www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Smūgis tarptautiniam nesąžiningam kriminaliniam verslui – sutriuškinta grupuotė, klastojusi prekių tinkamumo vartoti galiojimo terminus

Ričardo Pasiliausko nuotrauka.

Po Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnų atlikto tyrimo išaiškinta gerai organizuota 29 asmenų grupė, tarptautiniu mastu vykdžiusi nesąžiningą kriminalinį verslą didmeninėje bei mažmeninėje prekyboje Lietuvos Respublikos vidaus rinkoje. Identifikuotas nusikalstamas darinys bandė neteisėtais veiksmais, klastojant produkcijos galiojimų terminus, vengiant mokesčių, sukčiaujant integruotis į legalų maisto prekių prekybos legalizacijos tinklą, kas iš esmės darė tokios komercinės veiklos vykdymą nusikaltimu, pavojingu žmogaus sveikatai.

Toks sisteminis verslas neteisėtai pelnėsi Lietuvos suklaidintų vartotojų sveikatos sąskaita prekiaujant gyvūninės tiek negyvūninės kilmės maisto produktais, kurių galiojimo terminas buvo seniai pasibaigęs. Jį organizuotos grupės nariai klastojo ir šią nesaugią produkciją pardavinėjo Lietuvos žmonėms. Tokio „verslo“ mastai iki šiol nebuvo tirti sistemiškai ne tik Lietuvoje, bet ir Europos Sąjungoje.  

Policijos operacijos metu pasitelktos gausios Lietuvos ir užsienio teisėsaugos pajėgos

2023 m. gegužės 23 d. Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai kartu su Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokurorais, glaudžiai bendradarbiaudami su Prancūzijos, Vokietijos, Estijos, Italijos, Belgijos teisėsaugos pareigūnais bei Europolu, koordinuojant ES bendradarbiavimo baudžiamosios teisenos srityje agentūrai Eurojustui, pasitelkdami į pagalbą Vilniaus, Klaipėdos, Kauno vyriausiojo policijos komisariato, Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „ARAS“, Kelių policijos tarnybos, kriminalistinių tyrimo centro pareigūnus, Valstybinės mokesčių inspekcijos, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, darbo inspekcijos darbuotojus, atliko tarptautinę teisėsaugos operaciją vienu metu visose šalyse. Policijos operacijos metu vien Lietuvoje pasitelktos gausios policijos ir kitų teisėsaugos bei Valstybinių institucijų pajėgos – dirbo virš 300 pareigūnų ir darbuotojų.

Tai vienas pirmųjų tokių tyrimų teisėsaugos praktikoje, kurio metu reikėjo nedelsiant reaguoti ir atsižvelgti į maisto vartotojų apgaulę, kai siūlomi vidaus rinkai nekokybiški produktai, galintys sukelti žmogaus sveikatai pavojingus padarinius. Taip pat norėta nutraukti nekokybiškos ir nesaugios produkcijos pateikimą į rinką ir taip apsaugoti Lietuvos vartotojus.

Bendros teisėsaugos operacijos metu Lietuvos prašymu užsienio šalyse buvo sankcionuota 10 kratų įmonėse ir sandėliuose, penkiose stambių Vokietijos ir Prancūzijos įmonių logistikos sandėliuose atliktos apžiūros, dokumentų poėmiai, apklausti 9 atsakingi asmenys, paimtos kompiuterinės laikmenos, daiktai reikšmingi tyrimui, įšaldytos lėšos sąskaitose galimam civilinio ieškinio ir turto konfiskavimui užtikrinti.

Tuo pačiu laiku gausios Lietuvos teisėsaugos pajėgos atliko virš 60 kratų, sulaikyti 26 įtariamieji, apklausti asmenys, įteikti pranešimai apie įtariamuosius bei penkis juridinius vienetus, atlikti didelės apimties procesiniai veiksmai, sulaikymai, kratos, kurios tęsėsi kelias dienas ir tęsiasi iki šiol dideliuose įtariamųjų slaptuose sandėliuose. Skaičiuojami didelio masto įvežtos produkcijos kiekiai.

Pasiektas vienas iš pagrindinių šios operacijos strateginių tikslų – sulaikyti šios organizuotos grupės pagrindiniai organizatoriai ir lyderiai. Atlikus kratas organizuotos grupės valdomose juridinių asmenų buveinėse, slaptuose maisto klastojimo, prekių galiojimo terminų klastojimo sandėliuose, prekybos tinklų taškuose, parduotuvėse, automobiliuose, atsakingų asmenų gyvenamosiose vietose ir kitose patalpose surastas milžiniškas kiekis maisto prekių su pasibaigusiu galiojimu, produkcijos ruošiniai pardavimui vidaus rinkai, reikšmingi tyrimui „juodosios buhalterijos“ dokumentai, užrašai, prekių galiojimo terminų klastojimo įranga, medžiagos, įrankiai bei nusikalstamu būdu įgyti grynieji pinigai, kiti suklastoti ir tyrimui svarbūs dokumentai, laikmenos, serveriai, telefonai.

Nusikalstama veikimo schema

Lietuvoje registruotų įmonių akcininkai ar vadovai, veikdami skirtingų sudėčių organizuotoje grupėje, susidedančių iš 3 organizatorių, subūrę nusikalstamą grupuotę iš 29 asmenų bei 5 juridinių vienetų, veikdami įsteigtų įmonių vardu, nuolat pirko iš Prancūzijoje ir Vokietijoje registruotų bendrovių dideliais mastais įvairias prekes (gyvūninės ir negyvūninės kilmės) su besibaigiančiu galiojimo terminu, draudžiamas realizuoti maisto prekes su jau pasibaigusiu galiojimo terminu ir laikė slaptuose sandėliuose Lietuvoje. Jas sandėliavo tam neturėdami Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos leidimo sandėliavimo veiklai vykdyti.

Siekdami jas realizuoti ženkliai aukštesnėmis kainomis organizavo masiškai maisto prekių vartojimo galiojimo laikotarpio klastojimą. Tam naudojo  specialias priemones, įrankius, trindami, naikindami pirminius įrašus, atspausdindami etiketes su naujomis galiojimo datomis nurodydami dar ne mažiau vienerių ar kelerių metų ilgesnį galiojimą, taip iš esmės pakeisdami maisto prekių vartoti galiojimo laikotarpio ir prekių gamybos partijų numerių etiketes ar privalomus prekių pakuočių gamintojo užrašus / privalomą ženklinimą. Jas realizavo vidaus rinkoje per pačių valdomas įmones arba per kitų prekybos tinklų parduotuves ir taip sandorių metu klaidino jų parduodamų prekių pirkėjus, iš to neteisėtai pelnėsi visuomenės sveikatos sąskaita.

Vien tik remiantis pirminiais duomenimis, parduotų maisto prekių su suklastotu galiojimo terminu vertė viršija  1,2 mln. Eur sumą. Duomenys bus tikslinami, analizuojami kratų metu gauti rezultatai, skaičiuojamas nesaugios produkcijos kiekis, todėl galimai realizuotų prekių vertė bus ženkliai didesnė.

Be to, organizuotos grupės lyderiai siekdami nuslėpti tikrąsias įsigytų ir realizuotų prekių vertes bei kiekius, norėdami išvengti mokesčių, tyčia jų visų nenurodė bendrovių buhalterinėse apskaitose. Valstybinei mokesčių inspekcijai deklaravo ženkliai mažesnes šių prekių įsigijimo bei pardavimo vertes arba jų visiškai nedeklaravo. Į bendrovių buhalterinę apskaitą įtraukė tikrovės neatitinkančius duomenis, taip pat melagingai  deklaravo išrašydami  tikrovės neatitinkančius dokumentus – PVM sąskaitas faktūras virš 1 mln. Eur.  Parduodamos prekės realiai nebuvo išvežamos iš Lietuvos Respublikos teritorijos. Prekės buvo pristatomos tiesiogiai į juodąją rinką ir ONG įkurtų tinklų prekybos taškus, nemokant mokesčių, todėl padaryta žala valstybės biudžetui. Jos mastas bus tikslinamas atlikus tyrimą ir gavus specialistų išvadas.

Organizuotos grupės lyderiai ir padėjėjai bei vykdytojai, bendrovių vadovai ir nesąžiningais komerciniais ryšiais siejami asmenys įtariami padarę nusikaltimus, numatytus LR Baudžiamojo kodekso LR BK 25 str. 3 d. (Organizuota grupė) 182 str. „Sukčiavimas“, 222 str. „Apgaulingas apskaitos tvarkymas“ ir 300 str. „Dokumento suklastojimas ar disponavimas suklastotu dokumentu“, 202 str. 1 d. „Neteisėtas vertimasis ūkine, komercine, finansine ar profesine veikla“. Tyrimui vadovauja ir jį organizuoja Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokuroras.

Įtariamiesiems, padariusiems šias nusikalstamas veikas, gali grėsti laisvės atėmimo bausmė iki 8 metų.

Dviem sulaikytiems pagrindiniams nusikalstamo verslo organizatoriams skirtos griežčiausios kardomosios priemonės – suėmimai. Tikėtina, kad įtariamųjų ratas plėsis.

Siekiant atlyginti galimą žalą valstybei, galimam turto konfiskavimui ar išplėstinio turto konfiskavimui užtikrinti įtariamiesiems apribota jų nuosavybės teisė į kratų metu paimtas transporto priemones, rastas pinigines lėšas ir nekilnojamąjį turtą.

Įtariamieji turės pasiaiškinti dėl rastų per kratas pinigų, nekilnojamojo ir kito turto kilmės.

Mokestiniai pažeidimai

Minimos policijos operacijos metu Valstybinės mokesčių inspekcijos darbuotojai atliko mokesčių mokėtojų kontrolės veiksmus, kurių metu patikrinta grynųjų pinigų apskaita kasos operacijų atlikimo vietoje, bei atliktas prekių likučių patikrinimas ir už grubius nustatytus pažeidimus atsakingi asmenys patraukti administracinėn atsakomybėn.

Maisto tvarkymo subjektai, sužinoję, kad maistas gali būti nesaugus ir suklastotas, privalo nedelsdami nutraukti jų pateikimą rinkai, informuoti vartotojus, Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą ir imtis kitų atitinkamų veiksmų pašalinti riziką vartotojų sveikatai.

Policijos ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pareigūnams tyrimo metu neatidėliojant įvertinus aplinkybes bei nustačius nesaugius ar suklastotus maisto produktus, jų paplitimo mastą prekybos taškuose, bus uždrausta tiekti į rinką, o už juos atsakingi maisto tvarkymo subjektai bus įpareigoti susigrąžinti nesaugius ar suklastotus maisto produktus iš vartotojų, pašalinti iš rinkos ir / ar sunaikinti tokį maistą. Policija ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba šį darbą jau atlieka.

Operatyvus teisėsaugos reagavimas į tokio nusikalstamo verslo mastą užkirto kelią plėstis šiam verslo dariniui. Taip užkirstas kelias nesaugios produkcijos patekimui į Lietuvą, apsaugoti Lietuvos vartotojai.

Lietuvos kriminalinės policijos biuro informacija

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika