www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Mokslo metus užbaigsime rungtyniaudami kas „sumedžios“ daugiau šiukšlių

Neilgai trukus baigsis mokslo metai, ir iš klasių, universiteto auditorijų bei darbų ištrūksime į atostogas bei gamtos glėbį. Tačiau tam, kad aplinka leidžiant joje laisvalaikį tikrai džiugintų – svarbu apsitvarkyti. Vilkaviškio rajone, Pilviškių miestelyje esantis Simokų šilas su poilsiaviete traukia vietinius pasimėgauti gamta – tačiau dėl šios priežasties šiame gamtos kampelyje vis kaupiasi įvairios šiukšlės. Todėl mokslo metams baigiantis, Vilkaviškio r. sav. Pilviškių „Santakos“ gimnazijos moksleiviai kviečia į talką. Birželio 12 d. 9:30 val. pradinių klasių grupė pajudės link Simokų miško. Talka vyks kiek kitaip nei įprasta, nes, pasitelkę programėlę „Šiukšlių medžiotojai“, talkos dalyviai pakeliui rungtyniaus kas suras, surinks ir užregistruos daugiau šiukšlių. Daugiausia šiukšlių surinkusių komandų (vienetais ir pagal svorį) laukia prizai. Tvarkymąsi žaidžiant inicijuoja Aplinkos ministerija ir Aplinkos projektų valdymo agentūra, o įgyvendina Lietuvos gamtos fondas.

Net pradinukai jau supranta, jog gamtai – „skauda“

Į „Šiukšlių medžioklę“ vaikus ves Pilviškių „Santakos“ gimnazijos pradinių klasių mokytojos Rūta Bakūnienė, Daiva Neiberkė ir visuomenės sveikatos specialistė Irma Simokaitienė.

Pilviškių „Santakos“ gimnazijos pradinių klasių mokytoja metodininkė Rūtai Bakūnienė vadovauja būreliui „Mažoji laboratorija“. Mokytoja pasakojo, kad gamtamokslis ugdymas neapsieina be aplinkos tyrinėjimo. Dažnai Rūtos mokiniai klausia, kodėl žmogus skriaudžia gamtą? Kodėl matome paliktas šiukšles, aštriais įrankiais išraižytus medžius, upelyje plaukiančias benzino dėmes? Vienas iš būdų padėti gamtai – surinkti tai, ką neatsakingai paliko netvarkingi piliečiai. Gal teršėjai, pamatę kaip jaunesnieji rūpinasi aplinka, ir patys susigės? Be to, šiukšlė traukia šiukšlę, tad švari aplinka gali suveikti ir kaip šiukšlintojų prevencijos priemonė.

Šiukšlių rinkimo talkoje-žaidime dalyvaus 35 pradinių klasių mokiniai, kurie lanko gimnazijos dieninę vaikų vasaros poilsio stovyklą „Kelionės, sportas, draugystė 16“. Taip pat, mokytojoms pakvietus, prie talkos prisijungs keletas vyresnių klasių mokinių, jaunųjų „šaulių“.

„Kai paklausėme vaikų – jei būtum Vilkaviškio meras, kokius darbus inicijuotum? Dauguma atsakė, kad sodintų medžius, organizuotu švarinimosi talkas,“ – apie  mokinių požiūrį į šiukšles Pilviškių miestelyje kalbėjo R. Bakūnienė.

Žaidžiant ir varžantis tarpusavyje šiukšles rinkti smagiau

Lietuvoje įprasta kartą per metus, dažniausiai – pavasarį rengti įvairias aplinkos tvarkymo akcijas – jau tradicija yra tapusios „Darom“ akcijos, savanorystės talkos. Jų metu dažniausiai surenkamos gražiose vietose besimėtančios maisto produktų pakuotės: gėrimų buteliukai, maisto išsinešimui konteineriai ir įvairių užkandžių popierėliai. Gimnazijos mokinių tarybos ir jų kuratorės mokytojos Inos Kirvelaitienės iniciatyva, kiekvienais metais Pilviškių miestelyje vyksta švarinimosi akcija, kurioje dalyvauja gausus būrys mokinių iš įvairių klasių.

Šįkart moksleiviai šiukšlių „medžioti“ keliaus į už miestelio ribų esantį, poilsiautojų dažnai lankomą Simokų mišką. Gražioje aplinkoje atsipalaidavę poilsiautojai iš ten neretai užmiršta išsinešti savo šiukšles.

Kad būtų daugiau motyvacijos, šiukšlių rinkimas šįkart virs žaidimu. Tokia idėja pradėta taikyti prieš keletą metų – Lietuvos gamtos fondas Lietuvoje yra organizavęs šiukšlių rinkimo žaidimus, kurių vienas pirmųjų įvyko Giedriaus Bučo žygio „Už švarią Lietuvą“ atkarpoje ties Pabrade. Tuomet, kadangi pakelėse nebuvo daug šiukšlių, besivaržę komandų nariai tekini pasileisdavo link pastebėtos šiukšlės, kad spėtų pačiupti ją pirmieji.

Šiuo metu Lietuvos gamtos fondas kartu su Aplinkos ministerija ir Aplinkos projektų valdymo agentūra kviečia moksleivius žaisti naudojantis programėle „Waste Hunters“ („Šiukšlių medžiotojai“). Šiame žaidime svarbu surinkti kuo daugiau šiukšlių per nustatytą laiką, tačiau programėlė skatina žaidėjus ir atidžiai rūšiuoti, nes joje reikia žymėti specifines šiukšlių rūšis, skaičiuoti šiukšles vienetais.

Žaidime galima pasirinkti strategiją „išsipirkti“ įrankių, kuriais lengviau rinkti šiukšles, tačiau už jas teks paaukoti dalį jau surinktų taškų –  šiukšlių pilnų maišų. Taip pat vertinami „įdomiausi radiniai“.

Iš kelių komandos narių vienas yra „sekretorius“ ir siekia nepraleisti bei užregistruoti visas komandos draugų į rūšiavimo maišus sviedžiamas šiukšles. Tokia „medžioklė“ trunka apie pusantros valandos arba tol, kol apibrėžtoje teritorijoje nebelieka nė šiukšlelės.

Po akcijų organizuojamas šiukšlių išvežimas į kiekvieno regiono atliekų tvarkymo centrus (RATC).

Šiukšlių medžiotojai“ keliaus per visas Lietuvos apskritis

Aplinkos ministerijos, Aplinkos projektų valdymo agentūros ir Lietuvos gamtos fondo iniciatyva „Šiukšlių medžiotojų“ žaidynės vyks visose 10 Lietuvos apskričių. Tokios žaidynės jau sėkmingai įvyko Alytuje, Klaipėdos rajone ir Vilniuje. Daugiausia šiukšlių kiekviename renginyje surinkusios ir prizines vietas užėmusios komandos bus apdovanotos prizais, kurie ir skatins nekurti panašių į rastas atliekų (tai – daugkartinio naudojimo indai ir daiktai). Į renginius kviečiami prisijungti ir savanoriai, moksleivių tėvai, mokytojai ar tiesiog aplinkai ir miškų bei miestų švarai neabejingi žmonės.

Išmokę naudoti nemokamą ir visiems prieinamą programėlę, žaidimų dalyviai galės rengti tokias akcijas savarankiškai – su kaimynais ar draugais apsitvarkyti ir galbūt surengti pikniką po talkos arba tiesiog pabendrauti su savo bendruomenės nariais. Tvarkytis žaidžiant – linksmiau ir azartiškiau, o švarūs miškai, paupiai ir paplūdimiai leidžia dar labiau mėgautis vasaros atostogomis.

Užs. 737.

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika