.

Laimutė:

Jūratė:

– Pritariu priešlaikiniams Seimo rinkimams. Negalima taip ilgai taikstytis su tokia Vyriausybe ir Seimo priimamais įstatymais, kurie nežinia, kam naudingi, kam palankūs. Bet tik ne mums, paprastiems žmonėms. Manau, kad žmonės šios valdžios iš naujo tikrai neberinks, jau po metų jų valdymo visi buvo sotūs. Negražu tarybos nariams taip nesąžiningai eikvoti pinigus, bet, manau, kad yra dar rimtesnių dalykų, apie kuriuos mes nežinome. Todėl ir noriu kitos valdžios.

– Politika stengiuosi kuo mažiau domėtis. Ir priešlaikinių rinkimų visai nenoriu. Tai nieko nepakeistų. Bet, manau, kad ministrė L. Šiugždinienė turėtų atsistatydinti. Šitiek savivaldos lėšų išnaudojo!

Regina:

– Nepritariu priešlaikiniams Seimo rinkimams. Bereikalingas lėšų švaistymas, daugiau jokios naudos. Reikia įstatymus priimti, kurie numatytų atskaitomybę. Mes, finansininkai, turime už viską atsiskaityti. Taip, remiantis dokumentais, turėtų atsiskaityti ir savivaldybių tarybų nariai.

Irena:

– Nepolitikuoju, nežiūriu laidų, nesidomiu ir nesinervinu.

Marijampoliečius kalbino Loreta Tumelienė

Ričardo Pasiliausko nuotraukos

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika