www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Saugių namų planas – kaip juos apsaugoti nuo gaisro ir kur įrengti dūmų detektorių?

Remiantis Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, per keturis šių metų mėnesius kilo 2613 gaisrų, žuvo 41 gyventojas, o 54 gyventojai buvo sužaloti. Tiesa, praėjusiais metais, tokiu pat laikotarpiu, gaisrų atvejų užfiksuota kur kas daugiau – 4141, t.y. 36,9 proc. Nors atvejų skaičius šiais metais mažesnis, tačiau apie namų saugumą galvoti privaloma kiekvienam – liepsnos gali nusinešti brangų turtą ir net žmogaus gyvybę. Kokių veiksmų reikėtų imtis ir kur vertėtų įrengti dūmų detektorius dalinasi Marijampolės priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba.

Ričardo Pasiliausko nuotrauka.

Saugių namų planas

Įsirengti dūmų detektorius. Kartą per mėnesį juos tikrinti spaudžiant kontrolinį mygtuką.

Įsigyti gesintuvą. Visi šeimos nariai puikiai moka juo naudotis.

Mano šeima žino visus galimus išėjimus iš pastato. Visi evakuaciniai ir avariniai išėjimai neužkrauti ir lengvai atidaromi bet kuriuo paros metu.

Esame suplanavę saugią šeimos narių susitikimo vietą nelaimės atveju.

Mūsų krosnis bei dūmtraukis tvarkingi, be įtrūkimų, neapkrauti degiomis medžiagomis. Suodžiai iš dūmtraukio reguliariai valomi (išvalęs pasižymiu savo žurnale). Pelenus pilu į metalinę talpą.

Naudoju saugesnius naujo tipo dujų balionus, dujų žarnelės nesuskirdę, sujungimai su sąvaržomis. Kadangi naudoju dujas – turiu įsirengęs dujų analizatorių, kad įspėtų mus apie nuotėkį.

Mes esame aptarę kaip elgtis kilus gaisrui. Žinome pagalbos telefoną 112.

Mano namuose elektros instaliacija saugi. Elektros laidai ir kabeliai tvarkingi, įžeminti. Įvadas apsaugotas automatiniais išjungikliais (tinkamo tipo), įrengta nuotėkio relė.

Nepamirškime pasirūpinti ne tik savo, bet ir artimųjų su negalia bei senolių namų saugumu.

Kur įrengti dūmų detektorių?

Kokiose patalpose ir kiek detektorių įrengti?

Gyvenamajame būste (kiekviename aukšte) turi būti įrengtas bent vienas autonominis dūmų detektorius. Tai yra minimalus reikalavimas, tačiau dūmų plitimą riboja įvairios pastato konstrukcijos (sienos, durys, perdangos ir pan.). Rekomenduojama šiuos prietaisus įrengti kiekvienoje patalpoje, kurioje žmonės miega ir koridoriuose arba bendrose erdvėse prieš miegamuosius. Nepatariama jų įrengti virtuvėje, ar tose vietose, kur gali išsiskirti garai.

Kaip parinkti tinkamą vietą?

Įrengiant autonominius dūmų detektorius būtina vadovautis gamintojo instrukcija. Kadangi karšti dūmai kyla į viršų ir  kaupiasi palubėje, šie prietaisai turėtų būti montuojami ant lubų. Tik tais atvejais, kai nėra galimybės jų įrengti ant lubų, autonominiai dūmų detektoriai gali būti įrengiami ant patalpos sienos, kuo arčiau lubų.

Parenkant detektoriaus tvirtinimo vietą, būtina prisiminti, kad kartais teks pakeisti elementus, patikrinti jo veikimą, todėl rekomenduojama juos įrengti lengvai prieinamose vietose.

Kaip prižiūrėti?

Kad autonominiai dūmų detektoriai patikimai veiktų, svarbu periodiškai patikrinti jų veikimą paspaudžiant testavimo mygtuką. Jeigu šie prietaisai yra su keičiamais maitinimo elementais, juos reikėtų keisti kasmet. Dulkės ir nešvarumai mažina jo jautrumą, todėl reikėtų neužmiršti nuvalyti dulkių.

Kokį detektorių pirkti?

Renkantis autonominį dūmų signalizatorių, reikėtų atkreipti dėmesį, kad jis būtų sertifikuotas pagal Europos standartą EN 14604:2005/AC:2008 ir paženklintas CE ženklu. Tai užtikrins, kad įsigijote kokybišką įrenginį. Detektoriai gali būti su keičiamais maitinimo elementais, arba su integruota baterija, kurios nereikia keisti visą prietaiso tarnavimo laikotarpį (apie 10 metų). Detektoriai su keičiamais maitinimo elementais yra pigesni, tačiau reikalauja daugiau priežiūros (kasmet būtina keisti maitinimo elementus). Tad dūmų detektorius galite rinktis pagal savo poreikius ir galimybes.

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika