www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Miškų apsuptyje skendinti Kazlų Rūda spalvomis žavi visą sezoną

Atrodo, šiemetis karštis nebaisus Kazlų Rūdai. Mieste trykšta fontanai, žydi gėlynai, žaliuoja liauni medeliai gatvėse, tik veja graudžiai nurudusi. Jaukus miestas miškų apsuptyje alsuoja švara ir tvarka.

Po Kazlų Rūdą važinėjome kartu su Savivaldybės administracijos Ūkio ir teritorijų planavimo poskyrio vedėja Ingrida Černiauskiene.

Naujai įrengtame parkelyje pernai „nusileido“ mėnulis. Ričardo Pasiliausko nuotraukos.

Pernai parke „nusileido“ mėnulis

Pats naujausias miesto parkas – prie „Maksimos“ prekybos centro. Jis rengti pradėtas 2021 metais, kai Savivaldybė vykdė kraštovaizdžio formavimo ir ekologinės būklės gerinimo projektą. Pradžioje miestiečiams abejonių kėlęs parko kūrimas (apie tai rašė ir „Suvalkietis“), dabar atsiskleidęs visu grožiu. Tvenkinyje trykšta trys fontanai, jame nardo ir „darbuojasi“ amūrai, pakrantėje žydi gėlės, auga dekoratyvūs krūmai, medeliai.

– Ši teritorija buvo plynas laukas, augo tik didieji medžiai, o dabar jis neatpažįstamai pasikeitęs – sutvarkytas ir pritaikytas visuomenės poreikiams, užtikrinant kryptingą ir darnų kraštovaizdžio formavimą, – sako Ingrida Černiauskienė. – Pavasarį visoje tvenkinio krantinėje žydėjo krokai. O pernai „nusileido“ ir mėnulis – sferinė skulptūra, suteikianti parkui spindesio. Gal ateityje ir parkas vadinsis Mėnulio parku. Tolėliau įrengta žaidimų aikštelė, į kurią mokytojos dažnai atsiveda mokinukus ir veda gamtos pažinimo pamokas.

„Augalus sodiname taip, kad žydėtų vieni paskui kitus, kad visą sezoną būtų gražu“, – pastebi Kazlų Rūdos savivaldybės administracijos Ūkio ir teritorijų planavimo poskyrio vedėja Ingrida Černiauskienė.

Geriau investuoti į daugiamečius augalus

Ne tik naujame parke, bet ir daugumoje kitų mieste esančių žaliųjų erdvių augalus ir gėlynus prižiūri UAB „Ecoservice“. Kaip pastebėjo pašnekovė, prie augalo reikia eiti su meile, reikia išmanyti, kas prie ko dera, kaip auga. Tai ir paskatino Savivaldybę pirkti paslaugą. Kur ir ką planuojama sodinti bendrovė supažindina Savivaldybę, pateikia vizualizaciją, savo siūlymus teikia ir meras Mantas Varaška.

– Paslaugos teikėjams esame dėkingi už mieste puoselėjamą grožį. Pasitarę nusprendėme daugiau sodinti daugiamečių augalų, nes vienmečius pirkti per brangu. Geriau daugiau investuoti į tuos, kurie ilgai puošia aplinką. O augalus sodiname taip, kad žydėtų vieni paskui kitus, kad visą sezoną būtų gražu. 30 metų išdirbau seniūnijoje, iš jų – 18 metų seniūne ir kiek išmaniau pati kūriau gėlynus. Tada ir įsitikinau, kad daugiamečiais augalais gali sukurti vientisumą, – pastebi I. Černiauskienė.

Sausros išdegintoje vejoje prie bažnyčios auga 20 sakurų.

Parke netrūksta spalvų: prie mėlynžiedės katažolės gražiai geltonuoja raskila, šalia – viendienės ir senoviniai žieminiai astrai, o už jų – alyvos. Parke gražiai sukomponuotos auga ir ežiuolės, alūnės, soruolės, budlėjos, japoninės plukės, miškiniai serbentai, šalavijai, jazminai, ir kalninės pušys, raudonžiedžiai kaštonai, ąžuolai.

Miestą puošia ir verslininkai, ir mokiniai, ir bendruomenės

Atsinaujino ir parkelis prie bažnyčios. Kaip pasakoja p. Ingrida, čia augo seni medžiai, bet jie jau atgyveno savo amžių, puvinys pažeidė kamienus. Teko juos išpjauti. Vietoje jų dabar auga Kazlų Rūdos verslininkų klubo dovana – sakuros. Pernai ir šiemet pasodinta dvidešimt medelių, apjuosusių parkelį su mediniu traukinuku ir skulptūra, skirta miesto įkūrėjams broliams Kazlams. Vien daugiamečiai augalai auga ir klomboje prie skulptūros: žaliame fone išsiskiria raugerškių raudonis, kvepia levandos, melsvės, žiedus krauna jukos, auga žemaūgės pušelės.

Gėlynėlis suformuotas ir prie viaduko per geležinkelį – čia tuoj žydės jukos, levandos. Pavasarį krokų žiedai buvo nuspalvinę skverelį Vytauto gatvėje. Juos rudenį – Mokytojų dienos proga – pasodino savivaldybės mokinukai.

Augalus ir gėlynus mieste prižiūri UAB „Ecoservice“.

Gatvėse – gėlinės ir miesto medžiai

Miestą puošia ne tik skverai, parkeliai. Atnaujintose gatvėse dideliuose vazonuose žydi gėlės, žmonių patogumui pastatyti poilsio suoleliai.

– J. Borisevičiaus gatvėje senose gėlinėse pasodintos vasarinės gėlės, o Vytauto gatvėje apšiltintuose vazonuose ir žiemą išgyvena daugiamečiai augalai. Vasarą spalvinį akcentą paryškina prie jų pasodintos vasarinės gėlės – sundavilės, begonijos, šalavijai. Be to, Vytauto gatvėje auga dekoratyvūs japoniniai šermukšniai „Dodong“, kurie neveda daug uogų ir neteršia aplinkos. Šiemet jau žydėjo pernai pasodintos gudobelės. Dar daugiau kaip 200 medelių – šermukšnių ir gudobelių – Kazlų Rūdos bendruomenių asociacija gatvėse pasodino ir šiemet. Asociacija augalais puošia ir teritoriją prie Prezidento Kazio Griniaus ir signataro Prano Dovydaičio paminklų, – pasakoja I. Černiauskienė, kartu atkreipdama dėmesį ir į solidumo suteikiančias senąsias liepas, augančias prie Savivaldybės administracijos pastato, ir į gėlynus prie jo.

Vedėja pasidžiaugia, kad noras gyventi gražioje gamtoje ir aplinkoje vilnija ir toliau nuo Savivaldybės centro. Gėlynais puošiasi ir seniūnijos, ir bendruomenės. Gražiai tvarkosi Jūrė, Višakio Rūda, Jūrės miestelis, Jankai, Antanavas, Plutiškės ir kitos vietovės.

– Yra minčių ir vizijų, ką dar reikėtų padaryti, kaip labiau papuošti savą miestą. Plėstis yra kur, – mintyse darbus rikiuoja Ūkio ir teritorijų planavimo poskyrio vedėja.

Miestą šienauja robotukai

Augalus gėlynuose, parkuose prižiūrintiems „Ecovervice“ darbuotojams darbo tikrai per akis. Norint, kad atsiskleistų gražiausios vasaros spalvos, augalus reikia laistyti. O pastarąjį mėnesį – nors ir kasdien, nes lietaus kaip nėra, taip nėra. Vandenį lig šiol ėmę iš didžiojo tvenkinio su fontanais dabar laistytojai jį turi vežtis iš kitur. Mat vandens lygis tvenkinyje sparčiai slūgsta, baiminamasi dėl čia gyvenančių amūrų. Teko pajungti orapūtę, kad žuvims netrūktų deguonies.

Apie vejos laistymą, pasak I. Černiauskienės, net negalvojama, nors veja mieste visiškai nurudo. Kaip žinia, drėgmės trūksta visur, o Kazlų Rūdos smėlynuose tokiame karštyje ją išlaikyti neįmanoma. Žolė ne tik kad neauga – ji tiesiog išdegė. „Net robotukai – prastovose“, – šypteli p. Ingrida. Lig šiol šeši veją pjaunantys robotai nušienaudavo visą miestą.

Lietuviška vasara dar tik įsibėgėja – tikėkimės, bus ir lietaus, o tada atsigaus ir žolė.

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika