www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Kalvarija pasitinka žydinčiais tiltais ir fontanų gaiva

Vasara neatsiejama nuo ryškios saulės, gaivios žalumos ir spalvingos gėlynų paletės. Viso šio gėrio šiemet tikrai netrūksta. Ir tik skeptikai gali bambėti, kad viskas baigia išdžiūti be lietaus ar kad pinigai leidžiami vėjais miestų aikštėse sodinant gėlynus.

Gal prieš keletą metų taip manančių netrūko ir Kalvarijoje, bet dabar net ir didžiausi pesimistai gėrisi miestą puošiančių žmonių triūsu. Apie tai trečiadienį vaikščiodamos po Kalvariją kalbėjomės su šios seniūnijos seniūne Irena Abraitiene.

Vešlūs gėlių vazonai puošia tiltus per Šešupę. Ričardo Pasiliausko nuotraukos.

Pavasario spalvomis pasirūpino rudenį

Kai pavasarį Karališkajame parke pražydo tūkstančiai spalvingų žiedų, jų grožiui neatsispyrė ne tik kalvarijiečiai, bet ir į miestą vis dažniau užsukantys keliautojai.

– Užpernai Karališkajame parke pasodinome narcizų ir krokų, o pernai rudenį aikštėje, paupyje ir prie paminklo Knygnešiams pasodinome net 12 tūkstančių tulpių ir žydrių svogūnėlių. Ypač gražiai pavasarį sužydėjo upelio šlaitas abipus tiltuko į parką. Viskas puikiai derėjo prie jau suvešėjusių šilokų prie Motinos paminklo, kuriuos prieš 4–5 metus dovanojo patys kalvarijiečiai, – džiaugėsi seniūnė.

Ir lyg tarp kitko p. Irena užsiminė, kad grožį žmonės vertina įvairiai: vieni iš žemės iškilusį tulpės svogūnėlį nepasivargina atgal gilyn įspausti, kad tik nesunyktų, išgyventų ir žydėtų, kiti gi – gilyn į kišenę… Vieni žvilgsniu paglosto ant tilto žydinčių ryškiaspalvių gėlių žiedus, kiti – ne tik akis, bet ir kojas pakelia – kaipgi kitaip tvirtai pritaisytą gėlių lovelį įveiksi! Ir taip kasmet…

Kalvarijos seniūnijos seniūnė Irena Abraitienė džiaugiasi, kad šiemet augalus į kabančius vazonuose pasodino gėlininkė Raimonda Skeberdienė.

Dizainerės – seniūnijos darbuotojos

I. Abraitienė neslepia, kad ne tik gėlynų sodinimu, bet ir jų komponavimu užsiima seniūnijos darbuotojos: ji pati, seniūnės pavaduotoja Dalė Kajokienė ir viso miesto gėlynus prižiūrinti Laima Kalasauskienė.

– Esame tos didžiosios dizainerės – atsistojame prie klombos ir tariamės, kokius augalus ir kaip sodinti, – juokdamasi sako p. Irena.

Reikia pripažinti, kad moterims tai puikiai pavyksta: ir augalai, ir spalvos tarpusavyje dera. O visa esmė, pasak seniūnės, gėlių kiekyje. Pavyzdžiui, prie centrinės miesto sankryžos, „Maksimos“ pusėje, suformuotame gėlyne vien „ledukų“ pasodinta apie tūkstantį.

Spalvingos kompozicijos sudėliotos ir betoniniuose vazonuose prie bažnyčios, gėlyne prie Nepriklausomybės paminklo, priešais stotį. Čia auga smulkiažiedės ir didžiosios begonijos, kanai, svyrančios ir krūminės pelargonijos, bakopos ir kitos gėlės.

Centrinėje aikštėje trykšta fontanai, teikiantys aplinkai žaismingumo.

Stulpuose – „išmanūs“ vazonai

Rekonstruotoje centrinėje miesto aikštėje trykšta fontanai, karštą dieną teikiantys gaivą, o vakarais viliojantys šviesomis. Jie, prižiūrimi UAB „Kalvarijos komunalininkas“, veikia kasdien – nuo 9 iki 22 val. O tvarka aikštėje ir autobusų stotyje nuo ankstyvo ryto rūpinasi seniūnijos darbuotojos Inga Adamkevičienė ir Vitalija Krušinskienė.

Aikštę ne vien fontanai puošia, bet ir spalvingais augalais apsodinti, aukštai abipus apšvietimo stulpų pritvirtinti vazonai. Jų čia – 40. Dar po 20 kabančių gėlių vazonų pritvirtinta abipus abiejų tiltų per Šešupę.

– Ankstesniais metais ir gėles į vazonus mes pačios sodindavome. Šiemet pirkome paslaugą – augalais rūpinasi gėlininkė iš Sangrūdos Raimonda Skeberdienė. Išmanančiam žmogui viskas aiškiau – ir kokius augalus, ir į kokią žemę sodinti, kokiomis trąšomis tręšti. Į miestą iš šiltnamių gėlių vazonai atvežti jau augalams tvirtai įsišaknijus. Šiemet juose pasodintos dichondros („pelės ausys“), karpažolės, pelargonijos (aikštėje – ryškiai raudonos, ant tiltų – kelių spalvų), kibiosios ašuotės. Kabančiuose vazonuose įrengta savaiminio drėkinimo sistema, tad ir tokią karštą vasarą, kaip ši, nebaisu, kad gėlės nudžius. Gėlynus kasdien – nuo ryto iki vakaro – apeina Laima Kalasauskienė. Be to, ir pati gėlininkė vis apžiūri, ar nereikia kurią gėlę pakeisti nauja, – pasakoja I. Abraitienė, kartu išsakydama ir savo svajonę – kitąmet pakabinamus „išmanius“ vazonus įrengti ir ant tilto stulpų.

Augalai pastatomuose vazonuose laistomi rankiniu būdu – iš automobilinės cisternos. Tuo rūpinasi seniūnijos vyr. specialistas Vitas Liutkevičius.

Pagrindinė miesto gėlynų prižiūrėtoja Laima Kalasauskienė darbo valandų neskaičiuoja – triūsiančią prie jų moterį pamatysi ir anksti ryte, ir vėlai vakare.

Miesto gėlynuose – ir padovanoti augalai

Miestui papuošti augalų – ir vasarinių, ir daugiamečių – dovanoja ir gyventojai . Už tai didelį ačiū seniūnė sako Laimutei Rėkienei, Vilmai Mitulskienei, Zitai Lukšienei ir kitoms moterims.

Klombose puikiai tarpusavyje dera šliaužiantys daugiamečiai kadagiai, rudeninės astros, lanksvos, viendienės, raugerškiai, erškėtrožės, bruneros ir vasarinis akcentas – pelargonijos. Vienas iš tokių spalvingų kampelių įrengtas kitapus parko, Laisvės gatvėje. Savo aplinką prie miesto spalvų priderino ir kavinė „Imperata“, ir biblioteka. Rožynas ir kitokie augalai pasodinti ir prie daugiabučio namo priešais autobusų stotį – kad, pasak seniūnės, senokai nedažytas pastatas nebūtų toks neišvaizdus.

– Manau, kad miesto gražinimas tapo pavyzdžiu ir gyventojams – jie irgi nori spalvų. Žmonės perka ir sodina gėles, visžalius augalus prie daugiabučių. Prieš Helovyną, žiūrėk, moliūgais aplinką papuošia, prieš Kalėdas – eglutėmis. Ir patiems gražu, ir miestui puošnūs akcentai, – giria gyventojus seniūnė, pastebėdama, kad prie daugiabučių privaloma 20 metrų atstumu nuo namo palaikyti tvarką.

Pastatomuose vazonuose nėra savaiminio laistymo sistemos – augalai nuolat laistomi rankiniu būdu.

Pagal išgales, I. Abraitienės teigimu, tvarkomasi ir seniūnijos gyvenvietėse – Jungėnuose, Tarprubežiuose, Brukuose, Trakėnuose. Vienur auga daugiamečiai augalai, kitur pasodintos vasarinės gėlės.

Kad Kalvarijos savivaldybės gyventojams rūpi graži aplinka ir turiningas laisvalaikis, išduoda jų aktyvus balsavimas šiemet startavusiame dalyvaujamajame biudžete. Dar šiemet turėtų būti įgyvendintos jų teiktos idėjos dėl Karališkojo parko ir miesto viešųjų erdvių kokybės gerinimo, dėl pontoninio tilto įrengimo Sangrūdoje, dėl Kalvarijos parkų modernizavimo lauko žaidimų stalais, dėl žaidimų aikštelės vaikams Brukų kaime.

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika