www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Nuo ko reikėtų pradėti norintiems atnaujinti daugiabutį?

Nuo 2013 metų daugiau nei 3,5 tūkst. daugiabučių gyventojų jau spėjo modernizuoti savo būstus ir įsitikinti renovacijos teikiama nauda. Tiesa, dalis Lietuvos gyventojų apie daugiabučio atnaujinimą dar tik svarsto, tad aktualu žinoti, nuo ko pradėti renovacijos procesus?

Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo

Kai būsto renovaciją inicijuoja patys gyventojai, už procesą tampa atsakingas namo valdytojas. Juo gali būti tiek bendrijos pirmininkas, tiek gyventojų jungtinę veiklą atstovaujantis fizinis asmuo ar namą administruojančios įmonės įgaliotas žmogus.

Savininkų susirinkimas – pirmas žingsnis

Norint pradėti renovaciją, reikia surengti daugiabučių butų savininkų susirinkimą, kuriame aptariamos galimybės modernizuoti namą, o gyventojams sudarytos galimybės gauti atsakymus į visus rūpimus klausimus apie renovaciją.

Susirinkimo organizatorius privalo apie jį pranešti likus ne mažiau kaip keturiolikai dienų. Svarbu paminėti, kad pranešime privalu nurodyti organizatoriaus rekvizitus, susirinkimo datą, laiką ir vietą bei darbotvarkę. Taip pat turi būti nurodyta, kokiais būdais butų savininkai gali susipažinti su papildoma informacija bei iki kada galima teikti pasiūlymus ir klausimus.

Svarbu aptarti finansavimo klausimus

Dar viena svarbi detalė – pastato atnaujinimo finansinės sąlygos. Po pirmojo susirinkimo gyventojai turi žinoti, kokią paramą gali suteikti valstybė, kokie žmonės turi teisę gauti šimtaprocentinę kompensaciją bei kitus finansavimo ypatumais.

Kad susirinkimo metu gyventojai kuo geriau suprastų visas subtilybes ir gautų atsakymus į visus svarbius klausimus, galima pakviesti Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) atstovą ar net finansinės institucijos specialistus. Be to, susirinkimo organizatorius pagal nustatytus teisės aktų reikalavimus privalo paruošti priimtų sprendimų protokolą.

Modernizacijai turi pritarti ne mažiau nei 55 proc. butų savininkų

Inicijuoti daugiabučio modernizacijos procesą taip pat gali ir savivaldybė, kuri pasirenka daugiausiai energijos vartojančius daugiabučius. Žinoma, savivaldybė apie renovacijos siūlymą turi pranešti daugiabučio butų savininkams ir sulaukti jų pritarimo, tada paskiriamas projekto administratorių – ne pelno siekiančią organizaciją arba kitą savivaldybei pavaldžią įmonę.

Tiek gyventojų, tiek savivaldybės iniciatyvos atveju, būsto modernizavimą galima pradėti tik jei jam pritarė 55 proc. namo butų savininkų. Jeigu renovaciją inicijavo gyventojai, pritarę pradėti modernizavimą, jie privalo išsirinkti projekto administratorių.

Projekto administratorius yra atsakingas už visų būsto modernizavimo etapų eigos priežiūrą, bendravimą su rangovais, techniniais prižiūrėtojais, valstybinėmis įstaigomis bei pačiais gyventojais. Jei visgi namo butų savininkai bet kurio renovacijos etapo metu supranta, kad administratorius dirba netinkamai, projekto administratorių galima pakeisti daugumos sprendimu.

Finansuojami projektai turi atitikti reikalavimus

Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje dalyvauti ir gauti valstybės paramą gali daugiabučiai, turintys tris ar daugiau butų, kurie buvo pastatyti pagal iki 1993 m. galiojusius techninius reikalavimus.

Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatyme numatoma, kad parama skiriama pastatams, kurie po atnaujinimo pasiekia B arba didesnę pastato energinio naudingumo klasę, o po renovacijos sutaupo ne mažiau kaip 40 proc. šilumos energijos sąnaudų. Kultūros paveldo objektai turi sutaupyti ne mažiau kaip 25 proc. energijos.

Iki spalio mėnesio gyventojai kviečiami teikti paraiškas atnaujinti daugiabutį, pasiekti ne mažesnę kaip A pastato energinio naudingumo klasę ir šiluminės energijos sąnaudas sumažinti ne mažiau kaip 40 proc. Vis dar svarstantiems dėl renovacijos ekspertai pataria nedvejoti ir suskubti.

Kotryna Grušauskaitė


Užs. 727.

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika