www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Patyrusio specialisto rankose echoskopija – puiki pagalba diagnozuojant ligą

Marijampolės ligoninėje jau porą mėnesių dirba medicinos mokslų daktaras, gydytojas radiologas Saulius Rutkauskas, kuris specializuojasi ultragarsinėje diagnostikoje. Jo darbo sritis: raumenų ir skeleto sistemos (raumenys, sausgyslės, raiščiai, sąnariai, kaulai, kremzlės, sinovija, kraujagyslės, nervai), kaklo kraujagyslių, skydliaukės, krūtų, pilvo vidaus organų ir vaikų ultragarsinė diagnostika. Gydytojas sako, kad išmokus skaityti ultragarso teikiamą vaizdą, liga pacientui diagnozuojama greičiau. Jo manymu, echoskopija yra vienas geriausių  radiologinių tyrimo metodų, nes yra saugi, neinvazyvi, dinaminė ir suteikianti vertingos informacijos ne tik apie pilvo organus, bet ir paviršines struktūras – raumenis, sausgysles, raiščius, sąnarius, kraujagysles ir nervus. Ypač šis tyrimas gali pasitarnauti diagnozuojant naujagimiams klubų displaziją, sąnarių ligas, nes nereikia be pagrindo naudoti rentgeno. Tad pacientams gera žinia – Marijampolės ligoninėje dirba vaikų ultragarsinės diagnostikos specialistas.

Gydytojas Saulius Rutkauskas įsitikinęs, kad pirminiams tyrimams diagnozuojant sąnarių ligas, klubo išnirimą pakanka echoskopijos. Ričardo Pasiliausko nuotrauka.

Darbo patirtis – daugiau kaip 15 metų

Gydytojas S. Rutkauskas pasakoja, kad į Marijampolės ligoninę dirbti atvyko pakviestas kolegės, Radiologijos skyriaus vedėjos. Pamažu daugėja pacientų, kurie pas gydytoją ateina dėl sąnarių skausmų, pirštų tirpimo, įvairių traumų. Per dieną gydytojas sulaukia iki dvidešimties pacientų. „Būna, kad žmogus jau buvęs pas kelis specialistus, nerandama ligos, o jaučiasi blogai. Echoskopuojant pamatai, kad užspaustas nervas ar darinys koks susidaręs, ar uždegimas prasidėjęs. Radiologinį tyrimą vertinčiau kaip pigią, saugią, daugkartinę prieinamą priemonę, bet ji duoti rezultatų gali tik patyrusio specialisto rankose“, sako radiologas.

2014 metais gydytojas apsigynė medicinos mokslų daktaro laipsnį iš kaklo ir galvos kraujagyslių ultragarsinių tyrimų. Kaune jis dar dirba šeimos klinikoje „Ave vita“, važinėja į Jurbarko ligoninę. Be to, gydytojas apie dešimt metų Lietuvos specialistams organizuoja įvairius su ultragarsiniais tyrimais susijusius mokymus ir seminarus, yra įkūręs Baltijos ultragarso mokyklą. Nuo 2017 m. dirba ir Olandijos kompanijai „SonoSkills“, kuri rengia ultragarso mokymus visame pasaulyje. Gydytojas yra su mokymais važinėjęs po Ameriką, pabuvojęs Indijoje, Olandijoje, Kroatijoje.

 Beveik penkiolika metų S. Rutkauskas gilinasi būtent į sąnarių echoskopiją. Yra LSMU Radiologijos klinikos lektorius. Universitete docentas atsakingas už įvadinį kursą apie sąnarių ultragarso tyrimus, taip pat Lietuvos specialistų paruošimą sąnarių echoskopijai.

Tyrimų poreikis didelis

Pasak gydytojo S. Rutkausko, baigus medicinos studijas radiologijos specialistai gali atlikti įvairių žmogaus organų echoskopijas. Jis papildomai pradėjo domėtis būtent sąnariais, sąnarių echoskopija, nes šių tyrimų poreikis didžiulis, o specialistų mažai. Gydytojas skaičiuoja, kad per darbo dieną tenka priimti 40 pacientų vien tik dėl sąnarių problemų. Per savaitę vidutiniškai – apie 100 žmonių. 

„Be to, tai ne tik sąnariai, jų problemos, bet ir kitokios patologijos: apčiuopiami dariniai, sakykime, apčiuopiau guzą, atsirado sąnario skausmas ir sutriko funkcija, negaliu pakelti rankos, negaliu ištiesti kojos. Kita grupė – traumos. Susimušiau ir man skauda, skausmas nepraeina. Susižeidžiau, susipjausčiau, apskritai lėtiniai skausmai vyresniame amžiuje. Jais pacientai tikrai skundžiasi gana dažnai, nepraeinantis skausmas žmones vargina“, pasakojo gydytojas.

Dar viena radiologinio tyrimo sritis – naujagimiai, kuriems įtariamos klubo displazijos. Pasak gydytojo, ultragarsas labai geras tyrimas patikrinti, ar naujagimiams nėra klubų išnirimų. Šis tyrimas galėtų būti naudojamas kaip profilaktinis. Radiologo manymu, jį reikėtų atlikti visiems tik gimusiems kūdikiams, kad neliktų nepastebėtų išnirimų. „Ir dabar įtarus klubo išnirimą, daug kas kaip senovėje daro rentgeno nuotrauką. Gal nežino naujų galimybių ar nepasitiki ultragarsu, nors ultragarsinio tyrimo galimybės didelės. Rentgenas turi minusų. Pirmiausia, kūdikiams jis nėra nekenksmingas. Lytinių liaukų pašvita ateityje gali atsiliepti. Kitas dalykas – kam daryti rentgeno nuotrauką, jeigu ultragarsas pateikia tokią pat gerą informaciją. Vienas iš mano tikslų – pasiekti, kad naujagimiams nebūtų daromas joks rentgeno tyrimas, užtenka ultragarso“, kalbėjo gydytojas. 

Pasak mokslų daktaro, ultragarsiniu tyrimu diagnozuojamos įvairios vaikų patirtos traumos. Vaikams – tai dažnai bene vienintelė patikimiausia diagnostinė priemonė.

Dar viena didžiulė radiologo pacientų grupė, kur reikalingas ultragarsinis tyrimas, tai sportininkai. Įvairios sportinės traumos, išnirimai, pasitempimai, sumušimai.

Sąnarių echoskopijos privalumai

Gydytojo S. Rutkausko teigimu, ultragarsas papildo magnetinio rezonanso vaizdus, nes ir magnetinis rezonansas, ir ultragarsas vertina minkštuosius audinius, sausgysles, raumenis. Tačiau magnetinis rezonansas yra tikrai brangus, ilgai užtrunkantis tyrimas, ne visiems pacientams jį galima atlikti. „Rentgenas plius ultragarsinis tyrimas išsprendžia 80–90 proc. problemų, nes atsako į klausimą, dėl ko pacientui skauda sąnarius. Taip ir reikėtų tirti. Gaila, bet pas mus – dar kita metodika. Jeigu pacientas skundžiasi skausmais, jam skiria magnetinio rezonanso tomografiją. Brangūs radiologiniai tyrimo metodai (pvz., kompiuterinė tomografija ar magnetinio rezonanso tomografija, tausojant valstybės ir pacientų pinigus, turėtų būti atliekami tik esant neaiškiems ir sudėtingiems atvejams, kai ultragarsas ir rentgeno tyrimai yra neinformatyvūs“, įsitikinęs medicinos mokslų daktaras.

Kodėl dar taip nėra? Todėl, kad norint plačiai taikyti ultragarsinį sąnarių tyrimą, reikia labai daug ir ilgai mokytis, važinėti į seminarus, kad mokėtum gerai skaityti tą vaizdą.

Pasak gydytojo, prisiregistruoti radiologo konsultacijai Marijampolės ligoninėje dėl sąnarių ar kitų skausmų, traumų, pasitikrinti, ar naujagimiamas nėra klubo išnirimų, pakanka ir šeimos gydytojo ar ortopedo traumatologo, reumatologo, reabilitologo, neurologo siuntimo. „Tik rekomenduočiau, jeigu tai dėl sąnarių problemų, pirma apsilankyti pas ortopedą traumatologą, kad siuntimas būtų išsamesnis.“ Gydytojas į Marijampolės ligoninę atvyksta du kartus per mėnesį. Žmonės pamažu atranda, kad galima naudojant ultragarsinį tyrimą nustatyti diagnozę, sužinoti, kokia problema, tuomet, aišku, ir kaip ją gydyti.

Iš gretimo Vilkaviškio miesto kilęs Saulius Rutkauskas, paklaustas, kodėl rinkosi radiologiją, sakė, kad jam patinka kompiuterinė technika ir žmogaus anatomija. Būtent su šiais dalykais susijęs radiologijos mokslas. „Žmogaus organizmas – sudėtingas, nesibaigiantis žinynas, kiekvieną kartą sužinai ką nors naujo“, – sako gydytojas.

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika